Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπερα elpida.Δεν το γνωριζα αυτο το βιβλιοπωλειο, το οποιο ειδικευεται μαλιστα στα γαλλικα βιβλια ! Ισως επειδη ειναι πιο γνωστο το βιβλιοπωλειο ''Kauffman''.Εχει οντως μεγαλη ποικιλια σε γαλλικα βιβλια? Εσυ , να υποθεσω επροκειτο να δωσεις για C2 ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Aυτα τα 2 και αυτο... https://www.lelivreouvert.gr/466-9789608911567.html.. Και φετος εχω σκοπο να δοκιμασω αυτο https://www.lelivreouvert.gr/2004-9789609963244.html



Σ'ευχαριστω πολυ!!!..εχω κανει του τεγου και τωρα ξεκινω το ατουτ γ2...αν προλαβω θα προσπαθησω να κανω και καποια απ αυτα...τα εχω υποψη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Aυτα τα 2 και αυτο... https://www.lelivreouvert.gr/466-9789608911567.html.. Και φετος εχω σκοπο να δοκιμασω αυτο https://www.lelivreouvert.gr/2004-9789609963244.html

να σε ρωτησω κατι αλλο; στο προφορικο κομματι ειναι ιδιαιτερα απαιτητικοι?..θελω να πω αν δεν τα ακουσουμε ολα και δεν πουμε οοολα οσα λεει αλλα το "ζουμι" και στο 2ο και τριτο μερος κανουμε μια ικανοποιητικη παρουσιαση ενα 25/50 μια βαση δαλαδη δεν θα μας τη βαλουν??...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ροβερτα ειμαι καθηγητρια γαλλικων! Ειναι πολυ χρησιμο βιβλιοπωλειο και εχει ολες τις εκδοσεις,ολα τα επιπεδα,τα παντα!!!
peplin123 μαθητριες μου που εδωσαν το περασαν ευκολα το προφορικο χωρις να εχουν πει πολλα πραγματα οποτε μην ανησυχεις! Αν και εγω προτιμω να στελνω τους μαθητες μου για σορμπον γενικα αλλα η αληθεια ειναι πως το c2 ειναι σαφως ευκολοτερο! (αν και με καλο διαβασμα των λογοτεχνικων το σορμπον γινεται παιχνιδακι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ροβερτα ειμαι καθηγητρια γαλλικων! Ειναι πολυ χρησιμο βιβλιοπωλειο και εχει ολες τις εκδοσεις,ολα τα επιπεδα,τα παντα!!!
peplin123 μαθητριες μου που εδωσαν το περασαν ευκολα το προφορικο χωρις να εχουν πει πολλα πραγματα οποτε μην ανησυχεις! Αν και εγω προτιμω να στελνω τους μαθητες μου για σορμπον γενικα αλλα η αληθεια ειναι πως το c2 ειναι σαφως ευκολοτερο! (αν και με καλο διαβασμα των λογοτεχνικων το σορμπον γινεται παιχνιδακι!)


Ευχαριστω πολυ!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Είχα πάρει πριν 11 χρόνια το Delf 1er Degree και είχα δώσει και για Α5 και A6 αλλά πέρασα μόνο την Α6. Δυστυχώς με σύμφωνα με τις βαθμίδες της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης το επίπεδο μου είναι Β1. Το θέμα όμως είναι ότι από τότε που έδωσα τα Α5,Α6 δεν ξαναασχολήθηκα καθόλου με γαλλικά και όπως είναι φυσικό τα ξέχασα σχεδόν τελείως.

Αυτόν τον καιρό σκέφτομαι να τα ξεσκονίσω λιγάκι μιας και μπορεί να χρειαστούν για μετανάστευση/δουλειά στο εξωτερικό. Αυτή την στιγμή δεν έχω τα λεφτά ή τον χρόνο για να κάνω ιδιαίτερα στα γαλλικά μιας και πρώτον είμαι φοιτητής και δεύτερον έχω ξεκινήσει μια τρίτη ξένη γλώσσα : τα γερμανικά (τα οποία πρέπει να φτάσω μέχρι και C1.Έχω ήδη ξεμπερδέψει με τα αγγλικά). Αργότερα (σε δυό χρόνια από τώρα ) αν έχω βρει κάποια δουλειά στην Ελλάδα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξεκινήσω μαθήματα για να πάρω κι άλλα πτυχία στα γαλλικά.

