Βιολογία ή Μοριακή Βιολογία και Γενετική;

student1234

Νεοφερμένος

Η student1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Φέτος έδωσα Πανελλήνιες για πρώτη φορά και ήρθε η ώρα να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου. Ωστόσο βρίσκομαι σε δίλημμα, καθώς δεν ξέρω έαν πρέπει να δηλώσω πρώτα τα βιολογικά ή το τμήμα μοριακής βιολογίας και γενετικής στην Αλεξανδρούπολη. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιεφέρει περισσότερο ο τομέας της μοριακής βιολογίας και δεν μου αρέσει ο περιβαλλοντικός (πχ οικολογία). Το μόνο που με προβληματίζει είναι η εξειδίκευση στο τμήμα της Θράκης. Θα μπορόυσε κάποιος να μοιραστεί τη γνώμη το έαν είναι προτιμότερο ως πρώτη επιλογή βιολογία ή μοριακή βιολογία; Επίσης γνωρίζει κανείς τις διαφορές ανάμεσα στα βιολογικά (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο); Ποιο επικεντρώνεται πιο πολύ στο περιβάλλον και πιο στο μοριακό επίπεδο;
 

XRIMOI

Νεοφερμένος

Η XRIMOI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά εμάς τους μαθητές μας συμβουλεύουν να ξεκινήσουμε με κάτι γενικό και στη συνέχεια να πάμε στο εξειδικευμένο, μιας και μπορεί να βρούμε κάτι που θα μας κινήσει το ενδιαφέρον. Τώρα αν εσύ είσαι 100% σίγουρη ότι η μοριακή βιολογία είναι αυτό που θέλεις να ακολουθήσεις τότε νομίζω θα ήταν καλύτερο για εσένα να πας στην μοριακή βιολογία στην Αλεξανδρούπολη. Όσον αφορά τα βιολογικά τμήματα, επειδή και εγω αναζητώ πληροφορίες για τις σχολές του 3ου πεδίου, απο όσα έχω ακούσει/διαβασει της Κρήτης έχει την καλύτερη φήμη και εστιάζει περισσότερο στην μοριακή (αν κάνω λάθος να με διορθώσει καποιος). Σχετικά με τα υπόλοιπα νομίζω ότι το ΑΠΘ εστιάζει περισσότερο στην οικολογία και το περιβάλλον
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επίδοσή σου! Αν και εγώ προσανατολίζομαι πιο πολύ στη μοριακή βιολογία θα σου έλεγα καλύτερα να πας στο βιολογικό, καθώς σου προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων και ,άρα, καιι ευκαιριών. Μπορεί να βαρεθείς σε κάποια μαθήματα όπως είπες την οικολογία αλλά πιστεύω πως με ένα καλό μεταπτυχιακό μετά πάνω στη μοριακή θα εισαι πάρα πολύ καλά. Επίσης, μπορεί εν τέλη να σε κερδίσει και κανένα άλλο κομμάτι που δεν το έχεις φανταστεί. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου γνώμη, τώρα αν είσαι 100% σίγουρη ότι θες να ασχοληθείς μόνο με αυτό και ότι θα βαρεθείς τη ζωή σου 4 χρόνια με τ άλλα μαθήματα πήγαινε στην αλεξανδρούπολη. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορίκα θες για το βιολογικό αθήνας πες μου!
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Το τμήμα στην Αλεξανδρούπολη, όπως λέει και το όνομα, επικεντρώνεται στη μοριακή βιολογία. Τα υπόλοιπα τμήματα είναι πιο γενικά. Κατά τη δίκη μου άποψη, μπες βιολογικό κι αν αργότερα ενδιαφέρεσαι για εξειδίκευση την αποκτάς με ένα μεταπτυχιακό
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Φέτος έδωσα Πανελλήνιες για πρώτη φορά και ήρθε η ώρα να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου. Ωστόσο βρίσκομαι σε δίλημμα, καθώς δεν ξέρω έαν πρέπει να δηλώσω πρώτα τα βιολογικά ή το τμήμα μοριακής βιολογίας και γενετικής στην Αλεξανδρούπολη. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιεφέρει περισσότερο ο τομέας της μοριακής βιολογίας και δεν μου αρέσει ο περιβαλλοντικός (πχ οικολογία). Το μόνο που με προβληματίζει είναι η εξειδίκευση στο τμήμα της Θράκης. Θα μπορόυσε κάποιος να μοιραστεί τη γνώμη το έαν είναι προτιμότερο ως πρώτη επιλογή βιολογία ή μοριακή βιολογία; Επίσης γνωρίζει κανείς τις διαφορές ανάμεσα στα βιολογικά (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο); Ποιο επικεντρώνεται πιο πολύ στο περιβάλλον και πιο στο μοριακό επίπεδο;
Θα πρότεινα τόσο σ΄εσένα όσο και σε όσους ενδιαφέρονται γενικότερα για τα Τμήματα της Βιολογίας, να κάνετε τον κόπο να μπείτε στα sites των σχετικών Τμημάτων και να δείτε και να συγκρίνετε τους οδηγούς σπουδών.
Είναι πολύ σημαντικό, θα πάρετε πολλές πληροφορίες και πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα στο μυαλό σας!

