Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Έχω ακόμα το χαρτί με το θέμα που μας είχαν δώσει.:who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Λοιπόν...όσον αφορά την έκθεση πιο πάνω ή εγώ είμαι τελείως εκτός θέματος ή εσύ είσαι.

Τι είναι αυτό, απόσπασμα από την ιστορία της δημοκρατίας? Ζητήθηκε τίποτα τέτοιο πουθενά? Ή η εκφώνηση με τα παραδείγματα δόθηκε για μόστρα?

Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν αυτό το πράγμα έκατσες να το γράψεις μόνος σου ή σου το υπαγόρευσε κανένας καθηγητής για να γράψεις καλά κτλ., πάντως εγώ έμαθα ένα 5λεπτο πριν ξεκινήσουμε το ότι θα γράψουμε δίωρη έκθεση, χωρίς να έχω κάνει καμία προετοιμασία, χωρίς να έχω διαμορφωμένη άποψη, χωρίς να ξέρω τι μου γίνεται γενικώς. Και έτσι έπρεπε να γίνει, όχι όπως ετοίμασες εσύ την "έκθεση" αυτή. Λοιπόν καλή σου επιτυχία, πάντως εγώ από αυτό που διάβασα ένιωσα ότι έγραψα μύριες φορές καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έκθεση, χωρίς να έχω κάνει καμία προετοιμασία, χωρίς να έχω διαμορφωμένη άποψη, χωρίς να ξέρω τι μου γίνεται γενικώς. Και έτσι έπρεπε να γίνει, όχι όπως ετοίμασες εσύ την "έκθεση" αυτή. Λοιπόν καλή σου επιτυχία, πάντως εγώ από αυτό που διάβασα ένιωσα ότι έγραψα μύριες φορές καλύτερα.


Αυτό ακριβώς κι εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis-kriti

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εμεις σημερα γραψαμε την εκθεση.εγω το μονο που εκανα ηταν να αναλυσω το θεμα οσο πιο πολυ μπορουσα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Το προβλημα για εμενα ηταν πως να χωρισω παραγραφους οταν το θεμα ηταν τοσο ακυρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να χεις θεμα; Εγώ μια ζωή ασυναίσθητα βάζω και σημεία στίξης και κάνω παραγράφους και ποτέ δεν έχουν θεωρηθεί λάθος, απεναντίας, έχουν θεωρηθεί άριστες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να χεις θεμα; Εγώ μια ζωή ασυναίσθητα βάζω και σημεία στίξης και κάνω παραγράφους και ποτέ δεν έχουν θεωρηθεί λάθος, απεναντίας, έχουν θεωρηθεί άριστες επιλογές.


E ναι μωρέ...κι εγώ το ίδιο κάνω σε γενικές γραμμές...!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ναι και εγω μικρος αλλαζα παραγραφους χωρις νοημα αλλα τωρα εχω μαθει οτι η δομη του κειμενου και του λογου ειναι πολυ σημαντικη. Αν δεις ολα τα κειμενα στα βιβλια της γλωσσας και των κειμενων το νοημα καθε παραγραφου ειναι πολυ ξεκαθαρο οπως και η δομη της θεματικη προταση κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ε πρέπει συνήθως το νόημα της τελευταίας πρότασης της μίας παραγράφου να σχετίζεται με αυτό που θα αναπτύξεις στην επόμενη για να υπάρχει συνοχή στον λόγο. Εγώ πάντως έβαλα για πρόλογο γενικά για την Δημοκρατία, οι επόμενες 2 παράγραφοι ήταν για την πολιτική ανεκτικότητα, η τέταρτη ήταν για την αξία του διαλόγου, στην συνέχεια αλλάζει κάπως γιατί πρέπει να αναφερθείς για την συμμετοχή όλων των πολιτών στα κοινά και προς το τέλος να πεις τι μπορούν να προσφέρουν με τις διαφορετικές τους απόψεις και τα ρέστα. Είχα πήξει τόσο πολύ που βαριόμουν τραγικά να βρω επίλογο, οπότε έγραψα ένα "Συνοψίζοντας blah blah" και το ξεπέταξα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StefoC