Το θέμα όμως είναι ότι έχω πετάξει σχεδόν όλα τα βιβλία γαλλικών που είχα. Έχω μόνο δύο.
Μια γραμματική του Γεωργαντά όλων των επιπέδων έκδοσης 1996 .(Τι επίπεδο είναι αυτή αν γνωρίζεται ; Α2 ,Β1 ή B2 ;)
και ένα bescherelle του 1990 .( Μήπως θα έπρεπε να αγοράσω καινούργιo ; )
Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία με άσκησεις γραμματικής επιπέδου Α1 έως Β2 καθώς και τα λυσάρια αυτών.


Κάτι ακόμα. Έχω βρεί δωρέαν γαλλικά μυθιστορήματα (γάλλων και μη-γάλλων συγγραφέων ) στο https://www.ebooksgratuits.com/ebooks.php . Σε ένα από αυτά περιέχεται η παρακάτω φράση "
L’année 1866 fut marquée par un événement bizarre"

Τι χρόνος είναι αυτό το fut marquée ?


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
όποιος με βοηθήσει σε αυτή την άσκηση πραγματικά είναι απίστευτος!
Πρεπει να βαλουμε τις προτασεις σε Passe Compose ή iMPARFAIT.
a. Que se passe-t-il en France le 1789?
b. Comment s'appelle la femme de Louis XVI?
c. Qeul celebre chateau habite ce roi?
d. En quelle annee construit-on La tour Eiffel?
Δεν πρεπει να τις απαντησω. Απλα να μετατρεψω τα ρηματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
όποιος με βοηθήσει σε αυτή την άσκηση πραγματικά είναι απίστευτος!
Πρεπει να βαλουμε τις προτασεις σε Passe Compose ή iMPARFAIT.
a. Que se passe-t-il en France le 1789?
b. Comment s'appelle la femme de Louis XVI?
c. Qeul celebre chateau habite ce roi?
d. En quelle annee construit-on La tour Eiffel?
Δεν πρεπει να τις απαντησω. Απλα να μετατρεψω τα ρηματα!!
Πού ακριβώς δυσκολεύεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Στο c.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπερα capellini. Ο τυπος fut marquee που αναφερεις ,λογικα ειναι passe anterieur.To κοιταξα και στη γραμματικη μου για επιβεβαιωση.Χρησιμοποιειται σπανια ο χρονος αυτος και κυριως σε λογοτεχνικα δοκιμια.Οσον αφορα τις γαλλικες γραμματικες πολυ καλες ειναι : αυτη του Joseph Roboly ''La grammaire par l'exemple et l'exercice'' editions Roboly,η Grammaire 1 και 2 του C'est clair! editions trait d'union και της Catherine Tsouctidi η οποια ειναι στα ελληνικα : ''Γαλλικη Γραμματικη'' ,editions Tsouctidi.:)

Παιδιά καλησπέρα. Είχα πάρει πριν 11 χρόνια το Delf 1er Degree και είχα δώσει και για Α5 και A6 αλλά πέρασα μόνο την Α6. Δυστυχώς με σύμφωνα με τις βαθμίδες της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης το επίπεδο μου είναι Β1. Το θέμα όμως είναι ότι από τότε που έδωσα τα Α5,Α6 δεν ξαναασχολήθηκα καθόλου με γαλλικά και όπως είναι φυσικό τα ξέχασα σχεδόν τελείως.

Αυτόν τον καιρό σκέφτομαι να τα ξεσκονίσω λιγάκι μιας και μπορεί να χρειαστούν για μετανάστευση/δουλειά στο εξωτερικό. Αυτή την στιγμή δεν έχω τα λεφτά ή τον χρόνο για να κάνω ιδιαίτερα στα γαλλικά μιας και πρώτον είμαι φοιτητής και δεύτερον έχω ξεκινήσει μια τρίτη ξένη γλώσσα : τα γερμανικά (τα οποία πρέπει να φτάσω μέχρι και C1.Έχω ήδη ξεμπερδέψει με τα αγγλικά). Αργότερα (σε δυό χρόνια από τώρα ) αν έχω βρει κάποια δουλειά στην Ελλάδα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξεκινήσω μαθήματα για να πάρω κι άλλα πτυχία στα γαλλικά.

