Βιντεοπαιχνίδια

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν σχολιασα τιποτα για το CS παντως.
Το ειπα οτι ειναι το πιο σημαντικο αλλα αυτοι που εκαναν το βιντεο ειναι δηθεν χαρντκοραδες ετσι οπως τα περιγραφουν και οπως κανουν QQ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτό είναι το show τους στο ίντερνετ, γιαυτό έχει αυτό το ύφος. Ούμπερ γκέιμερς φάση και έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι το θεμα ειναι οτι υπαρχουν οντως τετοια ατομα. Και προσωπικα πιστευω οτι και αυτοι ετσι ειναι αλλιως δε θα εμπαιναν στον κοπο να φτιαξουν τετοιο βιντεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δήθεν άνθρωποι υπάρχουν παντού, προτιμώ να παραβλέπω τα σχόλια τους από το να μπαίνω στην ψυχοφθόνα διαδικασία να τους ψυχολογήσω.
Η ουσία για μένα, είναι μια, άμα μπορείς να συνδυάσεις και τους τρεις συντελεστές (gameplay, story, graphic) θα βγει ένα καλό αποτέλεσμα, άμα όμως δεν μπορείς, κάνε ένα καλό gameplay και μετά ασχολήσου με τα αλλά ειδικά στο κομμάτι με την ιστορία είναι εύκολο σήμερα, έχω δει κρητικές που να γραφούν ότι το story του fable ήταν πρωτότυπό και πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Βασικά εξαρτάται και από το είδος του παιχνιδιού.Στα RPG παίζει πολύ μεγάλο ρολο και η ιστορία και ίσως μεγαλύτερο από το gameplay.Για παράδειγμα το Final Fantasy 8 είχε καλύτερα γραφικά και gameplay από το 7 αλλα οι περισσότεροι προτιμούν το δεύτερο λόγω ιστορίας.Και όχι άδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Το ΦΦ8 ήταν το χειρότερο final fantasy στην σειρά, βλακώδεις gameplay και ακόμα πιο βλακώδεις ιστορία, σε αντίθεση με το φφ7 που μόνο γραφικά δεν είχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Εγω ανεξαρτητα απο το υφος τους,συμφωνω.Το gameplay ειναι το 80% ενος παιχνιδιου.

Krou σκεψου οτι ειναι κι αυτο μια τεχνη.Στην οποια το ΔΥΣΚΟΛΟ στις μερες μας(που γαματα γραφικα υπαρχουν πλεον παντου και οι ιστοριες εμπνεονται απο χιλιες μεριες)ειναι να δημιουργησεις ενα παιχνιδι με καλο gameplay,αυτο θα κανει τη διαφορα,αυτο ειναι η πραγματικη προκληση .Ο δημιουργος ενος pc GAME το βαρος εκει πρεπει να το ριξει,γιατι εκει ειναι η ουσια του.Δε βλεπεις ταινια της Pixar για να σε ενδιαφερει κυριως η εικονα και το animation(καλα της Πιξαρ εχουν συνηθως και καλο σεναριο αλα ενα παραδειγμα εφερα:P)ουτε βιβλιο για να σωνεται μονο και μονο απο το storyline.Ενα τελειο game εχει γαματο gameplay σε συνδυασμο με ολα τα υπολοιπα.


Gameplay-Διαρκεια-Ατμοσφαιρα για μενα.



Και νταξει να ακους rpgαδες να κοπτονται για γραφικα ειναι τραγικο,πως να το κανουμε:P

Βασικά εξαρτάται και από το είδος του παιχνιδιού.Στα RPG παίζει πολύ μεγάλο ρολο και η ιστορία και ίσως μεγαλύτερο από το gameplay.Για παράδειγμα το Final Fantasy 8 είχε καλύτερα γραφικά και gameplay από το 7 αλλα οι περισσότεροι προτιμούν το δεύτερο λόγω ιστορίας.Και όχι άδικα.


