Βιολογία vs Μοριακή Βιολογία & Γενετική

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια εγω εδωσα φετοσ και εγραψα 18530 θελω εδω και δυο χρονια μοριακη βιολογια. Εσεις τι λετε; Το θελω οσο τιποτα και μου αρεσει μονο ο συγκεκριμενοσ κλαδος! Ειμαι αποφασισμενη αλλα φοβαμαι και λιγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Νομιζω οτι μονο απο οδοντιατρική μπαίνεις στο 3ο εξάμηνο της ιατρικής και απο όλες τις υπόλοιπες σχολές μπαίνεις στο 1ο! Ετσι λεει στο ΑΠΘ τουλάχιστον! Γιατι να ξεχάσω την ιατρικη βρε; :P Δεν αποκλείω το γεγονός να μην μπω ιατρικη μετα τη βιολογια αλλα πιστεύω πως θα το κανω! Backup plan δεεεεν. Βιολογικό "ταγμένη" επίσης δεν, αλλα σίγουρα θα διαβάσω οσο μπορω για να το τελειώσω στην ωρα του! Μαρεσει ετσι κι αλλιως, απλώς δεν ειναι αυτο με το οποιο θελω να ασχοληθώ!! Σε ευχαριστώ για τον χρονο σου :D



Ωωωχ!! Εσυ τι θα κανεις;;;

fockos απο μοριακή βιολογια πιστεύεις θα εχω προετοιμαστεί καλυτερα για τα μαθηματα των κατατακτήριων ε;

Ξαναδώσε. Μη πας σε μια δύσκολη σχολή που είναι και μακριά από το αντικείμενό σου, αν είναι να δώσεις κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν είναι εύκολο πράγμα να περνας ιατρική με πανελλαδικές παιδιά και μάλιστα χωρίς φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν ούτως ή άλλως δεν θα μείνεις στο πρώτο πτυχίο που θα πάρεις, γράψου στην σχολή που σου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα (εν προκειμένω Μοριακή Βιολογία απ' όσο έχω καταλάβει), και ξαναδώσε. Και να μην περάσεις, τουλάχιστον το backup plan σου είναι μια σχολή που έστω και λίγο σε ενδιαφέρει οπότε είναι εφικτό να την τελειώσεις και στην ώρα της.

Δεν θεωρώ καλό πάντως να φας 4 (τουλάχιστον) χρόνια σε μια σχολή που δεν ήθελες εξαρχής και μετά κοντά άλλον 1 χρόνο προετοιμασίας για κατατακτήριες. Είναι 5 χρόνια χαμένα, από την στιγμή που θέλεις άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν θεωρώ καλό πάντως να φας 4 (τουλάχιστον) χρόνια σε μια σχολή που δεν ήθελες εξαρχής και μετά κοντά άλλον 1 χρόνο προετοιμασίας για κατατακτήριες. Είναι 5 χρόνια χαμένα, από την στιγμή που θέλεις άλλη σχολή.

Δε θεωρώ πως ένα πτυχίο Βιολογίας είναι άχρηστο για μετά την ιατρική. Πιστεύω ότι το πτυχίο νοσηλευτικής που πήρα είναι άχρηστο για έναν που πάει ιατρική.


Ξαναδώσε. Μη πας σε μια δύσκολη σχολή που είναι και μακριά από το αντικείμενό σου, αν είναι να δώσεις κατατακτήριες.



Οι πανελλαδικές είναι δύσκολες και περνάνε μόνο οι έξυπνοι και τα φυτά (με την καλή έννοια) ενώ κατατακτήριες μπορεί να περάσει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ρε focko, οκ συμπαθητικές οι αρλούμπες που πετάς, αλλά πόσο να αντέξει κανείς ρε παιδί μου, υπάρχουν και όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε focko, οκ συμπαθητικές οι αρλούμπες που πετάς, αλλά πόσο να αντέξει κανείς ρε παιδί μου, υπάρχουν και όρια.


