Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ποια είναι η καλύτερη σειρά γερμανικών βιβλίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ποια είναι η καλύτερη σειρά γερμανικών βιβλίων

Για ποιο επίπεδο ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
B1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Το Sicher θα σου ελεγα. Το έχω δουλέψει και εγώ προσωπικά και θαρρώ πως είναι πολύ καλό για την ηλικία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ok ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
2,5 χρονια για επιπεδο Β2? :hmm: Οντως τοσα πολλα? :hmm: Και οταν λεμε ταχυρρυθμα εννοουμε δυο φορες την εβδομαδα απο δυο ωρες πχ ή παραπανω? Τα γερμανικά πιθανόν να βοηθήσουν αργότερα, αν κάποιος το επιθυμήσει σε εκμάθηση σκανδιναβικών γλωσσων ή καμια σχεση? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
2,5 χρονια για επιπεδο Β2? :hmm: Οντως τοσα πολλα? :hmm: Και οταν λεμε ταχυρρυθμα εννοουμε δυο φορες την εβδομαδα απο δυο ωρες πχ ή παραπανω? Τα γερμανικά πιθανόν να βοηθήσουν αργότερα, αν κάποιος το επιθυμήσει σε εκμάθηση σκανδιναβικών γλωσσων ή καμια σχεση? :P

Δεν ξέρω γερμανικά, κάνει όμως η αδερφή μου, οπότε ξέρω να σου πω ότι ξεκίνησε πέρυσι από το 0 -δεν είχε καμία απολύτως επαφή με τη γλώσσα προηγουμένως. Τον πρώτο χρόνο έκανε Α1-Β1, και πήρε το Β1 και στο δεύτερο έκανε για Β2!
Ταχύρυθμα, είναι δύο φορές τη βδομάδα 2-2,5 ώρες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ακριβώς το πρόγραμμα ακολουθώ κι εγώ, θα δώσω Β1 τον Σεπτέμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Hallo!!! Παιδια δινω Β1 τον Δεκεμβριο και θα θελα να μου πει καποιος που εχει δωσει τη γνωμη του. Ειναι ευκολο; Τι δομη εχει; Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια δεκτη. Ευχαριστωωω :*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Γειααα. Έδωσε το Β1 το προηγούμενο Σεπτέμβριο και προς μεγάλη μου έκπληξη το πήρα. Εύκολο δύσκολα θεωρείται κατά την γνώμη μου, εφόσον είναι και η γλώσσα από τη φύση της διαφορετική από πχ τα Αγγλικά. Βατό ίσως. Εγώ πήγα να το δώσω ξέροντας ότι το διάβασμα μου δεν ήταν το κατάλληλο. Παρ' όλα αυτά απέσπασα αρκετα ψηλές βαθμολογίες και φαντάσου δεν είμαι και ο μαθητάρας στα γερμανικά. Αν αφιερώνεις καμιά ώρα την ημέρα θα σκίσεις.

