Βιολογικό ή Ιατρική;

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω συγκεντρώσει τα απαραίτητα μόρια προκειμένου να περάσω σε όλες τις ιατρικές πλην της Αθήνας όπου και μένω κιόλας.Τι ερώτημα είναι να επιλέξω βιολογικό Αθήνας η ιατρική Πάτρας (λόγω της απόστασης ).Γενικά όσον αφορά την ιατρική δεν με συνεπαίρνει τόσο το γεγονός ότι βοηθάς κόσμο αλλά μου αρέσει φοβερά η μελέτη του ανθρώπινου σωματις,οι διάφοροι μηχανισμοι κλπ.Γενικα μου αρέσουν οι βιοεπιστημες συνεπώς ακόμη και με πτυχίο ιατρικής θα κατευθυνομουν πάλι σε έρευνα η θα επέλεγα κάποια ειδικότητα που δεν θα είχε άμεση επαφή με ασθενεις.Για αυτό άλλωστε αναρωτιέμαι αν τελικά αξίζει να.οαω ιατρική και να δώσω ένα υπέρογκο χρηματικό ποσό η να μείνω στην Αθήνα σκεπτόμενος ότι και τι βιολογικό παρέχει αντίστοιχες σαφώς πιο περιορισμένες σε σχέση με την ιατρική ευκαιρίες.Ευχαριστω.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Η έρευνα αποτελεί μια πραγματικότητα στην ιατρική, η οποία έχει το τεράστιο πλεονέκτημα να συνδυάζει την έρευνα σε παρά πολλούς τομείς με επίκεντρο τον άνθρωπο με την κλινική πράξη. Στο βιολογικό θα είσαι εγκλωβισμένος στην έρευνα. Για μένα δεν υπάρχει δίλημμα.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω συγκεντρώσει τα απαραίτητα μόρια προκειμένου να περάσω σε όλες τις ιατρικές πλην της Αθήνας όπου και μένω κιόλας.Τι ερώτημα είναι να επιλέξω βιολογικό Αθήνας η ιατρική Πάτρας (λόγω της απόστασης ).Γενικά όσον αφορά την ιατρική δεν με συνεπαίρνει τόσο το γεγονός ότι βοηθάς κόσμο αλλά μου αρέσει φοβερά η μελέτη του ανθρώπινου σωματις,οι διάφοροι μηχανισμοι κλπ.Γενικα μου αρέσουν οι βιοεπιστημες συνεπώς ακόμη και με πτυχίο ιατρικής θα κατευθυνομουν πάλι σε έρευνα η θα επέλεγα κάποια ειδικότητα που δεν θα είχε άμεση επαφή με ασθενεις.Για αυτό άλλωστε αναρωτιέμαι αν τελικά αξίζει να.οαω ιατρική και να δώσω ένα υπέρογκο χρηματικό ποσό η να μείνω στην Αθήνα σκεπτόμενος ότι και τι βιολογικό παρέχει αντίστοιχες σαφώς πιο περιορισμένες σε σχέση με την ιατρική ευκαιρίες.Ευχαριστω.


