Τεχνολογία - Βοήθεια/Απορίες σε εργασίες στην Τεχνολογία

frossini

Νεοφερμένος

Η frossini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια, εγω εχω επιλεξει ως θεμα για την εργασια της πρωτης γυμνασιου στην τεχνολογια το φαρο, αν υπαρχει καποια εργασια ή καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτη την κατασκευη, ή και πληροφοριες για το πρωτο κεφαλαιο(μεταφορες και επικοινωνιες)
πλζ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frossini

Νεοφερμένος

Η frossini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ε μηπως μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριεσ, που τελος παντων να ψαξω για να βρω για το πρωτο κεφαλαιο(μεταφορεσ και επικοινωνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimira

Νεοφερμένος

Η jimira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Φιλώτα (Φλώρινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ



Τα τελευταία χρόνια με την διαρκή εξέλιξη που παρουσιάζεται τα μέσα μεταφοράς αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας, με πολλά παρακλάδια. Οι μεταφορές γίνονται από τη στεριά, τη θάλασσα και τον αέρα. Δηλαδή μπορούμε να τις χωρίσουμε σε χερσαίες, θαλάσσιες και εναέριες μεταφορές..
Χερσαίες μεταφορές
Οι μεταφορές στη στεριά, δηλαδή οι χερσαίες μεταφορές, γίνονται κυρίως με αυτοκίνητα ,τρένα, ποδήλατα, μοτοσικλέτες, αλλά και ανελκυστήρες και κυλιόμενες σκάλες . Για ειδικές μεταφορές χρησιμοποιούνται διάφοροι τύποι τρακτέρ,φορτηγά, αυτοκίνητα - ψυγεία, ανυψωτικά μηχανήματα, κοντέινερς κ.λ.π., Θαλάσσιες μεταφορές
Θαλάσσιες μεταφορές ονομάζονται όλες εκείνες οι μετακινήσεις που γίνονται στο νερό.
Τα πρώτα πλωτά μέσα ήταν οι σχεδίες και οι βάρκες που κινούνταν με κουπιά ή πανιά. Ακολούθησαν τα ιστιοφόρα, και γενικά τα σκάφη.Στα είδη σκαφών περιλαμβάνονται τα υδρόπτερα, τα παγοθραυστικά, τα αεροπλανοφόρα, τα φορτηγά πλοία, τα δεξαμενόπλοια, τα πλοία ρυμουλκά,και άλλα. Εκτός από τα σκάφη πάνω στην επιφάνεια της θάλασσας οι άνθρωποι κατασκεύασαν μηχανές που έχουν την δυνατότητα να κινούνται και κάτω από αυτήν π.χ. τα υποβρύχια.

Εναέριες μεταφορές
Εναέριες ονομάζονται οι μετακινήσεις που κάνει ο άνθρωπος στον αέρα.Το αεροπλάνο αποτελεί το γνωστότερο μέσο των εναέριων μεταφορών. Τα μέσα που ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία κινούνται ανεξάρτητα από την διαμόρφωση του εδάφους και μπορούν να μεταφέρουν επιβάτες και αντικείμενα.Στα είδη των εναέριων μεταφορών περιλαμβάνονται: αεροπλάνα, ελικόπτερα,αερόστατα κ.ά.
Οι μεταφορές προσφέρουν πολλές διευκολύνσεις στην καθημερινή μας ζωή.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ

Οι επικοινωνίες και οι τηλεπικοινωνίες ήταν πάντα βασικές για κάθε πόλη. Οι άνθρωποι επικοινωνούν μεταξύ τους με τις κινήσεις, τον λόγο, την εικόνα και την γραφή. Κάθε μέρα, κάθε στιγμή, οι άνθρωποι -αλλά και κάθε ζωντανό πλάσμα- επικοινωνούν ανταλλάσσοντας πληροφορίες. Μερικά από τα παλιότερα είδη επικοινωνιών είναι:τα σφυρίγματα, οι φρυκτωρίες, ο τηλέγραφος και ο ακουστικός τηλέγραφος, τα σήματα με σημαίες, οι ανακλαστήρες ενίσχυσης, τα ταχυδρομικά περιστέρια, και τα σήματα καπνού. Πιο σύγχρονες επικοινωνίες γίνονται μέσω του Internet, του τηλεφώνου της τηλεόρασης και άλλων ΜΜΕ και των ταχυδρόμων.Υπάρχουν ακόμα και οι γλώσσες για άτομα με ειδικές ανάγκες όπως η νοηματική γλώσσα και η γραφή Braille.
Μέσα επικοινωνίας :
·Ταχυδρόμοι
·Ταχυδρομείο Ίνκας