Αν ενα rpg εχει χαλια gameplay,εγω προσωπικα δε θα ασχοληθω.Αν εχει γαματο gameplay και κλισε story δε θα με πειραξει καθολου.Αν εχει ΚΑΙ γαματο story απλα παιρνει ++ Στη τελικη ρε συ τι σε κανει να κανει να παιξεις ενα παιχνιδι με κεφι,τι σε κραταει κυριως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Το Crysis μου άρεσε και εμένα πολύ,είχε ωραία γραφικά και αρκετά καλό gameplay.Αλλά ήταν υπερβολικά βαρύ...σίγουρα το πιο βαρύ παιχνίδι που θα υπάρχει για αρκετό καιρό.Με τέτοιες απαιτήσεις δύσκολα παίζεται σε very high που είναι και το "ζουμί" των γραφικών.(εγώ προσωπικά είχα 25 fps σε very high και 1024*768..).Αν και πιστεύω πως με τις νέες κάρτες(HD4850 και άνω) δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγω ανεξαρτητα απο το υφος τους,συμφωνω.Το gameplay ειναι το 80% ενος παιχνιδιου.

Krou σκεψου οτι ειναι κι αυτο μια τεχνη.Στην οποια το ΔΥΣΚΟΛΟ στις μερες μας(που γαματα γραφικα υπαρχουν πλεον παντου και οι ιστοριες εμπνεονται απο χιλιες μεριες)ειναι να δημιουργησεις ενα παιχνιδι με καλο gameplay,αυτο θα κανει τη διαφορα,αυτο ειναι η πραγματικη προκληση .Ο δημιουργος ενος pc GAME το βαρος εκει πρεπει να το ριξει,γιατι εκει ειναι η ουσια του.Δε βλεπεις ταινια της Pixar για να σε ενδιαφερει κυριως η εικονα και το animation(καλα της Πιξαρ εχουν συνηθως και καλο σεναριο αλα ενα παραδειγμα εφερα:P)ουτε βιβλιο για να σωνεται μονο και μονο απο το storyline.Ενα τελειο game εχει γαματο gameplay σε συνδυασμο με ολα τα υπολοιπα.


Gameplay-Διαρκεια-Ατμοσφαιρα για μενα.



Και νταξει να ακους rpgαδες να κοπτονται για γραφικα ειναι τραγικο,πως να το κανουμε:P




Αν ενα rpg εχει χαλια gameplay,εγω προσωπικα δε θα ασχοληθω.Αν εχει γαματο gameplay και κλισε story δε θα με πειραξει καθολου.Αν εχει ΚΑΙ γαματο story απλα παιρνει ++ Στη τελικη ρε συ τι σε κανει να κανει να παιξεις ενα παιχνιδι με κεφι,τι σε κραταει κυριως?

Παίξε Oberin. Μόνο αυτό σου λέω...

Δήθεν άνθρωποι υπάρχουν παντού, προτιμώ να παραβλέπω τα σχόλια τους από το να μπαίνω στην ψυχοφθόνα διαδικασία να τους ψυχολογήσω.
Η ουσία για μένα, είναι μια, άμα μπορείς να συνδυάσεις και τους τρεις συντελεστές (gameplay, story, graphic) θα βγει ένα καλό αποτέλεσμα, άμα όμως δεν μπορείς, κάνε ένα καλό gameplay και μετά ασχολήσου με τα αλλά ειδικά στο κομμάτι με την ιστορία είναι εύκολο σήμερα, έχω δει κρητικές που να γραφούν ότι το story του fable ήταν πρωτότυπό και πολύ καλό.