Δομή
Προφορικά
: Ο μεγαλύτερος μου φόβος, συνάμα όμως η μεγαλύτερη μου επιτυχία. 100 πήρα και δεν το περίμενα κιόλας. Υπάρχει δυο μέρη. Το ένα με διάλογο και το άλλο με μονόλογο. Ο μονόλογος είναι συνήθως το αγγούρι. Εκεί δυσκολευόμουν αρκετά. Η ιδέα είναι ότι ουσιαστικά σου δίνεται μία επιλογή ανάμεσα σε 2 θέματα και εσύ αφού κάνεις μια εισαγωγή, πρέπει να αναφέρεις τις προσωπικές σου εμπειρίες, την κατάσταση στην πατρίδα σου, τα μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα,γνώμη και μετά επίλογο. Εγώ προσωπικά είχα μάθει επίλογο και πρόλογο απέξω. Μην το δείξεις όμως. Έμαθα επίσης συνδετικές λέξεις επιπέδου Β2, τις οποίες δε χρησιμοποιούσαν οι περισσότεροι και συνέβαλε εν μέρει στον καλό βαθμό. Η μαλακία με το μονόλογο είναι ότι πχ σου πέφτουν θέμα τα πλαστικά ποτήρια των πάρτυ (έπεσαν σε κολλητό μου). Άντε βρες προσωπικές εμπειρίες και κατάσταση στην Ελλάδα εκείνη την ώρα. Είσαι πολύ περιορισμένος. Εμένα ευτυχώς μου έτυχε στην επιλογή ξένες γλώσσες και ζώα, τα οποία είναι ομολογουμένως από τα ευκολότερα θέματα. Όσο για το διάλογο δεν έχεις να φοβηθείς κτ. Είναι αρκετά στάνταρ τα θέματα. Η μόνη μου συμβολή είναι να μη δείξεις έλεος στο συνομιλητή. Μην σκέφτεσαι εκείνον και πώς τα πάει αλλά τον εαυτό σου και μόνο. Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό αλλά αν δεν είσαι σίγουρος για το μονόλογο τότε αναγκαστικά ποντάρεις εκεί. Προσπάθησε να επιδείξεις την ανωτερότητα σου και ηγήσου του διαλόγου. Πάρε πρωτοβουλίες και μίλα όσο πιο πολύ μπορείς. Θα εκτιμηθεί δεόντως.
Κείμενα: Τίποτα ιδαίτερο. 5 ή 6 κείμενα. Άλλα πιο δύσκολα και άλλα πιο εύκολα. Πρόσεξε όμως μην κάνεις λάθος στη συμπλήρωση των κενών και πρέπει να σβήνεις και να ράνεις. Το μηχάνημα ίσως δε τα διαβάσει. Συνέβει σε εμένα.
Ακουστικά: 4 μέρη. Στο τελευταίο ίσως μπερδέψεις τις φωνές γιατί ακούγονται 3 άνθρωποι. Δεν συμβαίνει συχνά αλλά αν τις μπερδέψεις, έχασες τη μπάλα. Το πάθαινα συνέχεια στους πρώτους μήνες προετοιμασίας. Γενικά, μετρίας δυσκολίας.
Έκθεση: 3 μέρη. 3 εκθέσεις. Η τρίτη καραστάνταρ 30 με 40 λέξεις περίπου, έυκολοι βαθμοί. Η πρώτη και αυτή κάπως στάνταρ με παγίδες ίσως σε κάποια σημεία. 80 λέξεις. Αν προσέξεις δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα. Το όλο θέμα της έκθεσης κρίνεται στη δεύτερη έκθεση. Αντίδραση σε άρθρο νμζ. Θέματα επίκαιρα τις περισσότερες φορές. Άλλες φορές άκυρα. Πχ μου έτυχε για το duzen στους δασκάλους, αν είναι προτιμότερος δλδ ο ενικός ή ο πληθυντικός (du oder sie). Απαιτητικό μέρος. Εφιστάται η προσοχή σου. 80 λέξεις. Συμβουλή μου είναι να ξεκινήσεις με τη γκουμούτσα, μετά με το 1ο και μετά με το 3ο, το οποίο βγαίνει άνετα στο 5λεπτο. Χρησιμοποίησε συνδετικές λέξεις επιπέδου Β2.

Βοήθησα, δε βοήθησα αυτά είχα να πω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ντόιτς, μιας και σε έχουμε εύκαιρη, από το Β1 στο Β2 προστίθενται πολλά καινούρια πράγματα στην γραμματική ή απλά εμβαθύνεις σε λεξιλόγιο και κείμενα; Επίσης πιστεύεις ότι θα ήταν εφικτό με προσωπικό διάβασμα (αργά-αργά και λίγο-λίγο) να πάει κάποιος που έχει Β1 στο Β2; Ακόμα και κρατικό, δεν με απασχολεί τόσο το Zertifikat.


Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα "Γερμανικά ή Γαλλικά;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ντόιτς, μιας και σε έχουμε εύκαιρη, από το Β1 στο Β2 προστίθενται πολλά καινούρια πράγματα στην γραμματική ή απλά εμβαθύνεις σε λεξιλόγιο και κείμενα; Επίσης πιστεύεις ότι θα ήταν εφικτό με προσωπικό διάβασμα (αργά-αργά και λίγο-λίγο) να πάει κάποιος που έχει Β1 στο Β2; Ακόμα και κρατικό, δεν με απασχολεί τόσο το Zertifikat.

Hallöchen, süße :hello:

χωρίς να έχω κάτι μαζί μου αυτή τη στιγμή γιατί και με τα πιστοποιητικά τελείωσα και τα 2 ιδιαίτερα που έχω είναι στο Α, νομίζω πως κάτι μικροπράγματα τα μαθαίνεις στη γραμματική/συντακτικό αλλά δεν έχει διαφορά. Το μεγάλο σκαλί είναι από το Α2 στο Β1 στη γραμματική... Και στο λεξιλόγιο από το Β2 στο Γ1.
Σαν θεματικές ενότητες λεξιλογίου δεν θα καταλάβεις τεράστια διαφορά. Θα καταλάβεις μεν αλλά συνεχίζεις να είσαι σε θέματα καθημερινότητας και γνωστά πράγματα γενικά.
Και ναι, αν έχεις καλή γραμματική, ένα καλό λεξικό και μια κάποια καθοδήγηση πιο πολύ για το κομμάτι της έκθεσης και της εξάσκησης στο προφορικό, πιστεύω πως μπορείς... Αν έχεις κάποιον που να μιλάς είσαι πολύ καλά...
Το μόνο θέμα που υπάρχει με το κρατικό είναι ότι μπορεί να πιάσεις σκορ Β1 :/: ή να ΄χασεις για 1-2 βαθμούς το Β2:/: ... Παρόλα αυτά είναι εύκολο να συγκεντρώσεις πάνω από τη βάση του Β1...
Επίσης, αν το κάνεις μόνη σου χρειάζεσαι και ένα καλό βιβλίο με τέστ αναλόγως με το πιστοποιητικό που θα διαλέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Hallöchen, süße :hello:

χωρίς να έχω κάτι μαζί μου αυτή τη στιγμή γιατί και με τα πιστοποιητικά τελείωσα και τα 2 ιδιαίτερα που έχω είναι στο Α, νομίζω πως κάτι μικροπράγματα τα μαθαίνεις στη γραμματική/συντακτικό αλλά δεν έχει διαφορά. Το μεγάλο σκαλί είναι από το Α2 στο Β1 στη γραμματική... Και στο λεξιλόγιο από το Β2 στο Γ1.
Σαν θεματικές ενότητες λεξιλογίου δεν θα καταλάβεις τεράστια διαφορά. Θα καταλάβεις μεν αλλά συνεχίζεις να είσαι σε θέματα καθημερινότητας και γνωστά πράγματα γενικά.
Και ναι, αν έχεις καλή γραμματική, ένα καλό λεξικό και μια κάποια καθοδήγηση πιο πολύ για το κομμάτι της έκθεσης και της εξάσκησης στο προφορικό, πιστεύω πως μπορείς... Αν έχεις κάποιον που να μιλάς είσαι πολύ καλά...
Το μόνο θέμα που υπάρχει με το κρατικό είναι ότι μπορεί να πιάσεις σκορ Β1 :/: ή να ΄χασεις για 1-2 βαθμούς το Β2:/: ... Παρόλα αυτά είναι εύκολο να συγκεντρώσεις πάνω από τη βάση του Β1...
Επίσης, αν το κάνεις μόνη σου χρειάζεσαι και ένα καλό βιβλίο με τέστ αναλόγως με το πιστοποιητικό που θα διαλέξεις...

