Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
οριστική:είδες,είδον
υποτακτική:ίδης,ίδωσι
ευκτική:ίδοις,ίδοιεν
προστακτική:ιδέ,ίδετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hipman

Νεοφερμένος

Ο Ιπποκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος παρακαλω να μου κλινει το ρημα αγγελω σε πρωτο προσωπο σε ολους τους χρονους;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος παρακαλω να μου κλινει το ρημα αγγελω σε πρωτο προσωπο σε ολους τους χρονους;;;;;;;

ενεστ:αγγέλω
πρτ:ήγγελλον
μελ:αγγελώ
αορ:ήγγειλα
πρκ:ήγγελκα
υπρσ:ηγγέλκειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hipman

Νεοφερμένος

Ο Ιπποκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!!!:):):) και κατι ακομα. Το ιδιο πραμα για το ρημα εχω αν δν σου κανει κοπος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!!!:):):) και κατι ακομα. Το ιδιο πραμα για το ρημα εχω αν δν σου κανει κοπος....

Αυτό το έχω μάθει απ'έξω κι ανακατωτά!!:P:P

ενεστ:έχω
πρτ:είχον
μελ:έξω και σχήσω
αορ: έσχον (αορ.β')
πρκ:έσχηκα
υπρσ:εσχήκειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hipman

Νεοφερμένος

Ο Ιπποκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ...!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overkill

Νεοφερμένος

Η overkill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:bye:ξερει κανεις τους αρχικους χρονους του εχω? :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτό το έχω μάθει απ'έξω κι ανακατωτά!!:P:P

ενεστ:έχω
πρτ:είχον
μελ:έξω και σχήσω
αορ: έσχον (αορ.β')
πρκ:έσχηκα
υπρσ:εσχήκειν

Πριν λίγο το 'γραψα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overkill

Νεοφερμένος

Η overkill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:xixi:χιχιχι συγγνωμη δεν το ειδα:'( ευχαριστω πολυ!! :no1::D:thanks:εσυ κ το μαρακι μας εχετε βοηθεισει πολυ!:thanks:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδιά έχουμε να κάνουμε χρονική αντικατάσταση στα ρήματα άγω, άγωμαι, βάλω, βάλομαι. Ξέρω ότι είναι πολλά αλλά κάθε βοήθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyrosPatra

Νεοφερμένος

Ο SpyrosPatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος παρακαλω να μου κάνει την εγκλιτική αντικατάσταση του παραβάλλων;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ακυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος παρακαλω να μου κάνει την εγκλιτική αντικατάσταση του παραβάλλων;;;;

Το παραβάλλων δεν είναι μετοχή;; Έχουν οι μετοχές εγκλίσεις; Μήπως εννοείς χρονική αντικατάσταση;:D

:xixi:χιχιχι συγγνωμη δεν το ειδα:'( ευχαριστω πολυ!! :no1::D:thanks:εσυ κ το μαρακι μας εχετε βοηθεισει πολυ!:thanks:;)

Το Μαράκι έχει κάνει όλη τη δουλειά!Εγώ μόνο 2 απαντήσεις έδωσα:xixi:

παιδιά έχουμε να κάνουμε χρονική αντικατάσταση στα ρήματα άγω, άγωμαι, βάλω, βάλομαι. Ξέρω ότι είναι πολλά αλλά κάθε βοήθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστώ!!!!

άγω:
άγω
ήγον
άξω
ήγαγον
ήχα/αγήοχα
ηγηόχειν

άγομαι:
άγομαι
ηγόμην
άξομαι/αχθήσομαι
ηγαγόμην/ήχθην
ήγμαι/ηγμένος ειμί
ήγμην/ηγμένος ην

βάλλω:
βάλλω
έβαλλον
βαλώ
έβαλον
βέβληκα
εβεβλήκειν

βάλλομαι:
βάλλομαι
εβαλλόμην
βληθήσομαι(έτσι νομίζω:P)
εβαλόμην/εβλήθην
βέβλημαι
εβεβλήμην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
μάλλον χρονική εννοεί
-----------------------------------------
παιδια μπορει καποιος παρακαλω να μου κάνει την εγκλιτική αντικατάσταση του παραβάλλων;;;;

αν εννοεις χρονικη ετσι ειναι:

ενεστώτας:παραβάλλων
παρατατικός:-
μέλλοντας:παραβαλών
αόριστος:παραβαλών
παρακείμενος:παραβεβληκώς
υπερσυντέλικος:-

αν εννοεις το παραβαλλω εγλιτικη ετσι ειναι:

οριστική:παραβάλλω
υποτακτική:παραβάλλω
ευκτική:παραβάλλοιμι
προστακτική:-
-----------------------------------------
παιδια μπορει καποιος παρακαλω να μου κάνει την εγκλιτική αντικατάσταση του παραβάλλων;;;;

αν εννοεις χρονικη ετσι ειναι:

ενεστώτας:παραβάλλων
παρατατικός:-
μέλλοντας:παραβαλών
αόριστος:παραβαλών
παρακείμενος:παραβεβληκώς
υπερσυντέλικος:-

αν εννοεις το παραβαλλω εγλιτικη ετσι ειναι:

οριστική:παραβάλλω
υποτακτική:παραβάλλω
ευκτική:παραβάλλοιμι
προστακτική:-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
να γραψετε τισ παλγιες πτωσεις των παρακατο...

των τειχων
πολει
των νεων
εν καλω
στρατηγοι
λιμενα

ευχαριστω εκ τον προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια.
Λύσανδρος δε τάς ταχίστας των νεων εκελευσεν έπεσθαι τοις Αθηναίοις επειδαν δε εκβώσι,κατιδόντας ό τι ποιούσιν αποπλείν και αυτω εξαγγειλαι.
Με βάση αυτό το παράθεμα
Α)Να σημειώσετε Χ στη σωστή απάντηση
Η διαταγή που έδωσε ο Λύσανδρος είχε τελικό στόχο:
α)Να παρακολουθεί τους Αθηναίους διακριτικά
β)Να βγουν οι Σπαρτιάτες στην Ξηρά για να παρακολουθούν προσεκτικά τις κινήσεις των αντιπάλων
γ)Να κατασκοπευει τους Αθηναίους με γρήγορα πλοία
δ)Να επιτεθεί αιφνιδιαστικά στους αντιπάλους
Β)Να αιτιολογίσετε την επιλογή της σωστής απάντησης

Ο καθηγητής μας έβαλε το εξάγγειλο χρον Αντικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
δεν υπάρχει τέτοιος τύπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μας είπε ότι σύμφωνα κλίνετε με το αγγειλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εξαγγέλω μήπως είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top