Αρχικα (αν δεν το εχεις κανει ηδη) θα κοιταξεις αναλυτικα το προγραμμα σπουδων του καθε τμηματος και τα μαθηματα και θα συγκρινεις ποια σου αρεσουν περισσοτερο. "Μελετη του ανθρωπινου σωματος" μπορεις να κανεις και μονος σου, πας και αγοραζεις ενα ωραιοτατο βιβλιο ανατομιας και το μελετάς. Τους διαφορους μηχανισμους (φυσιολογια) νομιζω παλι μπορεις να αγορσεις ενα ωραιοτατο βιβλιο φυσιολογιας και να τους διαβασεις, αν και στο βιολογικο επισης υπαρχει αρκετη φυσιολογια.
Τωρα η μονη ειδικοτητα,νομίζω, που δεν εχει αμεση επαφη με ασθενεις ειναι η μικροβιολογια (ισως και η ιατροδικαστικη :laugh:). Γενικα αν θες να τα συνδιασεις αυτα τα δυο αντικειμενα,η μικροβιολογια ειναι μια ενδιαφερουσα λυση κατ'εμε, αφού στην μικροβιολογια θα ασχοληθεις πολύ με ανοσολογια και παθολογια (οι μηχανισμοι που ελεγες πανω). Αλλα για να βγεις μικροβιολογος θα κανεις 5+ χρονια σχολη, 2 χρονια πρακτικη σε καποιο ιατρειο, βαλε και αλλα 5 χρονια ειδικοτητα.. το λιγοτερο δηλαδη στα 30 θα τελειωσεις. Ενω το βιολογικο στα 4 minimum. Η ερευνα,τωρα, που λες, ειναι κατι πολυ γενικο. Ερευνα πανω σε τι? Δες τι διεξοδους ερευνας σου προσφερει το καθε επαγγελμα, και αποφασιζεις αναλογα.
Αν τελικα πας βιολογικο παντως, τα λεμε απο οκτωβρη συναδελφε:D
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δίλημμα. Το υπέρογκο ποσό που λες θα το κάνεις απόσβεση γρήγορα όταν ακολουθήσεις το δρόμο της Ιατρικής είτε φύγεις εξωτερικό, είτε μείνεις Ελλαδα. Επίσης δεν γνωρίζω παιδί να περάσει ιατρική και οι γονείς του να μην προτιμάνε να το χρηματοδοτήσουν να σπουδάσει στη πόλη που πέρασε από το να σπουδάσουν στην δικιά τους πόλη μια άλλη σχολή. Ποιο εύκολα ασχολείσαι με έρευνα από ιατρική παρά από βιολογία καθώς πίσω από τα νοσοκομεία και τις ιατρικές σχολές βρίσκονται οι φαρμακευτικές.

Μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου είναι ότι μέσα σου φοβάσαι να πας σε άλλη πόλη και ότι θα αφήσεις παλιούς φίλους/ες. Αν δεν σου αρέσουν οι ασθενείς, δήλωσε μια εργαστηριακή ειδικότητα.

Δεν θέλω βλάκειες δήλωσε όλες τις ιατρικές πρώτα, μετά τις οδοντιατρικές και μετά οριστικοποίησε το μηχανογραφικό σου για να μη σου ξαναερθει η σκέψη για βιολογικό.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δίλημμα. Το υπέρογκο ποσό που λες θα το κάνεις απόσβεση γρήγορα όταν ακολουθήσεις το δρόμο της Ιατρικής είτε φύγεις εξωτερικό, είτε μείνεις Ελλαδα. Επίσης δεν γνωρίζω παιδί να περάσει ιατρική και οι γονείς του να μην προτιμάνε να το χρηματοδοτήσουν να σπουδάσει στη πόλη που πέρασε από το να σπουδάσουν στην δικιά τους πόλη μια άλλη σχολή. Ποιο εύκολα ασχολείσαι με έρευνα από ιατρική παρά από βιολογία καθώς πίσω από τα νοσοκομεία και τις ιατρικές σχολές βρίσκονται οι φαρμακευτικές.

Μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου είναι ότι μέσα σου φοβάσαι να πας σε άλλη πόλη και ότι θα αφήσεις παλιούς φίλους/ες. Αν δεν σου αρέσουν οι ασθενείς, δήλωσε μια εργαστηριακή ειδικότητα.

Δεν θέλω βλάκειες δήλωσε όλες τις ιατρικές πρώτα, μετά τις οδοντιατρικές και μετά οριστικοποίησε το μηχανογραφικό σου για να μη σου ξαναερθει η σκέψη για βιολογικό.


Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Οι πάνω τι του λέτε του παιδιού; Θα βγει από ιατρική στα 30 την ίδια ώρα που αν πάει με βιολογικο θα έχει κάνει μέχρι και διδακτορικό. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η έρευνα πήγαινε βιολογικο. Αν έστω κ σαν μικρή πιθανότητα υπάρχει το να ανοίξεις ιατρείο ή να πας χειρουργική τότε πήγαινε ιατρική. Αν θες αποκλειστικά έρευνα βιολογικο. Είναι πιο εύκολος δρόμος που ναι μεν σαν πτυχίο δεν έχει την ίδια ισχύ όμως στο ίδιο χρονικό διάστημαθα μπορέσεις να καταφέρεις περισσότερα μέσω του βιολογικού. ΑΣΕ που στα ερευνητικά κέντρα προτιμούν βιολογους. Για παράδειγμα στο τμήματα νευροβιολογίας του πανεπιστημίου ν Πατρών (στην ιατρική) η αναλογίας γιατρών προς βιολόγων είναι 1/10
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
ΑΣΕ που στα ερευνητικά κέντρα προτιμούν βιολογους. Για παράδειγμα στο τμήματα νευροβιολογίας του πανεπιστημίου ν Πατρών (στην ιατρική) η αναλογίας γιατρών προς βιολόγων είναι 1/10


