Βιολογικό ή (10% για) Ιατρική;

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Ξεκινησα αυτο το θεμα γιατι βρισκομαι σε μεγαλο διλημμα. Εδωσα φετος 2η φορα πανελληνιες με το παλαιο συστημα και συγκεντρωνοντας 18200-18300 μορια περασα Βιολογικο μια σχολη που μου αρεσε πολυ και εξακολουθει να μου αρεσει.(δινοντας με το παλαιο συστημα ειχα διαφορετικες βασεις εισαγωγης που ηταν 1000 μορια παραπανω απο αυτες του νεου συστηματος για αυτο και δεν επιανα φετος ιατρικη). Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που περασα Βιολογικο αρκετα ατομα γυρω μου(συγγενεις και φιλοι) μου προτειναν να δοκιμασω για 10% για ιατρικη θεωρωντας οτι εχω πολλες πιθανοτητες, δεδομενου οτι εγραψα 1000 μορια παραπανω απο τα ατομα που ειχαν δωσει με το νεο συστημα και θα δοκιμασουν 10% για ιατρικη. Με το καιρο να περνα λοιπον και σκεπτομενος την δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση των αποφοιτων του βιολογικου η ιδεα του 10% αρχιζε να κερδιζει εδαφος χωρις ομως να γινω απολυτα σιγουρος. Ξεκαθαριζω εδω οτι η ιατρικη ηταν η σχολη που ηθελα απο τριτη γυμνασιου και ειχα ως πρωτη επιλογη την 1η φορα που εδωσα πανελληνιες ενω την 2η φορα αρχιζε να κερδιζει εδαφος η βιολογια. Επισης η ιατρικη εχει καποιες ειδικοτητες που μου φαινονται ενδιαφερουσες ομως σχεδον ολες οσες μου αρεσουν ειναι χειρουργικες και δεν εχω ιδεα πως θα ανταπεξελθω στα χειρουργεια και στις κλινικες. Ακομα η ιατρικη γνωριζω οτι ειναι μια θεωρητικη σχολη δλδ χρειαζεται τρομερη αποστηθιση κατι που νομιζω οτι θα με ζορισει. Απο την αλλη πλευρα το βιολογικο μεχρι στιγμης δεν με εχει εντυπωσιασει ιδιαιτερα ομως ξερω οτι αυτο θα αλλαξει γτ στο 2ο εξαμηνο τα μαθηματα εξειδικευονται περισσοτερο στο βιολογικο τομεα. Οσον αφορα τον βιολογικο κλαδο που με ενδιαφερει κινουμαι προς την γενετικη (ενδιαφερον φαινεται και η ζωολογια ομως θα περιμενω το ομωνυμο μαθημα του β εξαμηνου για να πειστω). Εν κατακλειδι θα ηθελα διαβαζοντας ολα τα παραπανω να με βοηθησετε να παρω την καλυτερη αποφαση για το μελλον μου. Να κανω 10% για ιατρικη ή να μεινω στην σχολη μου?(Θα προτιμουσα απαντησεις απο φοιτητες ή αποφοιτους ιατρικης ή βιολογικου ωστωσο καθε απαντηση θα μου ειναι χρησιμη).
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δεν χάνεις κάτι με το 10%
Συνέχισε στο βιολογικό κανονικά, το καλοκαίρι κανε 10% κι αν μπεις ιατρικη πας αλλιως συνεχίζεις κανονικά βιολογικό.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα, το να κάνεις μηχανογραφικό με το 10% σημαίνει ότι διαγράφεσαι από τη σχολή που πέρασες? Το λες σαν να σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό και να σου λένε ότι αν δοκιμάσεις το 10% μετά δε μπορείς να συνεχίσεις τις σπουδές σου στο Βιολογικό. Προφανώς είναι ένα προσωπικό σου δίλημμα στο τι θες να κάνεις και όχι σχετικά με το 10%. Προφανώς και θα κάνεις 10% για να δεις αν μπορείς να περάσεις. Αν δε περάσεις το σκέφτεσαι σοβαρά, γιατί καλώς ή κακώς το βιολογικό για να το βγάλεις πρέπει να σου ψιλοαρέσει, ώστε να αντέξεις το διάβασμα και επίσης ξέρουμε όλοι πολύ καλά τις τεράστιες (αλλά όχι ανυπέρβλητες) δυσκολίες στην επαγγελματική εξέλιξη των βιολόγων, στον τομέα τους, το τονίζω. Πρέπει να αποφασίσεις, σε περίπτωση αποτυχίας, αν θες να ξαναδώσεις πανελλήνιες, ιδέα όχι εξαιρετικά κακή αν το αντέχει η ψυχή σου. Για τις κατατακτήριες σίγουρα δεν έχει νόημα να το συζητάμε από τη στιγμή που είσαι ακόμα τόσο νωρίς.

Ως απόφοιτος σχετικής με τη Βιολογία σχολής σου προτείνω να σκεφτείς σε καθαρά πρακτικό επίπεδο τι θέλεις να κάνεις από τη Βιολογία, πέρα από τους βαρύγδουπους τίτλους και τους τομείς και τις τεχνολογίες αιχμής. Είναι ένα επάγγελμα (η έρευνα πάντα, γιατί η Βιολογία είναι επιστήμη) που απαιτεί γερά νεύρα και ιδιαίτερη αφοσίωση.

