Βιολογικό vs Κτηνιατρική

birbilio__kat

Νεοφερμένος

Η birbilio__kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω παλι ειμαι μεταξυ 2 σχολων ως προσ την επαγγελματικη αποκασταση ;) βιολογικο η κτηνιατρικη????? ποιο σ παρεχει περισσοτερεσ επαγγελματικες επιλογες????? βοηθειαα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
περισσότερες επαγγελματικές επιλογές έχει το βιολογικο τμήμα νομιζω..:hmm: μπορείς να συμμετέχεις σε πειράματα, έρευνες,να διδάσκεις ως βιολόγος....στη κτηνιατρική οι επιλογές είναι πιο λίγες.το μόνο που έχει σημασία είναι τι από τα δύο σ'αρεσει πιο πολύ! η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πλέον πολύ δύσκολη για κάθε σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κτηνιατρική θεωρώ καλυτερη επιλογή

κανεις ότι γουστάρεις από έρευνα (στο πλαισιο των ζώων)

μπορεις να ασχοληθεις με φάρμακα ζωακίων

Ιππόδρομους, ζωολογικούς κήπους, φάρμες

Μπορείς να ασχοληθείς με έλεγχο κρεατων

Μπορεις να ανοιξεις δικια σου επιχειρηση (ιατρειο) με μικροβιολογικο κεντρο και παραλληλα να πουλας φάρμακα (καθορίζεις εσυ την ζητηση καθορίζεις και την προσφορά).

Θεωρείσαι ιατρός είσαι γραμμένος στο ΤΣΑΥ

Τώρα αν θεωρούν καποιοι καλύτερο το βιολογικό γιατί κάνουν ιδιαίτερα ή φροντιστηρια ή έρευνα (που αναγκαστικα ένα μικρό ποσό θα ασχοληθεί με έρευνα των αποφοίτων) πάσο παντως περισσότερες επιλογες θεωρώ πως εχει η κτηνιατρικη και πιστεύω ότι είναι επιστήμη με μεγαλύτερο κύρος (αν και το κύρος το φτιαχνεις μονος σου τις περισσότερες φορές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Περισσότερες επαγγελματικές επιλογές με απέραντη διαφορά το βιολογικό (ερευνητικές ειδικότητες/ιδιότητες/κλάδοι), καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση η κτηνιατρική, πάλι με διαφορά, αφού στην Ελλάδα, απλώς δεν έχουμε έρευνα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xatzisjohn

Νεοφερμένος

Ο xatzisjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας... Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω είτε στην κτηνιατρική είτε στο βιολογικό και τείνω προς την πρώτη. Τι μου προτείνετε????? Τα μόριά μου είναι 18480
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό πρέπει να το απαντήσει ο εαυτός σου (από μέσα προς τα έξω).

Αν αγαπάς τα ζώα , θέλεις να τα φροντίζεις, να τα προστατεύεις και να τα θεραπεύεις και είναι κάτι το οποίο θα έκανες και αφιλοκερδώς go for it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xatzisjohn

Νεοφερμένος

Ο xatzisjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θέλω τη γνώμη σας περισσότερο από άποψή προοπτικών... η κτηνιατρική μου αρέσει πολύ καθώς θα μπορώ να ασχοληθώ με τα ζώα που είναι το "παιδικό" μου όνειρο... από την άλλη,φέτος είδα ότι η επιστήμη της βιολογίας έχει και αυτή μεγάλο ενδιαφέρον κυρίως στην έρευνα(αν και θα χρειαστεί να πάω εξωτερικό που δεν με πειράζει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Οι προοπτικές δεν ανοίγονται a priori για κανέναν.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν ακολουθήσεις κάτι που σου αρέσει πολύ, πόσο μάλλον αγαπάς και είναι όνειρό σου, θα διαπρέψεις.
Όλοι στο Βιολογικό με έρευνα θέλουν να ασχοληθούν. Το θέμα είναι ποιοί έχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα @@ να ασχοληθούν με την έρευνα. Τελικά, ούτε το 1% των απόφοιτων δεν ασχολείται με την έρευνα (η οποία στην Ελλάδα είναι όνειρο θερινής νυκτός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι. Συμφωνώ με τον Χρήστο. Το 90% or more των εισακτέων σε βιολογικά τμήματα, μπαίνουν με την ιδέα και το όνειρο ότι θα ασχοληθούν με έρευνα και εν τέλει καταλήγουν να διδάσκουν βιολογία κατεύθυνσης σε φροντιστήριο για 3 και 60.

Όσο για την κτηνιατρική, δε χρειάζεται απαραίτητα να ασχοληθείς με τα ζώα. Ένας γνωστός μου είναι διορισμένος σε νοσοκομείο και κάνει τον έλεγχο τροφίμων. Δεν ξέρω πως είναι συγγενές με το επάγγελμα, πάντως κάνουν πολλά τέτοια άσχετα με τα ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xatzisjohn

Νεοφερμένος

Ο xatzisjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι αυτο ειναι που με προβληματιζει με την κτηνιατρικη... δεν ενδιαφερομαι πολυ για ελεγχο τροφιμων και τα σχετικα αλλα μονο για να ασχοληθω με τα ζωα (ειτε ειναι σκυλοι και γατες, ειτε ειναι αλογα κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι αυτο ειναι που με προβληματιζει με την κτηνιατρικη... δεν ενδιαφερομαι πολυ για ελεγχο τροφιμων και τα σχετικα αλλα μονο για να ασχοληθω με τα ζωα (ειτε ειναι σκυλοι και γατες, ειτε ειναι αλογα κτλ.)