Ναι το γνωρίζω αυτό για το κρατικό, έδωσα πρόπερσι ισπανικά. Το θέμα μου είναι ότι ενώ αυτή την γλώσσα δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα (σόρρυ:P), έχω φτάσει στο Β1 -πριν χρόνια- με μεγάλη ευκολία και μου φαίνεται βλακεία να την αφήσω και να μην την πάω ως το Β2. Ποτέ δεν ξέρεις πού θα μου χρειαστεί μιας και ο δικός μου ο κλάδος μεταναστεύει κατά δεκάδες στις γερμανόφωνες χώρες :/:
Μήπως σου είναι εύκολο να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο με τεστ και μια γραμματική;:redface: Ας πούμε για κρατικό. Ή έστω βιβλία προετοιμασίας για Β2 κρατικό (εννοώ ξέρεις, με κεφάλαια και εκθέσεις ανά θέμα κλπ). Και θα την βρω εγώ μετά την άκρη και με τις εκθέσεις και με τα προφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι το γνωρίζω αυτό για το κρατικό, έδωσα πρόπερσι ισπανικά. Το θέμα μου είναι ότι ενώ αυτή την γλώσσα δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα (σόρρυ:P), έχω φτάσει στο Β1 -πριν χρόνια- με μεγάλη ευκολία και μου φαίνεται βλακεία να την αφήσω και να μην την πάω ως το Β2. Ποτέ δεν ξέρεις πού θα μου χρειαστεί μιας και ο δικός μου ο κλάδος μεταναστεύει κατά δεκάδες στις γερμανόφωνες χώρες :/:
Μήπως σου είναι εύκολο να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο με τεστ και μια γραμματική;:redface: Ας πούμε για κρατικό. Ή έστω βιβλία προετοιμασίας για Β2 κρατικό (εννοώ ξέρεις, με κεφάλαια και εκθέσεις ανά θέμα κλπ). Και θα την βρω εγώ μετά την άκρη και με τις εκθέσεις και με τα προφορικά.

Είναι όντως κρίμα...
Γραμματική θα σου πω μια στα ελληνικά για να μη σου είναι παλούκι.
Προτείνω εκείνη του Κουκίδη από τις εκδόσεις Praxis. Και το Pons για λεξικό ( μέχρι το Β2 είναι ΚΟΡΥΦΗ).
Για το ΚΠγ υπάρχει ειδικό βιβλίο...
Δες εδώ . Επίσης, το υπουργείο διαθέτει και τα παλιά θέματα ( μαζί με απαντήσεις και το ακουστικό σε μορφή mp3. Μπορείς κάποια θέματα και δείγματα να βρεις στη σελίδα του τμήματος Γερμανικής Φιλολογίας του ΕΚΠΑ) . Τέλος, το υπουργείο δίνει και αυτό . Επίσης μαζί με mp3 και απαντήσεις ( βιβλίο καθηγητή)

ΥΓ: Μη ζητάς σόρρυ... Και εμένα δεν μου άρεσαν τα αγγλικά αλλά τα τελειοποίησα γιατί ήταν κρίμα και γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Πέρα από την ομορφιά μιας γλώσσας μετράει και η χρησιμότητά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.

ΥΓ: Το Β2 των γερμανικών καμία σχέση δεν έχει με το αντίστοιχο lower των αγγλικών. Θεωρείται σπουδαίο επίπεδο και αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με τη
γλώσσα ως δάσκαλος, μεταφραστής ή κάτι που να τα απαιτεί εξ ολοκλήρου, δεν συνεχίζουν πολλοί για παραπάνω...

