Τεχνολογία - Βοήθεια/Απορίες σε εργασίες στην Τεχνολογία

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
στη πρώτη έκανα με μια φίλη μου μια γέφυρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desk

Νεοφερμένος

Η aristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μπορείς να χρησιμοποιήσεις μακετόχαρτο που θα βρεις στα βιβλιοπωλεία.
προσοχή όμως να πάρεις το μακετόχαρτο που χρησιμοποιούν οι αρχιτέκτονες και όχι το ψευτομακετόχαρτο που έχει στο ενδιάμεσο φελιζόλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκη28347

Νεοφερμένος

Η Νίκη28347 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω πηρα για το τηλεφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Στην Α΄ ειχα κανει Ανεμογεννητρια./
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasa

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ! ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ - ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 127 ΣΕΛΙΔΕΣ- ΘΑ ΒΓΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 200. Έχω πολλά να γράψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
λοιπόν να σου πώ εγώ πώς το είχα φτιάξει!!!!!γέλοιο που είχα ρίξει λοιπόν το σκαρί το έφτιαξε ξυλουργός(ο τεχνολόγοσ είχε ένα θέμα αλλά επειδή ήταν καλή η γραπτή κ η παρουσιάση το βούλωσε μετά)κόλλησα κάτι μικρα ξυλάκια από πάνω σαν καμπίνες και το έβαψα πήρα για τα πανιά φανέλες στισ έβαλα ζαχαρόνερο κ τισ έκοψα ώστε να μοιάζουν με πανιά σε τρίγωνα τετράγωνα κτλ έβαλα μικρα πηχάκια στισ άκρες στο σκαρί μετά για ιστία έβαλα καλαμάκια από σουβλάκια. έδεσα μετά με σπάγκο τα πανιά που είχα κολλησει κ τα έδεσα στα πηχάκια !!!ελπίζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κι εγώ ιστιοφόρο είχα φτιάξει τόοοοοοοοτε κι είχα αγοράσει κομμάτια ξύλο απ'το πλαίσιο, ένα για βάση, 2 πιο λεπτά για τα πλαινά. Το είχα γεμίσει για να βάλω ένα ακόμα για κατάστρωμα, το είχα βάψει καφέ, κομμάτια ξύλου όρθια για κατάρτια, υφάσματα για πανιά. Δεν είναι ανάγκη να 'ναι και τέλειο, ηη προσπάθεια μετράει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγώ στην πρώτη Γυμνασίου έκανα κλασσική κιθάρα! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desk

Νεοφερμένος

Η aristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η πιο εύκολη και αξιόπιστη κατασκευή γίνεται με μακετόχαρτο.
Οπλίσου λοιπόν με φαντασία [ ΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗΣ] αντέγραψε ένα σχέδιο από κάπου [εγκυκλοπαίδεια. play-mobil] κια με λίγο μεράκι και βοήθεια από το μπαμπά κατασκεύασε το ιστιοφόρο.
Για πανιά μπορείς να χρησιμοποιήσεις λεπτό ύφασμα που θα κολλάρει η μαμά με την κόλλα για σιδέρωμα ή να χρησιμοποίησεις διαφανές χαρτί που θα αγοράσεις από το βιβλιοπωλείο.
Αν για κακή σου τύχη δεν τα πας καλά με τα σχέδια, ο daddy είναι άσχετος και η μαμά δεν ξέρει τη είναι η κόλλα κολλαρίσματος καλύτερα να αγοράσεις ένα έτοιμο παρά να προσπαθήσεις να το κάνεις μόνη σου.
ΣΥΜΒΟΥΛΗ: 1.το μακετόχαρτο κολλάει τέλεια με ρευστή κόλλα UHU.
2. το κόψιμο του μακετόχαρτου γίνεται με χαρτοκόφτη με επαναλαμβανόμενες χαράξεις για καλύτερες επιφάνεις συγκόλλησης.
3. μπορείς να κατασκευάσεις οποιαδήποτε μορφή αρκεί να έχεις υπομονή.
4. το μακετόχαρτο βάφεται πολύ καλά με πλαστικό χρώμα.
5. το μακετόχαρτο θα το βρεις στα καταστήματα που πωλούν είδη χεδίασης για μηχανικούς και αρχιτέκτονες
6. στα ίδια καταστηματα μπορείς να βρεις και διάφορα αξεσουάρ για να στολίσεις το καράβι
7. ο χρόνος που απαιτείται για την κατασκευή ενός ιστιοφόρου 40 cm περίπου,με αυτόν το τρόπο είναι μια εβδομάδα [με τη βοήθεια του daddy].
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Υ.Γ. δυστυχώς δεν έχω τα σχέδια του ιστιοφόρου που κατασκεύασα για σου τα στείλω.
Πάντως εγω αντέγραψα τα σχέδιο από το ιστιοφόρο play-mobil του αδερφού μου
Ψάξε στο google για ένα κατάστημα στην Πάτρα που έχει κατασκευές για το μάθημα της τεχνολογίας. Ότι χρειαστείς μπορείς να το παραγγείλεις και σε δυο μέρες έρχεται με αντικαταβολή στο σπίτι σου. Η διεύθυνση είναι www.epoptiki.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Σχέδια για να πάρεις μια ιδέα μπορώ λογικά να σου στείλω εγώ τα δικά μου. Κάτοψη και απ'το πλάι αν θυμάμαι καλά (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το πιο εύκολο είναι από πυλό...το πανί μπορείς να το φτιάξεις από ύφασμα και να το κολλήσεις με κόλλα, και ένα σύρμα για να το κρατάει...όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα!
Βάλε και ένα playmobil για άνθρωπο!:lol:
Εγώ έχω αναλάβει ένα τηλέφωνο(σταθερό)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μπορείται να με βοηθήσετε;; Να μου πείτε και ιδέες πως να το φτιάξω;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ένας τρόπος είναι να πάρεις ένα που ήδη λειτουργεί (αν δεν έχετε δεύτερη συσκευή στο σπίτι μην το επιχειρήσεις [FONT=&quot][/FONT]:P) να χρησιμοποιήσεις τον μηχανισμό και να τον βάλεις σε ένα κουτί που θα φτιάξεις μόνη σου... Τώρα το να βρείς τα απαραίτητα υλικά και να το φτιάξεις τελείως μόνη σου έιναι λίγο δύσκολο γιατί δε νομίζω να τα βρείς εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desk