Αν έχεις καταλήξει ότι σ΄ενδιαφέρει συγκεκριμένα το γνωστικό αντικείμενο του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής, τότε δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην σπουδάσεις επικεντρωμένα αυτό που θέλεις.
Εδώ θα δεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του Τμήματος:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα μπορόυσε κάποιος να μοιραστεί τη γνώμη το έαν είναι προτιμότερο ως πρώτη επιλογή βιολογία ή μοριακή βιολογία; Επίσης γνωρίζει κανείς τις διαφορές ανάμεσα στα βιολογικά (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο); Ποιο επικεντρώνεται πιο πολύ στο περιβάλλον και πιο στο μοριακό επίπεδο;

H Βιολογία νομίζω είναι αρκετά ευρύ πεδίο και θα μπορούσες με τα χρόνια να έχεις την ευελιξία να γνωρίσεις νέα επιστημονικά πεδία. Τώρα μπορεί να σου αρέσει το Περιβάλλον ή κάτι άλλο και λόγω άγνοιας να μην έχεις βρει ακόμη το κουμπί σου. Μην κλείνεις το μυαλό σου. Μπορεί και στα 40 σου (να είσαι καλά πρώτα ο θεός) και χρειαστεί να επεκτείνεις τις γνώσεις σου σε κάτι άλλο πάνω στη Βιολογία ανάλογα πως θα είναι η εποχή τότε ή αν το χρειάζεται η εργασία σου. Για προπτυχιακό καλό είναι να μην περιορίζεσαι σε εξειδικεύσεις. Υπάρχει ο χρόνος για κάτι τέτοιο μετά.

Λένω συνήθως αυτά που γράφουν τα Ελληνικά Τμήματα Πανεπιστημίων στις ιστοσελίδες τους ως πληροφορίες απέχουν λίγο από την πραγματικότητα. Μπορεί ένα μάθημα να παρουσιάζεται τέλειο στον οδηγό σπουδών και τελικά ο καθηγητής που το κάνει να είναι καθίκι από διάφορες απόψεις. Καλύτερα να έψαχνε να βρει κάποιον φοιτητή από το Τμήμα να πάρει την πληροφορία από την πηγή.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και εγώ βιολογία θα σου πρότεινα, για να έχεις την ευελιξία μετά να μεταπηδήσεις σε κάποιον άλλο κλάδο της.. Αλλά έχω να ομολογήσω ότι το τμήμα Μοριακής Βιολογίας έχει υπέροχο πρόγραμμα σπουδών.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Και εγώ βιολογία θα σου πρότεινα, για να έχεις την ευελιξία μετά να μεταπηδήσεις σε κάποιον άλλο κλάδο της.. Αλλά έχω να ομολογήσω ότι το τμήμα Μοριακής Βιολογίας έχει υπέροχο πρόγραμμα σπουδών.

