Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
ρε παιδιά τι λέτε; είναι δυνατόν να γράφεις 8 παραγράφους έκθεση στις πανελλήνιες; Εγώ (που του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες) γράφω το πολύ 2-3 και φυσικά πρόλογο και επίλογο, δηλαδή σύνολο 5-6.
-----------------------------------------
Συμφωνώ μαζί σου Sofia Tsa!!Έχεις απόλυτο δίκιο! Το όριο μπαίνει για να δουν οι εξεταστές αν οι υποψήφιοι μπορούν να αποδώσουν τις απόψεις τους στο θέμα της έκθεσης με τις αντίστοιχες λέξεις!! Βέβαια αν ξεπεράσεις το όριο για περίπου 20 λέξεις δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος!
Δεν ξερω τι να σου πω, εγω πιστευω πως αν καταφερεις μεσα σε 3 ωρες να κανεις την περιληψη, την αναπτυξη παραγραφου και τις ασκησεις, και συγχρονως γραψεις και μια εκθεση 800 λεξεων, αυτο ειναι προνομιο και οχι προβλημα!! Η σκεψη δεν πρεπει να περιοριζεται σε καμια περιπτωση... Και για μια ακομη φορα θα πω, πως ενω ξεπερασα κατα πολυ το οριο των λεξεων, τελικα τα πηγα πολυ καλα!! Μαλιστα ο ενας βαθμολογητης (που να αγιασει το χερι του) μου εβαλε 93%... Τωρα ο καθενας κρινει και αποφασιζει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναι,είναι κατόρθωμα να καταφέρεις να γράψεις μιά έκθεση 800 λέξεων...αλλά είναι παρακινδυνευμένο!Υπάρχει ένα όριο,για κάποιο λόγο υπάρχει!Οκ,άν γράψεις κάπου 650 δεν σου παίρνουν και το κεφάλι,είναι ανθρώπινο.
Εγώ πιστέυω ότι η έκθεση πρέπει να περιέχει έναν πρόλογο,τρείς παραγράφους στις οποίες θα αναπτύσσεται ΄και θα αναλύεται το θέμα και έναν επίλογο.
Όσον αφορά αυτόν τον γνωστό μου katiabid,πρέπει να έγραψε γύρω στο 15-16 νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni pontia

Νεοφερμένος

Η eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλα η ποιότητα.Να γράφεις όσο πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει έχοντας πάντα την αίσθηση του μέτρου.Φρόντισε να γράφεις αυτά που ζητούνται δίχως να κουράζεις πλατιάζοντας.Και προς Θεού μην κάθεσαι και μετράς μία μία τις λέξεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
ακριβωσ οπωσ τα ειπε η ΠΟΝΤΙΑ
γραψε αυτο που θελουν να δουν
ΟΧΙ πρωτοτυπιεσ
και παντα [νομιζω το εχω ξναπει ]στην παραγραφο να περιεχετε θεμα και ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ[ΤΟ ΠΘΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
PROSOXH κυριεσ και κυριοι το 7 λεπτο που διαβαζεται το θεμα μην το περνετε στο χαβαλε
ειναι το α και το ω
αν ξεκινησεισ στραβα την εκθεση σου ορκιζομαι οτι ετσι θα συνεχισεισ και θα εχεισ στο μυαλο σου την ψευδεσθηση οτι τα πασ τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni pontia

Νεοφερμένος

Η eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα.Να γράφεις όσο πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει έχοντας πάντα την αίσθηση του μέτρου.Φρόντισε να γράφεις αυτά που ζητούνται δίχως να κουράζεις πλατιάζοντας.Αν αυτά που γράφεις είναι με τεκμηρίωση και δεν επαναλαμβάνεις επιχειρήματα και λεγόμενα, κανένας εξεταστής δεν πρόκειται να σου μειώσει μονάδες επειδή μπορεί να ξεφύγεις από το επιτρεπόμενο όριο λέξεων.Και προς Θεού μην κάθεσαι και μετράς μία μία τις λέξεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παθητικη θα ελεγα και εγω λογω του οτι χρησιμοποιεις πιο λιγες λεξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα.Να γράφεις όσο πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει έχοντας πάντα την αίσθηση του μέτρου.Φρόντισε να γράφεις αυτά που ζητούνται δίχως να κουράζεις πλατιάζοντας.Αν αυτά που γράφεις είναι με τεκμηρίωση και δεν επαναλαμβάνεις επιχειρήματα και λεγόμενα, κανένας εξεταστής δεν πρόκειται να σου μειώσει μονάδες επειδή μπορεί να ξεφύγεις από το επιτρεπόμενο όριο λέξεων.Και προς Θεού μην κάθεσαι και μετράς μία μία τις λέξεις...:)