λέω αυτό που πιστεύω δε λέω κάτι αλλο ... κακο δε θέλω να κάνω σε κανέναν. Ας δώσει το παιδί πανελλαδικές .... καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν θα κάνω καθόλου.

Πιστεύεις έχουμε ελπίδες χωρις φροντιστήριο;;

παιδια εγω εδωσα φετοσ και εγραψα 18530 θελω εδω και δυο χρονια μοριακη βιολογια. Εσεις τι λετε; Το θελω οσο τιποτα και μου αρεσει μονο ο συγκεκριμενοσ κλαδος! Ειμαι αποφασισμενη αλλα φοβαμαι και λιγο....

Απο ο,τι εχω καταλάβει προτείνουν να πας πρωτα βιολογια για να γνωρίσεις την επιστήμη σε γενικευμένη μορφή και εκει να διαλέξεις την κατεύθυνση της μοριακής αν σου αρεσει ακόμη περισσότερο απο τις άλλες και έπειτα να κανεις μεταπτυχιακό κλπ...

Ξαναδώσε. Μη πας σε μια δύσκολη σχολή που είναι και μακριά από το αντικείμενό σου, αν είναι να δώσεις κατατακτήριες.

Αχ! Θα δω τον Αύγουστο τι θα κανω!! Αυξήθηκαν οι πιθανότητες να ξαναδωσω παντως :P

Αν ούτως ή άλλως δεν θα μείνεις στο πρώτο πτυχίο που θα πάρεις, γράψου στην σχολή που σου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα (εν προκειμένω Μοριακή Βιολογία απ' όσο έχω καταλάβει), και ξαναδώσε. Και να μην περάσεις, τουλάχιστον το backup plan σου είναι μια σχολή που έστω και λίγο σε ενδιαφέρει οπότε είναι εφικτό να την τελειώσεις και στην ώρα της.

Δεν θεωρώ καλό πάντως να φας 4 (τουλάχιστον) χρόνια σε μια σχολή που δεν ήθελες εξαρχής και μετά κοντά άλλον 1 χρόνο προετοιμασίας για κατατακτήριες. Είναι 5 χρόνια χαμένα, από την στιγμή που θέλεις άλλη σχολή.

Δυσκολεύομαι πολυ να μείνω στο σπίτι, εχω ανάγκη να φύγω απο δω, αλλα αν ξαναδωσω αναγκαστικά πρεπει να μείνω αλλη μια χρονια και πιστεύω οτι θα ειναι πολυ δύσκολη για μενα. Απο την αλλη όντως σκέφτομαι πολυ τα 4 "χαμένα" χρονια και μάλλον θα ξαναδωσω! Σε ευχαριστώ πολυ! :)

λέω αυτό που πιστεύω δε λέω κάτι αλλο ... κακο δε θέλω να κάνω σε κανέναν. Ας δώσει το παιδί πανελλαδικές .... καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσει.

Σε ευχαριστώ, να'σαι καλα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ακριβως! Και αισθανομαι λιγο μπερδεμενη... ενω το θελω πραγματικα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ακριβως! Και αισθανομαι λιγο μπερδεμενη... ενω το θελω πραγματικα πολυ!

Εμένα προσωπικά η μοριακή μου φαίνεται πολυ πιο ενδιαφέρουσα απο τις υπόλοιπες βιολογιες αλλα δεν ξερω τι προοπτικές εχει στην Ελλάδα, κι αν εχει δλδ... Αν εχεις τη δυνατότητα να βγεις στο εξωτερικό οταν τελειώσεις, τοτε προφανως καλυτερα να πας μοριακή κ μετα να φύγεις εξω για να κυνηγήσεις το όνειρο σου!!! Θεωρώ οτι ειναι χαμένα χρονια να πας βιολογια, μετα μεταπτυχιακό κλπ για να κανεις αυτο που μπορεις να κανεις μπαίνοντας κατευθείαν μοριακή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αυτο πιστευω κι εγω. Σε ευχαριστω πολυ! Εσυ τελικα προς τα που κλινεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Kαι απ’ την μοριακή, μεταπτυχιακό θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αυτο πιστευω κι εγω. Σε ευχαριστω πολυ! Εσυ τελικα προς τα που κλινεις;

Δεν ξέρω :cry_x: Το ψήνω να ξαναδωσω!