Το θέμα όμως είναι ότι έχω πετάξει σχεδόν όλα τα βιβλία γαλλικών που είχα. Έχω μόνο δύο.
Μια γραμματική του Γεωργαντά όλων των επιπέδων έκδοσης 1996 .(Τι επίπεδο είναι αυτή αν γνωρίζεται ; Α2 ,Β1 ή B2 ;)
και ένα bescherelle του 1990 .( Μήπως θα έπρεπε να αγοράσω καινούργιo ; )
Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία με άσκησεις γραμματικής επιπέδου Α1 έως Β2 καθώς και τα λυσάρια αυτών.


Κάτι ακόμα. Έχω βρεί δωρέαν γαλλικά μυθιστορήματα (γάλλων και μη-γάλλων συγγραφέων ) στο https://www.ebooksgratuits.com/ebooks.php . Σε ένα από αυτά περιέχεται η παρακάτω φράση "
L’année 1866 fut marquée par un événement bizarre"

Τι χρόνος είναι αυτό το fut marquée ?


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επισης ,θα ηθελα αν μπορεις να μου απαντησεις ,πως τα κατεβαζεις αυτα τα γαλλικα μυθιστορηματα? Δηλαδη τα e-books gratuits ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Οσον αφορα τις γαλλικες γραμματικες πολυ καλες ειναι : αυτη του Joseph Roboly ''La grammaire par l'exemple et l'exercice'' editions Roboly,η Grammaire 1 και 2 του C'est clair! editions trait d'union και της Catherine Tsouctidi η οποια ειναι στα ελληνικα : ''Γαλλικη Γραμματικη'' ,editions Tsouctidi.:
Ωστόσο, αν θες μια γραμματική που θα χρησιμοποιείς και σε μεγαλύτερα επίπεδα, προτείνω ανεπιφύλακτα αυτήν. Ο εκδοτικός οίκος και μόνο πιστοποιεί την ποιότητα τού βιβλίου.

Ο τυπος fut marquee που αναφερεις ,λογικα ειναι passe anterieur.To κοιταξα και στη γραμματικη μου για επιβεβαιωση.Χρησιμοποιειται σπανια ο χρονος αυτος και κυριως σε λογοτεχνικα δοκιμια.
Συνήθως τον λέμε και passé simple. Ορίστε και το être:
Je fus
Tu fus
Il fut
Nous fûmes
Vous fûtes
Ils furent

Το marquée είναι η p.p. στο θηλυκό γένος και προφανώς το fut είναι το βοηθητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Επισης ,θα ηθελα αν μπορεις να μου απαντησεις ,πως τα κατεβαζεις αυτα τα γαλλικα μυθιστορηματα? Δηλαδη τα e-books gratuits ?

