Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

georgezach

Νεοφερμένος

Ο georgezach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
απλα εμενα μου βγαινει γυρω στις 4 με 5 σελιδες δηλαδη πανω απο 1000 λεξεις (κανω και μικρα γραμματα)... εσυ ποσο γραφεις περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sorbonne 1

Νεοφερμένος

Ο Sorbonne 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθεια σας. Δίνω sorbonne c1 τον Απρίλιο του 2014 και θα ήθελα να μου πει κάποιος που ήδη εχει δώσει εξετάσεις πως ακριβώς ειναι το προφορικό κομμάτι τι ακριβώς γίνεται κτλ ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να ρωτήσω, ποιό πτυχίο θεωρείται επαρκής γνώση γαλλικών? Για να καταλάβετε τι εννοώ, πριν κάποια χρονια το lower ήταν υπεραρκετό στα αγγλικά, πλέον όμως είναι απαραίτητο το proficiency γενικά. Στα γαλλικά τι ισχυει? Εχω Β2 και αναρωτιέμαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να ασχοληθώ με κάποια άλλη γλώσσα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgezach

Νεοφερμένος

Ο georgezach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα Εύα

Νομίζω ότι η απάντηση έγκειται στις επιθυμίες και στα γούστα του καθενός από εμάς.. Σίγουρα το Β2 αποδεικνύει καλή γνώση γαλλικών!! Οι περισσότεροι απ' όσο ξέρω (τουλάχιστον από το περιβάλλον μου) που έχουν κάνει γαλλικά έχουν σταματήσει στο Β2.. Εμένα επειδή μου αρέσουν παραπάνω τα συνέχισα.. Αν έχεις βλέψεις για Γαλλία ή αν σου αρέσουν τα γαλλικά συνέχισε.. η απόφαση είναι δική σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Να ρωτήσω, ποιό πτυχίο θεωρείται επαρκής γνώση γαλλικών? Για να καταλάβετε τι εννοώ, πριν κάποια χρονια το lower ήταν υπεραρκετό στα αγγλικά, πλέον όμως είναι απαραίτητο το proficiency γενικά. Στα γαλλικά τι ισχυει? Εχω Β2 και αναρωτιέμαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να ασχοληθώ με κάποια άλλη γλώσσα... :hmm:

αν θες τη γνώμη μου, κανένα δίπλωμα τελικά δεν πιστοποιεί πραγματικές γνώσεις γλώσσας...
Εχω φίλη που η μαμά της μεγάλωσε ελβετία, και η θεία της και τα ξαδέλφια της μένουν εκεί μόνιμα, που πάει εκει μια φορά το χρονο τουλάχιστον και η μητέρα της της μιλάει γαλλικά στο σπίτι,, η οποία έχασε το Β2 για 0.5 μονάδες από τα ακουστικά που έιναι δυνατό της σημείο... βλακεία της στιγμής. Τώρα δίνω C2 (αύριο) και δεν πιστεύω οτι μιλάω καλύτερα από αυτήν :hmm:

Αρα αμα το θες σαν plus sto βιογραφικό σου το Β2 συνήθως αρκεί. Αν θες για να διδάξεις ούτε καν φτάνει το C2.....:P

που θα πει:
για να μάθεις τη γλώσσα πήγαίνεις στη γαλλία και μένεις για καιρο... αλλιώς δε λύνεται η γλώσσα
ή συναναστρέφεσαι με γάλλους.

το Β2 είναι απλά ένα χαρτί.Φυσικά γιατί να πεδευτείς και να δίνεις ανώτερα διπλώματα;
αν θες να μάθεις τη γλώσσα άλλος είναι ο δρόμος.

απο την μπορείς κάλιστα να ξεκινήσεις μια νέα γλώσσα για να έχεις βασικές γνώσεις σε πιο πολλές γλώσσες!
μη τα αφήσεις όμως τα γαλλικά τελείως γιατί ξεχνιούνται τσάκα τσάκα...:eek:

όποιον δρόμο και να ακολουθήσεις κερδισμένη θα βγεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Να ρωτήσω, ποιό πτυχίο θεωρείται επαρκής γνώση γαλλικών? Για να καταλάβετε τι εννοώ, πριν κάποια χρονια το lower ήταν υπεραρκετό στα αγγλικά, πλέον όμως είναι απαραίτητο το proficiency γενικά. Στα γαλλικά τι ισχυει? Εχω Β2 και αναρωτιέμαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να ασχοληθώ με κάποια άλλη γλώσσα... :hmm:
Ποιο Β2 έχεις πάρει; Sorbonne ή DELF;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Να ρωτήσω, ποιό πτυχίο θεωρείται επαρκής γνώση γαλλικών? Για να καταλάβετε τι εννοώ, πριν κάποια χρονια το lower ήταν υπεραρκετό στα αγγλικά, πλέον όμως είναι απαραίτητο το proficiency γενικά. Στα γαλλικά τι ισχυει? Εχω Β2 και αναρωτιέμαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να ασχοληθώ με κάποια άλλη γλώσσα... :hmm:


