Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Myrto5

Νεοφερμένος

Η Myrto5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μας εβαλε η κυρια μας την παρακατω ασκηση :Να τεκμηριωσετε με επιχειρηματα την αποψη
''Δεν πρεπει να καταργηθουν εντελως οι διαφημισεις που εχουν ως στοχο τα παιδια ''
Σας παρακαλω πειτε μου καμια ιδεα !!
:closed: :closed:
Ευαχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
ως στοχο τα παιδιά; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εννοεί μάλλον που απευθύνονται στα παιδιά... Ούτε εγώ καταλαβαίνω. Τέλος πάντων, μπορείς να πεις οτι οι διαφημίσεις αυτές δίνουν θέσεις εργασίας και δεν επηρρεάζουν τα παιδιά εφόσον υπάρχει η αντίστοιχη επιτήρηση και αγωγή των γονέων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrto5

Νεοφερμένος

Η Myrto5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
:)Μπορείτε να με βοηθήσετε στην παρακάτω άσκηση ?
Να αναπτύξεις την παρακάτω πρόταση :Ο γραπτός λόγος αποτελεί σταθμό στην ανάπτυξη του πολιτισμού-εξάλλου είναι γνωστό οτι διακρίνει την ιστορική από την προϊστορική περίοδο του ανθρώπου
Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ιδέες?
Ευχαριστώ πολύ !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μπορείς καταρχάς να πεις ότι στα πρώιμα χρόνια εμφάνισής του στη γη, ο άνθρωπος επικοινωνούσε αρθρώνοντας κραυγές, ύστερα σκόρπιες λέξεις. Οι συνθήκες + η εξέλιξή του υπήρξαν τέτοιες που δεν του επέτρεπαν να αναλωθεί στη διανόηση + στη γραφή [εγκυμονούσε διαρκώς ο κίνδυνος της φύσης κ.τλ.] Αργότερα εφύηρε τη γραφή, ιδιαίτερα σημαντικό επίτευγμά του. Με αυτήν απέκτησε τη δυνατότητα να εκφράσει συνθετότερα νοήματα, να αποδώσει με μεγαλύτερη ακρίβεια τις σκέψεις + τα συναισθήματά του, μπόρεσε να καταγράψει ιστορικά γεγονότα, ουσιαστικά αποτέλεσε κρίσιμη καμπή για την ιστορία + ανάπτυξη του παγκόσμιου πολιτισμού. :) Εγώ θα την ανέπτυσσα με παραδείγματα και αιτιολόγηση XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrto5

Νεοφερμένος

Η Myrto5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ ,με βοήθησες πολύ!! :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τίποτα ;) Ό,τι άλλη απορία έχεις μη διστάσεις να ρωτήσεις ! :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrto5

Νεοφερμένος

Η Myrto5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Με τις απαιτησεις της αγορας εργασίας να διευρύνονται συνεχώς και το φοβητρο της ανεργιας να προβάλλει απειλητικά-ιδίως για τους νεους-απαραίτητο ειναι να δοθεί μια ακόμα ευκαιρία σε συναθρώπους μας.Να αναπτυξετε την ιδεα αυτη σε μια παραγραφο
Μπορει καποιος να με βοηθησει με αυτη την ασκηση ;

Ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εάν το επάγγελμα που θα σκησεις ικανοποιεει μονο τη ματαιοδοξια σου ή υπηρετει μόνο το στενό υλικό συμφέρον σου θα εισαι ανθρωπος αποτυχημένος και δυστηχης.Να το αναπτυξω σε 150 λεξεις Βοηθειαααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ο γραπτός λόγος αποτελεί σταθμό στην ανάπτυξη του πολιτισμού-εξάλλου είναι γνωστό οτι διακρίνει την ιστορική από την προϊστορική περίοδο του ανθρώπου

Είναι πολύ σημαντικό, πριν προχωρήσεις στη συγγραφή να διαβάσεις καλά το θέμα. Είναι ξεκάρφωτο ότι σου δίνει προφανώς ένα δεδομένο. Πρέπει να το χρησιμοποιήσεις λοιπόν.

