Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

MC PaTeR 4R

Νεοφερμένος

Ο MC PaTeR 4R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια και συγνωμη που μπαινω στην δικια σου αναρτηση αδερφε αλλα ειμαι καινουργιος και δεν ξερω πως να αναρτησω και εγω μια ερωτηση γιατι θελω βοηθεια τωραααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!! στα αρχαια σε μια εγκλιτικη και σε μια χρονικη αντικατασταση του κατεδιωξαν και του ελαβον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! παρακαλω οποιος/α το ξερει ας μου στειλει επειγοντως μηνυμα!!!!!!!!!!!!!! ευχαριστω και συγνωμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Paides geia sas ephdh ein h 1h m fora se forum pws mporw n anarthsw k gw ena 8ema gt 8elw voh8ha sta arxaiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


τι ακριβώς θέλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μια παρατηρηση.. δεν ειναι εισερθων ο ενεστωτας... η μετοχη του ερχομαι στον ενεστωτα ειναι ιων, ιουσα, ιον. οπως ακριβως και ο μελλοντας.. δες στην γραμματικη.. αρα εισιων.
υπαρχει ερχομενος αλλα ειναι μεταγενεστερος τυπος..
ερχων παντως δεν υπαρχει..
-----------------------------------------
επισης το γ προσωπο οριστικης του παθητικου αοριστου ειναι επαυθη χωρις -ν.

ναι εχεις δικιο.ερχομενος ηθελα να γραψω,αλλα μπερδευτηκα.το επαυθην το μπερδεψα γιατι σκεφτομουν τους αρχικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
αμα εχετε την ευγενη καλοσυνη ,σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο με τα εξης:
παρησαν
αγνοουντες
να τα κανω χρονικη αντικατασταση γιατι καπου το χανω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
αγνοουντες
αγνοησοντες
αγνοησαντες
ηγνοηκοτες

χ.α.
παρεισι(ν)
παρησαν
παρεσονται
παρεγενοντο
παραγεγονασι(ν)
παρεγεγονεσαν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Αχ!σε ευχαριστω παρα πολυυυυ .να σαι καλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blinky

Νεοφερμένος

Η blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
αν μπορείτε πείτε μου λίγο αυτή την άσκηση :
επαναφέρω--->Εγκλιτικη Αντικατασταση στο γ' ενικό πρόσωπο του Ενεστώτα του Αορίστου Β' και του παρακειμένου
ευχαριστώ προκαταβολικά:):)
-----------------------------------------
σος παιδιά είναι για αύριο:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
αν μπορείτε πείτε μου λίγο αυτή την άσκηση :
επαναφέρω--->Εγκλιτικη Αντικατασταση στο γ' ενικό πρόσωπο του Ενεστώτα του Αορίστου Β' και του παρακειμένου
ευχαριστώ προκαταβολικά:):)
-----------------------------------------
σος παιδιά είναι για αύριο:'(

Εν:
επαναφέρει
επαναφέρη (υπογεγρ)
επαναφέροι
επανεφερέτω

Αόρ

επανήνεγκε
επανενέγκη (υπογεγρ)
επανενέγκοι
επανενεγκέτω

Παρακ

επανενηνόχει
επανενηνοχώς η (υπογεγρ)
επανενηνοχώς είη
επανενηνοχώς έστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blinky

Νεοφερμένος

Η blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ευχαριστώ παρα πολυ!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~amy~

Νεοφερμένος

Η ~amy~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδιά μπορείτε να μου πείτε το πειθεσθαι στν αοριστο β' και παρακείμενο πως κλείνεται σε ολες τισ εγκλισεις ?
χίλια ευχαριστώ!!! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs_94

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θελω αν μπορειτε να μου κανετε χρον. αντικ. το πεπεισμενοι,αγουσων,υπαγουσιν,λεγοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~amy~

Νεοφερμένος

Η ~amy~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
?? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbsb

Νεοφερμένος

Η alexbsb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
θελω αν μπορειτε την ασκηση 7 στην σελ 76 που λεει εκει για τ απαρεμφατα!!!!!!!!!!!!!!!παρακαλωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
καλησπέρα θα ήθελα αν είναι εφικτό να με βοηθήσετε και πάλι στις εξης χρονικες αντικαταστάσεις
1.απήγαγον
2.επασχε
2.δηλουντα
4.επηρετο
5.επιε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
1)απαγαγουσιν
απηγαγον
απαξουσιν
απηγον
απαγηοχασιν.απηχασιν
απηγηοχεσαν/απηχεσαν

τα αλλα ας τα κανει καποιος αλλος,δεν προλαβαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbsb

Νεοφερμένος

Η alexbsb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
θελω αν μπορειτε την ασκηση 7 στην σελ 76 που λεει εκει για τ απαρεμφατα!!!!!!!!!!!!!!!παρακαλωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs_94

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θελω αν μπορειτε να μου κανετε χρον. αντικ. το πεπεισμενοι,αγουσων,υπαγουσιν,λεγοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cardy

Νεοφερμένος

Η Cardy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το απαγάγω παρακαλώ. Έχουμε αύριο τέστ και έχω φρηκάάάάρει!!!

Παιδιά όπως είπα και στο άλλο θέμα, γράφω τεστ αύριο κι έχω φρηκάρει τρελά!!!

Μπορείτε να μου πείτε εγκλιτικές για:
Έβαλον
Λέγω
Απηγαγον
Απαγγελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina_94

Νεοφερμένος

Η katerina_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά όπως είπα και στο άλλο θέμα, γράφω τεστ αύριο κι έχω φρηκάρει τρελά!!!

Μπορείτε να μου πείτε εγκλιτικές για:
Έβαλον
Λέγω
Απηγαγον
Απαγγελω

έβαλον: α' ενικο η γ' πληθυντικό;
λέγω:λέγω-λέγω-λέγοιμι-λέγε/λέγετω/λέγετε/λεγόντων & λεγέτωσαν
απήγαγον: απήγαγον- απαγάγω-απαγάγοιμι-άγαγε/αγαγλετω/αγάγετε/αγαγέντων & αγαγέτωσαν
απαγγέλλω ή απαγγελώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θελω αν μπορειτε να μου κανετε χρον. αντικ. το πεπεισμενοι,αγουσων,υπαγουσιν,λεγοντες


πειθομενοι,πεισομενοι,πιθομενοι,πεπεισμενοι
υπαγουσι,υπηγον,υπαξουσι,υπηγαγον,υπηχασι-υπαγηοχασι
λεγοντες,λεξοντες,λεξαντες,ειποντες,ειρηκοτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top