Kαι απ’ την μοριακή, μεταπτυχιακό θα κάνεις.

Χαίρω πολυ, σε κάθε επιστήμη πλέον κανείς μεταπτυχιακό. Τουλάχιστον ομως θα εχει τις βασικές γνώσεις στο αντικείμενο που την ενδιαφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σε ενδιαφερει μονο ο τομεας της γενετικης ή το σύνολο της επιστημης της βιολογιας; Οικολογια, εξελιξη κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
βασικά, μία παρατήρηση να κάνω. Επειδή κι εγώ στη γ’ λυκείου μόνο μοριακή από Άλμπερτς διδάχθηκα εις βάθος, όπως όλοι μας φυσικά, πίστευα ότι εκεί είναι το ζουμί της βιολογίας, κάτι που δεν ισχύει.

ενδεικτική η περίπτωση μιας ζωολόγου που η ΝΑΣΑ προσέλαβε πρόσφατα…

Ίσως εκτός της οικολογίας (που μου φαίνεται βαρετή) τα υπόλοιπα branches είναι πολύ ενδιαφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σε ενδιαφερει μονο ο τομεας της γενετικης ή το σύνολο της επιστημης της βιολογιας; Οικολογια, εξελιξη κτλ;

Εμένα ρωτας;; Η Ιατρικη με ενδιαφερει μονο!! Αλλα απο βιολογια λογω πλύσης εγκεφάλου με τη βιολ. κατ. πιο ενδιαφέρουσα μου φαίνεται η μοριακή βιολογια κ γενετική! Οικολογία, ζωολογία κ τέτοια δεν μου αρέσουν

βασικά, μία παρατήρηση να κάνω. Επειδή κι εγώ στη γ’ λυκείου μόνο μοριακή από Άλμπερτς διδάχθηκα εις βάθος, όπως όλοι μας φυσικά, πίστευα ότι εκεί είναι το ζουμί της βιολογίας, κάτι που δεν ισχύει.

ενδεικτική η περίπτωση μιας ζωολόγου που η ΝΑΣΑ προσέλαβε πρόσφατα…

Ίσως εκτός της οικολογίας (που μου φαίνεται βαρετή) τα υπόλοιπα branches είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Δεν ειπε κανεις οτι εκει ειναι το ζουμί. Σαφώς και χρειάζονται βιολόγοι απο ολους τους κλάδους της βιολογίας, και παντα θα ισχύει αυτο καθώς ειναι μια επιστήμη που εξελίσσεται! Αλλα ναι επειδή στην ύλης της γ λυκειου διδασκόμαστε μονο μοριακή κ γενετική μας φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι σου αρέσει μόνο η μοριακή εφόσον μόνο αυτή έχεις (υποτυπωδώς) διδαχθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι σου αρέσει μόνο η μοριακή εφόσον μόνο αυτή έχεις (υποτυπωδώς) διδαχθεί;

Δεν μπορεις να εισαι αλλα θα ρισκάρεις! Στη βιολογια γενικής παντως το 2ο κεφάλαιο με το ζόρι το ειχα μάθει απέξω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Χαχα και γω το ίδιο... Μη κρίνεις από τα απαίσια σχολικά. Σάμπως η κατεύθυνση ήταν καλύτερη;

Σου θυμίζω το κομμάτι της γονιδιακής ρύθμισης. Δε μπορεί να το εγραψε Έλληνας αυτό το τερατούργημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Χαχα και γω το ίδιο... Μη κρίνεις από τα απαίσια σχολικά. Σάμπως η κατεύθυνση ήταν καλύτερη;

Σου θυμίζω το κομμάτι της γονιδιακής ρύθμισης. Δε μπορεί να το εγραψε Έλληνας αυτό το τερατούργημα

Ηταν κομματι απο αμερικανικο βιβλιο που το ειχαν βαλει στο google translate
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top