Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
καλημερα σας και καλως σας βρηκα :)
Εχω ξεκινησει εδω και ενα χρονο να κανω γερμανικα σε φροντιστηριο, για να δωσω το Β1 το καλοκαιρι. Εχω προβλημα ομως με το ακουστικο. Μου λεει η καθηγητρια οτι με εξασκηση θα βελτιωθω. Το ερωτημα μου ειναι αλλο ομως. Ειχα την εντυπωση οτι μεσα στο μαθημα θα μιλαγαμε μονο γερμανικα για να συνηθηζω και την γλωσσα+προφορα και γενικα να αποκτησω λιγο "αερα" με την γλωσσα, αλλα μου φαινετε πολυ δυσκολο και μιλαμε στα ελληνικα. Εσεις που κανετε Β1 μιλαμε μονο γερμανικα μεσα στην ταξη?

Εγω κανω εντατικά και του χρονου θα δωσω κατευθειαν Β2(ελπιζω δηλαδη). Τον πρωτο καιρο μιλουσαμε συνεχεια ελληνικά. Πλεον το 1/3 του μαθηματος ειναι γερμανικά. Ωρες ωρες χαζευω κυριολεκτικα οταν μιλαει γιατι δεν καταλαβαινω γρι. :D Με τον καιρο ομως παει καλυτερα. Προσπαθω κι εγω καθε φορα να μιλαω στα γερμανικά και να κανω πρακτις το εκαστοτε λεξιλογιο. Πες της να μιλατε περισσοτερο κι ας μη βιαζεσαι, να σκεφτεσαι πρωτα. Η πες της να μη σε διορθωνει αμεσως αλλα να σημειωνει τα λαθη σου ωστε να μην χανεις τον οιρμο σου και μετα να στα λεει. Αν θες να πεις κατι που δεν το ξερεις, πες το με αλλα λογια ή πες κατι αλλο. Σημασια εχει να μιλησεις. Καποια ντιβιντις δεν εχεις η σιντις ν΄ακους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

submarine1981

Νεοφερμένος

Ο submarine1981 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
cd εχω του βιβλιου που κανουμε ακουστικο. ομως δεν τα πιανει το αφτι μου ρε γμτ. μιλανε πολυ γρηγορα και δεν τους προλαβαινω. ισως επειδη ειναι αρχη ακομα. τι να πω....
Μου ειπε να σημειωνω λεξεις κλειδια ετσι ωστε να με βοηθαει να βρησκω την σωστη απαντηση στο κειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
cd εχω του βιβλιου που κανουμε ακουστικο. ομως δεν τα πιανει το αφτι μου ρε γμτ. μιλανε πολυ γρηγορα και δεν τους προλαβαινω. ισως επειδη ειναι αρχη ακομα. τι να πω....
Μου ειπε να σημειωνω λεξεις κλειδια ετσι ωστε να με βοηθαει να βρησκω την σωστη απαντηση στο κειμενο.


:hmm:
Τότε θα σου πρότεινα περισσότερα κείμενα να κάνεις, ακόμα κι αν χρειαστεί να τελειώσεις σύντομα το πρώτο βιβλίο που έχεις και να περάσεις σε επόμενο βιβλίο ακουστικών. Επίσης, να σημειώνεις τις απαντήσεις σε ενα τετράδιο κι οχι πανω στο βιβλιο.
Κανε το εξής- ακουγε το αρχικά 4 φορές. Την πρώτη για να παρεις την εικονα, τη δευτερη για ο,τι προλαβεις ν'απαντησεις. Την τριτη με παυσεις. Την τεταρτη για να σιγουρευτείς. Αν δεν... τοτε ακουσε το κι αλλες, οσες σου χρειαστεί. Αφου το διορθωσετε με τη καθηγητρια και σημειωσεις τις απαντησεις στο τετραδιο τα σωστα, ξανακουσε το για να δεις γιατι βαλαμε αυτην την απαντηση. Πρεπει να αποκτησεις εμπιστοσυνη στο αυτι σου. Εξυπακουεται πως εχεις γνωρίσει λεξιλογιο/γραμματική και εχεις καταννοει τη συνταξη. Αυτο που χεις στ'ακουστικό το χουν πολλοι με τις ξενες γλωσσες και χρειαζονται εξασκηση περισσοτερη απο,τι αλλοι που τα πιανουν γρηγοροτερα. Εν ολιγοις, πρεπει να αφιερωσεις πιο πολυ χρονο απο,τι κανεις τωρα. Η καθηγητρια σου περι εξασκησης ειχε δικιο, εγω σου ανελυσα τους λογους μ'εναν ενδεικτικο τροπο προσωπικης σου εργασιας. Με τον καιρο και τη συνεχη ακουστική τριβή με τη γλωσσα, οι 7 φορες (πχ) θα γινουν 5, οι 5 θα γινουν 3, οι 3 θα γινουν 2- οσες δηλαδή θα σου δοθουν τη μερα της εξετασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rr1000

