Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Tzortzina301993

Νεοφερμένος

Η Tzortzina301993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
στηριζει ο τυποσ το δημοκρατικο πολιτευμα???? βοηθεια για σχολικη ασκηση...
Στη σημερινή εποχή ο Τύπος εμβαθύνει στην προσωπική ζωή των πολιτικών κι όχι στην πολιτική δράση τους.(κιτρινος-σκανδαλοθηρικός Τύπος)
Εξυπηρετούνται πολιτικές σκοπιμότητες και συμφέροντα αφού πολλές εφημερίδες είναι υποχειρια πολιτικων κ αλλων ομαδων.
Κερδοσκοπικος κ εμπορικος χαρακτηρας του Τύπου ,βασιζόμενος στην εκμεταλευση του κοινου
Διαστρεβλωμενες ειδησεις με στοχο το κερδος

Ελπιζω να βοηθησα αν ζητας αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
έχω να γράψω μια έκθεση με θέμα τη διαφθορά, τα αίτια και τα αποτελέσματά της και δεν έχω πληροφορίες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
διαφθορά πάνω σε ποιον τομέα; εχουμε αρκετες διαφθορες:P
Ρίξε εδώ μια ματιά..https://el.wikipedia.org/wiki/Διαφθορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφακι29785

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδιά επειδή έχω κολήσει....Θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε σε μια άσκηση με συλλογισμούς.....Στο βιβλίο της έκθεσης σελίδα 95, μας είπαν να γράψουμε 2 από αυτές.... με 2 προκείμενες και το συμπέρασμα....Και δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελείωσω!!! Ευχαριστώ..:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
κυρίως για την πολιτική διαφθορά αλλά ψάχνω λεπτομέριες γενικά για το φαινόμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

backtoschool

Νεοφερμένος

Η backtoschool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!! Θα ήθελα λίγη βοήθεια!!!

έχω να γράψω για τα αίτια της ξενομανίας !! Καμία ιδέα ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ενδεικτικα οσα μου ερχονται:
- θεωρουμε οτι με αυτο τον τροπο θα γινουμε κοινωνικα αποδεκτοι/ αρεστοι απο τους αλλους
- ταση μαζοποιησης να ειμαστε in fashion, επομενως λες πως και η ξενομανια εχει γινει ''μοδα''
- ελλιπη γνωση του δικου μας πολιτισμου επομενως φτανουμε σε σημειο να τον περιθωριωποιουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδιά εδώ στο ischool έχει λεξικό με συνώνυμα,πολύ καλό....μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για αντώνυμα μόνο?ή οποιαδήποτε σελίδα ή ιστότοπος?αν γνωρίζετε κάποια σελίδα πείτε μου σας παρακαλώ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν θα το πιστέψεις!Μόλις ανέβασα το θέμα μου έψαξα και άλλο και βρήκα ακριβώς αυτήν την σελίδα..!!αχαχχαχαχαχ!!!!!!!πάντως σε ευχαριστώ και να σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina93

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επειδή είμαι καινούρια και δεν έχω ακόμα προσαρμοστεί στο ischool μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω το λεξικό με τα συνώνυμα του i-school?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisgala

Νεοφερμένος

Ο chrisgala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά είναι επείγον! Χρειάζομαι βοήθεια σε ιδέες.. Το θέμα είναι η συμβολή του ευρωπαϊκού κοινοβούλιου στην μείωση του δημοκρατικού ελλείμματος! Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
κατι πιο ειδικό δεν έχει?πολύ γενικό είναι αυτό που λες και δεν πιστεύω οτι απευθύνεται σε μαθητές γυμνασίου ακόμα και λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενα53

Νεοφερμένος

Η ελενα53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου βρει ένα απόσπασμα ερμηνευτικής δημοσιογραφίας γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά???Σας παρακαλώ 3 μέρες ψάχνω....ΒΟΗΘΕΙΑ :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενα53