Ναι,προς το παρον μεχρι Β2 σκεφτομαι (αν μου χρειαστει Γ1 αργοτερα ή μ'αρεσει τοσο πολυ η γλωσσα τι να πω,βλεπουμε :P ). Θεωρεις οτι πρεπει να δωσει καποιος και Β1 ας πουμε? Γιατι εμενα μου φαινεται αχρηστο απο τη στιγμη που στοχευω στο Β2 και αν καταφερω να το παρω το Β1 δεν εχει και τοση σημασια... Ποια πτυχια δινουν στα γερμανικα συνηθως? Και ποια αναγνωριζονται στο εξωτερικο, αν γνωριζεις? Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα τωρα που σε βρηκαμε ευκαιρη... :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μολις ξεκινησα επαναληψη στα γερμανικα (Α1-Α2). Καποια ατομα απο το τμημα μου θα δωσουν για Β1. Εμενα ο στοχος μου απο την αρχη ειναι Β2. Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να δωσω για Β1 ; Η αλλη περιπτωση ειναι να παρακολουθησω κανονικα και σε 1.5 χρονο να δωσω κατευθειαν για Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι,προς το παρον μεχρι Β2 σκεφτομαι (αν μου χρειαστει Γ1 αργοτερα ή μ'αρεσει τοσο πολυ η γλωσσα τι να πω,βλεπουμε :P ). Θεωρεις οτι πρεπει να δωσει καποιος και Β1 ας πουμε? Γιατι εμενα μου φαινεται αχρηστο απο τη στιγμη που στοχευω στο Β2 και αν καταφερω να το παρω το Β1 δεν εχει και τοση σημασια... Ποια πτυχια δινουν στα γερμανικα συνηθως? Και ποια αναγνωριζονται στο εξωτερικο, αν γνωριζεις? Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα τωρα που σε βρηκαμε ευκαιρη... :redface: :P

Μολις ξεκινησα επαναληψη στα γερμανικα (Α1-Α2). Καποια ατομα απο το τμημα μου θα δωσουν για Β1. Εμενα ο στοχος μου απο την αρχη ειναι Β2. Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να δωσω για Β1 ; Η αλλη περιπτωση ειναι να παρακολουθησω κανονικα και σε 1.5 χρονο να δωσω κατευθειαν για Β2.

Επειδή και οι 2 ρωτάτε σχεδόν το ίδιο πράγμα σας απαντώ μαζί.
Το Β1 είναι καλό να το δώσει κανείς στις ακόλουθες περιπτώσεις:
1. Είναι παιδί και δεν έχει δώσει ξανά για κάποιο ξενόγλωσσο πιστοποιητικό και είναι ευκαιρία να γνωρίσει τη διαδικασία ( το ίδιο μπορεί να γίνει κ στο επίπεδο Α2)
2. Είναι κάποιος που χρειάζεται απλώς βασικές γνώσεις.
Αν κάποιος έχει στο μυαλό του να δώσει Β2 δεν υπάρχει λόγος καθώς δεν έχουν όπως έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα μεγάλη διαφορά σαν επίπεδα. Δεν πηγαίνεις δηλαδή από το Α2 στο Β1 που αλλάζει λίγο η θεματογραφία και μπαίνουν τόσα νέα κεφάλαια σε γραμματική κ συντατικό ούτε πας από το Β2 στο Γ1 που αλλάζει τελείως η θεματογραφία και η λογική του επιπέδου.

Άρα Lancelot, πηγαίνεις για Β2 απευθείας αφού αυτός ειναι ο στόχος σου...
Και methexys, δεν χρειάζεται ούτε εσύ... Καλύτερα το Β2.


Στα γερμανικά, όσοι κάνουν μέσω σχολείου και απλά θέλουν μια κάποια πιστοποίηση γνώσεων δίνουν το Α του ΚΠγ ( κυρίως με στόχο να πιάσουν Α2).
Οι υπόλοιποι πηγαίνουν για το Β2 και όχι τόσοι για το Β1 ( πήγαιναν περισσότεροι μέχρι που το Goethe έβγαλε το B2 junior για να μπορούν να δίνουν και άτομα μικρότερης ηλικίας) . Από το Β2 και μετά προχωρούν λίγοι. Και αυτοί που προχωρούν συνήθως πηγαίνουν μέχρι το Γ1.

