Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους παιδιά! Γνωρίζει μήπως κάποιος αν τα κείμενα που μπαίνουν στις εξετάσεις της έκθεσης, είναι από το βιβλίο ή όχι;
Μιλάς για τις Πανελλήνιες;
'Η γενικότερα σχολικές εξετάσεις;

Νομίζω συνήθως όχι.Οι καθηγητές βάζουν κάποιο κείμενο της επιλογής τους που βέβαια να πραγματεύεται θέμα της ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Στις σχολικές αναφέρομαι! Δηλαδή, εσύ πέρυσι ήσουν β' λυκείου, στις εξετάσεις το καλοκαίρι θυμάσαι να σας έβαλαν άγνωστο κείμενο στην έκθεση; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στις σχολικές αναφέρομαι! Δηλαδή, εσύ πέρυσι ήσουν β' λυκείου, στις εξετάσεις το καλοκαίρι θυμάσαι να σας έβαλαν άγνωστο κείμενο στην έκθεση; :)
Ναι.Διαλέγουν αυτοί τι θα σου βάλουν.Μπορεί και άρθρο..Ο,τιδήποτε.Αλλά δε θα είναι άγνωστο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ok, σε ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Ως μελος της βουλης των εφηβων, αναφερθειτε στην αγνοια που εχουν οι νεοελληνες για τα αρχαια μνημεια και προτεινετε λυσεις για να αποκτησουν βιωματικη σχεση με αυτα..
παιδια βοηθηστε δεν μου ερχεται τιποτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω την αγαπητή παρέα, και ειδικά όσα παιδιά πηγαίνουν Φροντιστήριο:

Πόσες εκθέσεις και πόσες ασκήσεις σας βάζουν για το φροντιστήριο μέσα σε έναν μήνα π.χ.;

Όποιος θέλει ας απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Κάνω Έκθεση μία φορά την εβδομάδα. Τη μία φορά μας δίνει να γράψουμε έκθεση, την άλλη περίληψη, Β1 και ασκήσεις. Δηλαδή 2-3 φορές το μήνα το καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
3 φορές το μήνα έκθεση, περίληψη κτλ σε διαφορετικούς συνδιασμούς σε διαφορετικές μέρες.
Επίσης sourotiri ακόμα ενεργός εδώ πέρα; Χαίρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξακις

Νεοφερμένος

Ο Αλεξακις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έκθεση κάθε βδομάδα,περίληψη και β.1.....ίσως κάποιες φορές να έχουμε και 2 περιλήψεις ή αν δεν έχει 2η περίληψη έχουμε ασκήσεις θεωρίας,λεξιλογίου κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μία φορά την εβδομάδα μάθημα και ένα κριτήριο στο θέμα του μαθήματος για το σπίτι.
Συνολικά, το χειρότερο τετράωρο της εβδομάδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδια ηθελα να ρωτησω εχετε καμια ιδεα σε ποσο χρονο περιπου πρεπει να γραφω μια περιληψη? εμενα μου παιρνει συνηθως πανω απο μισαωρο και μου φαινεται αρεκτη ωρα , οταν γυρισουμε θα ρωτησω την καθηγητρια μου αλλα τωρα το καλοκαιρι θελω να προσπαθησω να μειωσω τον χρονο που μου παιρνει..γνωριζει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
παιδια ηθελα να ρωτησω εχετε καμια ιδεα σε ποσο χρονο περιπου πρεπει να γραφω μια περιληψη? εμενα μου παιρνει συνηθως πανω απο μισαωρο και μου φαινεται αρεκτη ωρα , οταν γυρισουμε θα ρωτησω την καθηγητρια μου αλλα τωρα το καλοκαιρι θελω να προσπαθησω να μειωσω τον χρονο που μου παιρνει..γνωριζει κανεις?
20-25 λεπτά είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Κι εμένα παιδιά μου έπαιρνε πολύ ώρα η περίληψη, θα έλεγα περίπου 45 λεπτά. :redface: :redface: Τη λιβάνιζα από εδώ, τη ράντιζα από 'κει... τελικά έβγαινε. :P
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα και μετά στην έκθεση, καθώς τελείωνε ο χρόνος να τρέχω...

