Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Eragon

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εμένα η μάνα μου ειναι καθηγήτρια αρχαίων(οιμε) και λέει οτι πράγματι αυτά είναι σοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφακι29785

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ρε παιδια απορω γιατι σε πολλα παιδια δεν τους αρεσουν τα αρχαια......τι δυσκολο εχουν! αμαν πια! απλα θελει λιγο διαβασμα....ενταξει ειναι λιγο ζορικα...εγω περσι δεν τα πηγαινα καθολου καλα....(χαλια δηλαδη) και τωρα τα αρχαια τα λατρεψα...γιατι φετος ειπα να κατσω να διαβασω...! :p παντως εξαρταται και τι καθηγητη εχεις...αν εχεις εναν καθηγητη που απλα θελει να περναει η ωρα και να φευγει...αστο...ενω αντιθετως αν εχεις καθηγητη που εχει μερακι για να μαθουν οι μαθητες τοτε θα τα λατρεψουν και οι μαθητες...τεσπα...ενα εχω να πω..καθηστε και διαβαστε και θα δειτε ανταποδωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
ρε παιδια απορω γιατι σε πολλα παιδια δεν τους αρεσουν τα αρχαια......τι δυσκολο εχουν! αμαν πια! απλα θελει λιγο διαβασμα....ενταξει ειναι λιγο ζορικα...εγω περσι δεν τα πηγαινα καθολου καλα....(χαλια δηλαδη) και τωρα τα αρχαια τα λατρεψα...γιατι φετος ειπα να κατσω να διαβασω...! :p παντως εξαρταται και τι καθηγητη εχεις...αν εχεις εναν καθηγητη που απλα θελει να περναει η ωρα και να φευγει...αστο...ενω αντιθετως αν εχεις καθηγητη που εχει μερακι για να μαθουν οι μαθητες τοτε θα τα λατρεψουν και οι μαθητες...τεσπα...ενα εχω να πω..καθηστε και διαβαστε και θα δειτε ανταποδωση!
Όπως το 'πες...

Να σας ρωτήσω κάτι, βρε παιδιά; Την Τρίτη γράφω διαγώνισμα στο Θουκυδίδη, στα κεφάλαια 79-80-81 του... 3ου βιβλίου; Τέλος πάντων, ξέρει κανείς τί είναι ποιο SOS απ' όλ' αυτά (κομμάτι για μετάφραση, ρήματα, συντακτικό κλπ); Τί μπορεί να πέσει -περίπου-, δηλαδή.

Αν όχι, δεν πειράζει... θα τα μάθω όλα... φαρσί και ο Θεός βοηθός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seminaki

Νεοφερμένος

Η Seminaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά εγραψε κανείς αρχαία οεφε?Μπορείτε να μου πείτε τι περίπου έπεσε?....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
τι ειναι το εοφε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ομοσπονδια Εκπαιδευτικων Φροντιστων Ελλαδος,κοινως ομιλος για οσους εχουν φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Είναι η πανελλήνια ένωση φροντιστηρίων Ελλάδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ohh..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seminaki

Νεοφερμένος

Η Seminaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδιά κανείς δεν ξέρει?....δευτέρα δίνω...όλα τα φροντιστήρια έχουν γράψει..απλά εγώ ήμουν άρρωστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seminaki

Νεοφερμένος

Η Seminaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά γράφω σήμερα αρχαία ΟΕΦΕ στο φροντιστήριο...Ολα τα υπόλοιπα γροωτιστήρια έχουν γράψει απλά εγώ ημουν άρρωστη...
Ξέρει κανείς τι έπεσε περίπου!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
γενικά όποιος θέλει για σοσ!!με συμπληρώνουν και άλλα παιδιά!!
η καθηγήτριά μου μας λέει ότι από μετάφραση είναι:από Ξενοφώντα σελ. 71 οι όροι της ειρήνης(20), σελ. 86 (53) και από Θουκιδίδη σελ. 315 και σελ. 320..

τώρα από ρήματα και ουσιαστικά για να κλίνουμε όπως μπορείς να καταλάβεισ δεν είναι και τόσο εύκολο να σου πω..τα βασικά όμως που πρέπει να ξέρεις είναι: ναυς, άνερ, γυνή..κ αλλα που δεν μου ερχονται σορρυ!