·Σφυρίγματα

·Φρυκτωρίες

·Ο τηλέγραφος του Πολύβιου

·Ο τηλέγραφος του Αινεία

·Σήματα σημαιών

·Νοηματική

·Γραφή Braille

·Ανακλαστήρες ενίσχυσης

·Ταχυδρομικά περιστέρια

·Ακουστικός τηλέγραφος

·Σήματα καπνού

·Τηλέφωνο

·Ηλεκτρονικος Υπολογιστής

·Ραδιόφωνο


  • [FONT=&quot]Τηλεόραση[/FONT]
-----------------------------------------
-----------------------------------------
νομιζω οτι κατι θα βρεις αν ψαξεις εδω(school) υπαρχει 1 κεφαλεο επεικινονιες μεταφορες

sorry δεν έχεις διδαχθεί ορθογραφία; (χωρίς παρεξήγηση τώρα)
:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimira

Νεοφερμένος

Η jimira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Φιλώτα (Φλώρινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γράψε από τι υλικά είναι φτιαγμένο. Π.χ. αν φτιάχνεται από ξύλο (άσχετο) γράψε ότι κόβονται δέντρα για την κατασκευή του. ΑΠΛΟ !!!:thanks:


... τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιούλη-georgia

Νεοφερμένος

Η Γιούλη-georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και εγω με τη σειρα μου θα ηθελα να σου π ενα μεγαλο ευχαριστώ,διοτι ειχα μπερδευτεί πολυ στην κατασκευή και με τη βοηθεια σου τα κατανοησα όλα
θα ηθελα να σε ρωτήσω αν με χρεώνει το εγγραφο αυτο, γιατι πριν εμφανιστεί η εργασία παρουσιάστηκε ενα μνμ που ελεγε οτι μετα απο 40 μερες στον υπολογιστή πρέπει να την αγοράσω ή να τη διαγράψω. σε παρακαλω απαντησε μου συντομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandra_4400

Νεοφερμένος

Η Ale3a:* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
δεν αντεχω αλλο!!! θελω επιγωντος πληροφοριες...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandra_4400

Νεοφερμένος

Η Ale3a:* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
υποβρυχιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εγώ επέλεξα το ασανσέρ (ανελκυστήρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγώ έφτιαξα αυτοκίνητο!:up::up:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bo0r3kaki_

Νεοφερμένος

Η Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τις χρειαζεσαι ακομα?? ή οχι??
-----------------------------------------
τις χρειαζεσαι ακομα; ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madlen12

Νεοφερμένος

Η madlen12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λοιπον εχω αναλαβει εγρασειαα με θεμα την τηλεοραση,πληροφοριες μπορεις να βρεις αν πας google και γραψεις "ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗΣ"¨πατας στο τριτο και σου τα βγαζει ολα.Με βοηθησε πολυ εμενα παντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokr@tes

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστο πολοι παιδια:bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελενάκι

Νεοφερμένος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια, ετοιμαζω την γραπτη εργασια μου για την τεχνολογια και εχω επιλεξει ως κατασκευη το <<πληκτρολογιο>>.Σας παρακαλω βοηθηστε με και πητε μου σε πια τεχνολογικη ενοτητα ανηκει; Μηπως μεταφορες και επικοινωνιεσ;:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελενάκι

Νεοφερμένος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ επέλεξα το πληκτρολόγιο και το έχω μετανιώσει γιατι και εργασία αλλά και η κατασκευή ειναί πολύ δύσκλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Dimy

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω
τωρα (α' ΕΠΑ.Λ)κάνω γαι την παραγωγή ηλεκτρικής ενέγειας!!!!φοβερή εργασία
!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr4ke

Νεοφερμένος

Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω επελεξα να κατασκευασω μια στρατιοτικη βαση . :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadela

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγώ επέλεξα να κάνω τηλεόραση
η γραπτή εργασία πάντως δεν ήταν δύσκολη...τώρα για την κατασκευή δεν πιστεύω να είναι κάτι δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadela

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
το πληκτρολόγιο μπορεί να λειτουργήσει μόνο του αρα πάει αυτόματα μαζί με τον υπολογιστή
δηλαδή επικοινωνίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
εγω εκανα μια κλεψυδρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγώ αυτοκίνητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top