Συμφωνώ απολύτως! Το όριο των λέξεων υπάρχει στην έκθεση για να μπορέσουμε να γράψουμε τις σκέψεις μας σε ένα περιορισμένο αριθμο λέξεων. Αυτό κρίνεται ως βασικότερο για τη βαθμολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos_92

Νεοφερμένος

Ο kyriakos_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι η χρήση ηλεκτρονικών μέσων στην εκπαίδευση ωφελεί ή βλάπτει;Να εκθέσετε τις σκέψεις σας για τις δυνατότητες που αυτά προσφέρουν, αλλά και για τα προβλήματα που ενδεχομένως θα προκύψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
οι παράγραφοι πανε παντα ανάλογα με το θέμα. ανάλογα με τις απαιτήσεις του μπορεί να είναι από 3 εώς και 6 ή και περισσότερες. Ως προς τις λέξεις τώρα, εμένα σταθερά οι εκθέσεις μου είναι 700-750 λέξεις και επίσης κανεις δε μου λέει τίποτα.. Δεν αξιλογείται άσχημα αυτό στις πανελλήνιες! φιλόλογοι είναι οι εξεταστές, δε τους πειράζει να διαβάζουν κατεβατά αρκεί να είναι σφιχτό το κείμενο και χωρίς σάλτσες γιατί, ας μην ξεχνάμε, έχουν στίβες να διορθώσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katiabid

Νεοφερμένος

Η katiabid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά.. Από ότι φαίνεται τα πράγματα
στην έκθεση δεν είναι και τόσο δεδομένα,πολλές και διαφορετικές
οι απόψεις.Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με τους καθηγητές,δηλαδή, στη βαθμολόγηση μπορεί ένας να αξιολογήσει θετικά την πλήρη ανάπτυξη του θέματος ενώ ο άλλος όχι..
κάτι άλλο: πόσες λέξεις γράφετε περίπου στην παράγραφο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εκει τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα. Να εισαι απολυτα ακριβης. Αντε να γραψεις 5 λεξεις παραπανω απο το οριο.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πόσες λέξεις σε μία παράγραφο?Ε εντάξει,εγώ προσωπικά δεν τις μετράω κιόλας!Κάποια πράγματα φαίνονται και με το μάτι ρε συ,αν είσαι μέσα στο όριο ή οχι...Οκ,εξαρτάται και τι γράμματα κάνεις!!:lol:
Πάντως μην σε απασχολεί τόσο αυτό.Αφοσιώσου στα άλλα περισσότερο.
Δεν εννοώ ότι είναι κάτι ασήμαντο.Αλλά δεν είναι και κάτι που σε απασχολεί άμεσα.Τωρα κοίτα τις επαναληψούλες σου αρχικά και βγάλε και κάτι από την ύλη της τρίτης (όρεξη να 'χεις!!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos_92

Νεοφερμένος

Ο kyriakos_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γιατί, κατά τη γνώμη σας, δεν πρέπει να αδιαφορεί κανείς για τη μόρφωσή του; Εσείς τι κάνετε ώστε να αισθάνεστε ότι δεν αδιαφορείτε για τη μόρφωσή σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου ανεβάσει σκαναρισμένες ή με οποιαδήποτε άλλη μορφή ασκήσεις από την έκθεση για να βρίσκω τους τρόπους πειθούς σε κάποια αποσπάσματα; έκανα ήδη μερικά αλλά δεν τα πήγα τόσο καλά και δυσκολεύομαι .. αν τελικά το επιχειρήσει κάποις θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων αν σε ξεχωριστή σελίδα μου έδινε και τις απαντήσεις..