Βέβαια, πάντα πίστευα ότι αν σου έχει περάσει έστω μια φορά να γίνεις γιατρός από το μυαλό, μη πας Βιολογικό. Μεγαλώνοντας αρχίσεις να εποφθαλμιάς τις ευκολίες και το εύκολο χρήμα της, κατά τα άλλα, δύσκολης δουλειάς του γιατρού σε σχέση με την έρευνα πάνω στη Βιολογία. Πιθανότατα να είναι καθαρά προσωπική αίσθηση αυτό βέβαια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Βιολογικό: Στην ουσία σου μένουν 3μιση μόνο χρόνια να πάρεις το πτυχίο.

Ιατρική: +1 χρόνος άαν κάτσει φέτος, +άκόμη 2 σε σχέση με το βιολογικό = 3 χρόνια.
+1 χρόνο αγροτικό +2-3 χρόνια αναμονή για ειδικότητα
Σύνολο 6 χρόνια καθαρά ΠΑΡΑΠΑΝΩ εάν δεν καθυστερήσεις καθόλου. Για να αρχίσεις την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει έτσι, με μόνο ένα χρόνο μισθό μέχρι τότε.
+1 χρόνο το γεγονός ότι ξανάδωσες πανελλήνιες.

Σε αυτά τα χρόνια μπορείς μέχρι και διδακτορικό να έχεις πάρει στο βιολογικό.

Αν νομίζεις ότι βγαίνει η εξίσωση διάβαινε.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Βιολογικό: Στην ουσία σου μένουν 3μιση μόνο χρόνια να πάρεις το πτυχίο.

Ιατρική: +1 χρόνος άαν κάτσει φέτος, +άκόμη 2 σε σχέση με το βιολογικό = 3 χρόνια.
+1 χρόνο αγροτικό +2-3 χρόνια αναμονή για ειδικότητα
Σύνολο 6 χρόνια καθαρά ΠΑΡΑΠΑΝΩ εάν δεν καθυστερήσεις καθόλου. Για να αρχίσεις την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει έτσι, με μόνο ένα χρόνο μισθό μέχρι τότε.
+1 χρόνο το γεγονός ότι ξανάδωσες πανελλήνιες.

Σε αυτά τα χρόνια μπορείς μέχρι και διδακτορικό να έχεις πάρει στο βιολογικό.

Αν νομίζεις ότι βγαίνει η εξίσωση διάβαινε.
Μπορει βεβαια να παρακαμψει αυτα τα 2-3 χρονια αναμονης φευγοντας στο εξωτερικο για ειδικοτητα...
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ λέω πως αν δεν σε τρελαίνει το κλινικό κομμάτι της επαφής με τους ασθενείς, να μην παρατήσεις το βιολογικό. Θεωρώ ότι το βιολογικό σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με όλους τους τομείς της ιατρικής ερευνητικά συν τους υπόλοιπους τομείς της βιολογίας (ζωολογία, βοτανική, θαλάσσια βιολογία, περιβαλλοντολογια..). Επίσης έχεις παρά πολλούς φορείς που μπορείς να δουλέψεις, και στο εξωτερικό είναι ακόμη περισσότεροι. Άσε που μπορείς ίσως να ακολουθήσεις και τον τομέα της γενετικής συμβουλευτικής που για εμένα είναι φουλ ενδιαφέρων. Επίσης γνωρίζω ότι οι βιολόγοι έχουν πολύ καλή απορρόφηση και σε φαρμακευτικές από όσο γνωρίζω κυρίως στο κομμάτι της έρευνας και των κλινικών δοκιμών! Άρα εάν δεν τρελαίνεσαι για την κλινική θεραπευτική συνέχισε τις σπουδές, αλλιώς διάλεξε άλλη σχολή.
 

