Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
γεια σασ και παλι..πειτε μου τον παρακειμενο τησ οριστικησ και τησ προστακτικησ τ ρ. διαφθειρομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Διέφθαρμαι , Διέφθαρσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
ευχαριστω....και ειναι και κατι αλλο που λει.. πολυσ, μεγασ να γραψεισ τισ πλαγιεσ πτωσεισ και των τριων γενων στο θετικο βαθμο.α)του πρωτου τυπου στο ενικο κ β)του δευτερου τυπου στον πληθυντικο αριθμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
του πολλού (περισπωμένη) , τω πολλώ (περισπωμένη και υπογεγρ.) , τον πολύν
της πολλης (περισπωμένη) , τη πολλή (περισπωμένη και υπογεγρ.) , την πολλήν
του πολλού (βλ.αρσενικό), τω πολλώ (>>) , το πολύ.

μεγάλων , μεγάλοις , μεγάλους
μεγάλων , μεγάλαις , μεγάλας
μεγάλων , μεγάλοις , μεγάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολλυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afro3ulanthi

Νεοφερμένος

Η afro3ulanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
2. Ποια ήταν η αρχική αντίδραση της Βουλής σε όσα είπε ο Θηραμένης. Ποια αλλαγή στάσης παρατηρείτε;
α. Μετά την παρέμβαση του Κριτία
β. Μετά τα τελευταία λόγια του Θηραμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εφάκι..*.*

Νεοφερμένος

Η εφάκι..*.* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα συγνώμη αλλά είμαι καινούρια :)
και πρώτα απ'όλα είμαι τελείως άσχετη με τα αρχαία
μήπως μπορεί να μου πει κάποιος μια άσκηση ? ^_^
επιλελοιπέναι ( δεν είμαι σίγουρη αν γράφεται έτσι) : να κλιθεί στην οριστική και προστακτική στο χρόνο και τη φωνή που βρίσκεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nech

Νεοφερμένος

Ο Nech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
χρειάζομαι βοήθεια
έχω να κάνω για αύριο (20-12-11) χρονική αντικατάσταση στα: πέπεικας και πείθεσθαι.
είναι επείγον...βοήθειαααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
γεια σασ...αν μπορεισ καποιοσ ασ μου κανει εγκλητικη αντικατασταση στο ρ.κατακρημνισειαν.....ευχχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
χρειάζομαι βοήθεια
έχω να κάνω για αύριο (20-12-11) χρονική αντικατάσταση στα: πέπεικας και πείθεσθαι.
είναι επείγον...βοήθειαααα

Εν.πείθεσθαι
Μελλ.πείσεσθαι
Αορ.πείσασθαι
Παρακ.πεπείσθαι

παιδιά καλησπέρα συγνώμη αλλά είμαι καινούρια :)
και πρώτα απ'όλα είμαι τελείως άσχετη με τα αρχαία
μήπως μπορεί να μου πει κάποιος μια άσκηση ? ^_^
επιλελοιπέναι ( δεν είμαι σίγουρη αν γράφεται έτσι) : να κλιθεί στην οριστική και προστακτική στο χρόνο και τη φωνή που βρίσκεται..

Δεν ειμαι σιγουρος!!

επιλέλοιπα
επιλέλοιπας
επιλέλοιπε
επιλελοίπαμεν
επιλελοίπατε
επιλελοίπασι

επιλελοιπώς-υία(περισπωμενη)ός ίσθι(β' πρόσωπο ενικού)
επιλελοιπώς-υία(περισπωμενη)ός έστω (γ' πρόσωπο ενικού)
επιλελοιπότες-υίαι(περισπωμενη)ότα έστε (β' πρόσωπο πληθυντικού)
επιλελοιπότες-υίαι(περισπωμενη)ότα έστων(γ' πρόσωπο πληθυντικού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εφάκι..*.*

Νεοφερμένος

Η εφάκι..*.* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

pro1996

Νεοφερμένος

Ο pro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παίδες βοήθεια .... χρειάζομαι χρονική αντικατάσταση στο αποκριναιτο και να κλιθεί το αγγελούντα στο μέλλοντα ..... Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
αποκρίνοιτο , αποκρίνοιτο , αποκρίναιτο , αποκεκριμένος είη.

αγγελώ , αγγελείς , αγγελεί , αγγελούμεν , αγγελείτε , αγελούσιν (όλα περισπωμένη)
Εάν με το "να κλιθεί" εννοείς και την ευκτική : αγγελοίμι , αγγελοίς , αγγελοί , αγγελοίμεν , αγγελοίτε , αγγελοίεν(όλα περισπωμένη κι εδώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sweety96

Νεοφερμένος

Η sweety96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αχου χρειάζομαι λίγη βοήθεια!!

Μπορεί κανείς να μου πει
Χρονική και εγκλιτική αντικατάσταση των ρημάτων ηρέθη ερωτ~ωτο και απήγγειλεν??

Πραγματικά θα σας είμαι πολύ ευγνώμον !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giasmin...

Νεοφερμένος

Η Giasmin... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θέλω το ειπών σε Εγκλιτικη Αντικατασταση.

και το επιτρέψαι σε Χρονική αντικατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Θέλω το ειπών σε Εγκλιτικη Αντικατασταση.

και το επιτρέψαι σε Χρονική αντικατάσταση.
Πάρε χαρτί και μολυβάκι και κάνε τα τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim4everjim

Νεοφερμένος

Ο Jim4everjim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ο τύπος ειχεν (έχω χάσει τους αρχικους χρόνους) μπορειτε να μου το αναγνωρισετε. Έχω να το κανω χρονική αντικατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ο τύπος είχεν είναι γ'ενικό πρόσωπο του ρήματος έχω στον παρατατικό.
Χρονικη αντικατάσταση:

Ενεστώτας: έχει(ψιλή και οξεία)
Παρατατικός: είχεν(ψιλή και περισπωμένη)
Μέλλοντας: έξει/σχήσει (δασεία και οξεία)
Αόριστος β': έσχε(οξεία)
Παρακείμενος: έσχηκε(οξεία και ψιλή)
Υπερσυντέλικος: εσχήκει(οξεία και ψιλή)

Θέλω το ειπών σε Εγκλιτικη Αντικατασταση.

και το επιτρέψαι σε Χρονική αντικατάσταση.

Ενεστώτας: επιτρέπειν
Παρατατικός: ----------
Μέλλοντας: επιτρέψειν
Αόριστος: επιτρέψαι/τραπείν(με περισπωμένη)
Παρακείμενος: επιτετροφέναι
Υπερσυντέλικος: ----------

Δεν γίνεται εγκλιτική αντικατάσταση σε μετοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πάρε χαρτί και μολυβάκι και κάνε τα τότε.

Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς ορισμένοι τα θέλουν έτοιμα στο πιάτο....:(

Δεν πειράζει αστέρια μου, η μανούλα θα συνεχίσει να σας βοηθάει... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top