Βιολογία vs Φαρμακευτική

JohnL20

Νεοφερμένος

Ο JohnL20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και μετά από 3 χρόνια σπουδών συνειδητοποίησα ότι δεν μου αρέσει η σχολή που σπουδάζω. Ένα από τα μελλοντικά μου σχέδια είναι να παω σε κάποιο ΙΕΚ ως βοηθός φαρμακοποιού, να εργαστώ σε αυτόν τον τομέα και στη συνέχεια μέσω κατατακτηρίων να συνεχίσω σε κάποια σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι σχολές που έχω στο μυαλό μου είναι η σχολή Βιολογίας ή η σχολή φαρμακευτικής. Σαν επιστήμη μου αρέσει περισσότερο η βιολογία. Τα ερωτήματα μου είναι: Ποιος τομέας πιστεύεται έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα;
Δεν έχω καθόλου βάσεις στην βιολογία και στην χημεία. Θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στα μαθήματα της σχολής;
Τέλος, όσο αφορά το ΙΕΚ, πιστεύεται ότι αξίζει ο συγκεκριμένος τομέας;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις ότι και να σπουδάζεις απλά να ξέρεις ότι η φαρμακευτική έχει και το κομμάτι του φαρμακείου που απασχολεί αρκετούς και αποτελεί μια πολύ καλή εναλλακτική σε περίπτωση που δεν πετύχεις ή δεν θέλεις τελικά κάτι άλλο πχ έρευνα, βιομηχανία... (γιατί μέσα στη σχολή αλλάζεις φουλ εικόνα για το τι σου αρέσει και τι θέλεις να κάνεις) Τώρα είπες ότι δεν έχεις βάσεις σε βιολογία και χημεία οπότε για εμένα η Φαρμακευτική είναι εκτός παιχνιδιού, αν δε θέλεις να πέσεις σε κατάθλιψη. Επίσης θεωρω ότι και η βιολογία είναι εκτός, αν και καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος. Θα σου πρότεινα να τελειώσεις το ΙΕΚ βοηθός φαρμακείου που έχει φαρμακευτικά μαθήματα κατευθείαν στην πράξη , χωρίς πολλά πολλά επιστημονικά που θα σε δυσκόλευαν και δίνει ένα αρκετά καλό εισόδημα για παραιατρικο επάγγελμα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και μετά από 3 χρόνια σπουδών συνειδητοποίησα ότι δεν μου αρέσει η σχολή που σπουδάζω. Ένα από τα μελλοντικά μου σχέδια είναι να παω σε κάποιο ΙΕΚ ως βοηθός φαρμακοποιού, να εργαστώ σε αυτόν τον τομέα και στη συνέχεια μέσω κατατακτηρίων να συνεχίσω σε κάποια σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι σχολές που έχω στο μυαλό μου είναι η σχολή Βιολογίας ή η σχολή φαρμακευτικής. Σαν επιστήμη μου αρέσει περισσότερο η βιολογία. Τα ερωτήματα μου είναι: Ποιος τομέας πιστεύεται έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα;
Δεν έχω καθόλου βάσεις στην βιολογία και στην χημεία. Θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στα μαθήματα της σχολής;
Τέλος, όσο αφορά το ΙΕΚ, πιστεύεται ότι αξίζει ο συγκεκριμένος τομέας;
Ωστόσο για να δώσεις κατατακτήριες δεν πρέπει η ειδικότητα με το τμήμα να είναι σε αντιστοιχία;
Δηλαδή βοηθός φαρμακοποιού-φαρμακευτικη
Η βιολογία πως προκύπτει;;

