Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Blackmyrto

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
θελω αν μπορειτε την ασκηση 7 στην σελ 76 που λεει εκει για τ απαρεμφατα!!!!!!!!!!!!!!!παρακαλωωωω
Παραγραφος 17 κελεύοι (κελευστικό) ιέναι (τελικο απαρεμφατο) --> ίμεν/εχόμεθα
παραγραφος 17 [έλεγεν](λεκτικο)είναι (ειδικο απαρεμφατο)--> εσμέν
παραγραφος 18 αποκρίνετο(λεκτικο) είναι(ειδικο απαρεμφατο)-->εσμέν
παραγραφος 19 εκέλευον(κελευστικο) καλειν(τελικο απαρεματο)-->καλουμεν
παραγραφος 19 αντέλεγον(με κελευστικη σημασια) μή σπενδεσθαι (τελικο απαρεμφατο), αλλ΄εξαιρείν (τελικο απαρεμφατο)--> σπενδόμεθα, εξαιρουμεν
παραγραφος 20 ουκ έφασαν (λεκτικο) ανδραποδιειν(ειδικο απαρεμφατο)--> ανδραποδιουμεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

plouplou

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μπορει καποιος να κανει χρονικη αντικατασταση στη μετοχη λεγων?

την εχω κανει αλλα δεν ειμαι σιγουρη για αοριστο κ παρακειμενο:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
μπορει καποιος να κανει χρονικη αντικατασταση στη μετοχη λεγων?

την εχω κανει αλλα δεν ειμαι σιγουρη για αοριστο κ παρακειμενο:'(
λεγων
λεξων/ερων
λεξας/ειπων
ειρηκως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σας παρακαλώ λίγο βοήθεια.Τα ρήματα τα έχω τελειώσει αλλά δεν είμαι σύγουρη ότι τα έχω σωστά.Το προσποιησαι χρονική αντικ και να κλιθεί υ υποτακτική αορίστου +Παρακειμένου το ίδιο και το έπρασσον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotis7

Νεοφερμένος

Ο fotis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά λίγο βοήθεια. χρονική αντικατάσταση στο περιφρονούντες και το ούσαν να κλιθεί στα 3 γένη.
Μηπος ξερει καποιος ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ας με βοηθησει καποιος παρακαλω με αυτη την ασκηση :(
Κριτία τουτ' έστω τω καλώ: Ποιο είναι το βαθύτερο νόημα της φράσης? Τι υπονοεί ο Θηραμενής? (ειναι στο κεφαλαιο 3 παρ. 54-56)

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σας παρακαλώ λίγο βοήθεια.Τα ρήματα τα έχω τελειώσει αλλά δεν είμαι σύγουρη ότι τα έχω σωστά.Το προσποιησαι χρονική αντικ και να κλιθεί υ υποτακτική αορίστου +Παρακειμένου το ίδιο και το έπρασσον
Επίσης αν θα μπορούσατε να μου πείτε και τις μετοχές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

plouplou

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Σας παρακαλω δωστε ενα χερι βοηθειας στα εξης
ανελαβον και απεθανον για χρονικη και εγκλιτικη αντικατασταση!!
(κ εχω την εντύπωση πως δεν έχουν και τα δυο εγκλιτική γιατί είναι παρακείμενος αλλά η φιλόλογος μας την έβαλε και τα έχασα κάπως..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Είναι και τα δύο αοριστος β'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ωχ....λαθος μου:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
χ.α.
αναλαμβανουσι(ν)
ανελαμβανον
αναληψονται
ανελαβον
ανειληφασι(ν)
ανειληφεσαν


χ.α.
αποθνησκουσι(ν)
απεθνησκον
αποθανουνται
απεθανον
αποτεθνηκασι(ν)
απετεθνηκεσαν

ε.α.
ανελαβον
αναλαβωσι(ν)
αναλαβοιεν
αναλαβεντων/αναλαβετωσαν

ε.α.
απεθανον
αποθανωσι(ν)
αποθανοιεν
αποθανεντων/αποθανετωσαν


νομιζω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
στην χρονική στον υπερσυντελικο εχεις ξεχασει την αυξηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι σορρυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
προσποιησαι χρονική αντικ και να κλιθεί υ υποτακτική αορίστου +Παρακειμένου το ίδιο και το έπρασσον
Μήπως μπορείται να μου πείται με βάση ποια ρήματα κλίνονται;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
κατα το ποιουμαι και κατα το πραττω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου λέγατε το αγουσών χρονική αντικατάσταση και το εψηφίσαντο χρονική και εγκλιτική αντικατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiiraklis94

Νεοφερμένος

Ο kiiraklis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κατ'αρχας γειά σας και καλώς σας βρήκα...(είμαι νέο μέλος):lol:

Χρειάζομαι βοήθεια για κάτι χρονικές αντικαταστάσεις...
αναφεύφξοιτο
εκέλευσε
έχοντας
ορών

Ευχαριστώ προαιρετικά:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
αναφευγοι
-
αναφευξοιτο
αναφυγοι
αναπεφευγως ειη
-


κελευει
εκελευε
κελευσει
εκελευσε
κεκελευκε
εκεκελευκει


εχοντας
εξοντας/σχησοντας
σχοντας
εσχηκοτας

ορων
οψομενος
ιδων
εορακως


ξαναελεγξε τα αν θες.τα εκανα γρηγορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
προσποιησαι χρονική αντικ και να κλιθεί υ υποτακτική αορίστου +Παρακειμένου το ίδιο και το έπρασσον
Μήπως μπορείται να μου πείται με βάση ποια ρήματα κλίνονται;;;


Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την προστακτική του αποφυγών
-----------------------------------------
Παιδιά θα ήθελα να μου λέγατε το αγουσών χρονική αντικατάσταση και το εψηφίσαντο χρονική και εγκλιτική αντικατάσταση
Σας παρακαλώ είναι επείγων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top