Βοήθεια/Απορίες/Εργασίες στα Θρησκευτικά

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Λοιπόν εργασία για το σχολείο για να πάρουμε υψηλό βαθμό στα θρησκευτικά… Εάν γνωρίζει κάποιος ή αν έχει οικειότητα με κάποιο παπά, ας μου πει ποια γιορτή είναι πιο θεολογική και γιατί. Χριστούγεννα ή Θεοφάνεια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
απο οτι ξερω τα Θεοφανεια
αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι ομως ακριβως το γιατι :/



αν μπορεσω θα σε απαντησω σε καμια ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Και εγώ τα θεοφάνεια νομίζω. τα θεόφάνεια δεν βαφτίστηκε ο Ιωάννης;;; (μπορεί και να κάνω λάθος, δεν τα πολυξέρω αυτά τα χριστιανικά, απλά την άποψη μου λέω). Εννοείται ότι με το βάφτισμα φεύγουν οι αμαρτίες μας από το πρωπατορικό αμάρτημα. Οπότε αφού τα θεοφάνεια έχουν να κάνουν με βάφτισμα λογικά αυτή θα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στα Θεοφάνια πρωτοφανερώθηκε Ο Θεός:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Στα Θεοφάνια πρωτοφανερώθηκε Ο Θεός:)
Για αυτό τα λένε θεοφάνεια;;; Τότε όντως είναι πιο σημαντική γιορτή:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Και εγώ τα θεοφάνεια νομίζω. τα θεόφάνεια δεν βαφτίστηκε ο Ιωάννης;;; (μπορεί και να κάνω λάθος, δεν τα πολυξέρω αυτά τα χριστιανικά, απλά την άποψη μου λέω). Εννοείται ότι με το βάφτισμα φεύγουν οι αμαρτίες μας από το πρωπατορικό αμάρτημα. Οπότε αφού τα θεοφάνεια έχουν να κάνουν με βάφτισμα λογικά αυτή θα είναι

Ο Ιωάννης βάπτισε τον Ιησού στον Ιορδάνη ποταμό, έγινε η εμφάνιση του Αγίου Πνεύματος εν είδει περιστεράς και η ομολογία του Πατέρα ότι "αυτός είναι ο Υιός μου ο Αγαπητός εν ω ευδόκησα".
Τα Θεοφάνεια είναι πιο θεολογική γιορτή.
Είναι η στιγμή της αποκάλυψης της Αγίας Τριάδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Στα Θεοφάνια πρωτοφανερώθηκε Ο Θεός:)
αυτο φυσικα ειναι το σημαντικοτερο γιατι :D

αλλα πρεπει να του το αναλυσουμε και λιγο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λοιπόν εργασία για το σχολείο για να πάρουμε υψηλό βαθμό στα θρησκευτικά… Εάν γνωρίζει κάποιος ή αν έχει οικειότητα με κάποιο παπά, ας μου πει ποια γιορτή είναι πιο θεολογική και γιατί. Χριστούγεννα ή Θεοφάνεια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Λοιπόν ας μην είμαι πιστός θα σου απαντήσω:
Τα θεοφάνεια γιατί εκεί εμφανίστηκε η αγία 3άδα σύσσωμη και όλη μαζί. Το δόγμα του χριστιανισμού είναι ο 3δικός θεός. Άρα να γιατί τα θεοφάνεια είναι πιο θεολογική γιορτή.

τα θεόφάνεια δεν βαφτίστηκε ο Ιωάννης;;; (μπορεί και να κάνω λάθος, δεν τα πολυξέρω αυτά τα χριστιανικά, απλά την άποψη μου λέω). Εννοείται ότι με το βάφτισμα φεύγουν οι αμαρτίες μας από το πρωπατορικό αμάρτημα. Οπότε αφού τα θεοφάνεια έχουν να κάνουν με βάφτισμα λογικά αυτή θα είναι
:P Πλάκα κάνεις!!!!! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
:P Πλάκα κάνεις!!!!! :D

Όχι δεν κάνω καθόλου πλάκα :nono: ήξερα ότι βαφτίστηκε κάποιος από τους δύο΄αλλά δεν ήξερα ποιός. ε στον δωδεκαθεισμό δεν έχουν βαφτήσια, που θες να θυμάμαι ποιον βαφτίσανε στον χριστιανισμο;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Να κάνω το συνήγορο των Χριστουγέννων?Αν δεν υπήρχαν Χριστούγεννα για να ενσαρκωθεί ο Χριστός,πώς θα υπήρχε Αγία Τρίαδα για να εμφανιστεί σύσσωμη τα Θεοφάνεια?
Η έκφραση "πιο θεολογική" δε μου φαίνεται και πολύ σοβαρή.
Εν πάση περιπτώσει,τα Θεοφάνεια πρέπει να ΄ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Στο Δωδεκαθεϊσμό έχουν ονοματοδοσία.
Τι μαθαίνετε στο σχολείο;:eyesup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Τίποτα,πίκρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Στο Δωδεκαθεϊσμό έχουν ονοματοδοσία.
Τι μαθαίνετε στο σχολείο;:eyesup:

Ναι έχουμε ονοματοδοσία αλλά όχι βάφτιση. άλλο το να άλλο το άλλο. Στο σχολείο στα θρησκευτικά μαθαίναμε τα κουτσομπολιά της πόλης από την καθηγήτρια:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όχι δεν κάνω καθόλου πλάκα :nono: ήξερα ότι βαφτίστηκε κάποιος από τους δύο΄αλλά δεν ήξερα ποιός. ε στον δωδεκαθεισμό δεν έχουν βαφτήσια, που θες να θυμάμαι ποιον βαφτίσανε στον χριστιανισμο;:'(
Ο.Κ. Τώρα λύσε μου μια απορία (και ας μου το σβήσουν το μήνυμα):
:) Τη βάφτιση τη λένε και βαφτίσια. Το γάμο πώς? :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ξέρει τα κουτσομπολιά όλης της Ν.Ιωνίας?
-----------------------------------------
Ο.Κ. Τώρα λύσε μου μια απορία (και ας μου το σβήσουν το μήνυμα):
:) Τη βάφτιση τη λένε και βαφτίσια. Το γάμο πώς? :)

Ντροπή:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ο.Κ. Τώρα λύσε μου μια απορία (και ας μου το σβήσουν το μήνυμα):
:) Τη βάφτιση τη λένε και βαφτίσια. Το γάμο πώς? :)
Παντρειά:lol::lol::lol: Όχι όχι δεν θα το πω το άλλο:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γωγώ, αν επιτρέπεται, είσαι δωδεκαθεΐστρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ξέρει τα κουτσομπολιά όλης της Ν.Ιωνίας?
Όχι. όλου του Άργους
-----------------------------------------
Γωγώ, αν επιτρέπεται, είσαι δωδεκαθεΐστρια;
Ναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Στα Θεοφάνια πρωτοφανερώθηκε Ο Θεός:)

ελεος. ο Θεος συμφωνα με τον χριστιανισμο αλλα και τον Ιουδαισμο, φανερωθηκε στην παλαια διαθηκη (Μωυσής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν έχω ξαναμιλήσει δια ζώσης με δωδεκαθεϊστή. Θα ήταν ενδιαφέρον να πεις πώς συμβαίνει αυτό σε μια χριστιανική κοινωνία, τι διαφορές εντοπίζεις μεταξύ χριστιανισμού-δωδεκαθέου, πώς αντιλαμβάνεσαι τη θεότητα, το Δία για παράδειγμα. Θα ήθελα να ακούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top