Τεχνολογία - Βοήθεια/Απορίες σε εργασίες στην Τεχνολογία

Mikroulini

Νεοφερμένος

Η Mikroulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ παιδιά έχω να κάνω το πηγάδι.Τόσο καιρό ψάχνω να βρώ πληροφορίες για το πηγάδι αλλά δεν μπορώ να βρω.Έχετε κάποια ιδέα για το που μπορώ να ψάξω? Αν ξέρετε κάτι παρακαλώ απαντήστε μου...Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikroulini

Νεοφερμένος

Η Mikroulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η κυρία μας είπε να βρούμε τις πληροφορίες μόνοι μας...Δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες για το πηγάδι όμως.Πληκτρολογώ στο google αλλά μου βγάζει κάτι άλλα.Μήπως ξέρετε κάποιο παιδί να είχε ατομικό έργο το πηγάδι για να με συμβουλέψει από που μπορώ να βρω πληροφορίες?.....Ευχαριστώ πολύ:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Junior_aromeo

Νεοφερμένος

Ο Junior_aromeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγω διαλεξα υπολογιστη....
Εχει κανενας εργασια και καποια φωτογραφια να δω πως ειναι να παρω μια ιδεα...
Το χρειαζομαι γιατι αυριο πρεπει να δωσω εργασια και να ξεκινησω...
PLeaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee guyzzzzzz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Πρωτότυπο και έτσι λογικό να το κάνεις εσύ στην ηλικία σου δύσκολο...Υπάρχουν όμως και άλλα 2 θέματα που συζητάνε για το ακριβώς ίδιο πράγμα..Καλό είναι να ελέγχεται πριν κάνετε νέο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kesaraki

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Μελανιτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επειδη εχω κι εγω αυριο τεχνολογια με βοηθησατε παρα πολυ ευχαριστω πολυ:no1:
Και θελω μια βοηθεια...
Η κυρια μας μας ειπε και τα θεματα(να το χωρισω σε θεματα)και τι συμαινουν οι ενιες μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Λίγο ψάξιμο στο google δεν βλάπτει;;Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή;Οι άλλοι τι είναι καλύτεροι και τα βρίσκουν..

https://www.perizitito.gr/product.php?productid=28360
https://www.imathia.gr/page.asp?404;https://www.imathia.gr:80/profile/fin/communications.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kesaraki

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Μελανιτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επεισης στην google εψαξα και δε βρηκα τιποτα απλα αν βρεισκατε εσεις να με βοηθουσατε. Και θα σε παρακαλουσα να μηλας λιγο πιο ευγενικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dedim512

Νεοφερμένος

Η dedim512 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
https://el.wikipedia.org/wiki/Τηλέφωνο
εκει θ ΒΡΕς πληροΦοριΕς ΓΙΑ τηλεφωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dedim512

Νεοφερμένος

Η dedim512 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
τηλεφωνο
-----------------------------------------
πληροφοριες απο βικιπεδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kesaraki

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Μελανιτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευυχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos100

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω παιδια ειχα την γενικη ενοτητα μεταφορες και επικοινωνιες στην ατομικη εργασια και διαλεξα το θεμα το επιβατικο πλοιο και εχει πολλες πληροφοριες(τι πληροφοριες ολη την εργασια εχει) και συμβουλευτικα την WIKIPEDIA
site: https://el.wikipedia.org/wiki/Πλοίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AggeloO

Νεοφερμένος

Η AggeloO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια χρειαζομαι πληροφοριεσ για μεταφορεσ και επικοινωνιεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
παιδια εμενα η καθηγητρια της τεχνολογιας μου ανεθεσε να βρω πληροφοριες για σταυλο
Απο που να βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
παιδια εμενα μου βαλανε σταυλο τι να γραψω βοηθηστεμε παρακαλω!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniskzn

Νεοφερμένος

Ο gianniskzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:iagree:

Τελεφερίκ

Από την Live-Pedia.gr


Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
(telepherique). Είναι γαλλική λέξη που προήλθε από τις ελληνικές λέξεις τήλε που θα πει μακριά και φέρω.
Ο όρος τελεφερίκ χρησιμοποιείται για δύο είδη οχημάτων. Το πρώτο είναι ο κρεμαστός σιδηρόδρομος και το δεύτερο είναι ο σχοινοκίνητος σιδηρόδρομος.
Κρεμαστός σιδηρόδρομος. Πρόκειται για σιδηροδρομικό όχημα, που κρέμεται από εναέριο τεντωμένο χαλύβδινο συρματόσχοινο και σύρεται με άλλο συρματόσχοινο. Το χρησιμοποιούν κυρίως στα ορυχεία και μεταλλεία. Επίσης σε ορεινές περιοχές, όπου δεν υπάρχουν δρόμοι ή για να περνούν επάνω από ποτάμια και χαράδρες. Στην Πάρνηθα λειτουργεί ένα τέτοιο είδος τελεφερίκ.
Σχοινοκίνητος σιδηρόδρομος. Το δεύτερο αυτό είδος τελεφερίκ είναι κι αυτό σιδηροδρομικό όχημα, που κινείται με τροχίσκους επάνω σε ράγες και σύρεται με συρματόσχοινο, επειδή είναι μεγάλη η κλίση του εδάφους. Για να αποφεύγουν τους κινδύνους, χρησιμοποιούν σύστημα ασφαλείας. Αυτό το όχημα, όπως και το προηγούμενο, χρησιμοποιείται για τη μεταφορά επιβατών. Τέτοιο είναι το τελεφερίκ του Λυκαβηττού, που λειτουργεί στην Αθήνα από το 1965.

οκ;ελπιζω να βοηθησα..
:bye:ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου:thanks: αλλά η γραπτή εργασία δεν γίνετε με ενα τόσο μικρο κείμενο ..... ( χωρίς παρεξήγηση ) θα ή8ελα ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να μου στείλεις ενα link με μια ιστοσελίδα που λέει πιο πολλα πραγματα ..... ( έχω ήδη ψάξει στο wikipedia ) πρωτπου ψαξω σε βιβλιο θα ηθελα και μια δεύτερη βοηθεια ( δεν εισαι αναγκασμενος να με βοηθήσεις ) ! γεια χαρα! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Eκκρεμές ρολόι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavl0s

Νεοφερμένος

Ο Pavl0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
κανετε ολοι σας κατι δυσκολα ... εγω περυσι εκανα εναν ανεμομυλο και ξεμπερδεψα .. πηρα και 20 επειδη τον εκανα τελειο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Λοιπον εχουμε δυο βδομαδες να αποφασισουμε και ειμαι σε διλλημα...Θα πρεπει να κατασκευασω κατι που να μπορω να ολοκληρωσω...Ειμαι αναμεσα σε ανεμογεννητρια,φαρο και πηγαδι...Εχετε να προτινετε κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavl0s

Νεοφερμένος

Ο Pavl0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
λοιπον μαρια ... κανε εναν ανεμομυλο ... θα βρεις πολυ γρηγορα πληροφοριες , εικονες και ειανι ευκολος και στην κατασκευη! (προσοπικη εμπειρια! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
προτιμω το Χριστινα αλλα δεν πειραζει δεν εχω τετοια προβληματα...
Για τον ανεμομυλο τι υλικα χρειαζονται περιπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top