Βιοτεχνολογία Γεωπονικού

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπέρα

Περασα φετος στο παραπανω τμημα καθως βρισκεται στην πολη μου και δεν υπηρχε η δυνατοτητα να φυγω επαρχια για καποιο τμημα βιολογιας που αποτελουσε τον πρωτο μου στοχο.Θα ηθελα να ρωτησω απο αυτους που γνωριζουν το συγκεκριμενο τμημα αν ασχολειται καθολου με την μελετη του ανθρωπου η περιοριζετε αποκλειστικα στην μελετη φυτικων και ζωικων οργανισμων (τα μαθηματα παρουσιαζουν σημαντικες ομοιοτητες με αυτα του βιολογικου).Επισης οι αποφητοι του τμηματος αναγνωριζονται ως ΠΕ-Γωπονοι η ως ΠΕ-Βιολογοι.Προσωπικα δεν με ενδιαφερουν καθολου τα γεωπονικα θεματα και για αυτο προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες σχετικα με τη σχολη προκειμενου να παρω την αποφαση να ξαναδωσω εξετασεις η να την ακολουθησω.Ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπέρα

Περασα φετος στο παραπανω τμημα καθως βρισκεται στην πολη μου και δεν υπηρχε η δυνατοτητα να φυγω επαρχια για καποιο τμημα βιολογιας που αποτελουσε τον πρωτο μου στοχο.Θα ηθελα να ρωτησω απο αυτους που γνωριζουν το συγκεκριμενο τμημα αν ασχολειται καθολου με την μελετη του ανθρωπου η περιοριζετε αποκλειστικα στην μελετη φυτικων και ζωικων οργανισμων (τα μαθηματα παρουσιαζουν σημαντικες ομοιοτητες με αυτα του βιολογικου).Επισης οι αποφητοι του τμηματος αναγνωριζονται ως ΠΕ-Γωπονοι η ως ΠΕ-Βιολογοι.Προσωπικα δεν με ενδιαφερουν καθολου τα γεωπονικα θεματα και για αυτο προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες σχετικα με τη σχολη προκειμενου να παρω την αποφαση να ξαναδωσω εξετασεις η να την ακολουθησω.Ευχαριστω πολυ.

επειδη κι εγω για αυτο το τμημα στοχευα και το ειχα ψαξει, απ'οτι ειχα διαβασει σε ενα θεμα εδω μεσα, δυστυχως αναγνωριζονται ως γεωπονοι και οχι ως βιοτεχνολογοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εγώ βιολογικό στόχευα αλλά το πρόσθεσα στο μηχανογραφικό επειδή φάνηκε να έχει πιο άμεση σχέση με το τμήμα της 1ης μου επιλογής.Τα μαθήματα όπως προείπα μοιάζουν αρκετά ενώ τ Γεωπονικά μαθήματα έχουν περιοριστεί κατά πολύ αν όμως ισχύει αυτό που λες τότε λογικά πάμε για του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πτυχιούχος του εν λόγω τμήματος (γεωπονικής βιοτεχνολογίας, τότε). Οι γενικές αρχές βιολογίας και βιοτεχνολογίας είναι ίδιες (άνθρωπος-φυτά-ζώα), ωστόσο τα προχωρημένα μαθήματα εστιάζουν σε εφαρμογές φυτών-ζώων. Στο τμήμα βιολογίας υπάρχουν και τα τρία (άνθρωπος-φυτά-ζώα) και όντως υπάρχουν πολλές ομοιότητες με τα μαθήματα ενός βιολογικού τμήματος.

Εν γένει, η βιοτεχνολογία αποτελεί μεθόδους και τεχνικές, που εφαρμόζονται σε οποιαδήποτε κλάδο σχετικά με βιολογία-χημεία-βιοχημεία (από ιατρική μέχρι βιολογία/γεωπονία και από χημική μηχανική μέχρι ιχθυολογία).

