Βλέπετε "Ειδήσεις" ;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εντάξει δεν θα σταθώ στο troktiko θα δω μετά αυτά αν ισχύουν αυτά που ανέφερες. Και όσον αφορά τους <<επαγγελματίες >> δημοσιογράφους που νοιάζονται για εμάς, θα σου δώσω απλά παραδείγματα :Μ. Ζαχαρέα- Καμπουράκης, είδαν το περίφημο dvd με το Ζαχόπουλο αλλα το αρνήθηκαν και απέκρυψαν πολλά στοιχεία από την υπόθεση. Θέμος Αναστασιάδης κάνει σατυρική εκπομπή αλλά είναι δημοσιογράφος και μάλιστα πολλά χρόνια στο χώρο, έδωσε το dvd στον Καραμανλή και πήρε 5 ek. ευρώ!!! Έχει την εφημερίδα θέμα που θεωρείται μία αξιόπιστη εφημερίδα!!!!! Όλοι αυτοί βρίσκονται ακόμη στην τηλεόραση και δεν έχουν δώσει καμία εξήγηση. Κανείς δεν είναι άγιος αλλά δεν μπορώ να ακούω για αξιόπιστες ειδήσεις!!!!! Μερικές μπορεί να είναι αλλά όσες αφορουν τα πολιτικά,οι δημοσιογράφοι ξέρουν αλλά δεν μιλάνε!!!
Σε όλα αυτά που γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ. Δεν υπερασπίζομαι κανέναν και ξέρω και εγώ τι είναι οι δημοσιογράφοι. Ο ίδιος ο Κακαουνάκης κάποτε είχε πει "ο καλύτερος από εμας έχει σκοτώσει τη μάνα του". Στο μόνο σημείο που διαφωνούμε είναι ότι εσύ θεωρείς τους ανώνυμους του ίντερνετ πιο αξιόπιστους από τους επώνυμους. Εγώ (και ειδικά για το troktiko) έχω την αντίθετη γνώμη. (κάθε άποψη είναι σεβαστή, δεν μπορεί να έχουμε όλοι την ίδια άποψη για κάτι) :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Όχι, δεν συμφωνώ οτί οι ανώνυμοι είναι καλύτεροι απο τους επώνυμους δημοσιογράφους, τουλάχιστον οι επώνυμοι δημοσιογράφοι παίρνουν την ευθύνη όσων λένε. Μάλλον δεν κατάλαβες καλά ή το διατύπωσα λάθος. Ουσιαστικά λεω ότι όλοι είναι αγγελικά σκατά!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ναι,βλέπω σταρ καθημερινά και ανεληπώς :D :whistle:
Βλέπω ειδήσεις,παλιότερα περισσότερο,τώρα προτιμώ το ίντερνετ.Πιστεύω πως οι ειδήσεις δεν είναι ειδήσεις.Όχι τουλάχιστον 100% αληθείς.Δυστυχώς αδυνατώ να πιστέψω και να εστερνιστώ όσα λένε τα καλά-κανάλια-με-τους-καλούς-δημοσιογράφους-και-πάνω-απο-όλα-άνθρωπους-που ενδιαφέρονται-για-το-καλό-του-πολίτη :whistle:Σόρρυ...:redface:
Μας κατευθύνουν.Λένε όσα θέλουν -και τους συμφέρει-να πουν,φυσικά με την ανάλογη σάλτσα.Ε,την τρως εσύ στον καναπέ σου την πουτανέσκα(μακαρονάδα καλέ)και είσαι ευτυχισμένοοος που μαθαίνεις την αλήθεια.Να πως είμαστε όλοι χαρούμενοι και το κυριότερο σε αναστολή.Αυτή η αναστολή πιστεύω πως πραγματοποιείται μέσα απο εκπομπές τύπου Ράδιο Αρβύλα,Αλ τσαντίρ,όλα 10 κτλ κτλ(ναι,τις βλέπω και εγώ :)).Πιστευει ο πολίτης πως έχει κάποιον ''δικό''του εκεί πάνω.Οι πολιτικοί τα θέλουν όλα αυτά.Αν δεν τα ήθελαν ,αυτές οι εκπομπές δεν θα είχαν γίνει ή θα είχαν κοπεί στο 1ο επισόδειο.(Μη με λιθοβολίσετε!!!Είπαμε,έχω και έναν οίστρο σήμερα :P)
Τι να πω...για να μάθουμε την αλήθεια θα πρέπει να πληροφορούμαστε για το ίδιο γεγονός απο διάφορες πηγές και τελικά να κάνουμε τους συνδιασμούς μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις πως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βλέπουμε ειδήσεις και θα ζούμε στον κόσμο μας, αλλά θα βλέπουμε κριτικά και θα διαλέγουμε τι θα πιστευουμε και τι όχι.

