Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Παιδιά αν μπορείτε βοηθήστε με να βρω συνώνυμα των παρακάτω λέξεων και φράσεων.

Παίρνοντας τη σκυτάλη
Κατατροπώνεται
Καθυβρισμένη εποχή
Απέχει παρασάγγες
Αποτάσσονται
Παρεισφρέει
Χοντραίνοντας την αντιπαράθεση
Στηλιτεύεται

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

αναλαμβάνοντας
ηττάται
εξευτελισμένη/υποβαθμισμένη
βρίσκεται μακριά
επιβάλλονται
διεισδύω
μεγαλώνοντας
αποδοκιμάζεται/επικρίνεται

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
αποτάσσονται -> εγκαταλείπονται/απαρνιούνται
στηλιτεύεται -> στιγματίζεται
Οι απαντήσεις προέχονται από έγκυρες πηγές! (λεξικό :D )
(για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τη Μαρία:iagree:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos_92

Νεοφερμένος

Ο kyriakos_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Να αναπτύξεις σε ένα κείμενο 400-500 λέξεων τη θέση: Υπάρχουν πιο δημιουργικοί τρόποι διασκέδασης για μας τους νέους, από το ξενύκτι σε κέντρα διασκέδασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δε θα ήταν καλύτερα αυτές οι "ιδέες" να ανήκουν σε σένα..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Θελει τροπους διασκεδασης ή ψυχαγωγιας; Γιατι απο τη διατυπωση ψυχαγωγια μου κανει. Σε καθε περιπτωση κανε τον διαχωρισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos_92

Νεοφερμένος

Ο kyriakos_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το θέμα μου είναι για τρόπους διασκέδασης εκτός από το ξενύκτι.Ιδέες έχω απλά αν μπορείτε πείτε και τις δικές σας...
-----------------------------------------
Διακέδαση: Εννοώ ανάλωση του ελεύθερου χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
μπορεις να γραψεις για τα ομαδικα σπορ, αθληματα κλπ
συμφωνω οτι πρεπει να κανεις το διαχωρισμο ψυχαγωγιας-διασκεδασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
κατά τη ταπεινή μου άποψη,την οποία μπορείς και να μη λάβεις υπ΄όψιν σου,το θέμα αναφέρεται σε τρόπους διασκέδασης..όχι ψυχαγωγίας...διότι αναφέρει την ίδια τη λέξη 'διασκέδαση' στην εκφώνησή του...επιπλέον υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτών των λέξεων,η οποία προσδιορίζει και τη σημασία τους... κατ΄εμέ πρέπει να παραθέσεις τρόπους διασκέδασης χωρίς να χρειαστεί να διαχωρίσεις τις 2 έννοιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MedMaria

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ που έκθεση κάνω ιδιαίτερα με καθηγήτρια Λυκείου που διορθώνει πανελλαδικές εδώ και 15 χρόνια, στην περίληψη μου είπε να έχει ουδέτερο ύφος και εναλλαγή των δύο συντάξεων. όχι μόνο η μία ή μονο η άλλη, για να πετυχαίνεται ποικιλομορφία. Και αποφυγή των κλισέ φράσεων 'Ο συγγραφέας υποστηρίζει/τονίζει/γίγει κτλ κτλ γιατί τέτοιου είδους περιλήψεις δε παίρνουν πάνω απο 18/25. Φυσικά, όχι ό,τι αυτή η άποψη είναι και η αυθεντία, απλά σας λέω..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ που έκθεση κάνω ιδιαίτερα με καθηγήτρια Λυκείου που διορθώνει πανελλαδικές εδώ και 15 χρόνια, στην περίληψη μου είπε να έχει ουδέτερο ύφος και εναλλαγή των δύο συντάξεων. όχι μόνο η μία ή μονο η άλλη, για να πετυχαίνεται ποικιλομορφία. Και αποφυγή των κλισέ φράσεων 'Ο συγγραφέας υποστηρίζει/τονίζει/γίγει κτλ κτλ γιατί τέτοιου είδους περιλήψεις δε παίρνουν πάνω απο 18/25. Φυσικά, όχι ό,τι αυτή η άποψη είναι και η αυθεντία, απλά σας λέω..!!