Γιατί να πάει ένας γιατρός σε μια αβέβαιη δουλειά με λίγα λεφτά σαν αυτή που αναφέρεις? Δεν είναι ότι προτιμούν βιολόγους, είναι πως οι γιατροί έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν. Οι γιατροί στις έρευνες μόνο σαν επικεφαλείς αξίζει να πάνε.

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ιατρικής και βιολογικού, και όποιας άλλης επιστήμης υγείας. Η ιατρική τις καπελώνει όλες στα πάντα (ισχύ πτυχίου, επαγγελματικά δικαιώματα, ασφάλεια, απολαβές, εύρος επιλογών). Καλώς ή κακώς αυτό συμβαίνει και ο φίλος που άνοιξε το θρεντ πρέπει να το ξέρει.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Σωπα καλε, οι περισσοτεροι που πανε ιατρικη πανε εκει για να γινουν γιατροι : καρδιολογοι,παθολογοι,γυναικολογοι κοκ, και με το καλο να ανοιξουν ενα ιατρειο και να βοηθανε τους ανθρωπους ( ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε, αφου τωρα πολλοι πανε μονο για το πρεστιζ και τα λεφτα που προσφερει το επαγγελμα-αν βρουν δουλεια φυσικα). Η ιατρικη επικεντρωνεται στην λειτουργια των οργανων κυριως, ενω η βιολογια στην λειτουργια του κυτταρου. Αν θελει να ασχοληθει με την ερευνα κι εγω προτεινω βιολογικο.

Απο κει και περα, οι απολαβες δεν ειναι κινητρο για να παει κανεις ιατρικη. Μπορει ως βιολογος να του προσφερουν μια πολυ καλη θεση σε καποια ερευνητικη εταιρεια. Θα παιρνει τα ιδια λεφτα με εναν γιατρο που δουλευει στο ΙΚΑ πχ? Σιγουρα οχι. Ποτε δεν ξερεις τι ευκαιριες μπορει να σου προσφερθουν ή να μην σου προσφερθουν. Γιατι ναι μεν λεμε "θα μπω ιατρικη και θα ανοιξω δικο μου ιατρειο", αλλα αυτο ειναι απλα ενα οραμα, δεν ξερουμε αν οντως θα τα καταφερουμε.

Ας μας πει ομως τι ερευνα θελει να κανει το παιδι, να τον κατευθυνουμε λιγο καλυτερα :P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Πρακτικά το βιολογικό συμφέρει καλύτερα διότι στα ίδια χρόνια της ιατρικής και μέχρι να πιάσεις δουλειά θα είσαι ήδη διδακτορικός,το οποίο είναι καλό για έρευνα . Λαμβάνοντας όμως υπόψιν την πραγματικότητα,εννοείται πήγαινε ιατρική.Eίμαι ο πρώτος που δεν τα στηρίζει αυτά,αρα καταλαβαίνεις τι σημαίνει για να στο λέω και εγώ :P . Η ιατρική είναι ενα πολύ κλειστό επάγγελμα ο βιολόγος όχι. Στην τελική ούτως η άλλως κάνεις ενα MSc ή ενα διδακτορικό και είσαι σχεδόν αντίστοιχος με έναν βιολόγο όσον αφορά στην έρευνα . No big deal . Τα λεφτά που σου δίνει ο ένας όμως δεν είναι ίδια με τον άλλο,ούτε η αποκλειστικότητα στο επάγγελμα . Επίσης ο ιατρός μπλέκεται με την βιολογία ,ο βιολόγος εαν δεν βγάλει ιατρική να ξεκινήσει να χειρουργεί δεν γίνεται .

