Βιολογία vs Μοριακή Βιολογία & Γενετική

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ακόμα κι έτσι, νομίζω ότι και το πρωτότυπο θα είχε συντακτικό θέμα. Πολύ confusing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χαχα και γω το ίδιο... Μη κρίνεις από τα απαίσια σχολικά. Σάμπως η κατεύθυνση ήταν καλύτερη;

Σου θυμίζω το κομμάτι της γονιδιακής ρύθμισης. Δε μπορεί να το εγραψε Έλληνας αυτό το τερατούργημα

Οσο και να μην κρίνω απο τα σχολικά βιβλια, η ουσία ειναι ίδια ομως... Βεβαια εντάξει, ποτε δεν ξερεις!
Χαχαχ τη γονιδιακή ρύθμιση δυο χρονια μου πηρε να τη μάθω :lol:
Επίσης νομιζω πως ολόκληρο το βιβλιο της βιολ κατ αποτελείται απο διάσπαρτα κομμάτια ξένων συγγραμμάτων που απλα τα ένωσαν χωρις να βγάζουν κανενα νοημα και τα έκαναν μεταφραση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Κολάζ από τη 1η έκδοση του Άλμπερτς είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
η ατακα πρωτο γενικο και μετα ειδικο με μαστερ ειναι μεγαλη λαλακια. εαν αγαπας απο ολη την βιολογια το κομματι της μοριακης βιολογιας τοτε κανεις προπτυχιακο στην μοριακη βιολογια. τι να το κανεις εαν δεν σε ενδιαφερουν τα αλλα? γιατι να κανεις την ζωη σου πιο δυσκολη? και ποιος σας λεει οτι εχει λεφτα για να κανει μετα μαστερ στην μοριακη βιολογια? γιατι ολοι πρεπει να κανουμε μαστερ? και επισης πες οτι εχει λεφτα για μαστερ, ε ωραια κανει μαστερ σε ενα συγκεκριμενο κομματι της μοριακης βιολογιας ωστε να εξειδικευτει ακομη πιο πολυ. εχουμε πηξει στους βιολογους. οτι θελεις εσυ θακκανεις, και επισης τα επαγγελματικα δικαιωματα κατοχυρωνονται απο το πρωτο πτυχιο, οτ μαστερ δεν σου δινει επαγγελματικα δικαιωματα παραπανω. Ακολουθα την καρδουλα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ε άμα είσαι τόσο σίγουρος και ταγμένος, προχώρα.Αν πάντως δεν “‘εχεις λεφτά για μεταπτυχιακά” μην ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα, ειλικρινά. Δεν έχει ιδιαίτερη ισχύ το πτυχίο Βιολόγου από μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ρε παιδιά τί με τόσα downvotes? Όταν είναι δύσκολη η αποκατάσταση του Βιολόγου εντός χώρας, ενώ παράλληλα πολλοί κάνουν μεταπτυχιακά με στόχο να γίνουν καλύτεροι, ποιες οι προοπτικές ενός Βιολόγου με μόνο -χαρτί- το πτυχίο? Η εκπαίδευση; Το “έξω” είναι, δυστυχώς, ανταγωνιστικότατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
αλλα λες. δεν λεμε να μην κανει μεταπτυχιακο, απλα εαν θελει μοριακη βιολογια τοτε να σπουδασει μοριακη βιολογια και οχι βιολογια. αφου το συγκεκριμενο κομματι την ενδιαφερει μονο. αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ε άμα είσαι τόσο σίγουρος και ταγμένος, προχώρα.Αν πάντως δεν “‘εχεις λεφτά για μεταπτυχιακά” μην ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα, ειλικρινά. Δεν έχει ιδιαίτερη ισχύ το πτυχίο Βιολόγου από μόνο του.

Αυτά έγραψα και έπεσε πέλεκυς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,779 μηνύματα.
Ρε παιδιά τί με τόσα downvotes? Όταν είναι δύσκολη η αποκατάσταση του Βιολόγου εντός χώρας, ενώ παράλληλα πολλοί κάνουν μεταπτυχιακά με στόχο να γίνουν καλύτεροι, ποιες οι προοπτικές ενός Βιολόγου με μόνο -χαρτί- το πτυχίο? Η εκπαίδευση; Το “έξω” είναι, δυστυχώς, ανταγωνιστικότατο.
Γιατί κανένα χαρτί από μόνο του δε σε κάνει πιο ανταγωνιστικό. Μια καλή πρακτική σαν προπτυχιακός, πχ erasmus placement ή πτυχιακή εργασία μπορεί να σε κάνει αρκετά ανταγωνιστικό. Οι γνωριμίες από την άλλη, πάντα παίζουν θετικό ρόλο :redface:. Εξαρτάται βέβαια και από τι θέση ψάχνεις, προφανώς δε μπορείς να γίνει προφέσορας μόνο με βασικό πτυχίο.
Άποψη μου, ακολούθα αυτό που θες και, αν δεν είσαι τεμπέλης, την άκρη θα τη βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βιολογικό Πάτρας ή Ηρακλείου; :hmm:

Επίσης, ξέρετε τι παίζει με τις μετεγγραφές; Δηλαδή αν εχω περισσοτερες πιθανότητες να παρω τη μετεγγραφή απο Κρήτη π.χ. επειδή ειναι περισσοτερα τα χιλιόμετρα ή κατι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βιολογικό Ηρακλείου (εννοείται).
Και εγώ Ηράκλειο θα διάλεγα για εμένα, αλλά λόγω τοποθεσίας δεν θα το προτιμήσω.
Το UoC είναι SUPER.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βιολογικό Ηρακλείου (εννοείται).
Και εγώ Ηράκλειο θα διάλεγα για εμένα, αλλά λόγω τοποθεσίας δεν θα το προτιμήσω.
Το UoC είναι SUPER.