Ναι απλά προσφέρει η Γερμανία για παράδειγμα προπτυχιακές σπουδές Μαθηματικά στις Βιοεπιστήμες (άκρως εξειδικευμένο) εκτός από τα κλασικά Μαθηματικά, που έχει την αγορά εργασίας ...και μια Ελλάδα με τη μεγαλύτερη ανεργία νέων στην Ευρώπη, προσφέρει επίσης σπουδές Μοριακής Βιολογίας ενώ έχει αρκετά Τμήματα Βιολογίας, και συγγενών επιστημών κάτι Βιοπληροφορικής, Χημείας κτλ. Καλό θα ήταν να υπήρχε μόνο ως μεταπτυχιακό. Δεν είμαστε ίσα και όμοια με άλλες χώρες π.χ. Ολλανδία, Γαλλία. Η αντιγραφή έχει και τα όριά της χάριν κομματικής βόλεψης.
 

student1234

Νεοφερμένος

Η student1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επίδοσή σου! Αν και εγώ προσανατολίζομαι πιο πολύ στη μοριακή βιολογία θα σου έλεγα καλύτερα να πας στο βιολογικό, καθώς σου προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων και ,άρα, καιι ευκαιριών. Μπορεί να βαρεθείς σε κάποια μαθήματα όπως είπες την οικολογία αλλά πιστεύω πως με ένα καλό μεταπτυχιακό μετά πάνω στη μοριακή θα εισαι πάρα πολύ καλά. Επίσης, μπορεί εν τέλη να σε κερδίσει και κανένα άλλο κομμάτι που δεν το έχεις φανταστεί. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου γνώμη, τώρα αν είσαι 100% σίγουρη ότι θες να ασχοληθείς μόνο με αυτό και ότι θα βαρεθείς τη ζωή σου 4 χρόνια με τ άλλα μαθήματα πήγαινε στην αλεξανδρούπολη. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορίκα θες για το

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επίδοσή σου! Αν και εγώ προσανατολίζομαι πιο πολύ στη μοριακή βιολογία θα σου έλεγα καλύτερα να πας στο βιολογικό, καθώς σου προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων και ,άρα, καιι ευκαιριών. Μπορεί να βαρεθείς σε κάποια μαθήματα όπως είπες την οικολογία αλλά πιστεύω πως με ένα καλό μεταπτυχιακό μετά πάνω στη μοριακή θα εισαι πάρα πολύ καλά. Επίσης, μπορεί εν τέλη να σε κερδίσει και κανένα άλλο κομμάτι που δεν το έχεις φανταστεί. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου γνώμη, τώρα αν είσαι 100% σίγουρη ότι θες να ασχοληθείς μόνο με αυτό και ότι θα βαρεθείς τη ζωή σου 4 χρόνια με τ άλλα μαθήματα πήγαινε στην αλεξανδρούπολη. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορίκα θες για το βιολογικό αθήνας πες μου!
Θα μπορούσες να μου πεις καποια πταγματα για της Αθήνας; Επικεντρωνεται περισσότερο στο περιβαλλον; Οι καθηγητες, τα εργαστήρια, ο εξοπλισμος πώς σου φαινονται;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένω συνήθως αυτά που γράφουν τα Ελληνικά Τμήματα Πανεπιστημίων στις ιστοσελίδες τους ως πληροφορίες απέχουν λίγο από την πραγματικότητα. Μπορεί ένα μάθημα να παρουσιάζεται τέλειο στον οδηγό σπουδών και τελικά ο καθηγητής που το κάνει να είναι καθίκι από διάφορες απόψεις. Καλύτερα να έψαχνε να βρει κάποιον φοιτητή από το Τμήμα να πάρει την πληροφορία από την πηγή.