Bottom line,καλύτερα ιατρός με λεφτά που αργότερα του την βαράει να ασχοληθεί περαιτέρω με βιολογία,παρά πιθανώς μπατίρης βιολόγος(χωρίς παρεξήγηση στους βιολόγους) .
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αρχικά να σας ευχάριστησω έναν προς έναν προσωπικα για το χρόνο σας.Δεν ξέρω αν ο όρος έρευνα είναι αυτό που εκφράζει καλύτερα αυτό που εννοώ ωστόσο ήθελα να πω ότι θα επέλεγα κάποια ειδικότητα η οποία περιορίζεται σε προκλινικο επιπεδο.Ειδικοτητες όπως η κυτταρολογία η μικροβιολογία η νευροβιολογια η ογκολογία (πολύ χρονοβόρα λόγω της παθολογίας) κλπ που δεν γνωριζω μου φαινονται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες και αν εν τέλει έπαιρνα πτυχίο ιατρικής σίγουρα θα προσπαθούσα να ειδικευτω σε κάποια από αυτές.Απο την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο ένα πτυχίο βιολογίας θα μου επέτρεπε να ασχοληθώ με αυτούς και τους υπόλοιπους παρεμφερείς τομείς γλυτώνοντας με από τις οποίες δυσκολίες τις μετοικησης αλλά και μειώνοντας τα χρόνια σπουδών μου.

Δεν υπάρχει δίλημμα. Το υπέρογκο ποσό που λες θα το κάνεις απόσβεση γρήγορα όταν ακολουθήσεις το δρόμο της Ιατρικής είτε φύγεις εξωτερικό, είτε μείνεις Ελλαδα. Επίσης δεν γνωρίζω παιδί να περάσει ιατρική και οι γονείς του να μην προτιμάνε να το χρηματοδοτήσουν να σπουδάσει στη πόλη που πέρασε από το να σπουδάσουν στην δικιά τους πόλη μια άλλη σχολή. Ποιο εύκολα ασχολείσαι με έρευνα από ιατρική παρά από βιολογία καθώς πίσω από τα νοσοκομεία και τις ιατρικές σχολές βρίσκονται οι φαρμακευτικές.

Μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου είναι ότι μέσα σου φοβάσαι να πας σε άλλη πόλη και ότι θα αφήσεις παλιούς φίλους/ες. Αν δεν σου αρέσουν οι ασθενείς, δήλωσε μια εργαστηριακή ειδικότητα.

Δεν θέλω βλάκειες δήλωσε όλες τις ιατρικές πρώτα, μετά τις οδοντιατρικές και μετά οριστικοποίησε το μηχανογραφικό σου για να μη σου ξαναερθει η σκέψη για βιολογικό.

Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάζει θα ορκιζομουν ότι είσαι ψυχολόγος...Για να.ειμαι ειλικρινής ένας από τους σημαντικότερους λόγους που με τρομάζει η επαρχία είναι εκτός του χρηματικού που κακα τα ψέματα θα τα βγαλω δύσκολα είναι και το άγνωστο προς εμένα περιβάλλον της νέας πόλης με ότι αυτό συνεπάγεται .
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι περισσότερες έρευνες γίνονται με χρηματοδοτήσεις φαρμακευτικών. Ο ιατρός συνταγογραφεί τα φάρμακα, φανταστείτε σε ποιους οι φαρμακευτικές θα προσφέρουν παραπάνω ευκαιρίες για έρευνα....

Για να τελειώσεις βιολογία θέλεις 4 τουλάχιστον χρόνια + 2 χρονια το μεταπτυχιακό, μετπά μπορείς να κάνεις διδακτορικό και πολλές φορές να πληρώνεσαι.

Από ιατρική για να κάνεις διδακτορικό αρκεί να την τελειώσεις (δε χρειάζεται μεταπτυχιακό) :) και παράλληλα με το διδακτορικό μπορείς να δουλεύεις.....

Προτείνω ιατρική , οδοντιατρική, φαρμακευτική και μετά βιολογικό
 

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Οι περισσότερες έρευνες γίνονται με χρηματοδοτήσεις φαρμακευτικών. Ο ιατρός συνταγογραφεί τα φάρμακα, φανταστείτε σε ποιους οι φαρμακευτικές θα προσφέρουν παραπάνω ευκαιρίες για έρευνα....

Για να τελειώσεις βιολογία θέλεις 4 τουλάχιστον χρόνια + 2 χρονια το μεταπτυχιακό, μετπά μπορείς να κάνεις διδακτορικό και πολλές φορές να πληρώνεσαι.