Κατά την προσωπική μου άποψη αξίζει τον κόπο να συνεχίσεις τα γαλλικά. Εγώ έχω το Β2 (Κραικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας). Προτίμησα τον εν λόγω φορέα γιατί θεωρώ ότι η εξέταση είναι κάπως πιο εύκολη. Τον ίδιο φορέα προτίμησα και για την προετοιμασία μου για το Γ1. Ωστόσο, το DIPLOME D’ ETUDES FRANCAISES (SORBONNE II) ή (DALF C2) θεωρείται το καλύτερο από τους/τις καθηγητές/τριες γαλλικών. Δική σου είναι η απόφαση. Πρέπει -βέβαια- να επιλέξεις κάποιο φορέα που να αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ, για να πάρεις και τα σχετικά μόρια σε δεδομένη στιγμή. Σου παραθέτω το σχετικό λινκ με τα αναγνωρισμένα πτυχία του ΑΣΕΠ.
https://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/FORIS/Ipodigmata/prok.csp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Να ρωτήσω, ποιό πτυχίο θεωρείται επαρκής γνώση γαλλικών? Για να καταλάβετε τι εννοώ, πριν κάποια χρονια το lower ήταν υπεραρκετό στα αγγλικά, πλέον όμως είναι απαραίτητο το proficiency γενικά. Στα γαλλικά τι ισχυει? Εχω Β2 και αναρωτιέμαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να ασχοληθώ με κάποια άλλη γλώσσα... :hmm:

Στα αγγλικά όντως το lower πλέον δεν είναι επαρκές δίπλωμα αλλά όσον αφορά τα γαλλικά νομίζω πως το b2 θεωρείται καλό επίπεδο:confused: . Προσωπικά επειδή μου αρέσουν τα γαλλικά και επειδή είχα και χρόνο τα συνέχισα:D . Φέτος (στα 16) έδωσα το c2 . Άρα αν σου αρέσουν τα γαλλικά , έχεις χρόνο και έχεις βλέψεις για σπουδές ή δουλειά στην Γαλλία θα σου έλεγα να τα συνεχίσεις .. Άλλωστε δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνονται :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Στα αγγλικά όντως το lower πλέον δεν είναι επαρκές δίπλωμα αλλά όσον αφορά τα γαλλικά νομίζω πως το b2 θεωρείται καλό επίπεδο:confused: . Προσωπικά επειδή μου αρέσουν τα γαλλικά και επειδή είχα και χρόνο τα συνέχισα:D . Φέτος (στα 16) έδωσα το c2 . Άρα αν σου αρέσουν τα γαλλικά , έχεις χρόνο και έχεις βλέψεις για σπουδές ή δουλειά στην Γαλλία θα σου έλεγα να τα συνεχίσεις .. Άλλωστε δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνονται :whistle:

που έδινες; εδωσα και εγώ!
τυχεροί ήμασταν δεν ήταν δύσκολα τα προφορικά...:P
πέρυσι είχε πέσει κάτι για πολιτική διαφάνεια...:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
που έδινες; εδωσα και εγώ!
τυχεροί ήμασταν δεν ήταν δύσκολα τα προφορικά...:P
πέρυσι είχε πέσει κάτι για πολιτική διαφάνεια...:eek:

Στην jeanne d'arc ! Όντως τα προφορικά εύκολα:clapup: ... αν και το θέμα στη civilization λίγο χαζό .. για ένα μουσείο στη marseille .:P Εσύ που έδωσες?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Στα αγγλικά όντως το lower πλέον δεν είναι επαρκές δίπλωμα αλλά όσον αφορά τα γαλλικά νομίζω πως το b2 θεωρείται καλό επίπεδο:confused: . Προσωπικά επειδή μου αρέσουν τα γαλλικά και επειδή είχα και χρόνο τα συνέχισα:D . Φέτος (στα 16) έδωσα το c2 . Άρα αν σου αρέσουν τα γαλλικά , έχεις χρόνο και έχεις βλέψεις για σπουδές ή δουλειά στην Γαλλία θα σου έλεγα να τα συνεχίσεις .. Άλλωστε δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνονται :whistle:

Sorbonne ή Dalf C2 έδωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εσύ που έδωσες?:D

saint- joseph, εμένα μου έπεσε για τη γλώσσα των νέων και γενικά για την κατάσταση των γλωσσών στις μέρες μας
Μια χαρα... δεν μπορούσε να μου πέσει καλύτερο...:clapup:

Α! και εγώ έδωσα dalf εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Sorbonne ή Dalf C2 έδωσες?

