Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Renita <3

Νεοφερμένος

Η Ρενυτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια παιδια , μπορειτε να μου εξηγησετε τι σημαινει η φραση : δυο μετρα και δυο σταθμα ;;;
Π.χ ....( Μ'αρεσει που θελω να δωσω και παραδειγμα :P....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μπορείς να το googlαρεις...Γενικα νομιζω οτι η εκφραση σημαινει την αυστηροτερη αντιμετωπιση καποιων απο αλλους,με διαφορετικα κριτηρια..Χωρις αμεροληψια...Αλλά δεν ειναι σαν την υποκρισια,γιατι αυτος που εφαρμοζει 2 μετρα και 2 σταθμα εχει απολυτη επιγνωση αυτων που λεει,τα πιστευει και τα εκφραζει....
Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Renita <3

Νεοφερμένος

Η Ρενυτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Aχα οκ νομιζω το Ψιλο - επιασα ....Τhx :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
τιποτα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Θέμα έκθεσης:
Στην εποχή μας είναι συνηθισμένο το φαινόμενο του χλευασμού και της περιθωριοποίησης των ανθρώπων που χρησιμοποιούν κάποια διάλεκτο. Σε μια προσχεδιασμένη προφορική εισήγηση προς τους συμμαθητές σας να αναζητήσετε τα αίτια του φαινομένου και να εξηγήσετε γιατί μια τέτοια συμπεριφορά πρέπει να απορρίπτεται.

Μπορεί κανείς να μου δώσει μια βοήθεια σχετικά με τα αίτια και τον τρόπο επίλυσης ώστε μετά να τα αναπτύξω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερινα20866

Νεοφερμένος

Η κατερινα20866 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΑΓΑΘΟ
-----------------------------------------
αγαθο
-----------------------------------------
παραινεσεισ επικρισεις ευκρινωσ συνωνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μας έβαλε να κάνουμε μια επιστολή που έχει θέμα τις εντυπώσεις από ένα βιβλίο και απευθύνεται σε ένασε ένα παλιό καθηγητή που σου σύστησε το βιβλίο
Έχω ένα πρότυπο στο μυαλό μου και θέλωνα μου πείτε αν είναι σωστό
Αγαπητή κυρία Ελένη Σερτή
Σήμερα ολοκλήρωσα την ανάγνωση απο το Los supervivientes de los Andes και πραγματικά εξεπλάγει.Με βοήθεισε σε πάρα πολλά θέματα όπως να εμπλουτίσω το λεξιλόγιο μου,και να μάθω να ξεχωρίζω αόριστο με πρατατικό
Άργησα να το τελειώσω λόγο έλλειψης χρόνου αλλά με δυο Σαββατοκύριακα και με συστηματικό διάβασμα κατάφερα να το τελειώσω και να μου μείνουν κάποια πράγματα χαραγμένα στο μυαλό μου
Θα ήθελα επίσης αν μπορούσατε να μου δανείζατε ένα νεο βιβλίο ακόμα μεγαλύτερου επιπέδου για περισσότερες λέξεις,γραμματικά φαινόμενα,παρατηρήσεις.Θα είναι ακόμα καλύτερο για να πάρω το τελευταίο πτυχίο στα Ισπανικά
Γεια σας κυρία Ελένη Σερτή
η μαθήτρια Ραφαέλα Κυπριώτη
Πειραιας 28 Οκτωμβίου του 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
a) Επιστολή δεν είναι μια παραγραφος
β) Ορθογραφία,γραμματική,συνταξη
γ) Οχι αρχαιοπρεπης εκφράσεις.
δ) Αγαπητε κύριε ....(Επίθετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Για δες την τώρα.Υπάρχει ένα θέμα,δεν γνωρίζω που έκανα τα λάθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
α)Χωρίς το μικρό ονομα
β)απο το Los supervivientes de los Andes--->του Los supervivientes de los Andes
γ) εξεπλάγει---->(αρχαιοπρεπής)
δ)πριν απο το και οχι κομμα
Ε)αόριστο με πρατατικό--->τον αοριστο από τον παρατατικό
λογω
αλλά με δυο Σαββατοκύριακα ---->αλλα με επίμονο και συστηματικό διαβασμα
να μου μείνουν κάποια πράγματα χαραγμένα στο μυαλό μου->να αφομοιώσω τα σημαντικότερα απο αυτά που είχα διαβάσει.
Γεια σας κυρία Ελένη Σερτή---->Δε χρειάζεται το εβαλες στην προσφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ευχαριστώ που μου έφωσες να καταλάβω τα λάθη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wadebill

Νεοφερμένος

Ο wadebill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
πως μπορω να ξεκινησω τον προλογο με αφορμηση απο καποιο γεγονος για τα reality shows και τις επιπτωσεις που εχουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν εισαι μαθητης α λυκειου να ανοιγεις θεμα στην σωστη κατηγορια(ταξη)


μπορεις να κανεις αναφορα για την ευρεως χρηση της tv στην οποια αναλωνουμε πολυ χρονο και τα προιοντα τα οποια προβαλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Kανένας για το δικό μου θέμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θέμα έκθεσης:

Στην εποχή μας είναι συνηθισμένο το φαινόμενο του χλευασμού και της περιθωριοποίησης των ανθρώπων που χρησιμοποιούν κάποια διάλεκτο. Σε μια προσχεδιασμένη προφορική εισήγηση προς τους συμμαθητές σας να αναζητήσετε τα αίτια του φαινομένου και να εξηγήσετε γιατί μια τέτοια συμπεριφορά πρέπει να απορρίπτεται.

Μπορεί κανείς να μου δώσει μια βοήθεια σχετικά με τα αίτια και τον τρόπο επίλυσης ώστε μετά να τα αναπτύξω;;;

αιτια η κοινωνια στην οποια ζουμε, οι φορεις κοινωνικοποιησης(σχολειο,οικογενεια) ευθυνονται , η συγχρονη αντιληψη και ταση κοροιδιας και χλευασμου του διαφορετικου δεν μου ερχονται πολλα αιτια:(
τροποι αντιμετωπισης ειναι οι φορεις κοινωνικοποιησης να μας εμφυτευσουν τις σωστες ηθικες αξιες και αρχες ωστε να αποφυγουμε αυτο , να δειξουμε ανωτεροτητα , αποδοχη της διαφορετικοτητας...ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο :hmm:βασικα βασιζεται στον ρατσισμο .α και για να φαινεται πιο ωραιο βαλε εναν συντομο ορισμο του φαινομενου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BillyCool

Νεοφερμένος

Ο Billy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η καθηγητρια μας ειπε οτι συντομα θα γραψουμε εκθεση πανω στο θεμα της γλωσσας. Τι θεματα θα μπορουρε να μας βαλει?

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα μπορούσε να σας πει να αναπτύξετε σχετικά με την "κατακρεούργηση" της γλώσσας από τους νέους σήμερα πράγμα που έχει σα συνέπεια την αλλοτρίωση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Για την αξία της γενικότερα και τα πλεονεκτήματά της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ή ακόμα και για τη γλωσσομάθεια (ή μήπως είναι ξεχωριστή ενότητα αυτό; )


ΥΓ έχε υπ όψη σου και τη λακωνικότητα.Το χα συναντήσει σε ένα κείμενο πέρσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top