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν είναι ότι δεν με τρελαίνει το κλινικό κομμάτι. Απλά δεν γνωρίζω πως θα ανταπεξέλθω στις κλινικές ασκήσεις. Ουσιαστικά μου φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω αν θα μου ταιριάζει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ λέω πως αν δεν σε τρελαίνει το κλινικό κομμάτι της επαφής με τους ασθενείς, να μην παρατήσεις το βιολογικό. Θεωρώ ότι το βιολογικό σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με όλους τους τομείς της ιατρικής ερευνητικά συν τους υπόλοιπους τομείς της βιολογίας (ζωολογία, βοτανική, θαλάσσια βιολογία, περιβαλλοντολογια..). Επίσης έχεις παρά πολλούς φορείς που μπορείς να δουλέψεις, και στο εξωτερικό είναι ακόμη περισσότεροι. Άσε που μπορείς ίσως να ακολουθήσεις και τον τομέα της γενετικής συμβουλευτικής που για εμένα είναι φουλ ενδιαφέρων. Επίσης γνωρίζω ότι οι βιολόγοι έχουν πολύ καλή απορρόφηση και σε φαρμακευτικές από όσο γνωρίζω κυρίως στο κομμάτι της έρευνας και των κλινικών δοκιμών! Άρα εάν δεν τρελαίνεσαι για την κλινική θεραπευτική συνέχισε τις σπουδές, αλλιώς διάλεξε άλλη σχολή.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μη σε αγχώνει το πώς θα ανταπεξέλθεις. Θα κάνεις άπειρες ώρες πρακτικής και θα εξοικειωθείς. Το θέμα είναι αν σου αρέσει να έρχεσαι σε επαφή με αρρώστους, εάν σε ελκύει το νοσοκομειακό περιβάλλον, εάν αντέχεις άσχημες εικόνες, καταστάσεις, την πίεση, την ευθύνη, την κούραση κτλ..
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Scal,
Όσον αφορά το θέμα των κλινικών, κανένας από τους εκατοντάδες που δηλώνουν ιατρική κάθε χρόνο, γνωρίζει αν θα του ταιριάζουν η πως θα ανταπεξελθει.
Προέρχομαι και εγώ από σχολή υγείας, απαιτητική για λήψη πτυχίου με πολλές ώρες κλινικών και χειρουργειων και πίεσης. Μπορώ να σου πω ότι ούτε εγώ ήξερα αν θα τα καταφέρω. Πλέον καταλαβαίνω ότι είναι θέμα συνήθειας, εξοικείωσης και εξάσκησης. Η εξάσκηση φέρνει εμπειρία και η εμπειρία άνεση σε αυτό το περιβάλλον. Αυτό μπορώ να σου πω δηλαδή όσον αφορά τις κλινικές που αναφέρεις.
Από εκεί και πέρα είναι δύο διαφορετικές σχολές με διαφορετικά αντικείμενα η κάθε μία. Είναι καθαρά τι σε τραβάει, τι αγαπάς και πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Ξεκινησα αυτο το θεμα γιατι βρισκομαι σε μεγαλο διλημμα. Εδωσα φετος 2η φορα πανελληνιες με το παλαιο συστημα και συγκεντρωνοντας 18200-18300 μορια περασα Βιολογικο μια σχολη που μου αρεσε πολυ και εξακολουθει να μου αρεσει.(δινοντας με το παλαιο συστημα ειχα διαφορετικες βασεις εισαγωγης που ηταν 1000 μορια παραπανω απο αυτες του νεου συστηματος για αυτο και δεν επιανα φετος ιατρικη). Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που περασα Βιολογικο αρκετα ατομα γυρω μου(συγγενεις και φιλοι) μου προτειναν να δοκιμασω για 10% για ιατρικη θεωρωντας οτι εχω πολλες πιθανοτητες, δεδομενου οτι εγραψα 1000 μορια παραπανω απο τα ατομα που ειχαν δωσει με το νεο συστημα και θα δοκιμασουν 10% για ιατρικη. Με το καιρο να περνα λοιπον και σκεπτομενος την δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση των αποφοιτων του βιολογικου η ιδεα του 10% αρχιζε να κερδιζει εδαφος χωρις ομως να γινω απολυτα σιγουρος. Ξεκαθαριζω εδω οτι η ιατρικη ηταν η σχολη που ηθελα απο τριτη γυμνασιου και ειχα ως πρωτη επιλογη την 1η φορα που εδωσα πανελληνιες ενω την 2η φορα αρχιζε να κερδιζει εδαφος η βιολογια. Επισης η ιατρικη εχει καποιες ειδικοτητες που μου φαινονται ενδιαφερουσες ομως σχεδον ολες οσες μου αρεσουν ειναι χειρουργικες και δεν εχω ιδεα πως θα ανταπεξελθω στα χειρουργεια και στις κλινικες. Ακομα η ιατρικη γνωριζω οτι ειναι μια θεωρητικη σχολη δλδ χρειαζεται τρομερη αποστηθιση κατι που νομιζω οτι θα με ζορισει. Απο την αλλη πλευρα το βιολογικο μεχρι στιγμης δεν με εχει εντυπωσιασει ιδιαιτερα ομως ξερω οτι αυτο θα αλλαξει γτ στο 2ο εξαμηνο τα μαθηματα εξειδικευονται περισσοτερο στο βιολογικο τομεα. Οσον αφορα τον βιολογικο κλαδο που με ενδιαφερει κινουμαι προς την γενετικη (ενδιαφερον φαινεται και η ζωολογια ομως θα περιμενω το ομωνυμο μαθημα του β εξαμηνου για να πειστω). Εν κατακλειδι θα ηθελα διαβαζοντας ολα τα παραπανω να με βοηθησετε να παρω την καλυτερη αποφαση για το μελλον μου. Να κανω 10% για ιατρικη ή να μεινω στην σχολη μου?(Θα προτιμουσα απαντησεις απο φοιτητες ή αποφοιτους ιατρικης ή βιολογικου ωστωσο καθε απαντηση θα μου ειναι χρησιμη).
Τελικά τι έκανες; συνεχισες Βιολογικό ή πήγες Ιατρική;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top