+100000000:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katiabid

Νεοφερμένος

Η katiabid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιά sos!!
μέχρι τώρα έγραφα εκθέσεις που ξεπερνούσαν κατα πολύ το όριο των 600. συνειδητοποίησα,βέβαια, ότι αυτό δεν επιτρέπεται στις πανελλήνιες.Στο σχολείο κ στο φροντηστήριο δεν μου έκαναν παρατηρήσεις γι αυτό.Αντίθετα, φαίνεται ότι το θεωρούσαν καλό από την άποψη ότι προσέγγιζα περισσότερο το θέμα..Πόσες παραγράφους πρέπει να γράφουμε για κάθε ζητούμενο και πόσες περίπου λέξεις σε κάθε παράγραφο ώστε να μην ξεπερνάμε το όριο και ταυτόχρονα να είναι ολοκληρωμένη η απάντησή μας;; τί προτείνουν οι καθηγητές σας και τί κάνετε εσείς;
θα ήθελα τη συμβουλή σας!! Σας ετχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πολύ κακώς που δεν σου έκαναν κάποια παρατήρηση οι καθηγητές σου για αυτό.Σιγουρα το ότι γραφεις πολλά δείχνει ότι έχεις δυνατό γραπτό λόγο ή ότι ξεφεύγεις από το θέμα κ γραφεις ότι να'ναι!Κοίτα,ενας γνωστός μου φέτος έγραψε μια υπέροχη έκθεση...αριστούργημα!Αλλά ήταν 1.200 λέξεις.Δεν νομίζω να το εκτιμήσαν πολύ οι εξεταστές.Προσπάθησε να κρατήσεις την ποιότητα του γραπτού σου εκφράζοντας τις απόψεις σου με λιγότερες λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Και να ξεφυγεις απο το οριο των λεξεων, πιστεψε με, δεν υπαρχει προβλημα!! Εμενα η εκθεση που εδωσα στις πανελληνιες ηταν γυρω στις 800 με 900 λεξεις και δε νομιζω να μου στοιχησε καθολου... Τελικα εγραψα 17,5!! Οσο για τις παραγραφους, αυτο ειναι στην κριση του καθενος!! Το πιο συνηθες ειναι να γραφεις τρεις παραγραφους για καθε ζητουμενο και δυο για τον προλογο και τον επιλογο, συνολο 8... Εγω βεβαια στις πανελλαδικες επειδη δεν ηθελα να αναλωθω και να πεσω σε επαναληψεις εγραψα δυο μεγαλες παραγραφους για καθε ζητουμενο!! Εσυ αποφασιζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Eμας στο φροντιστηριο μας ελεγαν 6-8 παραγραφους. Βεβαια, η αλήθεια ειναι οτι απο το παραπανω σπανια κοβουν. Δεν ειναι τοσο αυστηρα τα πραγματα οπως στην περιληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ειναι προτιμωτερη η παθητικη συνταξη γιατι προσδιδει αντικειμενικο και επισημο υφος. Οσον αφορα την αναλλαγη, αυτη πρεπει να αποφευγεται κατα κυριο λογο. Ομως αν αλλαξεις 1 και μονο φραση δεν τρεχει καστανο αν νοηματικα δεν προκαλειται συγχυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε τώρα?Φύσικά και κόβουν αν ξεπεράσεις το όριο...Γιατί αυτό δείχνει ότι δεν είσαι ικανός να απαντήσεις με όσες λέξεις απαιτούνται!Δεν ξέρω,δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν,αλλά από ότι ξέρω έτσι είναι τα πράγματα.Αλλιώς δεν θα έβαζαν περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katiabid