επειδή δεν ξέρω αν το θέμα αυτό υπόκειται στους κανονισμούς του forum , ζητώ συγγνώμη αν δεν επιτρέπεται τελικά .. και να το αφαιρέσουν οι moderators
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
υπαρχουν βοηθηματα!
αλλα φανταζομαι πως κανεις φροντηστηριο/ιδιαιτερο ζητησε να σου δωσουν περισσοτερες ασκησεις για εξασκηση και τις δινεις να τις ελεγξουν..για αυτο ειναι τα φροντ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Runway91

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
stoumfotragoudw, στα μηνύματά σου θα βρεις ενδικτικά παραδείγματα και ένα ξεχωριστό mail με τις απαντήσεις! Ό,τι άλλο θες, πες μου. Θα σε βοηθήσουν και στο φροντιστήριο, πάντως έχω κι άλλες τέτοιου τύπου ασκησούλες!
Ελπίχω να σε βοήθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ευχαριστώ φίλη μου ! ελπίζω να βρω χρόνο να τις κοιτάξω εντός τον τριών ημερών γιατί πνίγομαι με τα υπόλοιπα μαθήματα ! θα τα κάνω σίγουρα όμως!!! ευχαριστώ για τον κόπο σου να σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

W4What

Νεοφερμένος

Ο W4What αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου ανεβάσει σκαναρισμένες ή με οποιαδήποτε άλλη μορφή ασκήσεις από την έκθεση για να βρίσκω τους τρόπους πειθούς σε κάποια αποσπάσματα; έκανα ήδη μερικά αλλά δεν τα πήγα τόσο καλά και δυσκολεύομαι .. αν τελικά το επιχειρήσει κάποις θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων αν σε ξεχωριστή σελίδα μου έδινε και τις απαντήσεις..

επειδή δεν ξέρω αν το θέμα αυτό υπόκειται στους κανονισμούς του forum , ζητώ συγγνώμη αν δεν επιτρέπεται τελικά .. και να το αφαιρέσουν οι moderators

Φυσικα μπορεις να βρεις ασκησεις απευθειας απο το internet μεσα απο το google.Υπαρχουν βοηθηματα,πολυ καλυτερα απο τετοιες ασκησεις που βρισκεις στο google!Ενα βοηθημα των εκδοσεων Μεταιχμιο των ΧΑΤΖΗΜΩΥΣΙΑΔΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ και της ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑΣ.Οι περισσοτεροι αυτο χρησιμοποιουν(και εγω αυτο ειχα).Ειναι τελειο,εχει ασκησεις και συμβουλες για τα παντα!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
συνηθως μια εθεση πανελληνιων εχει 8 παραγραφους,μια προλογο,μια επιλογο και εξι στα ζητουμενα,απο 70-80 λεξεις η καθε παραγραφος,πιστευω αυτος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος διοτι

α)εισαι μεσα στο οριο(ενταξει δεν ειναι και τοσο δεσμευτικο)
β)αναπτυσσεις επαρκως τα ζητουμενα
γ)οι λεξεις σε καθε παραγραφο λογω του αριθμου τους σε ''αναγκαζουν'' να γραφεις ουσιωδη επιχειρηματα αναπτυσσοντας συνεχως το θεμα κ δεν αφηνουν περιθωριο για να ξεφυγεις...
δ)το σχετικα μικρο μεγεθος καθε παραγραφου βοηθαει εσενα πρωτα απ ολα αλλα και μετα τους διορθωτες να εχουν εποπτεια του τι και πως γραφεις ενω με την (σχετικα) γρηγορη αλλαγη παραγραφου απαοφευγονται τα νοηματικα λαθη...


βεβαια δεν αναφερω συνοχη-συνεκτηκοτητα που ουτως ή αλλως πρεπει να υπαρχουν στον γραπτο λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
ακριβωσ οπωσ τα ειπε η ΠΟΝΤΙΑ
γραψε αυτο που θελουν να δουν
ΟΧΙ πρωτοτυπιεσ
Και γιατι οχι πρωτοτυπιες; Θα γραψω αυτο που θελω να γραψω, οχι αυτο που θελουν να δουν. Αν θελουν τυποποιημενα, ας τα γραψουν μονοι τους.. :P
Μεχρι τωρα παντως γραφω αυτο που με εκφραζει (χωρις φροντιστηρια και ετοιματζιδικους προλογους και επιλογους) και φετος στην εκθεση εγραψα 19,4..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top