Sorbonne :P

saint- joseph, εμένα μου έπεσε για τη γλώσσα των νέων και γενικά για την κατάσταση των γλωσσών στις μέρες μας
Μια χαρα... δεν μπορούσε να μου πέσει καλύτερο...:clapup:

Α! και εγώ έδωσα dalf εσύ;

Α εγω sorbonne ... :P Τα γραπτα του dalf ευκολα η δυσκολα ?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Α εγω sorbonne ... :P Τα γραπτα του dalf ευκολα η δυσκολα ?:confused:

είναι μία έκθεση 700 λεξεις σε ένα θέμα παραπλήσιο με ένα ντοσιε με 4-5 κείμενα και εικόνεες που σου δίνουν.
Φέτος τα κείμενα μου φάνηκαν παντελώς άχρηστα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
είναι μία έκθεση 700 λεξεις σε ένα θέμα παραπλήσιο με ένα ντοσιε με 4-5 κείμενα και εικόνεες που σου δίνουν.
Φέτος τα κείμενα μου φάνηκαν παντελώς άχρηστα...:P

Dans quelle ville tu as passe des examens? Quel sujet est tombe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Dans quelle ville tu as passe des examens? Quel sujet est tombe?

j'ai passe l'exam au lycee francohellenique d' athenes
le sujet concernait le system educatif et specialement les qualites qui doivent characteriser les "bons" professeurs ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
είναι μία έκθεση 700 λεξεις σε ένα θέμα παραπλήσιο με ένα ντοσιε με 4-5 κείμενα και εικόνεες που σου δίνουν.
Φέτος τα κείμενα μου φάνηκαν παντελώς άχρηστα...:P

Με καλή προετοιμασία δεν νομίζω τότε να είναι δύσκολα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Με καλή προετοιμασία δεν νομίζω τότε να είναι δύσκολα :P

ισχύει αυτό
και είναι και από τα λίγα συστήματα στα οποία αυτοί που ξέρουν πραγματικά τη γλώσσα σίγουρα περνάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των γαλλικών εξετάσεων και πέρασα το Dalf C1, οριακά βέβαια, δεδομένου ότι είμαι μόλις 15 χρονών. Τώρα θα πάω β' λυκείου και σκέφτομαι να συνεχίσω για το Dalf C2 αφού τελειώσω με τις πανελλήνιες. Πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να κάνω refresh τα γαλλικά μου (μετά από διάστημα 2 χρόνων) και να πάρω την επάρκεια? Είναι εφικτό από τον Ιούλιο μέχρι τον Μάιο με ιδιαίτερα μαθήματα ή και ΜΟΝΗ μου και ταυτόχρονα την σχολή να το περάσω και μάλιστα με καλό βαθμό (75-80% ή και πιο πάνω) ?

Τότε προφανώς θα είμαι πιο ώριμη, θα έχω περισσότερες γνώσεις πάνω σε ποικίλα θέματα π.χ. κοινωνικά, πολιτικά, επιστήμες, θα διαβάζω περισσότερο :P:P και ίσως να είναι πιο εύκολο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των γαλλικών εξετάσεων και πέρασα το Dalf C1, οριακά βέβαια, δεδομένου ότι είμαι μόλις 15 χρονών. Τώρα θα πάω β' λυκείου και σκέφτομαι να συνεχίσω για το Dalf C2 αφού τελειώσω με τις πανελλήνιες. Πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να κάνω refresh τα γαλλικά μου (μετά από διάστημα 2 χρόνων) και να πάρω την επάρκεια? Είναι εφικτό από τον Ιούλιο μέχρι τον Μάιο με ιδιαίτερα μαθήματα ή και ΜΟΝΗ μου και ταυτόχρονα την σχολή να το περάσω και μάλιστα με καλό βαθμό (75-80% ή και πιο πάνω) ?

Τότε προφανώς θα είμαι πιο ώριμη, θα έχω περισσότερες γνώσεις πάνω σε ποικίλα θέματα π.χ. κοινωνικά, πολιτικά, επιστήμες, θα διαβάζω περισσότερο :P:P και ίσως να είναι πιο εύκολο. :)

Αν σου αρέσουν τα γαλλικά, μέσα σε ένα χρόνο μπορεί να τα καταφέρεις. Καλύτερα με κάποιον καθηγητή όμως, γιατί θα σε βοηθήσει να οργανωθείς.
Συμβουλή, να βρεις ένα καλό γαλλικό περιοδικό να διαβάζεις και να ακούς france inter.
Για Dalf C2 lettres et sciences humaines: το sciences humaines είναι πάααρα πολύ καλό (το διάβαζα φέτος και έπεσε ένα θέμα που είχα διαβάσει)
λίγο ραδιόφωνο και καναπεριοδικό μπορεί να διαβάζεις και φέτος είναι έυκολο, ετσι για να μην τα ξεχνας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top