Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

vαggiω αplα =D

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
γιγνώσκω, εγίγνωσκον, γνώσομαι, έγνων, έγνωκα, εγνώκειν
γιγνώσκομαι, εγιγνωσκόμην, γνωσθήσομαι, εγνώσθην, έγνωσμαι, εγνώσμην

τους εχει στην σελίδα 297 της γραμματικήσ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ παιδια!!!!! Συνήθως μας λέει ποια είναι στην γραμματική γι'αυτό ρώτησα!!! Στον παρατατικό το φθείρομαι πως γίνεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ παιδια!!!!! Συνήθως μας λέει ποια είναι στην γραμματική γι'αυτό ρώτησα!!! Στον παρατατικό το φθείρομαι πως γίνεται???

εφθειρόμην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
παιδια μηπως μπορει να με βοηθησει κ εμενα καποιος γιατι κολλησα με τις ομμοριζες,στην πισω σελιδα εχω γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά,μήπως θα μοπορούσατε να μου πείτε το Υποδέχονται σε χρον.Αντικ και μετοχές
Και επίσης θα ήθελα να μου πείτε εσεσθε υποδεχοντο κατεστείσαντο παράγωγα στην νέα Ελληνική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ενεστώτας:υποδέχονται-υποδεχόμενος
παρατατικός:υπεδέχοντο
μελλοντας:υποδέξονται κ υποδεχθήσονται -υποδεξόμενος κ υποδεχθησομενος
αόριστος:υπεδέξαντο-υποδεξάμενος
παρακείμενος:υποδεδεγμένοι εισί- υποδεδεγμένος
υπερσυντέλικος:υποδεδεγμένοι ήσαν

έσεσθε:oυσία,ετυμηγορία,εσθλός,όντως,παρουσία
υποδέχοντο:απόδειξη,υποδοχή,παραδοχή,δεξαμενή,δοκός
καταστήσαντο:επανάσταση,στάση,αντικατάσταση,σταθμός,σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά θέλω βοήθεια μας είπε να κάνουμε χρονική αντικατάσταση το εκοιμήθει,νομίζοντες
Και κλήση του ουσιαστικού οιμωγοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ενεστώτας:κοιμάται/νομίζοντες
παρατατικός:εκοιμάτω/-
μέλλοντας:κοιμήσεται και κοιμηθήσεται/νομιούντες
αόριστος:εκοιμήσατο και εκοιμήθη/νομίσαντες
παρακείμενος:κεκοίμηται/νενομικότες
υπερσυντέλικο:εκεκοίμητο/-

ον.ο οιμωγός
γεν.του οιμωγού
δοτ.τω οιμωγώ
αιτ.τον οιμωγόν
κλητ.ω οιμωγέ

ον.οι οιμωγοί
γεν.των οιμωγών
δοτ.τοις οιμωγοίς
αιτ.τους οιμωγούς
κλητ.ω οιμωγοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μιας και με τα αρχαία την παλεύω ΔΕΝ, ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του :D

Λοιπόν έχω να κλίσω το <<η ασπίδα>> (ή μήπως ασπίς στην ονομαστική; ) και απο τις καταλήξεις στα αρχαία δεν ξέρω τίποτα.

Έψαξα στην γραμματική του σχολείου αλλά τα σκάτωσα.Δεν το συνηθίζω να τα θέλω όλα έτοιμα αλλά ας κάνουμε μια εξέραιση τώρα (είναι και αρχαία :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
γραμματική σελίδα 67 σαν το ''πατρίς''



δηλαδη η ασπίς
της απίδος
τη ασπίδι


κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
γραμματική σελίδα 67 σαν το ''πατρίς''



δηλαδη η ασπίς
της απίδος
τη ασπίδι


κλπ

Ty :)
Πρέπει να κάτσω να τα μάθω τα γαμ***να :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
για ότι άλλη απορία έχεις μη διστασεις .. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
για ότι άλλη απορία έχεις μη διστασεις .. :no1:
Εχμ...Απορίες θα έχει ένας μαθητής ο οποίος δείχνει ενδιαφέρον για κάποιο μάθημα, διαβάζει και δεν έχει καταλάβει κάτι είτε επειδή δεν πρόσεχε, είτε επειδή δεν το δίδαξε σωστά ο καθηγητής είτε επειδή έλειπε, είτε είτε είτε...
Εγώ στα αρχαία έχω τεράστια κενά -γκρεμούς θα έλεγα- και δεν μου αρέσουν επίσης.Αλλά που θα πάει, θα τα παπαγαλήσω να βγάλω την τάξη.
Τέλος πάντων, ευχαριστώ και πάλι :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patrik

Νεοφερμένος

Ο patrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σας παρακαλω πειτε μου,,,, το ρημα επιουν στην προστακτικη ολων των χρονων και στο παρακειμενο ολων των εγκλισεων....σας παρακαλω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
σωστε με!!!
1)Να εξηγήσετε ποιο ήταν το σχέδιο του Λύσανδρου, οπως φαίνετε στην 27 παραγρ. και σε ποια δεδομενα στηριχτηκε.
2)Ποια εντολή δίνει ο Λύσανδρος στους αρχηγούς των πλοίων που κατασκοπευαν τους Αθηναίους και ποιος ήταν ο σκοπός τους;
(είναι και άλλες αλλα τις αφηνω για λίγο αργοτερα):'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
σας παρακαλω πειτε μου,,,, το ρημα επιουν στην προστακτικη ολων των χρονων και στο παρακειμενο ολων των εγκλισεων....σας παρακαλω......
ποιο ρημα ειναι το επιουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ποιο ρημα ειναι το επιουν?


το ποιώ :P
-----------------------------------------
σας παρακαλω πειτε μου,,,, το ρημα επιουν στην προστακτικη ολων των χρονων και στο παρακειμενο ολων των εγκλισεων....σας παρακαλω......

ομιτζι ρε συ, το' χει στην γραμματικη, σελ. 202
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
με ι???με οι γραφεται..εποιουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top