Με συγχωρείς αν κάνω λάθος δε γνωρίζω περισσότερα για αυτό το ζήτημα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και μετά από 3 χρόνια σπουδών συνειδητοποίησα ότι δεν μου αρέσει η σχολή που σπουδάζω. Ένα από τα μελλοντικά μου σχέδια είναι να παω σε κάποιο ΙΕΚ ως βοηθός φαρμακοποιού, να εργαστώ σε αυτόν τον τομέα και στη συνέχεια μέσω κατατακτηρίων να συνεχίσω σε κάποια σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι σχολές που έχω στο μυαλό μου είναι η σχολή Βιολογίας ή η σχολή φαρμακευτικής. Σαν επιστήμη μου αρέσει περισσότερο η βιολογία. Τα ερωτήματα μου είναι: Ποιος τομέας πιστεύεται έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα;
Δεν έχω καθόλου βάσεις στην βιολογία και στην χημεία. Θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στα μαθήματα της σχολής;
Τέλος, όσο αφορά το ΙΕΚ, πιστεύεται ότι αξίζει ο συγκεκριμένος τομέας;
αν θες να περασεις η βιολογια η φαρμακευτικη θεωρω οτι πρεπει να αφιερωσεις 2-3 χρονια διαβασματος για να εισαχθεις και να μπορεις να αντεπεξελθεις μεσα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και μετά από 3 χρόνια σπουδών συνειδητοποίησα ότι δεν μου αρέσει η σχολή που σπουδάζω. Ένα από τα μελλοντικά μου σχέδια είναι να παω σε κάποιο ΙΕΚ ως βοηθός φαρμακοποιού, να εργαστώ σε αυτόν τον τομέα και στη συνέχεια μέσω κατατακτηρίων να συνεχίσω σε κάποια σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι σχολές που έχω στο μυαλό μου είναι η σχολή Βιολογίας ή η σχολή φαρμακευτικής. Σαν επιστήμη μου αρέσει περισσότερο η βιολογία. Τα ερωτήματα μου είναι: Ποιος τομέας πιστεύεται έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα;
Δεν έχω καθόλου βάσεις στην βιολογία και στην χημεία. Θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στα μαθήματα της σχολής;
Τέλος, όσο αφορά το ΙΕΚ, πιστεύεται ότι αξίζει ο συγκεκριμένος τομέας;
Απο αποκατάσταση πιστεύω οτι η φαρμακευτική είναι αρκετά καλύτερα απο το βιολογικό. Το ερώτημα είναι όμως τι ενδιαφέρει εσένα. Γιατί εαν σε ενδιαφέρει κυρίως η βιολογία τότε δεν θα σου αρέσει η φαρμακευτική. Ναι μεν θα έχεις και εκεί βιολογία και χημεία,αλλά και αρκετά άλλα μαθήματα.

Επίσης,φυσική έχεις κάποιες βάσεις ;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Σε ποιο τμήμα σπουδάζεις τώρα;

ΙΕΚ και μετα κατατακτήριες μην ποντάρεις γιατί το θεωρώ χλωμό να δεχτεί η Φαρμακευτική απόφοιτους ΙΕΚ. Αν δεν κάνω λάθος επαφίεται στην κάθε σχολή η εφαρμογή του νόμου. Και πάλι θεωρώ ότι αν διεξαχθούν εξετάσεις το Μάιο, θα βάλουν τέτοια θέματα που να μην πιάσει τη βάση κανείς. Αν το θέλεις πολύ καλύτερα Πανελλήνιες.

Καλύτερη αποκατάσταση η Φαρμακευτική γιατί είναι πιο εφαρμοσμένη ως επιστήμη για την αγορά εργασίας συγκριτικά πάντα με τη Βιολογία. Τελευταία βέβαια οι Βιολόγοι είχαν πέραση λόγω PCR. Αλλά τι ακριβώς φαντάζεσαι να κάνεις μέσα απο αυτές τις σπουδές;

Αν δεν έχεις βάσεις στη Βιολογία παλεύεται γιατί θα τα παπαγαλίσεις λίγο και κάτι θα γίνει.. Χημεία όμως δύσκολα τα πράγματα ούτε μισή αντίδραση δεν θα μπορείς να γράψεις. Και έχει πολύ οργανική χημεία η φαρμακευτική.