Το καλύτερο είναι να υπογραμμίζετε τα βασικά του κειμένου που θα κάνετε περίληψη και να κρατάτε σημειώσεις και σχεδιαγράμματα δομής και για την περίληψη και για την έκθεση, στο πρόχειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
45 λεπτά με 1 ώρα για την περίληψη όχι λιγότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστω καταρχας για την ανταποκριση ,
πετρο και εγω κατι τετοια κανω , λεω χμμ δεν μπορω να βρω την καταλληλη θεματικη προταση , ας γραψω την υπολοιπη περιληψη και θα βαλω μετα ή ας αφησω την τελευταια προταση για μετα να την σκεφτω καλυτερα..κλπ
harry akritas

20-25 λεπτά είναι καλά.
Giovanni_

45 λεπτά με 1 ώρα για την περίληψη όχι λιγότερο

τώρα μπεδεύτηκα λίγο
προς giovanni : ομως αν την γραφω σε τοσο χρονο θα προλαβαινω τα υπολοιπα? εννοω ασκησεις και φυσικα την εκθεση που θελει και καποια προεργασια διαγραμμα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τώρα μπεδεύτηκα λίγο
προς giovanni : ομως αν την γραφω σε τοσο χρονο θα προλαβαινω τα υπολοιπα? εννοω ασκησεις και φυσικα την εκθεση που θελει και καποια προεργασια διαγραμμα κλπ

Προφανώς και προλαβαίνεις η έκθεση χρειάζεται λιγότερο από 1.5 ώρα οπότε με την 1 ώρα της περίληψης πας στις 2.5 ώρες και οι ασκήσεις β ομάδας θα σου πάρουν το πολύ 20 λεπτά άντε 30 λεπτά οπότε δεν ξεπερνάς τις 3 ώρες της εξέτασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Κοίτα Σοφία, εγώ φροντίζω η περίληψη μαζί με τις ασκήσεις να μου παίρνουν περίπου 1 ώρα με 1 ώρα και 10 λεπτά, ώστε μετά να έχω τουλάχιστον 1,5 ώρα για την έκθεση και κανένα τεταρτάκι για ένα γρήγορο τσεκάρισμα και για να συμπληρώσω τυχόν κενά που έχω αφήσει.
Αυτό που λέει ο Τζιοβάνι για να αφήσεις μόνο 1,5 ώρα το πολύ στην έκθεση και ένα 20λεπτο στις ασκήσεις μου φαίνεται λίγο παρακινδυνευμένο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θέμα έκθεσης θα πέσει και τι απαιτήσεις θα έχει. Επίσης, υπάρχει και το ενδεχόμενο να πέσει ερώτηση σύντομης ανάπτυξης στις ασκήσεις, οπότε αυτό μπορεί να σε καθυστερήσει.
Ωστόσο, ο καθένας κινείται με τους δικούς του ρυθμούς. Το σημαντικό είναι να τα βγάλεις όλα σε 3 ώρες. Το πώς θα διαχειριστείς αυτές τις 3 ώρες είναι δικό σου θέμα και εσύ μπορείς να το απαντήσεις καλύτερα από όλους, καθώς ξέρεις πού είσαι καλή και πού χρειάζεσαι περισσότερη δουλειά. Και αυτό θα το καταλάβεις καλύτερα μέσα από την εξάσκηση και τα διαγωνίσματα. Εγώ θέλω περισσότερο χρόνο στην έκθεση για να είμαι σίγουρος και γιατί τα πάω καλύτερα στην περίληψη. Ο Τζιοβάνι μπορεί να θέλει περισσότερη ώρα στην περίληψη, γιατί μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα την έκθεση. Εσύ έχεις τους δικούς σου ρυθμούς. Μέσα από την εξάσκηση θα καταλάβεις πόσο χρόνο πρέπει να δώσεις σε κάθε μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα Σοφία, εγώ φροντίζω η περίληψη μαζί με τις ασκήσεις να μου παίρνουν περίπου 1 ώρα με 1 ώρα και 10 λεπτά, ώστε μετά να έχω τουλάχιστον 1,5 ώρα για την έκθεση και κανένα τεταρτάκι για ένα γρήγορο τσεκάρισμα και για να συμπληρώσω τυχόν κενά που έχω αφήσει.
Αυτό που λέει ο Τζιοβάνι για να αφήσεις μόνο 1,5 ώρα το πολύ στην έκθεση και ένα 20λεπτο στις ασκήσεις μου φαίνεται λίγο παρακινδυνευμένο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θέμα έκθεσης θα πέσει και τι απαιτήσεις θα έχει. Επίσης, υπάρχει και το ενδεχόμενο να πέσει ερώτηση σύντομης ανάπτυξης στις ασκήσεις, οπότε αυτό μπορεί να σε καθυστερήσει.
Ωστόσο, ο καθένας κινείται με τους δικούς του ρυθμούς. Το σημαντικό είναι να τα βγάλεις όλα σε 3 ώρες. Το πώς θα διαχειριστείς αυτές τις 3 ώρες είναι δικό σου θέμα και εσύ μπορείς να το απαντήσεις καλύτερα από όλους, καθώς ξέρεις πού είσαι καλή και πού χρειάζεσαι περισσότερη δουλειά. Και αυτό θα το καταλάβεις καλύτερα μέσα από την εξάσκηση και τα διαγωνίσματα. Εγώ θέλω περισσότερο χρόνο στην έκθεση για να είμαι σίγουρος και γιατί τα πάω καλύτερα στην περίληψη. Ο Τζιοβάνι μπορεί να θέλει περισσότερη ώρα στην περίληψη, γιατί μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα την έκθεση. Εσύ έχεις τους δικούς σου ρυθμούς. Μέσα από την εξάσκηση θα καταλάβεις πόσο χρόνο πρέπει να δώσεις σε κάθε μέρος.