Το αναλυτικό πρόγραμμα και ο οδηγός σπουδών δεν λένε ψέματα.
Ο,τι γράφουν, αυτό ισχύει.
Τώρα αν ο καθηγητής που διδάσκει ένα μάθημα είναι ακατάλληλος, όντως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε Τμήμα αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Και μένα ο κανόνας μου είναι από το γενικό στο ειδικό.
Ξέρω όμως ότι στα Τμήματα Βιολογίας γίνεται επιλογή κατεύθυνσης, συνήθως από το Ε΄εξάμηνο και εκτός των υποχρεωτικών μαθημάτων των πρώτων εξαμήνων, πρέπει να κάνεις επιλογή κάποιων μαθημάτων της κατεύθυνσης που προτίθεσαι ν΄ακολουθήσεις αργότερα (αν δεν κάνω λάθος καθώς δεν είναι ο τομέας μου).
Κάποια μαθήματα που καλύπτουν το ευρύτερο γνωστικό αντικείμενο της Βιολογίας, διδάσκονται και στα πρώτα εξάμηνα του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής.
Γιατί λοιπόν να μην πάει να σπουδάσει στοχευμένα αυτό που επιθυμεί;

Για να συντάξουμε μηχανογραφικό θέλει πολλή μελέτη.
Δεν αρκεί να ξέρουμε απλά το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει (που καμιά φορά ούτε αυτό ξέρουμε).
Θέλει συγκέντρωση πληροφοριών, συγκρίσεις Τμημάτων, θέλει κατάταξη των Τμημάτων με σωστή σειρά σύμφωνα με τις μικρολεπτομέρειες που ανακαλύπτουμε μεταξύ των Τμημάτων που μας ενδιαφέρουν κτλ
Ας το ψάξει!
 

student1234

Νεοφερμένος

Η student1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το αναλυτικό πρόγραμμα και ο οδηγός σπουδών δεν λένε ψέματα.
Ο,τι γράφουν, αυτό ισχύει.
Τώρα αν ο καθηγητής που διδάσκει ένα μάθημα είναι ακατάλληλος, όντως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε Τμήμα αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Και μένα ο κανόνας μου είναι από το γενικό στο ειδικό.
Ξέρω όμως ότι στα Τμήματα Βιολογίας γίνεται επιλογή κατεύθυνσης, συνήθως από το Ε΄εξάμηνο και εκτός των υποχρεωτικών μαθημάτων των πρώτων εξαμήνων, πρέπει να κάνεις επιλογή κάποιων μαθημάτων της κατεύθυνσης που προτίθεσαι ν΄ακολουθήσεις αργότερα (αν δεν κάνω λάθος καθώς δεν είναι ο τομέας μου).
Κάποια μαθήματα που καλύπτουν το ευρύτερο γνωστικό αντικείμενο της Βιολογίας, διδάσκονται και στα πρώτα εξάμηνα του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής.
Γιατί λοιπόν να μην πάει να σπουδάσει στοχευμένα αυτό που επιθυμεί;

