Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλησπέρααααα :D Στο δια ταύτα λοιπόν.Σκέφτομαι να ξεκινήσω γαλλικά.Μιας και τελειώνω σιγά σιγά με τη σχολή και μέχρι τον Σεπτέμβρη που αρχίζουν οι αιτήσεις για μεταπτυχιακά,θέλω κάτι να μαθαίνω (εκτός από το να βρω δουλειά :hehe: ).Σκέφτηκα να ξεκινήσω γαλλικά γιατί μου φαίνεται μια πολύ όμορφη γλώσσα και γενικά η προφορά της μου βγάζει κάτι πολύ κουλτουρέ.Ας μη μιλήσω για τα γαλλικά τραγούδια :D

Έχω μερικές απορίες:
1)Ξέρετε κάπου στην Αθήνα που να διδάσκουν,κατά προτίμηση δυτικά ή νότια προάστια;(Μέχρι Πειραιά βολεύει φουλ).
2)Τι μου προτείνετε να προσέξω;Η προφορά για να την κατακτήσεις είναι δύσκολη;
3)Το Β2 πόσο δύσκολο είναι; Σε 2χρόνια είναι καλό διάστημα να προσπαθήσεις να το δώσεις; Επίσης βλέπω υπάρχουν 2 είδη γαλλικών πιστοποιήσεων,τι διαφορές έχει η μια με την άλλη;Και ποια είναι πιο χρήσιμη για μια φοιτήτρια χημικού πχ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα κάνω επανάληψη τα Γαλλικά, ιδιαίτερα την γραμματική και έχω μια απορία.

Πότε χρησιμοποιούμε το J'en αντί του je?
πχ j en conclus qu il ne m a pas dit la verite. Αν λέγαμε Je conclus... Θα ήταν λάθος;

Ρώτησα μια φίλη μου Γαλλίδα και μου είπε ότι το χρησιμοποιούμε σε επαναλήψεις πχ j en mange le hamburger tout les jours, με λίγα λόγια όταν κάτι επαναλαμβάνεται, είναι σωστό ;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Καλησπέρα κάνω επανάληψη τα Γαλλικά, ιδιαίτερα την γραμματική και έχω μια απορία.

Πότε χρησιμοποιούμε το J'en αντί του je?
πχ j en conclus qu il ne m a pas dit la verite. Αν λέγαμε Je conclus... Θα ήταν λάθος;

Ρώτησα μια φίλη μου Γαλλίδα και μου είπε ότι το χρησιμοποιούμε σε επαναλήψεις πχ j en mange le hamburger tout les jours, με λίγα λόγια όταν κάτι επαναλαμβάνεται, είναι σωστό ;
Το en θα το χρησιμοποιήσεις όταν στη συζήτηση έχει προαναφερθεί κάτι. Ουσιαστικά, για να μην επαναλάβεις το ίδιο ουσιαστικό ας πούμε, θα χρησιμοποιήσεις το en το οποίο αντικαθιστά το ουσιαστικό αυτό.
Πχ
Veux-tu une baguette?
Oui, j'en veux une.


Αν είμαι λάθος, ας με διορθώσει κάποιος ε. :redface:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι, αν κάποιος έχει παλιά θέματα Delf-Dalf C2 και θα μπορούσε να μου τα στείλει ή να γράψει από που μπορώ να τα βρω θα με βοηθούσε αρκετά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,856 μηνύματα.
Το en θα το χρησιμοποιήσεις όταν στη συζήτηση έχει προαναφερθεί κάτι. Ουσιαστικά, για να μην επαναλάβεις το ίδιο ουσιαστικό ας πούμε, θα χρησιμοποιήσεις το en το οποίο αντικαθιστά το ουσιαστικό αυτό.
Πχ
Veux-tu une baguette?
Oui, j'en veux une.


Αν είμαι λάθος, ας με διορθώσει κάποιος ε. :redface:
δεν μπορείς να πεις ποτέ je vais aller σκέτο. Ή θα πεις je vais aller à Paris ή je veux y aller. Σε πολλές περιπτωσεις λογικά χρειάζεται το en και το y. Σε κάποιες περιπτώσεις δεν αντικαθιστά κάτι αλλά αλλάζει η σημασία ή έχει μια συγκεκριμένη σημασία μια έκφραση.
π.χ en vouloir à quelqu'un.
 

KonstantinaF.

Νεοφερμένος

Η KonstantinaF. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών Οίνου Αμπέλου & Ποτών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,856 μηνύματα.
Παιδιά ισχύει αυτό; Είναι τόσοι πολλοί οι υποψήφιοι στα γαλλικά ανά έτος;
1706825651284.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top