Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
λεγουσιν-ελεγον-λεξουσιν και ερουσιν-ελεξαν και ειπον-ειρηκασιν-ειρηκεσαν

στρατευουσιν-εστρατευον-στρατευσουσιν-εστρατευσαν-εστρατευκασιν-εστρατευκεσαν
εστρατευσαν-στρατευσωσιν-στρατευσαιεν-στρατευσαντων

νομιζω!!

Νομίζω ότι τα βασικά ρήματα πρέπει να τα μαθαίνουν μόνοι τους. Είπαμε, καλός άνθρωπος, αλλά όχι κι έτσι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχαχ κανω και εγω εξασκηση ρε παιδι μου μην τα ξεχασω και γινω ρεζιλι αν με ρωτησουν στην σχολη!!χαχα αλλα ναι εχεισ δικιο δεν ξαναλεω τιποτα!!ασ ανοιξουν λεξικο:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θα σε αγαπουσα αν μου ελεγες και το πεμψαντες στρατευοντες χ.α
φανταστικη καθηγητρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Tζιζους ρε παιδια, αυτα ειναι σα το λυω, βαλτε το λιγο να σκεφτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
για τον θετικο ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα γι αυτο ρωταω τωρα αν δεν θελετε να μου απαντησετε δεν τιθετε θεμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
αντε αφου θα πας θετικη με επεισες...στρατευοντες-στρατευσοντες-στρατευσαντες-εστρατευκοτες
πεμποντες-πεμψοντες-πεμψαντες-πεπομφοτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
να σε καλα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
κανονισε τωρα να πιασεις ιατρικη οταν θα δωσεις!!χαχαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
χρονικη εκανα
δεν υπαρχει εγκλιτικη αντικατασταση στις μετοχες!!!!!!!!!!!οι μετοχεσ και τα απαρεμφατα εχουν τεσσερις χρονους(ενεστωτασ-μελλοντας-αοριστος παρακειμενος)και υπαρχουν ΜΟΝΟ στην οριστικη εγκλιση!!!επισης οι εγκλισεις ειναι 4 οριστικη-υποτακτικη-ευκτικη-προστακτικη...εγκλιτικη κανουμε οταν εχουμε ενα ρημα(οχι ρηματικο τυπο απαρεμφατα μετοχες) και πρεπει να το γραψουμε σε ολες τις εγκλισεις στον ιδιο αριθμο και προσωπο...χρονικη αντικατασταση κανουμε σε ρηματα,απαρεμφατα-μετοχεσ και πρεπει να δωσουμε τον τυπο που εχουμε σε ολους τουσ χρονουσ στην εγκλιση οπου εινια..ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ?:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ΟΥΠΣΣΣΣΣΣΣ! τραγικος,ευχαριστω για την σημειωση

κανονισε τωρα να πιασεις ιατρικη οταν θα δωσεις!!χαχαχαχαχαχαχα
περα απο την πλακα-ειρωνεια εγω στρατο θελω να περασω...βασικα οτι και να περασεις δεν προκειτε να βρεις δουλεια εδω οποτε...αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
μωρε περνα εσυ εκει που αγαπας και θες πραγματικα και η δουλεια θα ρθει πιστευω αν το ψαξεισ και το θες!!!;)μην απαισιοδοξουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
χρονικη εκανα
δεν υπαρχει εγκλιτικη αντικατασταση στις μετοχες!!!!!!!!!!!οι μετοχεσ και τα απαρεμφατα εχουν τεσσερις χρονους(ενεστωτασ-μελλοντας-αοριστος παρακειμενος)και υπαρχουν ΜΟΝΟ στην οριστικη εγκλιση!!!επισης οι εγκλισεις ειναι 4 οριστικη-υποτακτικη-ευκτικη-προστακτικη...εγκλιτικη κανουμε οταν εχουμε ενα ρημα(οχι ρηματικο τυπο απαρεμφατα μετοχες) και πρεπει να το γραψουμε σε ολες τις εγκλισεις στον ιδιο αριθμο και προσωπο...χρονικη αντικατασταση κανουμε σε ρηματα,απαρεμφατα-μετοχεσ και πρεπει να δωσουμε τον τυπο που εχουμε σε ολους τουσ χρονουσ στην εγκλιση οπου εινια..ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ?:P:P:P:P:P
δεν ηταν αναγκη αλλα ευχαριστω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glambert

Νεοφερμένος

Η glambert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω να κάνω χρονική αντικατάσταση στο εκβεβηκότας...μπορειτε να βοηθησετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γιατί ασχολείστε με χρονικές αντικαταστάσεις; Στις πανελλαδικές δεν πέφτουν τέτοιες ασκήσεις, αλλά ζητούν μόνο τύπους πχ Γ ενικό οριστικής παρακειμένου του τάδε ρήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γιατι με τις χρονικες εξοικειωνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliosleonidis

Νεοφερμένος

Ο steliosleonidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια λιγο βοθεια....! ειναι απο το εγχειριδιο γλωσσικης διδασκαλιας Α' λυκειου....