Από βοηθούς φαρμακείου έχει γεμίσει ο τόπος πια. Αλλά αν το ΔΙΕΚ είναι έξω από το σπίτι σου είναι μια επένδυση low risk. Ένα χαρτί παραπάνω. Μια δουλειά θα βρεις σε ιδιωτικό φαρμακείο, ένα μεροκαματάκι θα βγαίνει...Αλλά μέχριq
αυτο ακριβως πιστευω ειναι η καλυτερη περιγραφη
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και μετά από 3 χρόνια σπουδών συνειδητοποίησα ότι δεν μου αρέσει η σχολή που σπουδάζω. Ένα από τα μελλοντικά μου σχέδια είναι να παω σε κάποιο ΙΕΚ ως βοηθός φαρμακοποιού, να εργαστώ σε αυτόν τον τομέα και στη συνέχεια μέσω κατατακτηρίων να συνεχίσω σε κάποια σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι σχολές που έχω στο μυαλό μου είναι η σχολή Βιολογίας ή η σχολή φαρμακευτικής. Σαν επιστήμη μου αρέσει περισσότερο η βιολογία. Τα ερωτήματα μου είναι: Ποιος τομέας πιστεύεται έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα;
Δεν έχω καθόλου βάσεις στην βιολογία και στην χημεία. Θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στα μαθήματα της σχολής;
Τέλος, όσο αφορά το ΙΕΚ, πιστεύεται ότι αξίζει ο συγκεκριμένος τομέας;
Καλησπέρα από εμένα.Αρχικά σχετικά με το ΙΕΚ με κατεύθυνση βοηθού φαρμακοποιού,αναφέρεσαι σε δημόσιο ή ιδιωτικό;Μια φίλη μου πάντως πήγαινε σε δημόσιο ΙΕΚ με την κατεύθυνση αυτή και τα παράτησε επειδή το πτυχίο της δεν είχε καμιά αξία όπως της είπαν αργότερα.Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια αλλά η Κεραμέως μείωσε την ισχύ του πτυχίου των δημοσίων ΙΕΚ.Αν αναφέρεσαι σε ιδιωτικό ΙΕΚ δε ξέρω τι παίζει εκεί,αλλά ίσως σαν τομέας να μη σου αποφέρει και πολλή δουλειά.Από άποψη γνώσεων όμως,αν λάβω υπόψη ο,τι έκαναν στο δημόσιο ΙΕΚ,μαθαίνεις πολλά πράγματα αποφεύγοντας την τεράστια ύλη και την λεπτομέρεια στην οποία έρχονται σε επαφή τα παιδιά της φαρμακευτικής.
Σχετικά με το βιολογικό και τη φαρμακευτική θεωρώ ότι υπάρχει μια μικρή ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου και αυτή είναι η εξής.Λες οτι δεν έχεις βάσεις σε βιολογία και χημεία(και υποθέτω και φυσική?).Παρόλαυτα σου αρέσουν σαν μαθήματα;Έχεις διάθεση να τα μάθεις;Δηλαδή θα μπορούσες να σε σκεφτείς να κάθεσαι σπίτι και να προσπαθείς να καταλάβεις χημεία ή βιολογία;Αν όχι τότε δε θα ταιριάξεις σε κανένα από τα δύο τμήματα.Αν ισχύει μόνο για τη βιολογία,τότε πολύ πιθανόν να μη ταιριάξεις στην φαρμακευτική.Αν ισχύει και για τα δύο τότε....νομίζω καλύτερο θα ήταν να πορευτείς βάσει της επαγγελματικής αποκατάστασης.
Για εμένα,η φαρμακευτική έχει σαφώς υψηλότερη επαγγελματική αποκατάσταση από το βιολογικό.Η έρευνα δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη και μια σχολή όπως το βιολογικό έχει να σου προσφέρει μόνο αυτό και ίσως και τη δυνατότητα να μπορέσεις να διδάξεις σε κάποιο φροντιστήριο.Στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα.Η φαρμακευτική σου δίνει τη δυνατότητα πχ να ανοίξεις κάποιο φαρμακείο.Θα μου πεις έχουμε γεμίσει από αυτά παντού.Ναι,αλλά αν "πιάσει" που λέμε,τότε θα έχεις σαφώς καλύτερες απολαβές από το να ψάχνεις δουλειά μέσω βιολογικού.Επίσης αν είσαι αρκετά ικανός και το θέλεις πολύ,μπορεί να δουλέψεις σε κάποια φαρμακευτική εταιρεία,αν το κυνηγήσεις.Καταληκτικά,ναι,η φαρμακευτική από άποψη αποκατάστασης είναι καλύτερη.
