Τεχνολογία - Βοήθεια/Απορίες σε εργασίες στην Τεχνολογία

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γειά σας,

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει στο να βρω σε ποια επιστήμη στιρίχθηκε η τεχνολογία για να φτιάξει το ρολόι.Ξέρω πώς στηρίχθηκε στην κινηματική μηχανική αλλά εγώ ψάχω πιο πολλές λεπτομέριες σχετικά με αυτόν τον κλάδο της φυσικής και πιο πολύ τι ''είπε'' για να κατασκευαστεί το ρολόι και όχι τόσο τι είναι αυτή η επιστήμη.Αν μπορέίτε να μου προτείνετε κάποια ιστοσελίδα και οι μαθητές που έχουν γνώσεις - ίσως του λυκείου που τα ξέρουν - να με βοηθήσουν.

Ευχαριστώ....:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(τι ειναι τεχνητη ξυλεια μας εβαλαν ομαδικη εργασια και δεν εχω ιδεα!!!!!!!! θελω βοηθεια!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Σου έχω ήδη απαντήσει σε άλλο thread...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τι εννοεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εννοώ ότι σου έχω ήδη απαντήσει. Ελληνικά είναι....
-----------------------------------------
Ορίστε, αφού δε μπορείς να ψάξεις:
Η τεχνητή ξυλεία κατασκευάζεται από διάφορα κομμάτια ή ίνες σκληρής ή μαλακής ξυλείας. Με
διάφορες μηχανικές και θερμικές κατεργασίες τα κομμάτια αυτά συγκολλούνται μεταξύ τους σε
μεγάλες πλάκες που έχουν επίπεδες επιφάνειες. Αυτές οι πλάκες επεξεργάζονται εύκολα και δεν
παραμορφώνονται.
Τα κυριότερα είδη τεχνητής ξυλείας είναι ο καπλαμάς (ξυλόφυλλο), το κόντρα πλακέ, οι ινόπλακες
και οι μοριόπλακες.
Πλεονεκτήματα τεχνητής ξυλείας
Μπορεί να κατασκευαστεί μεγάλη επιφάνεια ξύλου χωρίς συγκολλήσεις σανίδων.
Μειονεκτήματα τεχνητής ξυλείας
Δε χρησιμοποιείται σε εξωτερικούς χώρους διότι δεν αντέχει στην υγρασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εψαξα αλλα δεν βρηκα την απαντηση σου καταλαβες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Τώρα εντάξει? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ενταξει που τα ξερεις ολα αυτα και απ' εξω!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
ενταξει που τα ξερεις ολα αυτα και απ' εξω!!:no1:

:lol::lol::lol::lol::lol:
Σιγά μην τα ξέρω απ' έξω..... Καλό!
Από το google το βρήκα βρε! Στην 3η-4η σελίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εννοω τωρα πως μου τα ειπες τα εγραψες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια θελω καμια ιδεα για προλογο για τη γραπτη εργασια στη τεχνολογια με θεμα ανεμομυλος.
Δεν εχω ιδεα για το τη να γραψω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
χμμ, μπορεις να ξεκινησεις με το τι ειναι ο ανεμομυλος και σε τι χρησιμευει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
χμμ, μπορεις να ξεκινησεις με το τι ειναι ο ανεμομυλος και σε τι χρησιμευει!
αυτα τα ζηταει στα επομενα θεματα.Σ ευχαριστω παντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
θα μπορουσες να γραψεις γιατι επελεξες τον ανεμομυλο ή για την τεχνολογικη ενοτητα που ανηκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μπορείς αρχικά να πεις ορισμένα πολύ γενικά για την τεχνολογική ενότητα στην οποία ανήκει ο ανεμόμυλος και ύστερα να πεις για ποιο λόγο τον θεωρείς σημαντικό και τον επέλεξες....
Ωχ, τα ίδια με την από πάνω έγραψα..... Sorry, δεν το είχα δει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
αυτα τα ζηταει στα επομενα θεματα.Σ ευχαριστω παντως:)


εχμμ...μπορεις να κανεις μια συνοπτικη αναφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Μπορείς αρχικά να πεις ορισμένα πολύ γενικά για την τεχνολογική ενότητα στην οποία ανήκει ο ανεμόμυλος και ύστερα να πεις για ποιο λόγο τον θεωρείς σημαντικό και τον επέλεξες....
Ωχ, τα ίδια με την από πάνω έγραψα..... Sorry, δεν το είχα δει!
δεν πειραζει,συγχωρεμενος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

msam

Νεοφερμένος

Η msam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορείς να αναφερθείς στην αιολική ενέργεια και να κάνεις μια ιστορική ανασκόπηση γενικα για την αξιοποίηση του ανέμου, πως η αιολική ενέργεια βοήθησε στην ανάπτυξη και εξέλιξη της ανθρωπότητας....... ή να δώσεις ορισμό για το τι ειναι άνεμος και κάποια χαρακτηριστικά του(όπως ταχύτητα,διεθυνση....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γειά σας,

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει στο να βρω σε ποια επιστήμη στιρίχθηκε η τεχνολογία για να φτιάξει το ρολόι.Ξέρω πώς στηρίχθηκε στην κινηματική μηχανική αλλά εγώ ψάχω πιο πολλές λεπτομέριες σχετικά με αυτόν τον κλάδο της φυσικής και πιο πολύ τι ''είπε'' για να κατασκευαστεί το ρολόι και όχι τόσο τι είναι αυτή η επιστήμη.Αν μπορέίτε να μου προτείνετε κάποια ιστοσελίδα και οι μαθητές που έχουν γνώσεις - ίσως του λυκείου που τα ξέρουν - να με βοηθήσουν.

Ευχαριστώ....:xixi:

Εμένα θα με βοηθήσει κανείς;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top