Μπορείς να αναφέρεις την ιστοριογραφία με την οποία η άνθρωποι μπορούν να αποφύγουν λάθη επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται και η οποία βοηθά στη συνεχή κοινωνική και πολιτιστική πρόοδο.. Μπορείς να αναφέρεις την ανάπτυξη των τεχνών και ιδιαίτερα της λογοτεχνίας, η οποία αποτέλεσε αφορμή για καλλιέργεια, πολιτιστική ανέλιξη, ακόμα και για επαναστάσεις οι οποίες έδωσαν άλλη τροπή στα δεδομένα των εποχών. Και πολλά άλλα φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afro3ulanthi

Νεοφερμένος

Η afro3ulanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ο αναλφαβητισμοσ ωσ ατομικη αναπηρια
ριξτε ιδεεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsar325

Νεοφερμένος

Ο Tsar325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαίρεται.Μπορεί κάποιος να μου γράψει ή να μου δώσει ένα link σε έναν οδηγό για το πως κανείς γράφει περίληψη?Ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Χαίρεται.Μπορεί κάποιος να μου γράψει ή να μου δώσει ένα link σε έναν οδηγό για το πως κανείς γράφει περίληψη?Ευχαριστω εκ των προτερων..

Μπες εδώ. Αναλυτικότατα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsar325

Νεοφερμένος

Ο Tsar325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Σε ξέρω φίλε και γράφεις έτσι?Είπα να γράψω για να δω τι έχετε βρει και εσείς...φυσικά και έψαξα μόνος μου πρώτα...

Μπες εδώ. Αναλυτικότατα:)

Ευχαριστώ πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
Good for you.Υποθέτω πως δεν ήταν ιδιαίτερα δυσχερές να βρεις το πρώτο link της αναζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsar325

Νεοφερμένος

Ο Tsar325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Good for you.Υποθέτω πως δεν ήταν ιδιαίτερα δυσχερές να βρεις το πρώτο link της αναζήτησης.

χαχαχαχαχαχα....ενα πραγμα και δεν ξαναγραφω...προσωπικα πιστευω οτι το θεμα αυτο οπως και τα υπολοιπα ειναι ψιλοαχρηστα...ο καθενας μπορει να τα βρει ολα μονος του...απλως ηθελα να δω μηπως θα μου εγραφε κανενας τπτ "δυσκολο για να το βρω"...μηπως το ειχε ψαξει ηδη...ΑΠΛΩΣ ΒΑΡΙΟΜΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΖΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΓΡΑΨΑ...αντιος

Υ.Γ.Και εκεινη την ωρα διαβαζα αλλο μαθημα...ας ειναι το πρωτο Link πρεπει να κατσεις να το κοιταξεις για να δεις αν λεει και βαριομουνα και δεν ηθελα να κανω αυτη τη δουλεια εκεινη τη στιγμη..και λεω δεν γραφω ετσι για το 4fun μια στο ischool να δω τι θα πουν τα παιδια....δεν περιμενα οτι θα μου σπασουν τα νευρα επειδη θελουν να κανουν τους εξυπνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geoakim

Νεοφερμένος

Ο geoakim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας μιας και ειμαι καινουργιοσ θα ηθελα την βοηθεια σας αμεσα... Μασ εβαλαν για αυριο να κανουμε περιλιψη το κειμενο απο την σελιδα 122-127
Μιασ και δεν εχω το χρονο ν ασχολιθω σημερα, γινετε ν βοηθησει καποιος ???? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MyrtoG

Νεοφερμένος

Η MyrtoG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χρονια Πολλα!!Μπορειτε να με βοηθησετε στην παρακατω ασκηση?
Ο χουλιγκανισμος ειναι ενα φαινομενο που αποσχολει συχνα τον τυπο.Στην ομιλια σας στη Βουλη των εφηβν αναλαβατε να παρουσιασετε τις βασικές αιτίες του χουλιγκανισμού και τους τρόπους που θεωρείτε καταλληλότερους για την αντιμετώπησή του.
Μπορειτε να μου δωσετε μερικες ιδεες?
ευχαριστωω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γεια σου Μυρτώ και Χρόνια πολλά για αυτές τις μέρες! :)
Λοιπόν..Ξεκινάω..
Ο χουλιγκανισμός παρατηρείται σε όλες τις χώρες ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης και στηρίζεται στην φιλοσοφία του φανατισμού.
ΑΙΤΙΕΣ:
1) Διάφορες μορφές ρατσισμού.
2) Έλλειψη αξιών --> Υποτίμηση της ανθρώπινης ζωής.
3) Έντονα κοινωνικά προβλήματα.
4) Χαμηλό μορφωτικό επίπεδο των οπαδών.
ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ:
1) Απομάκρυνση των χούλιγκαν απο το γήπεδο.
2) Καλλιέργεια αθλητικού πνεύματος και ευγενής άμιλλας.
3) Ψήφιση νομοσχεδίων για πάταξη της βίας.
4) Αυστηρές ποινές στους ταραξίες.

Λίγα σου ανέφερα τώρα και επιγραμματικά.. Εαν θέλεις να σου αναφέρω και συνέπειες του χουλιγκανισμού εδώ ειμαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top