Τώρα, από τον ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται το Goethe, το ΚΠγ αλλά και το ÖSD.
Για γερμανικά πανεπιστήμια ( master, bachelor) προτιμούν το Γ2 του Goethe ή κάποιο άλλο τεστ πχ TestDaF .
Για εργασία συνήθως ζητούν το επίπεδο Β2 του Goethe ή του ÖSD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επειδή και οι 2 ρωτάτε σχεδόν το ίδιο πράγμα σας απαντώ μαζί.
Το Β1 είναι καλό να το δώσει κανείς στις ακόλουθες περιπτώσεις:
1. Είναι παιδί και δεν έχει δώσει ξανά για κάποιο ξενόγλωσσο πιστοποιητικό και είναι ευκαιρία να γνωρίσει τη διαδικασία ( το ίδιο μπορεί να γίνει κ στο επίπεδο Α2)
2. Είναι κάποιος που χρειάζεται απλώς βασικές γνώσεις.
Αν κάποιος έχει στο μυαλό του να δώσει Β2 δεν υπάρχει λόγος καθώς δεν έχουν όπως έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα μεγάλη διαφορά σαν επίπεδα. Δεν πηγαίνεις δηλαδή από το Α2 στο Β1 που αλλάζει λίγο η θεματογραφία και μπαίνουν τόσα νέα κεφάλαια σε γραμματική κ συντατικό ούτε πας από το Β2 στο Γ1 που αλλάζει τελείως η θεματογραφία και η λογική του επιπέδου.

Άρα Lancelot, πηγαίνεις για Β2 απευθείας αφού αυτός ειναι ο στόχος σου...
Και methexys, δεν χρειάζεται ούτε εσύ... Καλύτερα το Β2.


Στα γερμανικά, όσοι κάνουν μέσω σχολείου και απλά θέλουν μια κάποια πιστοποίηση γνώσεων δίνουν το Α του ΚΠγ ( κυρίως με στόχο να πιάσουν Α2).
Οι υπόλοιποι πηγαίνουν για το Β2 και όχι τόσοι για το Β1 ( πήγαιναν περισσότεροι μέχρι που το Goethe έβγαλε το B2 junior για να μπορούν να δίνουν και άτομα μικρότερης ηλικίας) . Από το Β2 και μετά προχωρούν λίγοι. Και αυτοί που προχωρούν συνήθως πηγαίνουν μέχρι το Γ1.

Τώρα, από τον ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται το Goethe, το ΚΠγ αλλά και το ÖSD.
Για γερμανικά πανεπιστήμια ( master, bachelor) προτιμούν το Γ2 του Goethe ή κάποιο άλλο τεστ πχ TestDaF .
Για εργασία συνήθως ζητούν το επίπεδο Β2 του Goethe ή του ÖSD.

Ευχαριστώ πολύ με κάλυψες απόλυτα. Αν χρειαστώ κάτι που αφορά τα γερμανικά σίγουρα θα απευθυνθώ σε εσένα :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ με κάλυψες απόλυτα. Αν χρειαστώ κάτι που αφορά τα γερμανικά σίγουρα θα απευθυνθώ σε εσένα :clapup::clapup:

Να σαι καλά!:)
Καλό διάβασμα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frandim

Νεοφερμένος

Η Frandim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα μία βοήθεια στα γερμανικά. Ο γιός μου ξεκίνησε να μαθαίνει τα οριστικά και αόριστα άρθρα (πάει ιδιωτικό και έχουν ξεκινήσει από νωρίς τα Γερμανικά). Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα και πολλές φορές εκείνος δεν καταλαβαίνει την γραμματική. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Πως ξεχωρίζει όταν ένα αόριστο άρθρο είναι στην Οριστική ή στην Αιτιατική αφού σε κάποιες περιπτώσεις και στην Οριστική και στην Αιτιατική τα άρθρα είναι ίδια.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top