Το τμήμα εδράζεται σε γεωπονικό πανεπιστήμιο και βγαίνεις πε γεωπόνος-βιοτεχνολόγος και όχι πε-βιολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Λογικά το πρόγραμμα σπουδών εχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό από την ημέρα που αποφοίτησε έως σήμερα θεωρώ,ωστόσο ευ εισουν ικανοποιημένος από την σχολή.Στη συγκεκριμένη σχολή θα έχω να κάνω με πολύ Γεωπονια (αν μπορώ να εκφραστώ έτσι).Τελος μήπως γνωρίζεις τις σημαντικότερες διαφορές μεταξύ των αποφοίτων του εν λόγω τμήματος και αυτών του βιολογικού σε επίπεδο επαγγελματικών δικαιωμάτων.Ευχαριστω για την απάντηση σου με βοήθησες πολύ όντας αποφοιτος του τμήματος και θα ήθελα να μάθω κάποια πραγματάκια ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για εμένα αποτέλεσε το 2ο πτυχίο μου. Δεν το έκανα στα 18-23 μου (τότε ήταν Γεωργική Βιολογία & Βιοτεχνολογία), αλλά αργότερα (όταν ήταν Γεωπονική Βιοτεχνολογία). Το πρόγραμμα σπουδών πλέον (ως Βιοτεχνολογία) έχει την ιδιαιτερότητα να έχει το "πολύ γεωπονία" που αναφέρεις ως μαθήματα επιλογής και ανάλογα με τις επιλογές μαθημάτων δύναται να μην κάνεις και "καθόλου γεωπονία" (αν μπορώ να εκφραστώ έτσι).

Το παρόν προπτυχιακό πρόγραμμα θα έλεγα ότι μοιάζει αρκετά (ή περισσότερο) με κάποιο πρόγραμμα βιολογίας και για να είμαι πιο ακριβής, μοιάζει περισσότερο με το ΒΕΤ Ιωαννίνων, αλλά και το Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας ΠΘ ως προς τις εφαρμογές βιολογίας.

Η σημαντικότερη διαφορά είναι στα επαγγελματικά δικαιώματα είναι αυτό που ανέφερα εξαρχής: πε-γεωπόνος-βιοτεχνολόγος εδώ, ενώ από τα βιολογικά τμήματα είσαι πε-βιολόγος. Με ό,τι μπορείς να καταλάβεις από αυτό ως μαθητής λυκείου και οσονούπω πρωτοετής. Δεν ξέρω τι άλλο έχεις στο μυαλό σου. Ρώτα το...

Κάτι σημαντικό για εμένα: όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν στο ischool και εργασιακά μιλώντας, η βιοτεχνολογία αποτελεί έρευνα και ουσιαστική ενασχόληση με τη βιοτεχνολογία ως εργαζόμενος σημαίνει στα προσόντα τουλάχιστον κάτοχος διδακτορικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Επομένως με το συγκεκριμένο πτυχίο και ενδεχομένως με κάποιο μεταπτυχιακό θα έχω την δυνατότητα να ασχοληθώ με τον άνθρωπο είτε σε ερευνητικό επίπεδο η οτιδήποτε άλλο στα πλαίσια πάντα των δυνατοτήτων μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
σε μεταπτυχιακό επίπεδο δύναται να ασχοληθείς με ό,τι θέλεις (ακόμα και σε κλάδο άσχετο με το προπτυχιακό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γενικα οι αποφοιτοι βρισκουν δουλεια πανω στο αντικειμενο? Εχει προοπτικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ενδεικτικά ένας απόφοιτος του τμήματος χωρίς να έχει παρακολουθήσει κάποιες μεταπτυχιακές σπουδές ως τι μπορεί να εργαστεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasks

Νεοφερμένος

Ο thomasks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι φοιτητής του τμήματος Βιοτεχνολογίας στο 2ο έτος. Η σχολή είναι πολύ απαιτητική με πολλά μαθήματα και εργαστήρια. Η αλήθεια είναι ότι στα 2 πρώτα έτη έχει κατ εξοχήν μαθήματα γενικών γνώσεων συν γεωπονικά. Από το 3ο έτος και έπειτα καλυτερεύει το πρόγραμμα σπουδών με πολλά βιολογικά μαθήματα τα οποία όμως προσανατολίζονται σε φυτικούς-ζωικούς οργανισμούς .Τώρα όσον άφορα το τι μπορεί να κάνει ένας απόφοιτος, ισχύει ότι βγαίνει γεωπόνος με εξειδίκευση στην βιοτεχνολογία άλλα με μετέπειτα μεταπτυχιακά μπορείς να φτάσεις εκεί που θέλεις.Είναι ένα πολύ δυνατό τμήμα που σου προσφέρει τεράστια γκάμα γνώσεων τις οποίες αξιοποιείς μετέπειτα όπως θέλεις ,παρολ αυτά απαιτεί πολύ διάβασμα και ενασχόληση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι φοιτητής του τμήματος Βιοτεχνολογίας στο 2ο έτος. Η σχολή είναι πολύ απαιτητική με πολλά μαθήματα και εργαστήρια. Η αλήθεια είναι ότι στα 2 πρώτα έτη έχει κατ εξοχήν μαθήματα γενικών γνώσεων συν γεωπονικά. Από το 3ο έτος και έπειτα καλυτερεύει το πρόγραμμα σπουδών με πολλά βιολογικά μαθήματα τα οποία όμως προσανατολίζονται σε φυτικούς-ζωικούς οργανισμούς .Τώρα όσον άφορα το τι μπορεί να κάνει ένας απόφοιτος, ισχύει ότι βγαίνει γεωπόνος με εξειδίκευση στην βιοτεχνολογία άλλα με μετέπειτα μεταπτυχιακά μπορείς να φτάσεις εκεί που θέλεις.Είναι ένα πολύ δυνατό τμήμα που σου προσφέρει τεράστια γκάμα γνώσεων τις οποίες αξιοποιείς μετέπειτα όπως θέλεις ,παρολ αυτά απαιτεί πολύ διάβασμα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας τα σχόλια σας είναι πραγματικά ενθαρρυντικά.Απο όσο κατάλαβα με ένα μεταπτυχιακό θα έχω την δυνατότητα να προσανατολίστω στην ενασχόληση με τον ανθρώπινο οργανισμό.Οσον αφορά την μέχρι τώρα εμπειρία σου από τη σχολή από άποψη μαθημάτων είσαι ικανοποιημένος?Ως κάτοχος μόνο του πτυχίου της σχολής και χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό σε ποιους τομείς μπορείς να απασχολήθεις,είσαι περιορισμένος στην μελέτη αποκλειστικά ζωικων-φυτικων οργανισμών?Τέλος γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής στο βιολογικό με κατατακτήριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasks

Νεοφερμένος

Ο thomasks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν αποτελει κατι το ενδιαφερον ,απο αποψης μαθηματων με ορισμενες παντα εξαιρεσεις ενω χρειαζεται συνεχης επαφη καθως οι θεωριες και τα εργαστηρια εξεταζονται ξεχωριστα ,με αποτελσεμα την υπαρξη πολλων μαθηματων ,που αν δεν περασεις μαζευονται και γινονται βουνο.Χωρις μεταπτυχιακο μπορεις να ασχοληθεις με ερευνα αλλα και να στελεχωσεις διαφορες φαρμακευτικες εταιριες.Στην Ελλαδα η βιοτεχνολογια ειναι κατι καινουριο ακομα, σε αντιθεση με το εξωτερικο που εχεις σιγουρα πολυ περισσοτερες ευκαιρες και διεξοδους πανω στον τομεα της βιοτεχνολογιας.Παντως επειδη και εγω ειχα το διλημμα βιολογικα η βιοτεχνολογια, πιστευω πως η βιοτεχνολογια ειναι περισσοτερο εξειδικευμενη παρεχοντας πιο στοχευμενες βαρβατες γνωσεις εχοντας πολλες δυνατοτητες μετεπειτα.Αλλα εαν θες κατι πιο γενικο και μετα να εξειδικευτεις τοτε το βιολογικο ειναι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής το μόνο πρόβλημα που είχα με το συγκεκριμένο τμήμα (εξού και η δημιουργία του θεματος) ήταντο γεγονός της ενασχόλησης μου μόνο με ζωικουςκαι δυτικούς οργανισμούς και καθόλου με την μελέτη του ανθρώπινου οργανισμού σε επαγγελματικό κυρίως επίπεδο (το ξέρω ακούγεται κοινοτοπο).Ομως μετά από αυτά που άκουσα από αυτή τη συζήτηση τόσο από εσένα όσο και από τα άλλα μέλη δεν βρίσκω κάποιο ουσιαστικό λόγο να μην ακολουθήσω τη σχολή.Τωρα όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση είναι το τελευταίο ζήτημα που με απασχολεί καθώς δεν σκοπεύω να παραμείνω στη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο το βιολογικό θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μου η μήπως πρέπει να πάω στην κατευθυνση της Ιατρικής βιολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πανρως, το γεωπονικο σαν πανεπιστημιο, και καλους καθηγητες εχει, και καλη οργανολογια, και δραστηριοτητες, και διεξοδους, κι ευκαιριες.

Τωρα αν δεν αρεσει ο κλαδος σε καποιο παιδι, ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Προς Θεού δεν έχω να πω κάτι για το Πανεπιστήμιο καθώς δεν γνωρίζω και τι παίζει κιόλας.Εγω μιλάω για τα προσωπικά μου ενδιαφέροντα και τις προσωπικες μου ανησυχίες.Δεν αμφισβητώ το επίπεδο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top