Βιοτεχνολογία ΓΠΑ

kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σε όλα τα μέλη του φόρουμ
Δίνω πανελλαδικές φέτος και έχω ως δεύτερη προτίμηση το τμήμα βιοτεχνολογιας του γεωπονικού Αθήνας (πρώτη επιλογή έχω κάποιο από τα βιολογικα αλλά κακά τα ψέματα αμφιβάλλω αν πιάνω τα μόρια λόγω φυσικής). Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ασχοληθώ με εφαρμογές της βιολογίας στον τομέα της υγείας. Σκεφτόμουν πως μέσα από το τμήμα της βιοτεχνολογίας θα μπορέσω να αποκτήσω τα βασικά εφόδια ώστε να εξειδικευτω στο πεδίο που θέλω μέσω ενός μεταπτυχιακού.
Με προβληματίζει δε ότι το τμήμα αυτό δίνει τον τίτλο γεωπόνου και όχι βιολόγου, και ίσως αναλωθω σε πολλά γεωπονικά μαθήματα.
Υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει ο ίδιος ή δικό του πρόσωπο στο τμήμα αυτό ???
Και αν ναι τι γνωρίζει ??
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Γεια σε όλα τα μέλη του φόρουμ
Δίνω πανελλαδικές φέτος και έχω ως δεύτερη προτίμηση το τμήμα βιοτεχνολογιας του γεωπονικού Αθήνας (πρώτη επιλογή έχω κάποιο από τα βιολογικα αλλά κακά τα ψέματα αμφιβάλλω αν πιάνω τα μόρια λόγω φυσικής). Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ασχοληθώ με εφαρμογές της βιολογίας στον τομέα της υγείας. Σκεφτόμουν πως μέσα από το τμήμα της βιοτεχνολογίας θα μπορέσω να αποκτήσω τα βασικά εφόδια ώστε να εξειδικευτω στο πεδίο που θέλω μέσω ενός μεταπτυχιακού.
Με προβληματίζει δε ότι το τμήμα αυτό δίνει τον τίτλο γεωπόνου και όχι βιολόγου, και ίσως αναλωθω σε πολλά γεωπονικά μαθήματα.
Υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει ο ίδιος ή δικό του πρόσωπο στο τμήμα αυτό ???
Και αν ναι τι γνωρίζει ??
Με τι θέλεις να ασχοληθείς;
Εννοώ αν θα πας στο βιολογικό με τι θέλεις να ασχοληθείς; Θέλεις να βγεις καθηγήτρια; Γιατί για ερευνητική/εργαστηριακή δουλειά στην Ελλάδα οι βιολόγοι δυστυχώς δεν βρίσκουν τίποτα.

Εφαρμογές βιολογίας στον τομέα υγείας, γενετική εννοείς;
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ειχα φοιτησει για 1 εξαμηνο πριν ξαναδωσω πανελληνιες αρκετα χρονια πισω στη βιοτεχνολογια του γπα και εγω με το ιδιο σκεπτικο να ασχοληθω με βιοιατρικη ερευνα. Τα μαθημα ειναι κυριως γεωπονικα και ειδικα οσο προχωρανε τα εξαμηνα και απο οσο εχω μαθει ειναι αρκετα και αρκετα δυσκολα. Δεν ξερω αν με μεταπτυχιακο μπορεις να κανεις κατι στον τομεα που στοχευεις, η αληθεια και εγω ειχα παρομοιες σκεψεις οταν ημουν 18 αλλα επελεξα να μη το ρισκαρω, μπορει και οχι, και να ξαναδωσω. Τωρα αν θα βγει σε καλο θα το δειξει ο χρονος. Ωστοσο δεν το θεωρω απιθανο να μπορεις να ασχοληθεις με βιοιατρικη ερευνα. Δεν μπορω να δωσω παραπανω πληροφοριες δεν εχω σφαιρικη εικονα δυστυχως γιατι οπως ειπα περασα για 1 εξαμηνο και αυτο τουρισμος.
 

τροφιμάκια

Νεοφερμένος

Η τροφιμάκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είμαι φοιτήτρια του 2ου εξάμηνου στο τμήμα επιστήμης τροφίμων και διατροφής του ανθρώπου στο γεωπονικό. Και εγω σαν εσένα ήθελα να περάσω σε ένα βιολογικό και η δεύτερη μου επιλογή ήταν η βιοτεχνολογία. Δεν έγραψα τόσο καλά όσο χρειαζόταν και τελικά πέρασα στο τμήμα που είμαι. Προσωπικά ήθελα και θέλω να ασχοληθώ με τον ανθρώπινο οργανισμό και δεν με ενδιαφέρει το γεωπονικό κομμάτι της σχολής. Δυστυχώς ανακάλυψα ότι προφανώς τα τρόφιμα, αλλά και η βιοτεχνολογία στο γπα εμβαθύνουν περισσότερα στο φυτικό κομμάτι της βιολογίας. Με τις γνώσεις μου ως τώρα τα μαθήματα δεν αφορούν τόσο πολύ γενική βιολογία και πάντα το συσχετίζουν με τη γεωπονία. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις για τα τμήμα των Ιωαννίνων και της Λάρισας τα οποία νομίζω σου ταιριάζουν περισσότερο σε αυτό που θέλεις. Εάν πάλι δεν θες να το σκεφτείς για επαρχεία, τότε είτε πήγαινε στην βιοτεχνολογία αλλά ψάξε καλά το πρόγραμμα σπουδών και τα μεταπτυχιακά είτε μπορείς να ψάξεις για αντίστοιχες σχολές στο παδα όπως βιοϊατρικές επιστήμες. Για ο,τι άλλο θες παραμένω στην διάθεσή σου.
 

hello1234

Νεοφερμένος

Ο hello1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
η βιοτεχνολογια του γπα πλεον μονο γεωπονικο τμημα δεν θα επρεπε να θεωρειται με τα μαθηματα που εχει. Αν δεις το προγραμμα σπουδων θα καταλαβεις οτι τα μαθηματα ειναι γενικου βιολογικου ενδιαφεροντος και δεν σχετιζονται με γεωπονια.Τα μαθηματα που σχετιζονται με γεωπονια ειναι επιλογης και μπορεις αν δεν σου αρεσουν να μην τα επιλεξεις. Με το πτυχιο δεν ξερω τι γινεται αλλα τα μαθηματα σιγουρα θα αρεσουν σε καποιον ο οποιος θελει να ασχοληθει με την βιολογια
 
Top