Από ιατρική για να κάνεις διδακτορικό αρκεί να την τελειώσεις (δε χρειάζεται μεταπτυχιακό) :) και παράλληλα με το διδακτορικό μπορείς να δουλεύεις.....

Προτείνω ιατρική , οδοντιατρική, φαρμακευτική και μετά βιολογικό

Πάντως είναι χαζό να θεωρούν ότι επειδή έκαναν 6 χρόνια, αυτά πιάνονται ως master, καθώς στα χρόνια αυτά έκανες ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΙΚΗ και όχι μεθοδολογία έρευνας, μαθήματα που εστιάζουν πιο πολύ στο researcher. Με άλλα λόγια, επίπεδο master (θεωρητικό) δεν πιάνεις μόνο με το πτυχίο ιατρικής και θα έπρεπε το μεταπτυχιακό να θεωρείται must πριν κάνει κάποιος γιατρός διδακτορικό.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάντως είναι χαζό να θεωρούν ότι επειδή έκαναν 6 χρόνια, αυτά πιάνονται ως master, καθώς στα χρόνια αυτά έκανες ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΙΚΗ και όχι μεθοδολογία έρευνας, μαθήματα που εστιάζουν πιο πολύ στο researcher. Με άλλα λόγια, επίπεδο master (θεωρητικό) δεν πιάνεις μόνο με το πτυχίο ιατρικής και θα έπρεπε το μεταπτυχιακό να θεωρείται must πριν κάνει κάποιος γιατρός διδακτορικό.


Ναι έχεις δίκιο αλλα υπάρχουν πολλοί ιατροί που κάνουν διατριβή χωρίς μετσπτυχισκο
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάζει θα ορκιζομουν ότι είσαι ψυχολόγος...Για να.ειμαι ειλικρινής ένας από τους σημαντικότερους λόγους που με τρομάζει η επαρχία είναι εκτός του χρηματικού που κακα τα ψέματα θα τα βγαλω δύσκολα είναι και το άγνωστο προς εμένα περιβάλλον της νέας πόλης με ότι αυτό συνεπάγεται .

ολοι οσοι βρισκονται σε παρομοια διλληματα μεταξυ 2 τμηματων που τους αρεσουν εκ των οποιων το ενα βρισκεται σε αλλη πολη, για τους ιδιους λογους με εσενα βρισκονται σε αυτο το διλλημα, δεν χρειαζεται κανεις να ειναι ψυχολογος για να το καταλαβει :D
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάζει θα ορκιζομουν ότι είσαι ψυχολόγος...Για να.ειμαι ειλικρινής ένας από τους σημαντικότερους λόγους που με τρομάζει η επαρχία είναι εκτός του χρηματικού που κακα τα ψέματα θα τα βγαλω δύσκολα είναι και το άγνωστο προς εμένα περιβάλλον της νέας πόλης με ότι αυτό συνεπάγεται .
Την ίδια κατάσταση έχουμε περάσει αρκετοί που σπουδάσαμε σε άλλη πόλη από αυτή που γεννηθήκαμε. Το ερώτημα που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι το εξής.

Αν περνούσες Ιατρική αθήνας θα είχες δίλημα να διαλέξεις αυτή τη σχολή ή Βιολογικό Αθήνας. 'Οχι.

Το οικονομικό είναι θέμα των γονιών σου. Εσένα δουλειά σου τώρα είναι να βγάλεις τη σχολή σε 6 χρόνια. Οι περισσότεροι φίλοι από τα λυκειακά χρόνια έτσι και αλλιώς θα χαθούν γιατί τα κοινά ενδιαφέροντα που έχεις μαζί τους θα μειώνονται και παράλληλα θα δημιουργήσεις άλλους
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Αν περνούσες Ιατρική αθήνας θα είχες δίλημα να διαλέξεις αυτή τη σχολή ή Βιολογικό Αθήνας. 'Οχι.

Το οικονομικό είναι θέμα των γονιών σου. Εσένα δουλειά σου τώρα είναι να βγάλεις τη σχολή σε 6 χρόνια.

