Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
στο σκυλάδικο στα Χανιά με τη λαρισαία σκυλλού, τον τρικαλινό μπουζουξή
Εχεις κατι με τους Θεσσαλους Μιχαλη;; Γιατι εγω αυτο παρατηρω! :p :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι ρε, απλά τους αναφέρω για το cult του πράγματος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εχω θεμα με τιτλο ο υπερπληθυσμος του πλανητη αιτιες, συνεπειες και λυσεις. Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει καποιο σχεδιαγραμμα, καμια ιδεα εστω διοτι εχω κολλησει!

Επισης πανω στο θεμα το χρημα δε φερνει την ευτυχια πειτε μου τη γνωμη σας να παρω ιδεες . Να το συνδεσω με καταναλωτισμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λοιπον εχω καποιες ιδεες σε οτι αφορα το δημογραφικο προβλημα και για την υπεργεννητικοτητα.. σου κανουν?
-----------------------------------------
Αιτια: 1)αμαθεια- χαμηλο μορφωτικο επιπεδο > μη επαρκης πληροφορηση για τις μεθοδους αντισυλληψης.
2)αυξημενη βιασμοι που οδηγουν σε ανεπιθυμητες κυησεις.
3)χαμηλο βιωτικο επιπεδο- αυξηση γεννησεων παιδιων σε μια οικογενεια για αυξηση εργατικων χεριων. > (εξαρση πορνειας)

Συνεπειες: 1)επιβαρυνση του βιοτικου επιπεδου των πολιτων του Γ' κοσμου
2) επιβαρυνση οικονομικης καταστασης ατομων αφου δεν αυξανεται το ποσοστο του παγκοσμιου πλουτου. ( το εισοδημα που τους αναλογει διαιρειται δια περισσοτερων μοναδων)
3)Μαζικη μεταναστευση
4) Κοινωνικη δυσαρεσκεια λογω εξαθλιωσης > εγκληματικοτητα-επαναστατικα κινηματα
5)Λεηλασια φυσικου περιβαλλοντος

Λυσεις:1)αναδιανομη γηινων πορων
2)σταθεροποιηση πληθυσμου
-----------------------------------------
Στο δευτερο ερωτημα καλο εινναι να το συνδεσεις με τον καταναλωτισμο!, παραβιαση ανθρ. δικαιωματων με στοχο τον πλουτο, βια (ισως)......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Και άλλη μια συνέπεια είναι η ανεπάρκεια των φυσικών πόρων για την κάλυψη των βιοτικών αναγκών όλου του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Λοιπον εχω καποιες ιδεες σε οτι αφορα το δημογραφικο προβλημα και για την υπεργεννητικοτητα.. σου κανουν?
-----------------------------------------
Αιτια: 1)αμαθεια- χαμηλο μορφωτικο επιπεδο > μη επαρκης πληροφορηση για τις μεθοδους αντισυλληψης.
2)αυξημενη βιασμοι που οδηγουν σε ανεπιθυμητες κυησεις.
3)χαμηλο βιωτικο επιπεδο- αυξηση γεννησεων παιδιων σε μια οικογενεια για αυξηση εργατικων χεριων. > (εξαρση πορνειας)

Συνεπειες: 1)επιβαρυνση του βιοτικου επιπεδου των πολιτων του Γ' κοσμου
2) επιβαρυνση οικονομικης καταστασης ατομων αφου δεν αυξανεται το ποσοστο του παγκοσμιου πλουτου. ( το εισοδημα που τους αναλογει διαιρειται δια περισσοτερων μοναδων)
3)Μαζικη μεταναστευση
4) Κοινωνικη δυσαρεσκεια λογω εξαθλιωσης > εγκληματικοτητα-επαναστατικα κινηματα
5)Λεηλασια φυσικου περιβαλλοντος

Λυσεις:1)αναδιανομη γηινων πορων
2)σταθεροποιηση πληθυσμου
-----------------------------------------
Στο δευτερο ερωτημα καλο εινναι να το συνδεσεις με τον καταναλωτισμο!, παραβιαση ανθρ. δικαιωματων με στοχο τον πλουτο, βια (ισως)......
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Μου εδωσες μερικες ιδεες ευτυχως εχω και αρκετο χρονο και πιστευω ψαχνοντας θα βρω κι αλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Μου εδωσες μερικες ιδεες ευτυχως εχω και αρκετο χρονο και πιστευω ψαχνοντας θα βρω κι αλλα!

Τιποτα!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει εξηγώντας μου τι σημαίνει δεσποτικός καισαρισμός;;; Έχω μάθημα σε 2 ώρες!!!!!:'(
-----------------------------------------
Ας κλείσει κάποιος το θέμα.........τη βρήκα την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γεια σας...Λοιπόν. Έχω να κάνω μια εργασία με θέμα τις προκαταλήψεις(μάλλον θα διαλλέξουμε την προκατάληψη προς την γυναίκα, ή τους ανθρώπους άλλης θρησκείας ή τους μαύρους και τα λοιπά)
Αυτό που θέλω από εσάς είναι να με βοηθήσετε να σκεφτώ τι μορφή θα έχει η εργασία μου. Μας είπε να είναι κάτι πρωτότυπο. Σκέφτηκα σε χαρτόνι, αλλά δεν λέει και πολύ...Λοιπόν;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Κάνε κάτι σε powerpoint με πολλές εικόνες κοινωνικού αποκλιεσμού περιγράφοντας την κάθε περίπτωση!!! Δεν είναι πρωτότυπο αλλά είναι εν μέρει αποδοτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σκεψου για παρουσιαση στο PowerPoint... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
χμ ναι και αυτό το είχα σκεφτεί. Το κακό όμως με το power point είναι το ότι δεν μπορείς να γράψεις μεγάλα κείμενα. Επίσης πρόβλημα είναι το πως θα γίνει η παρουσίαση. Άντε πες εγώ δεν έχω πρόβλημα να φέρω το pc μου στο σχολείο. Όμως τι θα γίνεις με τον προβολέα;;(ίσως μας αφήσουν να χρησιμοποιήσουμε του σχολείου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω ειχα κανει παρουσιαση με PowerPoint στο σχολειο. Εκανα την εργασια, την αποθηκευα σε usb stick η σε cd και χρησιμοποιουσαμε τον προβολεα στην αιθουσα της πληροφορικης. Και δεν ειχα προβλημα με τα κειμενα, χωρουσαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
χμ...ναι...θα το σκεφτώ!καμιά άλλη ιδέα(έτσι για να χω να διαλέξω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πες μας κι εμας ντε να μαθουμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάτι σε ολοκληρωτική διακυβέρνηση από ηγεμόνα μου κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
"δεσποτικός" έχει νομίζω να κάνει και με αυτό που λέμε "δεσποτικό καθεστώς", δηλαδή απολυταρχικό, που βασίζεται στη δικτατορία ενός ηγέτη κλπ. όπως ήταν του Χίτλερ τότε.

"καισαρισμός" είναι το ίδιο πάλι, δηλαδή το να διοικεί κάποιος απολυταρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι με την απολυταρχία,δηλαδή ο άνθρωπος σήμερα έχει εξανδραποδιστεί εξαιτίας της ανάπτυξης της τεχνολογίας........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πάρε συνέντευξη από ανθρώπους-θύματα των προκαταλήψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top