Θρησκευτικά - Βοήθεια/Απορίες/Εργασίες στα Θρησκευτικά

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά αύριο γράφω θρησκευτικά και το βιβλίο μου λέει πολύ μπερδεμένα το τι είναι τα συνοπτικά ευαγγέλια και γιατί ονομάζονται έτσι.

Μπορεί κάποιος να μου πει , please ?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Κι εγώ αύριο δίνω θρησκευτικά!!!!!!!
Κι εγώ αύριο έχω για τα συνοπτικά ευαγγέλια!!!
Τα διάβασα από το βιβλίο....
ίσως μπορείς να βρεις πληροφορίες για αυτά στο google.
Θα ψάξω τώρα εγώ για να βρω.....
Αν βρω θα παραθέσω την ιστοσελίδα εδώ για να τα διαβάσεις...
Η προσωπική μου άποψη είναι να μην τα βάψεις μαύρα που δεν βρήκες για αυτά...
Δηλαδή εννοώ ότι οι ερωτήσεις θα είναι επιλογής και ο καθηγητής σας δεν περιμένει κάτι που να μην το λέει το βιβλίο........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι το ξέρω ότι είναι επιλογής τα θέματα,αλλά επειδή μας έχει πολλή εισαγωγή θέλω να τη μάθω καλά για να είμαι σίγουρη για τα θέματα και ότι μπορώ να τα απαντήσω.
το βιβλίο πάντος τα λέει αλαμπουρνέζικα!

αυτό λέει στο wiki

Συνοπτικά Ευαγγέλια ονομάζονται τα τρία πρώτα ευαγγέλια της Καινής Διαθήκης, το κατά Ματθαίον, το κατά Μάρκον και το κατά Λουκάν, τα οποία, καταγραφόμενα σε παράλληλες στήλες και συγκρινόμενα μεταξύ τους, μπορούν να εξεταστούν συνοπτικά (συν-όψις) για να διαπιστωθούν οι ομοιότητες και οι διαφορές τόσο ως προς τη μορφή όσο και ως προς το περιεχόμενο. Κατ' αυτό τον τρόπο, και οι συγγραφείς τους ονομάζονται και συνοπτικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
καμία σχέση με αυτό που λέει το βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι και έχω μπερδευτεί κανονικότατα!! :'(
ο καθηγητής μας μάς είπε ακόμη πως λέγονται συνοπτικά επειδή δίνουν μια συνοπτική (ολοκληρωμένη) εικόνα για τη ζωή και το έργο του Ιησού !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
όχι δεν λέγονται συνοπτικά επειδή είναι μικρά... Λέγονται έτσι επειδή:
-αρχικά η λέξη συνοπτικά βγήκε από το συν+όψη που σημαίνει μία "ταυτόχρονη ματιά"
-Και οι τρεις ευαγγελιστές έχουν κοινά στοιχεία στα ευαγγέλιά τους. Ο ματθαίος και ο Λουκάς πήραν τα βασικά για να κάνουν τα ευαγγέλιά τους από τον Μάρκο. Έτσι είναι λογικό, αφού και τα τρία ευαγγέλια έχουν την ίδια πηγή να εμφανίζουν τα πράγματα με τον ίδιο σχεδόν τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
αχ thanks βαλίτσα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά SOS!
Θέλω να μου πείτε επιγόντως την πρώτη άσκηση απο την σελίδα 58 καθώς και τη λύση της στο βιβλίο των θρησκευτικών της β γυμνασίου...
την έχω χάσει!!!!!!!!!!!!!!!
Σε όποιον μου το πει θα του είμαι ευγνώμων....:help::help::help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
1.Ευαγγελισμος
2.Γεννηση
3.Υπαπαντη
4.Προσκυνηση των Μαγων
5.Φυγη στην Αιγυπτο
6.Ο δωδεκαετης Ιησους στο Ναο
7.Βαπτιση
8.Αποκεφαλιση του Ιωαννη
9.Κληση των μαθητων
10.Κηρυγμα στη Ναζαρετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! για τον κόπο που έκανες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σου χρωστάω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):no1::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τίποτα εσύ να σαι καλά!Και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lakis

Νεοφερμένος

Ο ΑιμίλιοΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Eμας η 8εολογος μας ειχε πει γιατι περιγραφουν τα γεγονοτα απ την ιδια "σκοπια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά ευτυχώς δεν μπήκαν τα συνοπτικά ευαγγέλια!!!!
ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδία μήπως ξέρεται που μπορώ να βρώ πληροφορίες για τα "τελώνεια"?
Μας έβαλαν εργασία στα θρησκευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γκούχου, γκούχου...

Για τα τελώνια; Παράξενο... στα Θρησκευτικά;:!:

Ορίστε μερικά:
https://el.wikipedia.org/wiki/Τελώνια

Μπορείς να γκουγκλάρεις για να βρεις κι άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

Σας ευχαριστω παρα πολυ. Με βοηθησατε αρκετα.
-----------------------------------------
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι η εξής:

1) -Τι σας κάνει εντύπωση στον τρόπο με τον οποίο την υπερασπίστηκε ο Ιησούς; Θρησκευτικά σελίδα 75 μάθημα 17 αύριο γράφω για αυτό όποιος απαντήσει να απαντήσει γρήγορα please
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Θα γραψω αυτα που μας ειπε η καθηγητρια αν και ποτε δεν καταλαβα που κολλανε......

Παρρισια,τολμη,εφυεστατη τακτικη: γραψιμο στο εδαφος, σιωπη, σοβαροτητα, αναμονη, αφοπλιστικη απαντηση στο ερωτημα παγιδα. Υπευθυνη, σοβαρη και φιλανθρωπη στιριξη της γυναικας.

Ελπιζω να σε βοηθησα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evans21

Νεοφερμένος

Ο evans21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο Ιισουσ παρολο που κινδινευει απανταει με τον καταλιλοτερο τροπο ι σιοπη στον λογο του τον κανει σοβαρο και η αναμονη κανει τουσ ανθρωπουσ να σκευτουν και αυτοι φευγουν.Με αυτα που ειπε δεν ειναι αντιθετοσ στον νομο του Μοηση αλλα ουτε σε αυτα που ελεγε για φιλεσπλαχνια και σινγορεση.ετσι τα λογια του ηταν σοφα και εφιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top