Το πρωτο που λες ειναι πολυ σωστό, και ειναι η απαντηση που θα επρεπε να δωθει εξαρχης, σε εναν ιδανικο ομως κοσμο. Ο κοσμος δεν ειναι ιδανικος και δεν εχουν ολοι την οικονομικη ανεση να στειλουν τα παιδια τους σε αλλη πολη. Αν δεν υπηρχε το οικονομικο, μαλλον το παιδι δεν θα ειχε καν διλλημα.
 

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο αλλα υπάρχουν πολλοί ιατροί που κάνουν διατριβή χωρίς μετσπτυχισκο


Και αυτοί είναι που δεν έχουν ιδέα μετά από ερευνητικούς σχεδιασμούς, στατιστικούς ελέγχους, γιατί το διδακτορικό προϋποθέτει τα προηγούμενα. Ένα διδακτορικό, σκέτο, δεν θα σου προσφέρει κάτι. Γι' αυτό υπάρχουν τα ακαδημαϊκά σκαλοπάτια, που ακόμα και στην Αμερική θα πας για διδακτορικό (πχ. MD/PhD) αλλά θα σου βγει 8 χρόνια περίπου (4 MD, 1 και 1/2 master, 2 και 1/2 PhD), αλλά θα κάνεις και master ενδιάμεσα, έστω και σε αυτή τη μορφή.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Πράγματι αν επιανα ιατρική Αθήνας θα είχα οριστικοποιησει το μηχανογραφικό από την πρώτη μέρα.Η ζυγαριά γέρνει προς την ιατρική και είναι λογικό τι γνώριζα εξ αρχής ωστόσο είχα τις αμφιβολίες μου οι οποίες σιγά σιγά μειωνονται.Τωρα όσον αφορά την επιλογή της καταλληλότερης σχολής θεωρείτε ότι η ιατρική Πάτρας είναι καλή σχολή?Σίγουρα πάντως είναι η πιο βιώσιμη στην κατάσταση μου.Προφανως δεν έχει τι κύρος του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ αλλά το να πάω Θεσσαλονίκη ακούγεται ακόμα δυσκολότερο.Ισως να διάλεγα την ιατρική του Ηρακλείου αν αποφάσιζα να κάνω τοσο μεγάλη διαδρομή καθότι ακούγεται ότι είναι πολύ αξιόλογη.
 

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πράγματι αν επιανα ιατρική Αθήνας θα είχα οριστικοποιησει το μηχανογραφικό από την πρώτη μέρα.Η ζυγαριά γέρνει προς την ιατρική και είναι λογικό τι γνώριζα εξ αρχής ωστόσο είχα τις αμφιβολίες μου οι οποίες σιγά σιγά μειωνονται.Τωρα όσον αφορά την επιλογή της καταλληλότερης σχολής θεωρείτε ότι η ιατρική Πάτρας είναι καλή σχολή?Σίγουρα πάντως είναι η πιο βιώσιμη στην κατάσταση μου.Προφανως δεν έχει τι κύρος του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ αλλά το να πάω Θεσσαλονίκη ακούγεται ακόμα δυσκολότερο.Ισως να διάλεγα την ιατρική του Ηρακλείου αν αποφάσιζα να κάνω τοσο μεγάλη διαδρομή καθότι ακούγεται ότι είναι πολύ αξιόλογη.

Σ' όποια ιατρική και να πας, εάν δεν κάτσεις να στρωθείς να ψάξεις για ευκαιρίες στα προπτυχιακά σου χρόνια, για να δεις περιστατικά, να κάνεις workshops, να ταξιδέψεις εξωτερικό, δεν θα σε βοηθήσει η ίδια η σχολή. Στο ΕΚΠΑ, επειδή είναι Αθήνα, πληρώνεις το trademark "Αθήνα", αν και έχουν αρκετά απαρχαιωμένο πρόγραμμα σπουδών.

Από την άλλη, η Πάτρα είναι μια πιο ήσυχη φοιτητική επιλογή, που έχεις ευκαιρίες για εξάσκηση δεξιοτήτων μέσα στο πρόγραμμα σπουδών σου και θα σου δώσει περισσότερες ευκαιρίες για δικτύωση, αφού θα είστε πιο μικρό τμήμα, με λιγότερα άτομα και καθηγητές.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στη Πάτρα μπαίνουν πιο δύσκολα βαθμοί. Ένας φοιτητής που κηνυγά βαθμό καλύτερα να αποφύγει τη Πάτρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top