θελω την μεταφραση...

εγω ο αυσωλος, εβασιλευσα καριας απασης , ηρξα Λυδων ενιων και αντιος πολλοις ηγεμοσιν ηλθον. Των ενδοξοτατων βασιλεων ην και εν πολεμοις κρατερος. το δε μεγιστον, οτε εγενομην ετων πεντηκοντα , μνημα καλλιστον εν Αλικαρνασσω πρωτος εποιησα. τουτο το μνημα ην λιθων μεγαλων και εκτισθη υψηλον .Δικαιως επι τουτοις μεγα φρονω και δοκω των αθανατων εσεσθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandro melen

Νεοφερμένος

Ο alexandro melen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια λιγο βοθεια....! ειναι απο το εγχειριδιο γλωσσικης διδασκαλιας Α' λυκειου....

θελω την μεταφραση...

εγω ο αυσωλος, εβασιλευσα καριας απασης , ηρξα Λυδων ενιων και αντιος πολλοις ηγεμοσιν ηλθον. Των ενδοξοτατων βασιλεων ην και εν πολεμοις κρατερος. το δε μεγιστον, οτε εγενομην ετων πεντηκοντα , μνημα καλλιστον εν Αλικαρνασσω πρωτος εποιησα. τουτο το μνημα ην λιθων μεγαλων και εκτισθη υψηλον .Δικαιως επι τουτοις μεγα φρονω και δοκω των αθανατων εσεσθαι.
τι σε δυσκολευει δεν υπαρχουν αντικειμενικα δυσκολες λεξεις...θα πας θεωρητικη?τελος παντων ελπιζω να προλαβεις να δεις τη μεταφραση.
εγω ο αυσωλος κυβερνησα ολη την καρια εξουσιασα μερικους λυδους και ηρθα αντιμετωπος με πολλους ηγεμονες.ημουν ενας απο τους πιο ενδοξους βασιλιαδες και δυνατος στους πολεμους.οτε εγινα 50 ετων,εκανα πρωτος τον πιο καλλα ταφο-μνημα στην αλικαρνασο.αυτο το μνημα ηταν κατασκευασμενο παο μεγαλες πετρες και κτιστθηκε ωστε να γινει ψηλο.δικαι περηφανευομαι σχετικα με αυτα και μου φαινεται οτι θα γινω ενας απο τους αθανατους.σορρυ αλλα εχω να σχοληθω απο το μαιο και δεν προκειται να ξαναδιδαχθω αρχαια αλλα λογικα δεν εκανα καποιο λαθος αφου ειναι ευκολοα ποσπασμα

αν πας θεωρητικη στρωσου απο τωρα και καλυψε καθε κενο...αν στρωθεις φετος και εισαι σε ενα πολυ καλο επιπεδο πας για 17-18 στην γ λυκειου ηδη με τις γνωσεις γραμματικης και λιγοτερο συντακτικου που θα εχεις και εφοσον φυσικα ξεσκισεις το γνωστο στη γ λυκειου.εκει που γραφω οτε εννοω οταν....αν σε ενδιαφερει σου δινω μερικες σοβαρες παρατηρησεις που πρεπει να μαθεις.λοιπον αρχω ως ρημα εξουσιας+γενικη ενιοι=μερικοι αντωνυμια η μονη δικαιολογημενα αγνωστη σου λεξη,αντιος δηλωνει εχθρικη διαθεση και ακολουθειται απο δοτικη αντικειμενικη,των βασιλεων γενικη διαιρετικη απο το εγω εν πολεμοις εν και δοτικη=σταση σε τοπο εδω καλυτερα δηλωνει την κατασταση ισως και το χρονο...πρωτος επιρρημστικο κατηγορουμενο της σειρας εφαρμογη θεωρια εγχειριδιου προσεξε το ιδο και το εκτισθη υψηλον υψηλον προληπτικο κατηγορουμενο νομιζω λεγεται και μεταφραζεται με το ωστε να με τετοιο συντασσονται και ρηματα που δηλωνουν ανατροφη,αυξηση.λιθων γενικη κατηγορηματικη της υλης πρεπει να ειναι σχεδον σιγουρος ειμαιμεγα φρονω=καυχιεμαι και αυτο δυσκολο να το καταλαβεςι δικαιολογεισαι σε αυτο...επι τουτοις=εμπροθετος αναφορας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teo2012

Νεοφερμένος

Ο teo2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
help εχω να κανω Χ Α για αυριο τα πρειπε κ επανηγοντο κ διειχε:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwannhc21

Νεοφερμένος

Ο Iwannhc21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά ρίχτε μια χρονική στο απαγγελουσα και εγκλιτικες στο ελαβε, εφυγον και λυσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top