Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Αρχάριος , πες μου με ταχύρυθμα και χωρίς ταχύρυθμα πόσο καιρό χρειάζεται. :)

Θα ελεγα με ταχυρηθμα γυρω στα 2.5 χρονια αλλιως 3.5-4 νομιζω ειναι καλα... Βεβαια εξαρταται και απο το προσωπικο διαβασμα... Οπως και απο το αν επιλεξεις ιδιαιτερο ή φροντιστηριο


Τροπος για να μαθεις αρθρα εκτος αυτες τις στανταρ καταληξεις που μονος σου ανεφερες δεν υπαρχει:P . Μπορεις να μαθαινεις απλα το αρθο πακετακι με την λεξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Θα ελεγα με ταχυρηθμα γυρω στα 2.5 χρονια αλλιως 3.5-4 νομιζω ειναι καλα... Βεβαια εξαρταται και απο το προσωπικο διαβασμα... Οπως και απο το αν επιλεξεις ιδιαιτερο ή φροντιστηριο
Διαφωνώ για τα 2.5 χρόνια. Γενικά δε θεωρώ ότι υφίσταται σωστή,καλή και βασική γνώση της γλώσσας κάτω από 3.5 χρόνια.Εκτός και αν στοχεύεις σε Α2,φυσικά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Διαφωνώ για τα 2.5 χρόνια. Γενικά δε θεωρώ ότι υφίσταται σωστή,καλή και βασική γνώση της γλώσσας κάτω από 3.5 χρόνια.Εκτός και αν στοχεύεις σε Α2,φυσικά.:P

Έδωσα για Β2 με 2.5 χρόνια εντατικής προετοιμασίας. Όπως είπα και πιο πάνω, εξαρτάται φυσικά και ο χρόνος που μπορεί κάποιος να διαθέσει τόσο για το μάθημα όπως και για το προσωπικό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πόσος καιρός χρειάζεται για να πάρει κάποιος το Β2 στα γερμανικά με εντατικά μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πόσος καιρός χρειάζεται για να πάρει κάποιος το Β2 στα γερμανικά με εντατικά μαθήματα?

Διάβασε την παραπάνω συζήτηση. Ήταν νομίζω ακριβώς η ίδια ερώτηση.
2.5-3 αν διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemis.

Νεοφερμένος

Η Artemis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολες και ολους!
Φετος θα δωσω εξεταση για το Goethe Zertifikat C2 και εχω κανει προετοιμασια μονη μου χρησιμοποιοντας διαφορα βιβλια,οπως Endstation C2,Progress C2,Wegbereiter και DaF-Begleiter C2 Übungsbuch Schriftlicher Ausdruck - Stellungnahme - .

Αυτο που δεν εχω ξεκαθαρο ,ειναι το πως ακριβως πρεπει να γραψω το θεμα της εκθεσης: καταλαβαινω πως ειναι γραμμα,αλλα βλεποντας τα λυμενα θεματα στο Wegbereiter και στο Modeltest που παρεχει online το Goethe,παρατηρησα πως δεν εχει καθολου τα
"Athen,den..." "Sehr geehrte Damen und Herren" και "Mit freundlichen Grüßen", και περναει κατευθειαν στην εκθεση.

Ομως σε κατι ασκησεις στο DaF-Begleiter C2 Übungsbuch Schriftlicher Ausdruck,οι εκθεσεις εχουν τα παντα,και τις επιφωνησεις...

Γι' αυτο,θα ημουν πολυ ευγνωμων σε οποιον/α (καθηγητης/τρια ,ατομα που εχουν δωσει το πτυχιο ή προετοιμαζονται να το δωσουν) μου εξηγησει λιγο τι ακριβως πρεπει να κανω,για να θεωρηθει η εκθεση πληρης και σωστη απο τους βαθμολογητες.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Δε θα εχεις να χασεις παντως κατι, αν προκειται για γραμμα και χρησιμοποιησεις το "Sehr geehrte Damen und Herren", ανεξαρτητα απο το τι εχει το καθε βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemis.

Νεοφερμένος

Η Artemis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτο σκεφτομαι και εγω,γιατι μου φαινεται καπως περιεργο να παραλειψω τις επιφωνησεις σε γραμματα.
Νικο,εσυ το εχεις δωσει το C2; Αν ναι,ετσι εγραψες την εκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εγω ειχα δωσει το Γ2 οταν υπηρχε ακομα το KDS. Αλλα σιγουρα ετσι θα το εγραφα αν ηταν γραμμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολες και ολους!
Φετος θα δωσω εξεταση για το Goethe Zertifikat C2 και εχω κανει προετοιμασια μονη μου χρησιμοποιοντας διαφορα βιβλια,οπως Endstation C2,Progress C2,Wegbereiter και DaF-Begleiter C2 Übungsbuch Schriftlicher Ausdruck - Stellungnahme - .

Αυτο που δεν εχω ξεκαθαρο ,ειναι το πως ακριβως πρεπει να γραψω το θεμα της εκθεσης: καταλαβαινω πως ειναι γραμμα,αλλα βλεποντας τα λυμενα θεματα στο Wegbereiter και στο Modeltest που παρεχει online το Goethe,παρατηρησα πως δεν εχει καθολου τα
"Athen,den..." "Sehr geehrte Damen und Herren" και "Mit freundlichen Grüßen", και περναει κατευθειαν στην εκθεση.