Το βλέπεις ρε σύ όταν πάρεις το διαγώνισμα.Κοιτάς αν έχεις β1 ανάπτυξης ή σωστό λάθος.Εμάς στο φροντιστήριο μας έβαζαν μόνο ανάπτυξης για να έχουμε λιγότερο χρόνο και απέδωσε.Επίσης την περίληψη πάντα να γράφεται αρχικά στο πρόχειρο και μετά στο καθαρό.Συμφέρει πάρα πολύ,όποτε μέτρα 10 λεπτά παραπάνω.Και για την έκθεση να ξέρεις χρειάζεσαι κατά γενική ομολογία λιγότερο από 90 λεπτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας λοιπον και απο εμένα
Αυτή τη σχολική χρονιά θα φοίτηση στην α λυκειου και επειδη στο γυμνασιο στο μάθημα της νεοελληνικής Γλώσσας δεν γράφαμε εκθέσεις και γενικότερα δεν ασχοληθήκαμε με την παραγωγή λόγου θα ξεκινήσω ιδιαίτερα στην έκθεση απο μέσα Σεπτεμβρίου ώστε ν μην εχω πολλα κενά.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω,λόγω τ οτι δεν γνωρίζω από ιδιαίτερα, ποτε ενας φιλόλογος θεωρείται καλος στο να διδάσκει εκθεση (δλδ πως θα καταλαβω αν κάνει καλό μαθημα) και επιπλέον πως να βρω έναν καλό καθηγητή έκθεσης (Εκτός από το να ρωτήσω γνωστούς μου) Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γουλιέλμος

Νεοφερμένος

Ο Γουλιέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα, φαντάζομαι θα το καταλάβετε αυτό μετά από δύο ή τρία μαθήματα. Ο καθηγητής θα πρέπει να έχει μεταδοτικότητα, να γνωρίζει το αντικείμενό του και να λύνει οποιαδήποτε απορία έχει ο μαθητής.Θα πρέπει να είναι φιλικός, αλλά αυτό δεν σημαίνει να μην γίνεται καθόλου μάθημα. Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτηση, μπορείτε κάλλιστα να κάνετε μια αναζήτηση στο Google και να βρείτε καθηγητές που να κάνουν ιδιαίτερα κοντά στη περιοχή σας. Άλλη εναλλακτική είναι να ρωτήσετε συγγενικά σας πρόσωπα, φίλους ή γείτονες για να σας συστήνουν κάποιον καλό καθηγητή.

Καλή σχολική χρονιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top