Ενας κινεζος διανοουμενος ειχε πει 'Ενα ψεμα που λεγετε χιλιες φορες γινεται αληθεια'
Πχ αυτη η οικονομικη κριση και ταχα, ειναι παπαριες. Εψαχναν αφορμη για να πεινασει πιο πολυ ο λαος και να μην γκρινιαξει, να λενε βοηθαμε την Ελλαδα. Γιατι νομιζεται οτι ελεγαν για οικονομικη κριση περιπου 3 μηνες πριν αρχιζουν να λιανιζουν τους μισθους; Για να την πιστεψει ο λαος και να μην αντιδρασει σε μια τοσο φασιστικη κινηση. Ας το παραδεχτουμε, απο την στιγμη που η Ελλαδα εγινε ανεξαρτητο κρατος (καπου το 1830 αν θυμαμε καλα) ειχαμε παρει ειδη πολλα δανεια, και υμασταν υπερχρεωμενοι. Απο τοτε μεχρι τωρα παντα χρωσταμε πολλα. Απλως τωρα οπως ειναι λογικο, αυτοι που δινουν τα δανεια θελουν τα λεφτα τους πισω, αλλα και οι πολιτικοι θελουν να βγαζουν τα κερατα τους για να εχουν 20 σπιτια και 50 αμαξια, οποτε τι να κανουν οι ανθρωποι; Γαμανε στον κολο τους απλους ανθρωπους.

Οχι αυτο δεν μου το ειπε κανεις, το σκεφτικα μονος μου, οι γονεις μ τις πιστευουν τις παπαριες που λενε για την κριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
:) Υποτίθεται ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε για το τι γίνεται στην Ελλάδα και τον κόσμο. Βλέπω όμως ότι πολλοί συμμαθητές μου δεν βλέπουν ποτέ ειδήσεις ή βλέπουν μόνον αθλητικά και κοτσομπολίστικα.
:hmm: Πιστεύετε ότι είναι καλό να μαθαίνουμε τι γίνεται γύρω μας? Εσείς βλέπετε ειδήσεις? Πιστεύεται ότι οι ειδήσεις μας ενημερώνουν πραγματικά? Σε ποια κανάλια βλέπετε συνήθως?
:P Να απαντήσω για μένα: Ναι, το να μαθαίνουμε τι γίνεται στον κόσμο πάντα καλό είναι. Βλέπω αρκετά τακτικά ειδήσεις, σχεδόν κάθε μέρα (ή στην TV ή στο ίντερνετ). Σίγουρα η ενημέρωση από τις ειδήσεις ή δεν είναι πάντα σωστή ή μας βάζουν ότι θέλουν να μας περάσουν, αλλά εμείς πρέπει να μη δεχόμαστε τα πάντα αλλά να κάνουμε επιλογή. Βλέπω ειδήσεις στα κρατικά κανάλια. Αυτό γιατί έίναι πιο σοβαρές και έχουν πολύ περισσότερα εξωτερικά. Επίσης δεν έχουν τις σαχλαμάρες και τα κοτσομπολιά των ιδιωτικών (για παράδειγμα απεχθάνομαι τις ειδήσεις του σταρ).

Ενημερώνομαι κυρίως μέσω τηλεόρασης. Βλέπω ειδήσεις όποτε έχω χρόνο. Συνήθως παρακολουθώ ΑΝΤ1.
Γενικά, αν δεν δω ειδήσεις αισθάνομαι εκτός τόπου και χρόνου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Καλή είναι η ενημέρωση, αλλά να είναι ουσιαστική και πραγματική. Η τηλεόραση δεν παρέχει ουσιαστική ενημέρωση, επειδή παρέχει πολιτικά κατευθυνόμενη είδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να βλέπουμε ειδήσεις και να ενημερωνόμαστε...αλλά δυστηχώς υπάρχει τόση παραπληροφόρηση πλέον...που δε ξέρω τελικά αν αξίζει να ασχολούμαστε.....εγώ δε βλέπω ειδήσεις, και γιατί δεν έχω τόσο χρόνο αλλά και γιατί μου φαίνονται πολύ βαρετές κάποιες φορές...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
προσωπικα μου αρεσουν οι ειδησεις της νετ ,απ την αλλη τωρα τελευταια δεν βλεπω καθολου κυριως γιατι εχω βαρεθει να μου πιπιλιζουν το μυαλο με το ιδιο θεμα 20 ωρες το 24ωρο