Γιατί τι έχει η τοποθεσία;; :redface: Λογω απόστασης ή δεν ειναι καλο μερος το Ηράκλειο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γιατί τι έχει η τοποθεσία;; :redface: Λογω απόστασης ή δεν ειναι καλο μερος το Ηράκλειο; :P
Ε η Πάτρα είναι 2 ώρες από Αθήνα και θα μου κοστίζει το μισό πήγαινε έλα.
Επίσης, στη Πάτρα έχω τόσους γνωστούς και θα βρώ αμέσως συγκάτοικο η έστω φθηνό σπίτι.
Τέλος, στη 1 ώρα έχω συγγενείς στο Αγρίνιο οπότε και φαγητά θα έχω και τα πάντα :P

Το Ηράκλειο τρώγεται, μοιάζει πολύ με την Αθήνα, αλλά το νησί είναι νησί. Λατρεύω Κρήτη πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ε η Πάτρα είναι 2 ώρες από Αθήνα και θα μου κοστίζει το μισό πήγαινε έλα.
Επίσης, στη Πάτρα έχω τόσους γνωστούς και θα βρώ αμέσως συγκάτοικο η έστω φθηνό σπίτι.
Τέλος, στη 1 ώρα έχω συγγενείς στο Αγρίνιο οπότε και φαγητά θα έχω και τα πάντα :P

Το Ηράκλειο τρώγεται, μοιάζει πολύ με την Αθήνα, αλλά το νησί είναι νησί. Λατρεύω Κρήτη πάντως!

Άρα για προσωπικούς λόγους, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Ηράκλειο σαν μερος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Άρα για προσωπικούς λόγους, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Ηράκλειο σαν μερος :P

Εχω παει σε πολλες πολεις στην Ελλαδα και προσωπικη εκτιμηση οτι το Ηρακλειο δεν ειναι μια απο τις ωραιες πολεις. Πολυ βρωμικη, κακιστη ριμοτομια, παρα πολυ τσιμεντο, ανυπαρκτη αναπτυξη στην παραλιακη ζωνη. Τα Χανια ειναι κλασεις πιο ομορφα. Προφανως για το πανεπιστημιο δεν πιστευω οτι πρεπει να σε απασχολησει πολυ αυτο, αλλα γενικα δεν θεωρειται ωραια πολη αν και εχει ωραια μεμονωμενα σημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εχω παει σε πολλες πολεις στην Ελλαδα και προσωπικη εκτιμηση οτι το Ηρακλειο δεν ειναι μια απο τις ωραιες πολεις. Πολυ βρωμικη, κακιστη ριμοτομια, παρα πολυ τσιμεντο, ανυπαρκτη αναπτυξη στην παραλιακη ζωνη. Τα Χανια ειναι κλασεις πιο ομορφα. Προφανως για το πανεπιστημιο δεν πιστευω οτι πρεπει να σε απασχολησει πολυ αυτο, αλλα γενικα δεν θεωρειται ωραια πολη αν και εχει ωραια μεμονωμενα σημεια.

Σε ευχαριστώ πολυ!! :) Μαλλον θα βάλω πρωτα Ηράκλειο και μετα Πάτρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
Ε άμα είσαι τόσο σίγουρος και ταγμένος, προχώρα.Αν πάντως δεν “‘εχεις λεφτά για μεταπτυχιακά” μην ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα, ειλικρινά. Δεν έχει ιδιαίτερη ισχύ το πτυχίο Βιολόγου από μόνο του.

Σωστά τα λες. Επίσης να τονίσουμε ότι τα μεταπτυχιακά δεν είναι μαρουλόφυλλα. :P Δεν το έχουν όλοι για έρευνες και μεγαλοκαριέρες. Τα Βιολογικά κάθε χρόνο δέχονται εκατοντάδες υποψηφίους διαφόρων προσδοκιών...wannabe ερευνητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Περνάνε οι μερες και ακομα να αποφασίσωωωωω :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Θα ήθελα κάποιος ( αν είναι δυνατόν) να μου αναλύσει αν μπορεί κάποιος που τελείωσε το βιολογικό ή το τμήμα μοριακής βιολογίας & γενετικής να ανοίξει δικό του γραφείο/ διαγνωστικό κέντρο ( όπως θέλετε πείτε το) και να εργαστεί αυτόνομα. Γίνεται; Αν ναι, μέσα από ποιους κλάδους της βιολογίας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Θα ήθελα κάποιος ( αν είναι δυνατόν) να μου αναλύσει αν μπορεί κάποιος που τελείωσε το βιολογικό ή το τμήμα μοριακής βιολογίας & γενετικής να ανοίξει δικό του γραφείο/ διαγνωστικό κέντρο ( όπως θέλετε πείτε το) και να εργαστεί αυτόνομα. Γίνεται; Αν ναι, μέσα από ποιους κλάδους της βιολογίας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απ ότι έψαξα, ο απόφοιτος τμήματος βιολογίας μπορεί να ιδρύσει εργαστήριο που να προσφέρει βιολογικές υπηρεσίες ( μοριακής μικροβιολογίας, βιοχημείας, ιστολογίας, ποιοτικού ελέγχου βιολογικών δειγμάτων και ανάλυσης σπέρματος).
Από το ΜΒ&Γ δεν νομίζω να έχεις τέτοιο δικαίωμα μέχρι στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top