Θρησκευτικά - Βοήθεια/ Απορίες στα Θρησκευτικά

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα.... Μας έβαλε ο καθηγητής των θρησκευτικών να απαντήσουμε στην παρακάτω ερώτηση. Όμως αυτός δε μας εξήγησε τίποτα από όλο το κείμενο στο οποίο βασίζεται (λόγω περιορισμένου χρόνου - είχαν συνεδρίαση οι καθηγητές) και αποφάσισα να ρωτήσω για τυχόν βοήθεια.

Η ερώτηση: "Γιατί κατά τη γνώμη του Παναγιωτόπουλου είναι εντιμότερος ο απολίτιστος από τον πολιτισμένο?"

* το κείμενο το έχω βάλει στα συνημμένα
 

Συνημμένα

  • ergasia.pdf
    224.4 KB · Εμφανίσεις: 124

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Οι απολίτιστοι πολεμούν επειδή είναι αναγκαίο, αλλα σέβονται τους νεκρούς του πολέμου και τον πόνο των ανθρώπων.

Ο πόλεμος άρχισε να γίνεται λιγότερο έντιμος από τότε που ο εχθρός αποφάσισε να χτυπήσει τον άμαχο πληθυσμό, για να συντρίψει τον αντίπαλο του.

Επιπλέον, οι αιφνιδιασμοί, οι πόλεμοι σε καιρούς φαινομενικής ειρήνης και η χρήση πυραύλων για τον αφανισμό λαών μειώνουν ακόμα περισσότερο την εντιμότητα του πολέμου, αφού περιορίζεται το θάρρος και η γενναιότητα.

Μπορεις επίσης να αναφερθείς στο παράδειγμα του χαλίφη που όπως λέει είχε ευαισθησίες και αντιλαμβανόταν τις συνέπειες του πολέμου και την αξία της ανθρώπινης ζωής. Αντιθέτως, ένας πολιτισμένος δεν μπορεί να κατανοήσει τα παραπάνω.

Ο πολιτισμένος σκοτώνει συνειδητά και οργανωμένα, υποτάσσοντας μέχρι και την επιστήμη, σε αντίθεση με τον απολίτιστο που ζούσε σε εποχές που επικρατούσε η αμάθεια
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Η αποψη αυτη του παναγιωτοπουλου δεν στεκει.
Οχι οτι οι πολιτισμενοι δεν εχουν ιμπεριαλιστικες βλεψεις , αλλα αν δρουσαν ως απολίτιστοι θα ειχαμε αφανισμο του ανθρωπου.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Βιτζέντζος Κορνάρος, Ερωτόκριτος (απόσπασμα)

Tου Κύκλου τα γυρίσματα, που ανεβοκατεβαίνουν,
και του Τροχού, που ώρες ψηλά κι ώρες στα βάθη πηαίνουν·
και του Καιρού τα πράματα, που αναπαημό δεν έχουν,
μα στο Kαλό κ’ εις το Kακό περιπατούν και τρέχουν·
και των Αρμάτω’ οι ταραχές, όχθρητες, και τα βάρη […]

Κορνάρος Βιτσέντζος, Ερωτόκριτος

Ερώτηση: Τι περιγράφεται για το καλό και το κακό στο παραπάνω απόσπασμα σε σχέση με τον επίγειο χρόνο​


Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι θέλει να απαντήσουμε εδώ η ποιητής καθηγητής μας;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Κορνάρος Βιτσέντζος, Ερωτόκριτος

Ερώτηση: Τι περιγράφεται για το καλό και το κακό στο παραπάνω απόσπασμα σε σχέση με τον επίγειο χρόνο​


Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι θέλει να απαντήσουμε εδώ η ποιητής καθηγητής μας;
Στο κείμενο λέει ότι με το πέρασμα του χρόνου τα πράγματα κυλούν είτε προς το καλό είτε προς το κακό .

Η ερώτηση είναι σαφής

Ουσιαστικά θέλει να αναλύσεις λίγο την παραπάνω πρόταση δηλαδή , το κεντρικό θέμα .
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Στο κείμενο λέει ότι με το πέρασμα του χρόνου τα πράγματα κυλούν είτε προς το καλό είτε προς το κακό .

Η ερώτηση είναι σαφής

Ουσιαστικά θέλει να αναλύσεις λίγο την παραπάνω πρόταση δηλαδή , το κεντρικό θέμα .
ευχαριστώ πολύ! και κάτι ακόμα... το παρακάτω απόσπασμα....

Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι, Ο μέγας Ιεροεξεταστής
«Ποιος άλλος μπορεί να κυριαρχήσει πάνω στους ανθρώπους, αν όχι εκείνος που κυριαρχεί την συνείδησή τους και που κρατάει στα χέρια του το ψωμί τους;».
αυτός που εννοεί ο Ντοστογιέφσκι κυρίαρχο της Γης ονομάζει το Θεό ή όχι; Πάλι δεν καταλαβαίνω...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! και κάτι ακόμα... το παρακάτω απόσπασμα....

Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι, Ο μέγας Ιεροεξεταστής

αυτός που εννοεί ο Ντοστογιέφσκι κυρίαρχο της Γης ονομάζει το Θεό ή όχι; Πάλι δεν καταλαβαίνω...
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο για να ξέρω ...
Συγγνώμη.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο για να ξέρω ...
Συγγνώμη.
είναι ένα απόσπασμα σκέτο το οποίο απλά έτσι μας δόθηκε για να απαντήσουμε στο ερώτημα. Και εγώ απλά σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να είναι αυτός.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Και σας ζητάει να καταλάβετε αν εννοεί τον Θεό???
"Ποιον εννοεί ο Ντοστογιέφσκι στο παραπάνω απόσπασμα «κυρίαρχο των ανθρώπων» και γιατί" αυτή είναι η ερώτηση και πρέπει να απαντήσουμε με βάση το παραπάνω απόσπασμα. Τον Θεό τον σκέφτηκα εγώ αλλά δεν μου κολλάει...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
"Ποιον εννοεί ο Ντοστογιέφσκι στο παραπάνω απόσπασμα «κυρίαρχο των ανθρώπων» και γιατί" αυτή είναι η ερώτηση και πρέπει να απαντήσουμε με βάση το παραπάνω απόσπασμα. Τον Θεό τον σκέφτηκα εγώ αλλά δεν μου κολλάει...
Όπως είπα δεν γνωρίζω και δεν πιστεύω ότι αυτό το απόσπασμα είναι αρκετό για να απαντηθεί η ερώτηση.
Μπορείς να γράψεις βέβαια τι πιστεύεις ότι εννοεί
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Κορνάρος Βιτσέντζος, Ερωτόκριτος

Ερώτηση: Τι περιγράφεται για το καλό και το κακό στο παραπάνω απόσπασμα σε σχέση με τον επίγειο χρόνο​


Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι θέλει να απαντήσουμε εδώ η ποιητής καθηγητής μας;
Στο περασμα του χρονου το καλο και το κακο εχουν μια συνεχη εναλλαγη
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! και κάτι ακόμα... το παρακάτω απόσπασμα....

Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι, Ο μέγας Ιεροεξεταστής

αυτός που εννοεί ο Ντοστογιέφσκι κυρίαρχο της Γης ονομάζει το Θεό ή όχι; Πάλι δεν καταλαβαίνω...
Μπα δεν νομίζω το θεό αλλά τά μεγάλα αφεντικά, αυτοί που κρατούν τον πλούτο και την εξουσία
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top