αντιθετα διαβαζω αρκετα συχνα απο το ιντερνετ τις ειδησεις για την ελλαδα -κοσμο επιστημες,θεωρω πιο τιμιο να μπορεις να επιλεξεις το να διαβασεις ή οχι κατι παρα συντονισμενα να σε αναγκαζουν να δεις ειδησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
εγώ πάντα ψάχνω δελτίο που δεν έχει παράθυρα!!! είναι πραγματικά σπάσιμο νεύρων!!!και το χειρότερο, πάντα καταλήγουν να μιλούν όλοι μαζί και ο παρουσιαστής να μη μπορεί να τους σταματήσει!!! όταν βλέπω ειδήσεις πάντως, προτιμώ την ετ3 και τις ειδήσεις του σκάι διότι φαίνεται οι πληροφορίες τους να είναι αξιόπιστες και προπαντώς δεν εμπλέκουν την είδηση με τα σχόλια!!! επιπλέον σε αυτά τα δύο κανάλια γίνεται σχεδόν επί καθημερινή βάση ενημέρωση για οικολογικά και τεχνολογικά ζητήματα. τέλος οι παρουσιαστές είναι γνώστες της νέας ελληνικής γλώσσας και ξέρουν να τη χρησιμοποιούν σωστα. όσον αφορά στον τύπο ανάλογα τα κέφια παίρνω βήμα, καθημερινή και πιο συχνά real news. στην τελευταία γράφουν δημοσιογράφοι και μη, εκπροσωπούνται σχεδόν όλες οι παρατάξεις (όπως είναι γνωστό αρκετές εφημερίδες "ανήκουν" σε κόμματα) διαβάζοντας έτσι πολλές απόψεις σχετικά με ένα θέμα. τέλος υπάρχουν και ειδικά ένθετα κάθε κυριακή για το περιβάλλον, την οικονομία, τα αθλητικά, τις τέχνες και τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Και εγώ παρακολουθώ ειδήσεις!!! Κυρίως από το Ιντερνετ γιατι όσο να ναι στην τηλεόραση τα πράγματα τα παρουσιάζουν πολύ διαφορετικά...Περισσότερο μου αρέσει αυτή η ιστοσελίδα της Ελευθεροτυπίας www.enet.gr καθώς και η ιστοσελίδα του alfavita...!!!!
Απεχθάνομαι τις ειδήσεις του star...Δεν μπορώ ούτε για πέντε λεπτά να αφήσω σε αυτό το κανάλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
:) Υποτίθεται ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε για το τι γίνεται στην Ελλάδα και τον κόσμο. Βλέπω όμως ότι πολλοί συμμαθητές μου δεν βλέπουν ποτέ ειδήσεις ή βλέπουν μόνον αθλητικά και κοτσομπολίστικα.
:hmm: Πιστεύετε ότι είναι καλό να μαθαίνουμε τι γίνεται γύρω μας? Εσείς βλέπετε ειδήσεις? Πιστεύεται ότι οι ειδήσεις μας ενημερώνουν πραγματικά? Σε ποια κανάλια βλέπετε συνήθως?
:P Να απαντήσω για μένα: Ναι, το να μαθαίνουμε τι γίνεται στον κόσμο πάντα καλό είναι. Βλέπω αρκετά τακτικά ειδήσεις, σχεδόν κάθε μέρα (ή στην TV ή στο ίντερνετ). Σίγουρα η ενημέρωση από τις ειδήσεις ή δεν είναι πάντα σωστή ή μας βάζουν ότι θέλουν να μας περάσουν, αλλά εμείς πρέπει να μη δεχόμαστε τα πάντα αλλά να κάνουμε επιλογή. Βλέπω ειδήσεις στα κρατικά κανάλια. Αυτό γιατί έίναι πιο σοβαρές και έχουν πολύ περισσότερα εξωτερικά. Επίσης δεν έχουν τις σαχλαμάρες και τα κοτσομπολιά των ιδιωτικών (για παράδειγμα απεχθάνομαι τις ειδήσεις του σταρ).

για να αποφυγω ακριβως τη προπαγανδιστικη ενημερωση των καναλιων διαβαζω New York Times ( : https://www.nytimes.com/ ) στο ιντερνετ...και παλι δν τα πιστευω ολα. συμφωνω με οτι λες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ειδησεις σπανια βλεπω.Η αν δω,θα δω στο κρατικο καναλι.Star και λοιπες χαζομαριτσες,δεν μου προσφερουν κατι για να κατσω να δω.
Παντως,λογω της σημερινης καταστασης στην χωρα,προσπαθω και ενημερωνομαι για οτι γινεται-κυριως για τα οικονομικα- ειτε μεσω ιντερνετ ειτε μεσω ξενων ειδησεογραφικων δελτιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Σπάνια. Αν θυμάμαι πριν 2-3 χρονάκια προτρέπανε τον κόσμο να αγοράσει κρατικά ομόλογα ενώ γνωρίζανε ότι η χώρα όδευε προς πτώχευση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Βασικά έτσι όπως έχουν καταντήσει οι ειδήσεις όλο για σεισμούς/ατυχήματα/φωτιές/φτώχειες/πολέμους μιλάνε!
Αν θα τις βλέπω και να σκοτίζομαι για όλα αυτά και να χαλά η διάθεση μου,τι να την κάνω την ενημέρωση"/???
Και πλέον έχω βαρεθεί να ακούω συνεχώς για την οικονομική κρίση!
Τα υπόλοιπα που λένε είναι λίγα για την πολιτική και τα υπόλοιπα είναι μόδα[που ποσώς με ενδιαφέρει] και κάνα νέο απ'τον γύρω κόσμο!
Έπειτα μπαίνουν τα αθλητικά που με αφήνουν παντελώς αδιάφορη και τελικά το μόνο που προσέχω είναι ο καιρός!
ίσως είναι λάθος η άποψή μου για μερικούς...
απλά έτσι το βλέπω εγώ!


Υ.Σ Μιλάω για τις ειδήσεις στην Κύπρο αλλά δεν νομίζω να είναι πολύ διαφορετικά στην Ελλάδα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top