Για να συντάξουμε μηχανογραφικό θέλει πολλή μελέτη.
Δεν αρκεί να ξέρουμε απλά το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει (που καμιά φορά ούτε αυτό ξέρουμε).
Θέλει συγκέντρωση πληροφοριών, συγκρίσεις Τμημάτων, θέλει κατάταξη των Τμημάτων με σωστή σειρά σύμφωνα με τις μικρολεπτομέρειες που ανακαλύπτουμε μεταξύ των Τμημάτων που μας ενδιαφέρουν κτλ
Ας το ψάξει!
Η αλήθεια ειναι οτι εχω κοιταξει τα πρόγραμματα σπουδών των βιολογικων, αλλα οταν διαβάζεις απλα τουε τιτλους μερικων μαθηματων χωρις να γνωριζεις εις βαθος το αντικείμενο μελέτης τους δεν μπορείς να συγκρίνεις και να κρίνεις. Από ο,τι ειδα επιλογη κατεύθυνσης υπάρχει μόνο στην Κρήτη μετά το 2ο έτος. Στα άλλα βιολογικα απλώς μετά απο κάποια εξάμηνα διαλέγεις μαθήματα (τα οποία μπορεί να αφορούν και σε περιβάλλοντικη και σε μοριακη βιολογια)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια ειναι οτι εχω κοιταξει τα πρόγραμματα σπουδών των βιολογικων, αλλα οταν διαβάζεις απλα τουε τιτλους μερικων μαθηματων χωρις να γνωριζεις εις βαθος το αντικείμενο μελέτης τους δεν μπορείς να συγκρίνεις και να κρίνεις. Από ο,τι ειδα επιλογη κατεύθυνσης υπάρχει μόνο στην Κρήτη μετά το 2ο έτος. Στα άλλα βιολογικα απλώς μετά απο κάποια εξάμηνα διαλέγεις μαθήματα (τα οποία μπορεί να αφορούν και σε περιβάλλοντικη και σε μοριακη βιολογια)
Δεν υπάρχουν μονο οι τίτλοι των μαθημάτων.
Υπάρχουν και οι περιγραφές τους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι εχω κοιταξει τα πρόγραμματα σπουδών των βιολογικων, αλλα οταν διαβάζεις απλα τουε τιτλους μερικων μαθηματων χωρις να γνωριζεις εις βαθος το αντικείμενο μελέτης τους δεν μπορείς να συγκρίνεις και να κρίνεις. Από ο,τι ειδα επιλογη κατεύθυνσης υπάρχει μόνο στην Κρήτη μετά το 2ο έτος. Στα άλλα βιολογικα απλώς μετά απο κάποια εξάμηνα διαλέγεις μαθήματα (τα οποία μπορεί να αφορούν και σε περιβάλλοντικη και σε μοριακη βιολογια)

Η κατεύθυνση σε απλά Ελληνικά, είναι μια γραφειοκρατική "διευκόλυνση" του Τμήματος να ομαδοποιεί τα μαθήματα επιλογής (σε αντίθεση με τα μαθήματα κορμού) πάνω σε μια θεματική ενότητα που συνήθως αντιστοιχεί σε κάποιο μεταπτυχιακό του Τμήματος. Κατεύθυνση μπορείς να φτιάξεις και με τη δική σου κρίση όσο θα μαθαίνεις την επιστήμη σου, οπότε και θα έχεις άποψη για ποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν και πιστεύεις ότι θα μπορούσες να ομαδοποιήσεις ως ελεύθερη επιλογή.
 

student1234

Νεοφερμένος

Η student1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η κατεύθυνση σε απλά Ελληνικά, είναι μια γραφειοκρατική "διευκόλυνση" του Τμήματος να ομαδοποιεί τα μαθήματα επιλογής (σε αντίθεση με τα μαθήματα κορμού) πάνω σε μια θεματική ενότητα που συνήθως αντιστοιχεί σε κάποιο μεταπτυχιακό του Τμήματος. Κατεύθυνση μπορείς να φτιάξεις και με τη δική σου κρίση όσο θα μαθαίνεις την επιστήμη σου, οπότε και θα έχεις άποψη για ποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν και πιστεύεις ότι θα μπορούσες να ομαδοποιήσεις ως ελεύθερη επιλογή.
Απλώς στην Κρήτη η κατεύθυνση που επιλέγεις αναγράφεται και στο πτυχίο. Δεν ξέρω εάν εχει κάποια σημασια αυτό, απλώς το αναφέρω.
Δεν υπάρχουν μονο οι τίτλοι των μαθημάτων.
Υπάρχουν και οι περιγραφές τους.
Έχεις δίκιο ευχαριστώ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλώς στην Κρήτη η κατεύθυνση που επιλέγεις αναγράφεται και στο πτυχίο. Δεν ξέρω εάν εχει κάποια σημασια αυτό, απλώς το αναφέρω.

