Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
μόλις είδα τα αποτελέσματα!!!!!!!
C2 70/100!!!!!!!!
very proud of myself! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
μπραβο και εις ανωτερα, κριμα που δεν μας νοιαζει ιδιαιτερα το αν περασες η οχι και το ποσο πηρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
καλά ρε συ δε ζητησα την κριτική σας....:redface:
αν δε σε νοιάζει γιατί κάθεσε και ασχολείσαι...; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι? τι σημαινει: avis du journal favorable
και τι horaires convenables?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
μόλις είδα τα αποτελέσματα!!!!!!!
C2 70/100!!!!!!!!
very proud of myself! :clapup:

Συγχαρητήρια! :clapup:
Dalf ή Sorbonne?

ρε παιδια να ρωτησω κατι? τι σημαινει: avis du journal favorable
και τι horaires convenables?

H γνώμη του αγαπημένου περιοδικού και τα κατάλληλα ωράρια;
Δες και google translate. Βγάζει άλλα όμως. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ναι τελικα το βρηκα! το google μεταφραση βλακειες βγαζει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
μόλις είδα τα αποτελέσματα!!!!!!!
C2 70/100!!!!!!!!
very proud of myself! :clapup:

συγχαρητηρια!!!!!!....ποια βιβλια εκανεσ??..θ δωδω κ εγω μαλλον τον επομενο μαιο και εχψ αρχισει να ψαχνω βιβλια...για εμπλουτισμο λεξιλογιου τι σε βοηθησε??

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα καλυτερα βιβλια για προετοιμασια dalf c2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι καθηγητρια γαλλικων και σχετικα με τα βιβλια που ρωτησες για μενα τα καλυτερα ηταν όλα τα βιβλια Atout τα οποια δυστυχως δεν υπαρχουν πλεον..Μπορω να σου προτεινω αυτο https://www.lelivreouvert.gr/467-9789608911581.html και το αντιστοιχο του για τα γραπτα το οποιο χρησιμοποιησα περυσι σε μια μαθητρια μου και ειχε καλο αποτελεσμα! Πολυ καλα ειναι και τα βιβλια των εκδοσεων Τεγος τα οποια ομως ειναι αρκετα δυσκολα και ειναι καλυτερα για εξασκηση αφου πρωτα ο μαθητης εχει τελειωσει την προετοιμασια για το πτυχιο,δηλαδη τεστακια τελειοποιησης λιγο πριν τις εξετασεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι καθηγητρια γαλλικων και σχετικα με τα βιβλια που ρωτησες για μενα τα καλυτερα ηταν όλα τα βιβλια Atout τα οποια δυστυχως δεν υπαρχουν πλεον..Μπορω να σου προτεινω αυτο https://www.lelivreouvert.gr/467-9789608911581.html και το αντιστοιχο του για τα γραπτα το οποιο χρησιμοποιησα περυσι σε μια μαθητρια μου και ειχε καλο αποτελεσμα! Πολυ καλα ειναι και τα βιβλια των εκδοσεων Τεγος τα οποια ομως ειναι αρκετα δυσκολα και ειναι καλυτερα για εξασκηση αφου πρωτα ο μαθητης εχει τελειωσει την προετοιμασια για το πτυχιο,δηλαδη τεστακια τελειοποιησης λιγο πριν τις εξετασεις!!

Σε ευχαριστω πάρα πολυ!!!!....:) Το atout c2 του Kauffman εννοεις??...μπορώ να το βρω νομίζω...για εμπλουτισμό λεξιλογίου τι προτείνεις??...επίσης, ήθελα να σε ρωτήσω το ακουστικό που βάζουν είναι τόσο δύσκολο όπως παραδείγματος χάρη αυτο στου τέγου το βιβλίο?:confused:....μου φάνηκε αρκετά απαιτητικό:(....

Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι του Kauffman ...για λεξιλογιο διαβασμα αρθρων κυριως πανω σε κοινωνικα ζητηματα, ταινιες με γαλλικους υποτιτλους που βοηθανε και το ακουστικο κομματι και εαν εχεις τη συνατοτητα να ακους ενα γαλλικο σταθμο (μουσικη,ειδησεις τα παντα) θα σε βοηθησει πολυ στην εξοικιωση με το ακουστικο κομματι.. για την ερωτηση σου σχετικα με το ακουστικο δεν μπορω να σου πω με σιγουρια..παντως οι 2 μαθητριες μου που εδωσαν c2 το βρηκαν αρκετα ευκολοτερο απο αυτα του τεγου (τα οποια ειναι οντως πολυ απαιτητικα και εχουν σκοπο να σου εξασφαλισουν την επιτυχια)..ισως ομως να οφειλεται αυτο στο οτι ειχαν κανει πολυ πολυ εξασκηση..
ριξε μια ματια και εδω...αναλογα με την κατηγορια σε παραπεμπει σε ραδιο,τραγουδια,περιοδικα κλπ !! Ειναι πολυ χρησιμο!
https://sites.google.com/site/passetondalf/decouvrir/litterature
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ναι του Kauffman ...για λεξιλογιο διαβασμα αρθρων κυριως πανω σε κοινωνικα ζητηματα, ταινιες με γαλλικους υποτιτλους που βοηθανε και το ακουστικο κομματι και εαν εχεις τη συνατοτητα να ακους ενα γαλλικο σταθμο (μουσικη,ειδησεις τα παντα) θα σε βοηθησει πολυ στην εξοικιωση με το ακουστικο κομματι.. για την ερωτηση σου σχετικα με το ακουστικο δεν μπορω να σου πω με σιγουρια..παντως οι 2 μαθητριες μου που εδωσαν c2 το βρηκαν αρκετα ευκολοτερο απο αυτα του τεγου (τα οποια ειναι οντως πολυ απαιτητικα και εχουν σκοπο να σου εξασφαλισουν την επιτυχια)..ισως ομως να οφειλεται αυτο στο οτι ειχαν κανει πολυ πολυ εξασκηση..
ριξε μια ματια και εδω...αναλογα με την κατηγορια σε παραπεμπει σε ραδιο,τραγουδια,περιοδικα κλπ !! Ειναι πολυ χρησιμο!
https://sites.google.com/site/passetondalf/decouvrir/litterature

Σ'ευχαριστώ πολυ!..η ιστοσελίδα που πρότεινες είναι πραγματικά πολύ χρήσιμη!!:)...τώρα το μάιο πηρα το κρατικο Γ1 και τωρα σκεφτομαι να συνεχισω για το Γ2...να δωσω το νεο διαβαθμισμενο γ1-γ2 ή να παω για dalf c2??...τι μου προτείνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν ξερω δυστυχως να σου απαντησω γιατι δεν εχει δωσει κανενας μαθητης μου κρατικο..αποψη μου να το συζητησεις με την καθηγητρια σου που θα ξερει σιγουρα τα δυνατα σου σημεια και κατα ποσο μπορεις να ανταπεξελθεις στο dalf..δες και καποια παλια θεματα και απο τα 2 για να ξερεις στο περιπου πως ειναι η εξεταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Παιδιά όλοι εσείς που δίνετε πτυχία , πόσο καιρό κάνετε Γαλλικά και σε τι ηλικία ξεκινήσατε ? 'Εχετε τελειώσει κάποια άλλη γλώσσα , και αν ναι , σας βοήθησε στο να ανταπεξέλθετε στη κατανόηση των Γαλλικών?

Εγώ φέτος τελείωσα με τις πανελλήνιες και αν πάνε όλα όπως τα υπολογίζω από Οκτώμβρη θα βρίσκομαι Αθήνα.Σκεφτόμουν , λοιπόν , να γραφτώ στο διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ΕΚΠΑ για να μάθω είτε Γαλλικά είτε Ιταλικά. Δεν έχω ξαναδιδαχθεί τις γλώσσες συστηματικά. Λίγα Γαλλικά που ξερω , είναι από το Γυμνάσιο και στα Ιταλικά θα με βοηθούσαν τα Λατινικά του Λυκείου.Επειδή όμως τείνω προς τα Γαλλικά ,λόγω κυρίως των σπουδών μου (Νομική), θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη δική σας ''γνωριμία'' με τη συγκεκριμένη γλώσσα? Α, έχω το proficiency στα Αγγλικά , αν έχει καμία σημασία . ! Σορρυ για το μεγάλο κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν ξερω δυστυχως να σου απαντησω γιατι δεν εχει δωσει κανενας μαθητης μου κρατικο..αποψη μου να το συζητησεις με την καθηγητρια σου που θα ξερει σιγουρα τα δυνατα σου σημεια και κατα ποσο μπορεις να ανταπεξελθεις στο dalf..δες και καποια παλια θεματα και απο τα 2 για να ξερεις στο περιπου πως ειναι η εξεταση..


Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_23

Νεοφερμένος

Ο George_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Είμαι 22 χρονών και στα 14 είχα πάρει και τα τέσσερα delf (A1,A2,A3,A4). Μου είχαν έρθει μόνο κάτι βεβαιώσεις με την βαθμολογία convocations λέγονται, δεν θυμάμαι καλά, αλλά στο φροντιστήριο που πήγαινα τότε μας είχαν πει πως για να πάρουμε τα πτυχία θα έπρεπε να πάμε στο γαλλικό ινστιτούτο. Εν ολίγοις εγώ δεν έχω κάποιο επίσημο πτυχίο παρά μόνο αυτά τα χαρτιά που μου είχανε στείλει (ούτε καν θυμάμαι που τα έχω βέβαια). Εάν κάποιος έχει μόνο Α3+Α4 είναι σα να έχει το Β1 ενώ εάν τα έχει όλα είναι σα να έχει το Β2; Επίσης(αυτό που με καίει επειδή θέλω να πάω Γαλλία για erasmus)αρκούν αυτές οι βεβαιώσεις με τα τέσσερα delf ή έπρεπε να έχω και τα πτυχία; Για την αντιστοιχία θα έπρεπε να πάρω κάποια βεβαίωση ή στο βιογραφικό να δηλώνω πως έχω Β2 και να εξηγώ οτι έχω Α1-Α4 που αντιστοιχεί σε delf B2; Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τόσα χρόνια παρόλο που έχω πάει στην Γαλλία πολλές φορές, πρώτη φορά μου χρειάστηκαν τα πτυχία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eγω εχω μια καπως συναφη απορια...περασα το Μαιο το C2 sorbonne, ποτε θα μου ερθει? γιατι κι εγω θελω να κανω αιτηση για ερασμους και χρειαζομαι την πιστοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Eγω εχω μια καπως συναφη απορια...περασα το Μαιο το C2 sorbonne, ποτε θα μου ερθει? γιατι κι εγω θελω να κανω αιτηση για ερασμους και χρειαζομαι την πιστοποιηση.
Τέλη Νοέμβρη να υπολογίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ναι του Kauffman ...για λεξιλογιο διαβασμα αρθρων κυριως πανω σε κοινωνικα ζητηματα, ταινιες με γαλλικους υποτιτλους που βοηθανε και το ακουστικο κομματι και εαν εχεις τη συνατοτητα να ακους ενα γαλλικο σταθμο (μουσικη,ειδησεις τα παντα) θα σε βοηθησει πολυ στην εξοικιωση με το ακουστικο κομματι.. για την ερωτηση σου σχετικα με το ακουστικο δεν μπορω να σου πω με σιγουρια..παντως οι 2 μαθητριες μου που εδωσαν c2 το βρηκαν αρκετα ευκολοτερο απο αυτα του τεγου (τα οποια ειναι οντως πολυ απαιτητικα και εχουν σκοπο να σου εξασφαλισουν την επιτυχια)..ισως ομως να οφειλεται αυτο στο οτι ειχαν κανει πολυ πολυ εξασκηση..
ριξε μια ματια και εδω...αναλογα με την κατηγορια σε παραπεμπει σε ραδιο,τραγουδια,περιοδικα κλπ !! Ειναι πολυ χρησιμο!
https://sites.google.com/site/passetondalf/decouvrir/litterature


καλησπερα!!!...για το c2 δηλαδη ποια βιβλια ειχεσ δουλεψει?...ατουτ,τεγο...κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top