Νεοφερμένος

Η ελενα53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια μια εβδομαδα ψαχνω.....SOS ......θελω αποσπασμα ερμηνευτικης δημοσιογραφιας...σας παρακαλω....:redface::sick::blink::hypno::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στη δημοσιογραφία διακρίνουμε δύο βασικούς τομείς:
-την ειδησεογραφία, που ασχολείται με την αναγραφή ειδήσεων, δηλ. ανακοινώνει τα γεγονότα που ενδιαφέρουν τον άνθρωπο & επηρεάζουν τη ζωή του, και
-την ερμηνευτική δημοσιογραφία (άρθρο, σχόλιο, χρονογράφημα, γελοιογραφία), που ερμηνεύει & σχολιάζει τα γεγονότα-ειδήσεις. Παρόλο που ο βασικός σκοπός της ειδησεογραφίας είναι η έκθεση των γεγονότων, συχνά συναντούμε σε μια είδηση & το σχόλιο του δημοσιογράφου, που εκφράζει τη γνώμη/συναισθήματά του: κρίνει, ερμηνεύει, επιδοκιμάζει/αποδοκιμάζει το γεγονός.
Αυτό που έχει σημασία για τον αναγνώστη είναι να μπορεί να διακρίνει το σχόλιο, δηλ. το καθαρά υποκειμενικό στοιχείο, από το γεγονός, δηλ. το αντικειμενικό περιεχόμενο της είδησης. Μια πληροφορία που παρουσιάζεται ως γεγονός σημαίνει ότι έχει εξακριβωθεί, ότι υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία που την αποδεικνύουν & επομένως τη δεχόμαστε ανεπιφύλαχτα. Αντίθετα, μια πληροφορία που αποτελεί το σχόλιο, την ερμηνεία του δημοσιογράφου για το γεγονός, τη δεχόμαστε με κάποια επιφύλαξη, γιατί μετά από έλεγχο μπορεί να αποδειχτεί σωστή/ λανθασμένη.



Δεν είναι δύσκολο αν ξέρεις τι ψάχνεις.

Τσέκαρε εδώ https://www.phs.uoa.gr/~ahatzis/arthra.htm, θα δω και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μανωλης Βρ.

Νεοφερμένος

Ο Μανωλης Βρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχην θελω να ξεκαθαρισω οτι γνωρισω το σφυγμο του φορουμ του ischool...
Δεν θελω ετοιμες απαντησεις..Θελω απλα ενα μπουσουλα ρε παιδι μου ..ελπιζω να με καταλαβατε..:whistle:

Οκει αρκετα με τον προλογο...
Η καθηγητρια μας εδωσε 2 εργασιες
η πρωτη ειναι

  • να κρατησετε σημειωσεις απο μια σηζητηση και να παρουσιασετε στην ταξη αυτα που ακουτε..

  • (και η δευτερη..)Πως απο συντομογραφιες συσσωρευση ,επαναληψη και καταχριση αρκτικολεξων ιδιαιτερα στον προφορικο λογο πτοχευεται η γλωσσα..?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..
Θα σας ειμαι ευγνωμων ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faber

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
οκ Μανώλη, θα σου δώσω κατευθύνσεις για τη δεύτερη εργασία.
Καταρχάς είναι πολύ βοηθητικό το κείμενο της σελίδας 278.

1) σταδιακά διαστρεβλώνονται, παραποιούνται και βαθμιαία καταργούνται γραμματικοί και συντακτικοί κανόντες. Σταδιακά χάνεται η μουσικότητα, η ευφωνία και η αρμονία που χαρακτηρίζουν τη γλώσσα μας
2) Συρρικνώνεται το περιεχόμενο των εννοιών, περιορίζεται το νόημά τους.
3) η εκτεταμένη χρήση αρκτικόλεξων καθιστά το λόγο δυσνόητο, μια και αυτός γίνεται ιδιαίτερα συνθηματικός
4) το κοινό στο οποίο απευθυνόμαστε, για να μπορεί να μας παρακολουθεί, πρέπει να διαθέτει μεγάλη ικανότητα απομνημόνευσης. Εκ των πραγμάτων αποκλείονται από την επικοινωνία όσοι αγνοούν ή συγχέουν αρκτικόλεξα.

ελπίζω να βοήθησα κάπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για την πρώτη ίσως σε βοηθήσει αυτό.
Είναι αρκετά εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top