Δεν καταλαβαίνω το τι σε προβληματίζει.
Είναι μια σχολή λέμε ότι έχει μια διέξοδο Α, μια διέξοδο Β και μια διέξοδο Γ.
Εσένα όνειρό σου είναι η Α και θα την ακολουθήσεις. Ο προβληματισμός πού έγκειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι αυτο ειναι που με προβληματιζει με την κτηνιατρικη... δεν ενδιαφερομαι πολυ για ελεγχο τροφιμων και τα σχετικα αλλα μονο για να ασχοληθω με τα ζωα (ειτε ειναι σκυλοι και γατες, ειτε ειναι αλογα κτλ.)
Ο μόνος λόγος για προβληματισμό θα ήταν αν πήγαινες για κτηνιατρική, αλλά σιχαινόσουν τα ζώα. Τώρα δε βλέπω άλλο λόγο. Δεν θα σε αναγκάσει κανείς να ασχοληθείς με έλεγχο τροφίμων. Στο χέρι σου είναι να ασχοληθείς με τα ζώα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xatzisjohn

Νεοφερμένος

Ο xatzisjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι,απλα θελω να ξερω αν εχει μελλον ο τομεας με τα ζωα γιατι οι καθηγητες στο φροντιστηριο μου με εχουν αποθαρρυνει ( βεβαια εγω ειμαι αυτος που θα επιλεξει στο τελος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Aν η κτηνιατρική στην Ελλάδα δεν εχει προοπτική, τότε να μη σου πω καλύτερα τι προοπτική έχει η βιολογία. Μην ακους κανέναν, Πηγαινε κτηνιατρική!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginatsi

Νεοφερμένος

Η Georginatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Με 17955 λετε να περάσω σε κάποια απο τις δυο θεσσαλονικη; Ή το πολυ σε κτηνιατρικη Καρδίτσα;; Δύσκολα μαλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Καρδίτσα Εχεις καλές πιθανότητες, πιστευω θα είσαι σίγουρα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginatsi

Νεοφερμένος

Η Georginatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μακάρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, μιας και είμαι από άλλη κατεύθυνση, αλλά επειδή ο φίλος μου έχει τελειώσει Βιολογικό και μια γνωστή μου είναι στην Κτηνιατρική νομίζω το ότι το πρώτο παρέχει περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές, ειδικότερα με το κατάλληλο μεταπτυχιακό για το εξωτερικό. Υπάρχει και η έρευνα που είναι πολύ ενδιαφέρον κομμάτι και γενικότερα νομίζω ότι όποιος είναι καλός θα βρει σίγουρα άκρη στο βιολογικό. Η κτηνιατρική σε περιορίζει κατά την γνώμη μου και δεν θα είναι ευχάριστη σχολή αν δεν έχεις καλή σχέση με τα ζώα, συν ότι τα σφαγεία είναι πολύ σκληρό θέαμα =Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δε χρειαζεται να δουλευει στα σφαγεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, μιας και είμαι από άλλη κατεύθυνση, αλλά επειδή ο φίλος μου έχει τελειώσει Βιολογικό και μια γνωστή μου είναι στην Κτηνιατρική νομίζω το ότι το πρώτο παρέχει περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές, ειδικότερα με το κατάλληλο μεταπτυχιακό για το εξωτερικό. Υπάρχει και η έρευνα που είναι πολύ ενδιαφέρον κομμάτι και γενικότερα νομίζω ότι όποιος είναι καλός θα βρει σίγουρα άκρη στο βιολογικό. Η κτηνιατρική σε περιορίζει κατά την γνώμη μου και δεν θα είναι ευχάριστη σχολή αν δεν έχεις καλή σχέση με τα ζώα, συν ότι τα σφαγεία είναι πολύ σκληρό θέαμα =Ρ

Καθολου δε σε περιορίζει η κτηνιατρική, και αν στο τελος εχεις την τρελα της έρευνας, κανένας δε σε εμποδίσει να ασχοληθείς και με την έρευνα.

Ναι,απλα θελω να ξερω αν εχει μελλον ο τομεας με τα ζωα γιατι οι καθηγητες στο φροντιστηριο μου με εχουν αποθαρρυνει ( βεβαια εγω ειμαι αυτος που θα επιλεξει στο τελος :)

Μια χαρά προοπτικές θα έχεις, και αν το συγκρίνουμε με τις (παραδοσιακά) "ριγμένες" επιστημες (χημεια, φυσικη, βιολογια κλπ) ειναι πιθανα και πιο ασφαλης επιλογη.
Επίσης οπως είπα σου δινει και η κτηνιατρικη τη δυνατοτητα να γινεις ερευνητής.

Αν κανεις ενα μικρο ψαξιμο θα δεις τλχστν 2-3 ποστ να εχουν γινει αυτες τις μερες "βιολογία ή κτηνιατρική;", "βιολογία ή ιατρική;", "βιολογια ή φαρμακευτικη;". Δες τις απαντησεις και εκει, να σ λυθουν απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top