Νεοφερμένος

Η katiabid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολύ κακώς που δεν σου έκαναν κάποια παρατήρηση οι καθηγητές σου για αυτό.Σιγουρα το ότι γραφεις πολλά δείχνει ότι έχεις δυνατό γραπτό λόγο ή ότι ξεφεύγεις από το θέμα κ γραφεις ότι να'ναι!Κοίτα,ενας γνωστός μου φέτος έγραψε μια υπέροχη έκθεση...αριστούργημα!Αλλά ήταν 1.200 λέξεις.Δεν νομίζω να το εκτιμήσαν πολύ οι εξεταστές.Προσπάθησε να κρατήσεις την ποιότητα του γραπτού σου εκφράζοντας τις απόψεις σου με λιγότερες λέξεις.
γειά σου!
καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου.
Σίγουρα δεν ξεφεύγω απ το θέμα. Σωστά είναι αυτά που
γράφω. Το πρόβλημα ίσως είναι ότι κάνω μεγάλες τις παραγράφους.Γράφω τρεις για καθε ζητούμενο και έξτρα πρόλογο,μεταβατική,επίλογο..σύνολο 800 περίπου λέξεις.
τι είναι πιο σωστό 2παράγραφοι μεγάλες και πλήρως ανεπτυγμένες ή τρεις μικρές;

Με τον φίλο σου τι έγινε, δεν μας είπες. Με ενδιαφέρει! Τι βαθμό του έβαλαν;

παιδιά εννοείται ότι το ευχαριστω ισχύει για όλους το ίδιο και το παραπάνω ερώτημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
ακου katia...
εγω εγραφα ΠΑΝΤΑ μια παραγραφο προλογο
τρεισ παραγραφουσ το πρωτο ζητουμενο
μια μεταβατικη
τρεισ παραγραφουσ το δευτερο ζητουμενο
μια παραγραφο επιλογο
ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ λογο στο τελοσ εγραψα υπερβολικα μεγαλυτερη εκθεση απο οποιαδηποτε αλλη φορα
ΑΑΑΑ για να μην ξεχνιομαστε παντα στην παραγραφο ΘΕΜΑ ΘΕΣΗ
οργανωσου
καλη τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
παιδιά sos!!
μέχρι τώρα έγραφα εκθέσεις που ξεπερνούσαν κατα πολύ το όριο των 600. συνειδητοποίησα,βέβαια, ότι αυτό δεν επιτρέπεται στις πανελλήνιες.Στο σχολείο κ στο φροντηστήριο δεν μου έκαναν παρατηρήσεις γι αυτό.Αντίθετα, φαίνεται ότι το θεωρούσαν καλό από την άποψη ότι προσέγγιζα περισσότερο το θέμα..Πόσες παραγράφους πρέπει να γράφουμε για κάθε ζητούμενο και πόσες περίπου λέξεις σε κάθε παράγραφο ώστε να μην ξεπερνάμε το όριο και ταυτόχρονα να είναι ολοκληρωμένη η απάντησή μας;; τί προτείνουν οι καθηγητές σας και τί κάνετε εσείς;
θα ήθελα τη συμβουλή σας!! Σας ετχαριστώ



Τι λες καλέ που δεν επιτρέπεται... Εγώ γράφω περίπου 4-5 παραγράφους στο κυρίως θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ρε παιδιά τι λέτε; είναι δυνατόν να γράφεις 8 παραγράφους έκθεση στις πανελλήνιες; Εγώ (που του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες) γράφω το πολύ 2-3 και φυσικά πρόλογο και επίλογο, δηλαδή σύνολο 5-6.
-----------------------------------------
Συμφωνώ μαζί σου Sofia Tsa!!Έχεις απόλυτο δίκιο! Το όριο μπαίνει για να δουν οι εξεταστές αν οι υποψήφιοι μπορούν να αποδώσουν τις απόψεις τους στο θέμα της έκθεσης με τις αντίστοιχες λέξεις!! Βέβαια αν ξεπεράσεις το όριο για περίπου 20 λέξεις δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top