αλλα βεβαια ειναι διαφορετικα σε καθε σχολειο..μπορει εμεις να εχουμε κεφαλαια π εσεις δεν εχετε..!;)

εμείς μάλλον θουκιδίδη περιμένουμε...Όσο για τα ρήματα καμια 65αριά ανώμαλα, μετά πρωτόκλιτα δευτερόκλιτα τριτόκλιτα, συνηρρημένα σε -αω-ω και -εω-ω και κλίση μετοχών και επιθέτων. Παραθετικά (περισσότερο τα ομαλής κλισης) και για τα υπόλοιπα...οίδομεν!

Παιδιά γράφω σήμερα αρχαία ΟΕΦΕ στο φροντιστήριο...Ολα τα υπόλοιπα γροωτιστήρια έχουν γράψει απλά εγώ ημουν άρρωστη...
Ξέρει κανείς τι έπεσε περίπου!?

Seminaki πέρσι έπεσαν τα εξής: (βλέπε στο συννημένο);)

*σορρυ για το συνεχόμενο μηνυμα νόμιζα ότι θα το ένωνε αυτομάτως και βαριόμουν να κάνω edit στο προηγούμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • θέματα αρχαίων 2008.pdf
    68.9 KB · Εμφανίσεις: 111
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμείς δεν έχουμε καθόλου Θουκιδίδη(μόνο την εισαγωγή)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ωραια η μετφραση αλλα λεει τελειως διαδορετικα τα πραγματα απ' οτι τις μεταφρασεις που μας δινει ο φιλολογος μας στο σχολειο αν γραψω αυτην την μεταφραση θα μου κοψει τουλαχιστον 3 μοναδες απο τις 6....παντως αψογη η μεταφραση ευχαριστω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ΣΟΣ...
ερωτήσεις απο την εισαγωγή!
ΞΕΝΟΦΩΝΤΑ ΚΑΙ ΘΟΥΚΥΔΙΔΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://www.kee.gr/attachments/file/118.pdf
ελπιζω να ειναι αυτα γιατι δεν θυμαμαι και πολυ την εισαγωγή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Μμμ κατι πιο συγκεκριμενο...εννοω.:bye:
Π.χ τα χαρακτηριστικα του υπευθυνου πολιτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ε αυτα θα τα βρεις διαβαζοντας τις αναλογες σελιδες και θα τα υπογραμμισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εμάς μας έχει βάλει ΣΟΣ δημηγορίες πελοποννησιακό πόλεμο και Θουκυδίδη (βιογραφικά, υπεύθυνος πολίτης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

benpap

Νεοφερμένος

Ο benpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια, νομιζω οτι ξεφυγαμε απο το θεμα.

Πολλοι εχουμε την αποψη οτι τα αρχαια της πρωτη λυκειου, διδασκονται υπερβολικα πολλες ωρες. Λιγοτερο απο το 1/5 της ταξης μου θα ακολουθηση τον θεωριτικο κλαδο στις μεγαλυτερες ταξεις, οποτε δεν θα χρειαστουν για τους υπολοιπους της τεχνολογικης ή θετικης κατευθυνσης. Θα επρεπε να μειωθουν πολυ οι ωρες και να διδασκονται το πολυ 2 φορες την ευδομαδα και στις αλλες ωρες να αφοσιωνονται στην γλωσσα, την εκθεση, γιατι αυτη θα χρησιμευσει σε ολες τις κατευθυνσεις. Ετσι ισως λυθουν κατα καποιο ποσοστο τα προβληματα που συναντανε πολλα παιδια στις πανελληνιες στο μαθημα της εκθεσης. Αλλλοστε τα αρχαια δεν θα παιξουν σημαντικο ρολο στη ζωη μας. Σε οποιον πραγματικα αρεσουν να ασχοληθει με αυτα γιατι εχουν μια ομορφια. Ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
δημηγορίες, υπεύθυνος πολίτης και πρότυπο στρατηγού, και νομίζω γιατί θεωρείται ο θουκιδίδης μεγαλύτερος ιστορικός όλων των εποχών... Α! και απο Ξεενοφών την παράγραφο που λέει "θυμίζει ικανό ρεπόρτερ" και την πίσω σελίδα κάτω-κάτω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top