Τεχνολογία - Βοήθεια/Απορίες σε εργασίες στην Τεχνολογία

lazgio

Νεοφερμένος

Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τεχνολογία...Πληροφορική εννοείς φαντάζομαι!?
Εμάς μας είχε βάλει για το σκληρό δίσκο,τη μνήμη RAM και για τις δισκέτες,τα CD,τα flashάκια και επίσης μια αντιστοίχηση για να βρούμε τι είναι πληροφορίες και τι δεδομένα.Κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
γελοιο χαχαχαχαχχαχα
ακου τεχνολογια!!!!
χαζο μαθημα...μην διαβασεις κανε κανα σκονακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
γελοιο χαχαχαχαχχαχα
ακου τεχνολογια!!!!
χαζο μαθημα...μην διαβασεις κανε κανα σκονακι...
Εγώ ξέρω αυτό:
Αν κάνεις σκονάκι με τη προσδοκία να <<γράψει>> αυτό αντί για εσένα δε θα καταφέρεις κατά τη διαδικασία κατασκευής του να αφομοιώσεις κιόλας αφού θα δουλέψει αυτό αντί για σένα.Αυτό κατασκεύασες-αυτό εμπιστεύεσαι.Πας-γράφεις-το πετάς και μαζί με αυτό πετάς το χρόνο και τη γνώση.Ποτέ ό,τι ονομάστικε <<σκονάκι>> δε κατάφερε να <<φτιάξει>> κανέναν πάνω από λίγες ώρες και στο τέλος τον χαλάει για πάντα.Άρα ο <<σκονάκιας>> είναι άτομο που έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση τόσο πολύ που πιστεύει οτι ένα τόσο δα χαρτάκι κάνει πιο πολύ δουλειά από εκείνον.

Τόλμησε να είσαι χαρούμενος και δημιουργικός γιατί απλά δεν υπάρχει λόγος να μην είσαι .Να έχεις την πεποίθηση πως μπορείς να τα καταφέρεις στη ζωή σου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαριτίνη45543

Νεοφερμένος

Η Χαριτίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδιά εγώ ειμαι ανάμεσα σε μερικες κατασκευες και δεν ξέρω τι να διαλέξω :ποδήλατο ,τρακτέρ ,ανελκυστήρα ,φωτογραφικη μηχανη ,νερόμυλο ή τζάκι?Τι θα μου προτείνατε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εμας μας ειχε δωσει 2 φυλλαδια με ορισμους κτλ. Πανω σε αυτα, σε ενα βιντεο που ειχαμε δει και σε προσωπικες εργασιες γραψαμε διαγωνισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Διάβασε όσα έχετε γράψει στο τετράδιο..Σίγουρα έχετε γράψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαριτίνη45543

Νεοφερμένος

Η Χαριτίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια εχω 2 μήνες διωρια για να ετοιμάσω την εργασία της τεχνολογιας και δεν εχω βρει θέμα!!!!είμαι ανάμεσα σε κάποια ας πουμε :ανελκυστήρας ,ποδήλατο , τρακτερ ,τζακι ,φωτογραφική μηχανη και νερόμυλο .Ειχα γράψει πολυ καλα στο διαγώνισμα και θέλω να ειναι κάτι εντυπωσιακό.Τι μου προτείνετε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
εσυ απο ολα αυτα πιο νομιζεις οτι θα μπορουσες να κατασκευασεις κ να βρεις πληροφοριες πιο ευκολα?ποιο σου αρεσει περισσοτερο,ποιο ειναι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου?για να σε βοηθησω στο λεω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FoTaRaZ

Νεοφερμένος

Ο FoTaRaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω πληροφορίες και εικόνες για την κατασκευή ανεμόμυλου.Σας παρακαλώ μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Δεν ξέρω αν μιλήσατε για αυτήν την κατασκευή στις άλλες σελίδες.Είμαι καινούριος και δεν πρόλαβα να τις διαβάσω.
Ευχαριστώ!!!:):no1::P:D:bye::lol::jumpy::iagree::thanks::'(;):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rsteve

Νεοφερμένος

Ο rsteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θέλω πληροφορίες για το διαστημόπλοιο αλλά οχι αντιγραφή

thanks:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Θέλω πληροφορίες για το διαστημόπλοιο αλλά οχι αντιγραφή