Ομως σε κατι ασκησεις στο DaF-Begleiter C2 Übungsbuch Schriftlicher Ausdruck,οι εκθεσεις εχουν τα παντα,και τις επιφωνησεις...

Γι' αυτο,θα ημουν πολυ ευγνωμων σε οποιον/α (καθηγητης/τρια ,ατομα που εχουν δωσει το πτυχιο ή προετοιμαζονται να το δωσουν) μου εξηγησει λιγο τι ακριβως πρεπει να κανω,για να θεωρηθει η εκθεση πληρης και σωστη απο τους βαθμολογητες.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Η έκθεση δεν είναι πάντα γράμμα. Το λυμένο θέμα που έχει ανεβάσει το goethe συγκεκριμένα είναι άρθρο αν θυμάμαι καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Η έκθεση δεν είναι πάντα γράμμα. Το λυμένο θέμα που έχει ανεβάσει το goethe συγκεκριμένα είναι άρθρο αν θυμάμαι καλά...
ε λογικα θα αναφερεται σε γραμμα, αλλιως δεν υπαρχει λογος να βαλεις προσφωνηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
ε λογικα θα αναφερεται σε γραμμα, αλλιως δεν υπαρχει λογος να βαλεις προσφωνηση :P
Μπορεί να μπερδεύτηκε γιατί στο Modelltest που έχει ανεβάσει το goethe και στο οποίο αναφέρθηκε το λέει πως είναι Artikel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemis.

Νεοφερμένος

Η Artemis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μα,οχι στο C2 η εκθεση ειναι γραμμα.
Δειτε,εδω: https://www.goethe.de/lrn/pro/c2-neu/C2_Modellsatz.pdf
Στη σελιδα 23 ειναι το θεμα της εκθεσης "...Sie schreiben einen ausführlichen Leserbrief (circa 350Wörter) an die Redaktion"
και στη σελ.49 η λυση της,οπου δεν υπαρχει προσφωνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Sorry, όταν το είχα κάνει πριν λίγο καιρό είχα την εντύπωση ότι έλεγε Artikel. Τελοσπαντων, υποθέτω ότι έκαναν λάθος, αν λέει πάντως Brief, εγώ θα γράψω κανονικά Athen, den..., Sehr geehrte Damen und Herren και στο τελος Mit freundlichen Gruessen. Να σε ρωτήσω όμως κάτι, στο τέλος πρέπει να βάλουμε και το όνομά μας ή είναι όπως στις πανελλήνιες που για να μην ευνοηθούμε αν πέσουμε σε γνωστό εξεταστή δεν πρέπει να το γράφουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια online λίστα που να ξέρετε για ρήματα με εμπρόθετο αντικείμενο. Επίσης εάν γνωρίζετε κάποια Online γραμματική. Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έχω μια απορία η οποία έχει να κάνει με αρκετά ψηλό επίπεδο στη γλωσσα,,,, μόλις διάβασα κάπου το εξής:
Die Polizei war über den Tathergang aufs Genaueste informiert.
Der Fall ließ sich auf das Einfachste lösen.
και η ερωτηση μου είναι: Ποιά η διαφορά του υπερθετικού αυτού, με των γνωστο με το am και γιατί το επίθετο γράφεται με κεφαλαία;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Έχω μια απορία η οποία έχει να κάνει με αρκετά ψηλό επίπεδο στη γλωσσα,,,, μόλις διάβασα κάπου το εξής:
Die Polizei war über den Tathergang aufs Genaueste informiert.
Der Fall ließ sich auf das Einfachste lösen.
και η ερωτηση μου είναι: Ποιά η διαφορά του υπερθετικού αυτού, με των γνωστο με το am και γιατί το επίθετο γράφεται με κεφαλαία;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν είμαι σίγουρη, μη σε πάρω στο λαιμό μου!:P

Ο υπερθετικός βαθμός σχηματίζεται με την πρόθεση am μπροστά και την κατάληξη -sten όταν το επίθετο μένει άκλιτο.
Όταν το επίθετο κλίνεται, όπως στην παραπάνω περίπτωση, χρησιμοποιούμε το πρόσφυμα -st.
Μερικές φορές τα επίθετα ουσιαστικοποιούνται, εξού και το κεφαλαίο γράμμα.
Ελπίζω να έβγαλες καμιά άκρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έχω μια απορία η οποία έχει να κάνει με αρκετά ψηλό επίπεδο στη γλωσσα,,,, μόλις διάβασα κάπου το εξής:
Die Polizei war über den Tathergang aufs Genaueste informiert.
Der Fall ließ sich auf das Einfachste lösen.
και η ερωτηση μου είναι: Ποιά η διαφορά του υπερθετικού αυτού, με των γνωστο με το am και γιατί το επίθετο γράφεται με κεφαλαία;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κατ' αρχάς είναι επίρρημα. Για την απορρία σου κοίτα το λινκ:
https://www.canoo.net/services/OnlineGrammar/Wort/Adverb/Komparation.html?MenuId=Word51
Δεν υπάρχει διαφορά, απλώς δεν μπορούν να σχηματίσουν όλα τα επιρήμματα υπερθετικό με aufs+ ...ste
Το επίρρημα μπορεί να γράφεται είτε με κεφαλαίο είτε με μικρό, όπως θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top