Νεοφερμένος

Ο StefoC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας. Ειμαι νεο μελος οποτε συγχωρηστε με αν κανω καποιο λαθος στη διατυπωση. Τελως πάντων. Ολα αυτα που ειπε ο φιλος παραπανω για τα μαθηματα που του εβαλαν στο σχολειο εμενα μου φαινονται παραλογα. Μα τοσα πολλα απο τις πρωτες μερες?? Τελως παντων τι να πω? Εμας δεν μας εχουν βαλει σχεδον τιποτα. Ξερετε αν ο διαγωνισμος εχει και καποιο δωρο η ειναι μονο καποιος επαινος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γειά σας. Ειμαι νεο μελος οποτε συγχωρηστε με αν κανω καποιο λαθος στη διατυπωση. Τελως πάντων. Ολα αυτα που ειπε ο φιλος παραπανω για τα μαθηματα που του εβαλαν στο σχολειο εμενα μου φαινονται παραλογα. Μα τοσα πολλα απο τις πρωτες μερες?? Τελως παντων τι να πω? Εμας δεν μας εχουν βαλει σχεδον τιποτα. Ξερετε αν ο διαγωνισμος εχει και καποιο δωρο η ειναι μονο καποιος επαινος?

Οι μαθητές της Γ Γυμνασίου και της Β Λυκείου (μπορεί και της Γ δεν ξέρω:P) γράφουν μια έκθεση σχετική με τη Δημοκρατία και οι καλύτερη από κάθε σχολείο θα διαβαστεί από τον Υπουργό Παιδείας. Κάπως έτσι μας τα 'χε πει η περσινή μας φιλόλογος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Όχι δεν μου πολυ αρέσει να γράφω έκθεση!
Είναι το χειρότερό μου γτ ποτέ δεν έχω ιδέες!
(Δεν έχω ακούσει ποτέ καλό λόγο για την έκθεσή μου ούτε από τον καθηγητή φροντηστιρίου μου ούτε από τους καθηγητές που μου έκαναν στο σχολείο)...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σημειώσεις στη παράδοση !
Και όταν επεξεργάζεστε ένα θέμα , κάνε ένα search στο google και θα βρείς πολλές ιδέες , να αναπτύξεις !
Μάθε συνδετικές λέξεις και φράσεις ! Διάβασε κείμενα-δοκίμια :P
Πολλά μπορούν να σε βοηθήσουν για αυτό ! Μην απογοητεύεσαι ! Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ευχαριστλω πολύ για τις συμβουλές!
Νομίζετε πως δεν έχω ψάξει το gogle για τα θέματα που μου βάζουν;;
Απλά δεν βρίσκω ποτέ τπτ!! :(
Το πρόβλημά μου είναι μόνο οι ιδέες!Διαρθρωτικές λέξεις ξέρω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθείσετε στο πως μπορώ να γράψω τον επίλογο σε ομιλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αν μας ελεγες το θεμα θα μας βοηθουσες. Παντως γενιικα τις ομιλιες τις κλεινουμε καπως ετσι: '' Ελπιζω τα λεγομενα μου να ληφθουν σοβαρα υπ' οψιν και να γινουν αφορμη δραστικων αλλαγων''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the metal boy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια βοηθεια
σημερα εχουμε την εκθεση εμεις,δηλαδη αυριο
οποτε θελω καποια εκθεση ετοιμη αν εχετε τιποτα να βοηθησει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι αυτή είναι η σωστή, η δίκαιη και η έξυπνη λύση.

Πάντως έχουν πει κάποια πράγματα τα παιδιά αν θες να πάρεις ιδέες και όχι να κάνεις ψυχρή αντιγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
επειδη την γραφπυμε και εμεις αυριο και δεν εχω καταλαβει το θεμα και τι θελει να γραψουμε-μπορει καποιος να μου εξηγησει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the metal boy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ουτε εγω νομίζω ειναι σωστο ψυχρη αντιγραφη
αλλα νομιζω ουτε εσυ συμφωνεις να ειναι αναγκαστικο να γράψεις την εκθεση
και christidim,δες ολα τα post κατι θα βρεις
γραψε τις διαφορες γνωστες αρλουμπες για την ελευθερια λογου εκφρασης ,για την βουλη οτι εκπροσωπει τον λαο και οτι ειναι σημαντικο.....κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top