Νεοφερμένος

Η aristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στην περίπτωση αυτή καλό είναι να κάνεις την κατασκευή με πηλό ή γύψο.
Υπάρχει όμως μια δυσκολία. Πρέπει να μπορείς να κάνεις το σχέδιο.
Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο μια εύκολη λύση είναι να αγοράσεις ένα παιδικό παιχνίδι-τηλέφωνο και να το χρησιμοποίησεις σαν καλούπι για να κάνεις το δικό σου.
Με λίγη φαντασία μπορείς να κάνεις το δίσκο να γυρίζει όπως στα παλιά κλασσικά τηλέφωνα.
εδώ βάλε και το μπαμπά να σου δώσει ιδέες ή να ψάξει να βρει το καττάλληλο παιχνιδάκι για την κατασκευή.

Αν δουλέψεις με πηλό πρέπει να τον αφήσεις πρώτα να στεγνώσει σε θερμοκρασία ΄δωματίου και μετά να το ψήσεις σε φούρνο 100 βαθμών για να σκληρύνει. Προσοχή πριν τον ψήσεις, μπορείς να κάνεις ότι σχέδιο θέλεις με ένα μαχαίρι ή ένα λεπτό ξυλαράκι.
Αν δουλέψεις με γύψο[που θα αγοράσεις από ένα μαγαζί που πουλάει χρώματα] η δουλειά αυτή μπορεί να γίνει και μετά μιας και ο γύψος δουλεύεται καλύτερα μετά την στερεωποίηση. Ο γύψος δεν χρειάζεται ψήσιμο.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desk

Νεοφερμένος

Η aristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σχετικό site ίσως δεν υπάρχει.
Μπορώ όμως να σου πω ότι μια Η.Κ. αποτελείται:
α. από τις εστίες μαγειρέματος - 4 συνολικά -απλές ή κεραμικές
β. από το φούρνο ψησίματος
γ. από τον εγκέφαλο λειτουργίας που έχει τους διακόπτες για τις εστίες[4], τους διακόπτες για το φούρνο[2] [επιλογέας θερμοκρασίας και επιλογέας τρόπου ψησίματος] και το ρολόι [για αυτόματη λειτουργία, χρονόμετρο και ώρα].
Άλλα επιμέρους μέρη είναι 1.το καπάκι [αν υπάρχει] για τις εστίες , που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν πάγκος εργασίας. 2. η πόρτα του φούρνου με το πυρίμαχο γυαλί και 3. ο θερμοθάλαμος ή χώρος αποθήκευσης σκευών που βρίσκεται στο κάτω μέρος της κουζίνας.
Στο εσωτερικό του φούρνου υπάρχουν : 1 οι αντιστάσεις για το ψήσιμο [πάνω και κάτω] 2. ο ανεμιστήρας αν η κουζίνα ψήνει και με αέρα
3. ο καταλύτης που υπάρχει είτε μπροστά στον ανεμιστήρα για να μην λερώνει από τα λίπη ή ΄και στις πλευρικές επιφάνειες για το καθάρισμα του φούρνου μετά τη χρήση
4. το λαμπάκι φωτισμού για να ελέγχουμε το φαγητό και 5. ο θερμοστάτης που ρυθμίζει την αυτόματη λειτουργία ψησίματος.
Τέλος το καλώδιο παροχής ηλεκτρικής ενέργειας.
Για να κάνεις την κατασκευή απλά αντίγραψε την ηλεκτρική κουζίνας της μαμας.
Οι διαστάσεις είναι περίπου: Υψος 90 εκ. πλάτος 60 εκ. και μήκος 60 εκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Choco

Νεοφερμένος

Ο Ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
παιδια βοηθεια γραφω μια εργασια γιατα αεροπλανα και θελω να μου πειτε ιστιοσελιδες για τα τεχνικα σχεδια του αεροπλανου.η προθεσμια ειναι μεχρι τις 23/1/2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,864 μηνύματα.
Πρόκειται για σχολική εργασία; Αν ναι, για ποια τάξη και ποιο μάθημα;
Ρωτάω καθώς το θέμα πρέπει να μπει στη σωστή κατηγορία. Η κατηγορία "Χαλαρή Κουβέντα" είναι για γενικότερα θέματα. :bye:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Choco

Νεοφερμένος

Ο Ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
προκειται για το μαθημα της τεχνολογιας της Α'γυμνασιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
μπες και εκτύπωσε αυτό:
https://egnatia.ee.auth.gr/~kosmour/kataska.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini!

Νεοφερμένος

Η ισμηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
φωτοβολταικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top