Τώρα σχετικά με τη βιολογία,μιας και ανέφερες ότι σου αρέσει παραπάνω σαν επιστήμη θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή και να σου πω οτι η βιολογία όπως την κάναμε πχ στο λύκειο δεν υφίσταται.Δε θα κάνεις δηλαδή,μόνο γενετική και βιολογία του ανθρώπου,θα κάνεις και ζωολογία,θα κάνεις και βοτανολογία και χίλια δύο πράγματα.Στο λέω αυτό,γιατί πολλοί γλυκαίνονται με την ιδέα του βιολογικού λόγω της γενετικής βιολογίας που κάνουμε στη β και γ λυκείου και έπειτα νομίζουν οτι αν περάσουν στο βιολογικό θα κάνουν τα ίδια.Εν τέλει πάνε και καταλαβαίνουν ότι δεν ήταν αυτό που ήθελαν.
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καλησπέρα από εμένα.Αρχικά σχετικά με το ΙΕΚ με κατεύθυνση βοηθού φαρμακοποιού,αναφέρεσαι σε δημόσιο ή ιδιωτικό;Μια φίλη μου πάντως πήγαινε σε δημόσιο ΙΕΚ με την κατεύθυνση αυτή και τα παράτησε επειδή το πτυχίο της δεν είχε καμιά αξία όπως της είπαν αργότερα.Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια αλλά η Κεραμέως μείωσε την ισχύ του πτυχίου των δημοσίων ΙΕΚ.Αν αναφέρεσαι σε ιδιωτικό ΙΕΚ δε ξέρω τι παίζει εκεί,αλλά ίσως σαν τομέας να μη σου αποφέρει και πολλή δουλειά.Από άποψη γνώσεων όμως,αν λάβω υπόψη ο,τι έκαναν στο δημόσιο ΙΕΚ,μαθαίνεις πολλά πράγματα αποφεύγοντας την τεράστια ύλη και την λεπτομέρεια στην οποία έρχονται σε επαφή τα παιδιά της φαρμακευτικής.
Σχετικά με το βιολογικό και τη φαρμακευτική θεωρώ ότι υπάρχει μια μικρή ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου και αυτή είναι η εξής.Λες οτι δεν έχεις βάσεις σε βιολογία και χημεία(και υποθέτω και φυσική?).Παρόλαυτα σου αρέσουν σαν μαθήματα;Έχεις διάθεση να τα μάθεις;Δηλαδή θα μπορούσες να σε σκεφτείς να κάθεσαι σπίτι και να προσπαθείς να καταλάβεις χημεία ή βιολογία;Αν όχι τότε δε θα ταιριάξεις σε κανένα από τα δύο τμήματα.Αν ισχύει μόνο για τη βιολογία,τότε πολύ πιθανόν να μη ταιριάξεις στην φαρμακευτική.Αν ισχύει και για τα δύο τότε....νομίζω καλύτερο θα ήταν να πορευτείς βάσει της επαγγελματικής αποκατάστασης.
Για εμένα,η φαρμακευτική έχει σαφώς υψηλότερη επαγγελματική αποκατάσταση από το βιολογικό.Η έρευνα δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη και μια σχολή όπως το βιολογικό έχει να σου προσφέρει μόνο αυτό και ίσως και τη δυνατότητα να μπορέσεις να διδάξεις σε κάποιο φροντιστήριο.Στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα.Η φαρμακευτική σου δίνει τη δυνατότητα πχ να ανοίξεις κάποιο φαρμακείο.Θα μου πεις έχουμε γεμίσει από αυτά παντού.Ναι,αλλά αν "πιάσει" που λέμε,τότε θα έχεις σαφώς καλύτερες απολαβές από το να ψάχνεις δουλειά μέσω βιολογικού.Επίσης αν είσαι αρκετά ικανός και το θέλεις πολύ,μπορεί να δουλέψεις σε κάποια φαρμακευτική εταιρεία,αν το κυνηγήσεις.Καταληκτικά,ναι,η φαρμακευτική από άποψη αποκατάστασης είναι καλύτερη.
Τώρα σχετικά με τη βιολογία,μιας και ανέφερες ότι σου αρέσει παραπάνω σαν επιστήμη θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή και να σου πω οτι η βιολογία όπως την κάναμε πχ στο λύκειο δεν υφίσταται.Δε θα κάνεις δηλαδή,μόνο γενετική και βιολογία του ανθρώπου,θα κάνεις και ζωολογία,θα κάνεις και βοτανολογία και χίλια δύο πράγματα.Στο λέω αυτό,γιατί πολλοί γλυκαίνονται με την ιδέα του βιολογικού λόγω της γενετικής βιολογίας που κάνουμε στη β και γ λυκείου και έπειτα νομίζουν οτι αν περάσουν στο βιολογικό θα κάνουν τα ίδια.Εν τέλει πάνε και καταλαβαίνουν ότι δεν ήταν αυτό που ήθελαν.
Αχ συμφωνώ απόλυτα..ζωολογία βοτανική δεν με ελκύουν καθόλου και σπουδάζω βιολογία..ήθελα φαρμακευτική κυρίως λόγω επαγγελματική αποκατάσταση.. σαφώς θα δυσκολευτεις και στις δύο περιπτώσεις γτ μιλάμε για δύσκολες σχολες αλλά μην πας σε ΙΕΚ γτ δεν θα έχει τόσο θσχυ το χαρτί που θα πάρεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top