Η αναγραφή της κατεύθυνσης στο πτυχίο απλά δηλώνει την επιτυχή αποπεράτωση των σπουδών σου στον συγκεκριμένο τομέα.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θα μπορούσες να μου πεις καποια πταγματα για της Αθήνας; Επικεντρωνεται περισσότερο στο περιβαλλον; Οι καθηγητες, τα εργαστήρια, ο εξοπλισμος πώς σου φαινονται;
Κοίτα μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει ότι επικεντρώνεται σε κάποιο τομέα πιο πολύ. Στα 2 πρώτα έτη έχουμε πιο γενικά μαθήματα από όλα τα πεδία της βιολογίας ,ενώ, από το 3ο έτος ξεκινούν τα επιλογής στα οποία υπάρχει μια ευρέια γκάμα μαθημάτων να διαλέξεις και να πάρεις άτυπα μια κατεύθυνση (πχ εμένα που με ενδιαφέρει πιο πολύ ο άνθρωπος και όχι τόσο το περιβάλλον και τα ζώα τώρα στο 3ο έτος θα πάρω μαθήματα που κλείνουν προς το εκεί και θα απορρίψω τελείως τα άλλα μαθήματα που έχουν να κάνουν με φυτά κτλ). Τώρα για τα εργαστήρια η αλήθεια είναι ότι λόγω του Covid πρόλαβα να δω από κοντά μόνο του 1ου εξαμήνου και ελάχιστα του 2ου που είναι τα πιο γενικά μαθήματα ,αλλά, γενικά έχει πολλά εργαστήρια και πολλές εργαστηριακές ώρες. Σε κάποια μαθήματα όπως βιοχημεία, μοριακή, κυτταρική και μικροβιολογία από όσα έχω δει είτε δια ζώσης είτε εξ αποστάσεως έχουν σύγχρονα μηχανήματα ,ενώ, ξέρω εγώ στη φυσιολογία όχι και τόσο αλλά εξαρτάται τον κάθε τομέα και την αντίστοιχη χρηματοδότησή του (φυσικά έχω ακούσει από παιδιά ότι στο τμήμα της Κρήτης πχ λόγω της χρηματοδότησης από τους ιδιώτες έχουν πιο σύγχρονες εγκαταστάσεις και μηχανήματα και κάποια πιο ιδιαίτερα μαθήματα επιλογής όπως πχ οι βιοαισθητήρες).
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αν με ενδιέφερε μόνο ο άνθρωπος, είτε ερευνητικά είτε κλινικά δε θα πήγαινα στα κλασσικα βιολογικά για να φαω στα μούτρα οικολογίες και ζωολογίες (αν και της ΜΒ έχει κάποια). Το τμήμα για τα ελληνικά δεδομένα μια χάρα είναι, οπότε ούτε αυτό θα με ανησυχούσε.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Έχοντας αποφοιτήσει από το τμήμα μβγ και γνωρίζοντας άτομα από το βιολογικό έχω να πω το εξής: Αν κόβεις το κεφάλι σου ότι θες μοριακές επιστήμες τότε να ξέρεις ότι στο μβγ θα απολαύσεις πολύ περισσότερο τις σπουδές σου, ενώ στο βιολογικό θα προσπαθείς να αποφεύγεις μαθήματα που έχουν να κάνουν με ζωολογία, βοτανική, οικολογια κλπ που πολλές φορές είναι αναπόφευκτο γιατί ανήκουν στον κορμό της σχολής. Ωστόσο, παρατηρείται το εξής φαινόμενο: επειδή ακριβώς πολλά παιδιά επιλέγουν όλο αυτό το φάσμα των σχολών ως δεύτερη επιλογή (μετά από Ιατρικές Οδοντιατρικές κλπ) έχουν στην αρχή ως στόχο να ασχοληθούν με βιοιατρικά θέματα (για να μείνουν κοντά στην πρώτη επιλογή τους) και αργότερα μπαίνοντας στο βιολογικό αλλάζουν ρότα. Δε μπορείς να γνωρίζεις αν θα σε ελκύσουν οι επιστήμες των ζώων των φυτών και της θάλασσας, όπου και υπάρχουν πολλές δουλειές. Ναι ναι είναι γαμάτο (θεωρητικά) να ασχολείσαι με έρευνα στον καρκίνο, στα νευροεκφυλιστικά και τα αυτοάνοσα, ωστόσο σε επίπεδο δουλείας θα είσαι μέσα σε ένα εργαστήριο με την ομάδα σου και δε θα κάνει διαφορά αν μελετάτε νόσους ή το γονιδίωμα της πάπιας... Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχεις παραπάνω επιλογές ώστε να μπορείς να δώσεις την ευκαιρία σε τομείς όπου μπορείς να βρεις δουλειά. Μη ξεχνάς άλλωστε ότι με βιοιατρική έρευνα θα ασχοληθεί και ο γιατρός και ο φαρμακοποιός και άλλοι επιστήμονες. Το τμήμα μβγ είναι πολύ καλό σε αυτό που προσφέρει, και έχει μια καλή συνεργασία με την ιατρική την ίδιας πόλης. Ωστόσο, σε ένα πανεπιστήμιο όπως το εκπα και το απθ θεωρώ ότι θα μπορείς να δικτυωθείς περισσότερο με καθηγητές και κέντρα. Ό,τι από τα δύο και να διαλέξεις καλό θα ήταν να φύγεις στο εξωτερικό.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Λοιπόν, πρέπει επιτέλους να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό και έχω κολλήσει. Με ενδιαφέρει το βιολογικό αθήνας και το τμήμα μοριακής και γενετικής στην αλεξανδρόυπολη. Να πω αρχικά ότι όπου και να περάσω θέλω να ασχοληθώ με τον άνθρωπο και την έρευνα, δηλαδή δε μου αρέσουν καθόλου μαθήματα όπως ζωολογία, βοτανική και οικολογία. Μου αρέσουν πάρα πολύ μαθήματα τύπου Φυσιολογία ανθρώπου, ανατομία, ιστολογία και γενικότερα ό,τι έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Τώρα το μόνο που με προβληματίζει είναι το αν μου αρέσει πραγματικά η μοριακή βιολογία, δηλαδή αυτά που κάναμε στην τώρα στην 3η Λυκείου που ήταν πιο πολύ σε μοριακό επίπεδο τα προτιμώ από βοτανική και ζωολογία αλλά δεν ξέρω αν θα ήθελα να εξειδικευτώ σε αυτά, δηλαδή θα προτιμούσα να ασχοληθώ με κύτταρα, ιστούς, όργανα παρά με DNA, γονίδια και πρωτείνες. Απλώς σκέφτομαι ότι Μοριακή βιολογία δεν έχει μαθήματα για φυτά και ζωά και έχει καλο πρόγραμμα σπουδών και μου φαίνεται σαν κλάδος ότι έχει μέλλον.
Να πω επίσης ότι τα προγράμματα σπουδών των δύο σχολών τα έχω μελετήσει πάρα πολύ, το μόνο που με μπερδεύει είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα, διότι δεν μπορώ να καταλάβω καλά από το ΦΕΚ. Ο μοριακός βιολόγος έχει τα ίδια με τον βιολόγο ή αυτή η παραπάνω εξειδίκευση βάζει κάποιους περιορισμούς;
Θα εκτιμόυσα οποιαδήποτε άποψη πάνω στις δύο σχολές, διότι λέω αύριο να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό γιατί δεν πάει άλλο έχω σπάσει το κεφάλι μου αυτόν τον καιρό προσπαθώντας να αποφασίσω.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Για τα δικαιώματα δε ξέρω να σου απαντήσω ,αλλά, για το κομμάτι που αναφέρεσαι ότι θα ήθελες να ασχοληθείς πιο πολύ με κύτταρα και ιστούς και κτλ θεωρώ πως ανήκει πιο πολύ στην κυτταρική βιολογία και όχι στη μοριακή. Οπότε, επειδή δε γνωρίζω το πρόγραμμα σπουδών της αλεξανδρούπολης εσύ που το έχεις ψάξει δες αν διδάσκεται κάτι αντίστοιχο και ανάλογα αποφάσισε. (πάντως στο βιολογικό εκπα υπάρχει και η κλασική κυτταρική βιολογία αλλά και τα σύγχρονα θέματα βιολογίας που είναι πολύ ενδιαφέροντα και κοντά σε αυτό που ψάχνεις). Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν επιλέξεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top