Είναι πολύ απλό . Επιλέγεις τον συγγραφέα από την λίστα και πατάς Rechercher. Υπάρχουν links με μπλέ γράμματα κάτω από κάθε μυθιστόρημα. Για PC σε ενδιαφέρει το pdf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
:)
Είναι πολύ απλό . Επιλέγεις τον συγγραφέα από την λίστα και πατάς Rechercher. Υπάρχουν links με μπλέ γράμματα κάτω από κάθε μυθιστόρημα. Για PC σε ενδιαφέρει το pdf.
Σ' ευχαριστω πολυ.Πραγματι κατεβασα καποια μυθιστορηματα σε pdf.Μηπως ομως ξερεις αν υπαρχει δυνατοτητα μεγεθυνσης,δηλαδη αν μπορουν να μεγαλωσουν τα γραμματα του μυθιστορηματος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λογικά το πρόγραμμα που έχεις για να διαβάζεις pdf πρέπει να έχει κάποιο εικονίδιο που μοιάζει με μεγευθυντικό φακό.
Αλλιώς νομίζω κάνεις zoom-in zoom-out πατώντας το Ctrl και κουνώντας πάνω-κάτω την ροδέλα του ποντικιού .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γεια σας!!!(ελπίζω να μην είμαι off-topic) έχω αφήσει τα γαλλικά μου εδώ και καιρό σε επίπεδο β2,άλλα επειδή θέλω να κάνω ένα φρεσκάρισμα στη γραμματική..έχει κάποιος να μου προτείνει μια γαλλική γραμματική γραμμένη όμως στα ελληνικά,που να καλύπτει και μέχρι β2???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας!!!(ελπίζω να μην είμαι off-topic) έχω αφήσει τα γαλλικά μου εδώ και καιρό σε επίπεδο β2,άλλα επειδή θέλω να κάνω ένα φρεσκάρισμα στη γραμματική..έχει κάποιος να μου προτείνει μια γαλλική γραμματική γραμμένη όμως στα ελληνικά,που να καλύπτει και μέχρι β2???
Καλή γραμματική είναι αυτή του Γεωργαντά. «Νέα γαλλική γραμματική» λέγεται και κάνει κάπου 25€. Πάντως, θα σου πρότεινα γραμματική γραμμένη στα γαλλικά. Δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα (το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται είναι επαναλαμβανόμενο) και αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις θα τη χρειαστείς αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλή γραμματική είναι αυτή του Γεωργαντά. «Νέα γαλλική γραμματική» λέγεται και κάνει κάπου 25€. Πάντως, θα σου πρότεινα γραμματική γραμμένη στα γαλλικά. Δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα (το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται είναι επαναλαμβανόμενο) και αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις θα τη χρειαστείς αργότερα.

σ ευχαριστώ για την απάντηση!!είχα πάει σε κάποια βιβλιοπωλεία για τη γραμματική του γεωργαντά,άλλα δεν την είχαν για να την ξεφυλλίσω και να δω περιεχόμενα και για να την αγοράσω έπρεπε να την παραγγείλω,γι΄αυτό μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν περιέχει μόνο θεωρία ή και ασκήσεις...!θα ήθελα να πάρω και μία γραμματική στα γαλλικά,αλλά φοβάμαι όντως το λεξιλόγιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
σ ευχαριστώ για την απάντηση!!είχα πάει σε κάποια βιβλιοπωλεία για τη γραμματική του γεωργαντά,άλλα δεν την είχαν για να την ξεφυλλίσω και να δω περιεχόμενα και για να την αγοράσω έπρεπε να την παραγγείλω,γι΄αυτό μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν περιέχει μόνο θεωρία ή και ασκήσεις...!θα ήθελα να πάρω και μία γραμματική στα γαλλικά,αλλά φοβάμαι όντως το λεξιλόγιο....
Δυστυχώς ούτε εγώ έχω δει από κοντά τη γραμματική του Γεωργαντά, και με μία σύντομη αναζήτηση στο internet, δε βρήκα τη γραμματική σε ηλεκτρονική μορφή. Γιατί πιστεύεις ότι θα δυσκολευτείς με τη γαλλική; Σε τι επίπεδο τοποθετείς τον εαυτό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ροβερτα ειμαι καθηγητρια γαλλικων! Ειναι πολυ χρησιμο βιβλιοπωλειο και εχει ολες τις εκδοσεις,ολα τα επιπεδα,τα παντα!!!
peplin123 μαθητριες μου που εδωσαν το περασαν ευκολα το προφορικο χωρις να εχουν πει πολλα πραγματα οποτε μην ανησυχεις! Αν και εγω προτιμω να στελνω τους μαθητες μου για σορμπον γενικα αλλα η αληθεια ειναι πως το c2 ειναι σαφως ευκολοτερο! (αν και με καλο διαβασμα των λογοτεχνικων το σορμπον γινεται παιχνιδακι!)

elpida1988 για προετοιμασία dalf c1 ακουστικά έχω κάνει απο του τέγου το Reussir dalf c1 και το prepadelf c1 . Μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο βιβλίο για ακουστικά c1 ;:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top