Νεοφερμένος

Ο rr1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει
ich werde gelobt
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Επαινούμαι σημαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει Γερμανικά εδώ και ένα μήνα! Θέλω να ρωτήσω ,το τι άρθρο παει μπροστά απο κάθε λέξη der,die,das και τον πληθυντικό πώς τα μαθαίνει κάποιος? υπάρχει κάποιος εμπειρικος κανόνας ή απο τη συνεχή επαφή με τη γλώσσα ,κάποια στιγμή τα μαθαίνεις για τις περισσότερες λέξεις? Γιατι έχω μπερδευτεί με τις τόσες διαφορετικές καταλήξεις στον πληθυντικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Τι μου θύμισες τώρα:redface:
Μαθαίνεις τα άρθρα από έξω. Μετά από λίγους μήνες, όμως, θα ανακαλείς αυτόματα το γένος του άρθρου των λέξεων που έχεις μάθει και θα μαντεύεις αυτό νέων.
Τα ίδια για τον πληθυντικό, αν και εκεί υπάρχουν κάποιοι "κανόνες", όπως τα θηλυκά σε -e έχουν πληθυντικό -en, και με εμπειρία θα βρίσκεις μόνη σου τον πληθυντικό αρκετών λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει Γερμανικά εδώ και ένα μήνα! Θέλω να ρωτήσω ,το τι άρθρο παει μπροστά απο κάθε λέξη der,die,das και τον πληθυντικό πώς τα μαθαίνει κάποιος? υπάρχει κάποιος εμπειρικος κανόνας ή απο τη συνεχή επαφή με τη γλώσσα ,κάποια στιγμή τα μαθαίνεις για τις περισσότερες λέξεις? Γιατι έχω μπερδευτεί με τις τόσες διαφορετικές καταλήξεις στον πληθυντικό!

Τα μαθαινεις οπως ειναι! Μην περιμενεις να τα θυμασαι αλλιως! Οταν ακους τον/την καθηγητρια/καθηγητη σου πως τα λεει πχ die Familie ετσι θα το θυμασαι και δεν θα προσπαθεις να το βαζεις στην τυχη! ΔΕΝ υπαρχει κανονας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Οκ παιδια! Danke!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα ίδια για τον πληθυντικό, αν και εκεί υπάρχουν κάποιοι "κανόνες", όπως τα θηλυκά σε -e έχουν πληθυντικό -en, και με εμπειρία θα βρίσκεις μόνη σου τον πληθυντικό αρκετών λέξεων.

die Bank -e :P

Έχω ξεκινήσει Γερμανικά εδώ και ένα μήνα! Θέλω να ρωτήσω ,το τι άρθρο παει μπροστά απο κάθε λέξη der,die,das και τον πληθυντικό πώς τα μαθαίνει κάποιος? υπάρχει κάποιος εμπειρικος κανόνας ή απο τη συνεχή επαφή με τη γλώσσα ,κάποια στιγμή τα μαθαίνεις για τις περισσότερες λέξεις? Γιατι έχω μπερδευτεί με τις τόσες διαφορετικές καταλήξεις στον πληθυντικό!

Αποστήθιση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει Γερμανικά εδώ και ένα μήνα! Θέλω να ρωτήσω ,το τι άρθρο παει μπροστά απο κάθε λέξη der,die,das και τον πληθυντικό πώς τα μαθαίνει κάποιος? υπάρχει κάποιος εμπειρικος κανόνας ή απο τη συνεχή επαφή με τη γλώσσα ,κάποια στιγμή τα μαθαίνεις για τις περισσότερες λέξεις? Γιατι έχω μπερδευτεί με τις τόσες διαφορετικές καταλήξεις στον πληθυντικό!

Εμπειρικά. Αν και σύντομα θα διαπιστώσεις ότι κάποιες καταλήξεις ουσιαστικών πάνε με συγκεκριμένα άρθρα. Επίσης μάθε καλά την κλίση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Μόλις έχω πα΄ρει μια λίστα με τα Funktionsverbgefüge για το C1 και έχω φρικάρει,,,,
Πώς μπορεί να τα μάθει κάνεις αυτά και να μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κιόλας στη συνέχεια;

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Μόλις έχω πα΄ρει μια λίστα με τα Funktionsverbgefüge για το C1 και έχω φρικάρει,,,,
Πώς μπορεί να τα μάθει κάνεις αυτά και να μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κιόλας στη συνέχεια;

Ευχαριστω!
Να διαβαζεις γερμανικα κειμενα, που περιεχουν τα συγκεκριμενα στοιχεια.. Καποια στιγμη θα σου μεινουν στο μυαλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι οι komitativsätze και τα Komitativ-Angaben στα ελληνικά - δεν μπορώ να βρώ κατι αντίστοιχο-; (πώς μπορούν οι παρακάτω προτάσεις τέλος πάντων να αποδοθούνστα ελληνικά;)
πχ:
Unter lautem Protest verließ die Opposion den Sitzungssaal. <--> Die Opposition verließ den Sitzungssaal, wobe sie laut protestierte.

Erhitztes Kupferoxid reagiert mit Wasserstoff unter Wasser und elementarem Kupfer. <--> Erhitztes Kupferoxid reagiert mit Wasserstoff, wobei sich Wasser und elementares Kupfer bilden.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Hilfe!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιχνίδια σύνταξης. Το ίδιο πράγμα με διαφορετικούς τρόπους.

ναι αλλά τη σημαίνει αυτό στα ελληνικά; Wobei και Unter
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλά κάνεις και ειρωνεύεσαι διότι δεν έγραψα ξανά ολόκληρη τηναπορία μου,,, βασικά προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει komitativsatz και αν έχουμε κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά καιμετά προσπαθώ να δω πώς αποδίδονται οι σύνδεσμοι wobei και unter ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΞΕΚΑΘΑΡΟΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ, η τουλάχιστο σε αυτό που χρησιμοποιώ εγώ (PONS)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top