thanks:no1:
Αυτό που ζητάς, να σου πούμε δηλαδή πληροφορίες χωρίς αντιγραφή, είναι πολύ δύσκολο.... Αν θέλεις μπορώ εγώ να σου δώσω πληροφορίες από κάποια ιστοσελίδα και, για να μην είναι αντιγραφή, γράψε τα με δικά σου λόγια....
Διαφορετικά... :(
-----------------------------------------
Διαστημόπλοιο
Ειδικό σκάφος που έχει σκοπό τη μεταφορά επιβατών (ανθρώπων ή ζώων) και συσκευών στο διάστημα. Για να μπορέσει να ξεφύγει από τη γήινη έλξη το διαστημόπλοιο χρειάζεται να αποκτήσει μεγάλη ταχύτητα: (ταχύτητα διαφυγής: υ=11,8 km/sec). Την ταχύτητα αυτή προσδίδει στο διαστημόπλοιο πύραυλος, που στην αστροναυτική ονομάζεται φορέας. Σε ένα διαστημόπλοιο διακρίνουμε τα παρακάτω βασικά μέρη: α) Το όχημα εκτόξευσης, που αποτελείται από πολυώροφο πύραυλο, β) το όχημα διακυβέρνησης, που περιέχει τα διάφορα όργανα πτήσης και επικοινωνίας και γ) το θαλαμίσκο διάσωσης, για την επιστροφή στη Γη. Τα μέρη από τα οποία αποτελείται το διαστημόπλοιο "απορρίπτονται" σταδιακά, εκτός από το θαλαμίσκο διάσωσης. Η χρησιμοποίηση των πυραύλων βασίζεται στο βασικό αξίωμα της δράσης και της αντίδρασης. Έτσι τα καύσιμα των προωθητικών πυραύλων καιγόμενα παράγουν προϊόντα καύσης, που βγαίνοντας ορμητικά προς τα πίσω (δράση) κινούν το διαστημόπλοιο προς τα μπροστά (αντίδραση). Ανάλογα με τα καύσιμα που χρησιμοποιούν οι πύραυλοι διακρίνονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες. Τους πυρηνικούς πυραύλους και τους ηλεκτρικούς. Οι πυρηνικοί πύραυλοι κατατάσσονται σε τρεις βασικούς τύπους: (α) Με αντιδραστήρα πυρηνικής σχάσης, (β) τους πυραύλους ραδιενεργών ισοτόπων και γ) τους πυραύλους θερμοπυρηνικής τήξης. Οι ηλεκτρικοί πύραυλοι κατατάσσονται σε τρεις τύπους: (α) τους πυραύλους θέρμανσης με ηλεκτρικό τόξο, (β) τους πυραύλους πλάσματος ή ηλεκτρομαγνητικούς και (γ) τους ηλεκτροστατικούς πυραύλους ή πυραύλους ιόντων. Είναι φυσικό ότι για να μπορέσουν να αντέξουν τα τοιχώματα του διαστημοπλοίου στις τεράστιες αυτές θερμοκρασίες, απαιτούνται υλικά κατασκευής προχωρημένης τεχνικής στάθμης. Μεγάλα βήματα στον τομέα αυτόν έχουν γίνει με τη χρησιμοποίηση ειδικού υλικού από βόριο - β- με κατάλληλη κατεργασία.
Οι τροχιές των διαστημοπλοίων γύρω από τη Γη είναι ελλειπτικές με μια εστία, τη Γη. Η εκτόξευση των διαστημοπλοίων γίνεται συνήθως κατά τη φορά της περιστροφής της Γης (από δυτικά προς ανατολικά), για να εκμεταλλευτούμε την εφαπτόμενη συνιστώσα της ταχύτητας περιστροφής, που σε γεωγραφικό πλάτος 0 (Ισημερινός) είναι περίπου 0,465 km/sec, ενώ σε πλάτος 45<span class="upc">0 μειώνεται σε 0,328 km/sec. Κατά την επιστροφή τους στη Γη τα διαστημόπλοια χρησιμοποιούν μέθοδο προσθαλάσσωσης (Αμερική) ή προσγείωσης (Σοβιετική Ένωση). Το πιο επώδυνο σημείο της επιστροφής είναι η στιγμή που θα προσκρούσει το διαστημόπλοιο πάνω στην ατμόσφαιρα της Γης. Η πρόσκρουση αυτή πρέπει να γίνει με καθορισμένη γωνία και ταχύτητα, ώστε να αποφευχθεί η εξοστράκιση του διαστημοπλοίου, ως αποτέλεσμα της ανάκλασής του πάνω στα στρώματα της ατμόσφαιρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rsteve

Νεοφερμένος

Ο rsteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Thanks Alex αλλά αυτά τα έχω βρει.!!
αν είναι δύσκολο αυτό που λέω (χωρίς αντιγραφή) τότε ας είναι και έτοιμη!!!

thank!!!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Twilighter

Νεοφερμένος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πρέπει να κάνω μια εργασία για την τεχνολογία:( και χρειάζομαι επειγόντως πληροφορίες για τη μαζική μεταφορά και τα μέσα (μαζικής μεταφοράς):P.....
Όποιος ξέρει κάτι ας δώσει καμια ιστοσελίδα...παρακαλώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazgio

Νεοφερμένος

Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afrodite97

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια εχω 2 μήνες διωρια για να ετοιμάσω την εργασία της τεχνολογιας και δεν εχω βρει θέμα!!!!είμαι ανάμεσα σε κάποια ας πουμε :ανελκυστήρας ,ποδήλατο , τρακτερ ,τζακι ,φωτογραφική μηχανη και νερόμυλο .Ειχα γράψει πολυ καλα στο διαγώνισμα και θέλω να ειναι κάτι εντυπωσιακό.Τι μου προτείνετε?:)


Εμένα θα με εντυπωσίαζαν τα εξής: ο ανελκυστήρας, το ποδήλατο και ο ανεμόμυλος.:no1:
Και εγώ σκέφτηκα το ποδήλατο αλλά επέλεξα το σύστημα συναγερμού.

Βέβαια πιο εντυπωσιακό στην κατασκευή θα είναι ο ανελκυστήρας και ο ανεμόμυλος. Το ποδήλατο αν μπορείς να το κάνεις να γυρνά η πίσω ρόδα ή και οι δύο πατώντας το πετάλ θα είναι εξίσου εντυπωσιακό.
Πληροφορίες θα βρεις περισσότερες για το ποδήλατο και ωραίες παλιές εικόνες.

Ό,τι θέλεις επιλέγεις.;) Εγώ σου είπα την άποψή μου.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FoTaRaZ

Νεοφερμένος

Ο FoTaRaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά κανένας δεν μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για τον ανεμόμυλο?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazgio

Νεοφερμένος

Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων (η τουλαχιστον καπιο βημα εκτοσ απο το προτο):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Στο Ίντερνετ έψαξες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazgio

Νεοφερμένος

Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ναι και βρικα βημα 1,2,5
-----------------------------------------
α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων (η τουλαχιστον καπιο βημα εκτοσ απο το 1,2,5):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top