Το fable ήταν και γαμώ σε όλα. Το gameplay του μου άρεσε αφάνταστα. Και επίσης μου άρεσε πολύ και το χιούμορ των σχεδιαστών. π.χ. μόλις τερμάτιζες το παιχνίδι, άμα το άφηνες να σου δείξει τίτλους τέλους, σε άφηνε να συνεχίσεις να παίζεις για τη πλάκα. Αν πάλι τους πέρναγες, σε έβγαζε στο μενού...:lol: και επίσης, άμα πρόσεχες τους τίτλους τέλους, έγραφε σε ένα σημείο: Ουσίες που καταναλώθηκαν κατά τη διάρκεια δημιουγίας του παιχνιδιού (στα αγγλικά πάντα). Και άρχιζε από κάτω:
12.345 κινέζικα
125.753 πίτσες
642.786 χάμπουργκερ
κλπ κλπ κλπ....
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Από την πρώτη στιγμή που έπαιξα counter strike 1,6 και μέχρι σήμερα, είναι το καλύτερο fps για μένα, και αντικειμενικά στο είδος του, σίγουρα. Έχει τα χειρότερα γραφικά από όλα τα παιχνίδια που παίζονται στα πρωταθλήματα αλλά παρόλα αυτά παίζει ακόμα σήμερα και είναι το μόνο παιχνίδι που είναι τόσο διαχρονικό, έχω ακούσει ότι Κινέζοι στρατηγοί εκπαιδεύουν στρατιώτες με αυτό το παιχνίδι σε θέματα τακτικής κιόλας.
Ότι παιχνίδι με καλή ιστορία θα βγει στο τομέα αυτό, ότι παιχνίδι με τελεία γραφικά θα βγει δεν πρόκειται να ξεπεράσει το counter strike ΠΟΤΕ, μπορεί για λίγο, για 2 χρόνια, αλλά μετά θα ξεχαστεί.
.

Εχουν βγει 1000 fps που ειναι πολυ καλυτερα απο το CS σε ολους τους τομεις.. Τωρα το μεσο παιδακι που ασχολειται με το gaming θα παιξει αυτο που παιζουν στο netcafe της γειτονιας του και τιποτα αλλο. Απλα το CS εχει τετοιες ισορροπιες ρεαλισμου/arcade, ευκολης εκμαθησης/περιθωρια για teamwork που ειναι ακριβως στα μετρα του μεσου gamer που απλα σκοτωνει sprites για να περασει ευχαριστα η ωρα του, για αυτο ειναι και τοσο διασημο.. (ενταξει + οτι ηταν απ'τα πρωτα multiplayer based fps, ηταν τσαμπα γιατι ηταν απλα ενα mod του Half Life κτλπ)

Τα κινεζακια και αρκετες αλλες ενοπλες δυναμεις χρησιμοποιουν το America's army (αν θυμαμαι καλα τον τιτλο), πολυ πιο ρεαλιστικο, πολυ πιο πολυ tactical based απ' το CS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ΦΦ8 ήταν το χειρότερο final fantasy στην σειρά, βλακώδεις gameplay και ακόμα πιο βλακώδεις ιστορία, σε αντίθεση με το φφ7 που μόνο γραφικά δεν είχε.

Το 9 και το 10 ηταν πολυ χειροτερα τουλαχιστον στο gameplay. Το 8 το ειχα λατρεψει και ακομα μαρεσει πολυ, βεβαια ηταν και το πρωτο φάιναλ φαντασι αλλα και σοβαρο παιχνιδι που επαιξα οποτε εχει και συναισθηματικη αξια. Εξαλλου τα φάιναλ φαντασι ειναι πιο πολυ ιστορια παρα gameplay, αλλιως θα εβγαζαν ενα και θα τελειωναν.
Panteras κι εγω το ιδιο λεω, ολα χρειαζονται. Το επιχειρημα "αν με ενοιαζαν τα γραφικα θα εβλεπα ταινια και αν με ενοιαζε η ιστορια θα διαβαζα ενα βιβλιο" ειναι τελειως δηθεν χαρντκοριλιστικη αποψη. Ενα παιχνιδι με τελειως βαρετη ιστορια (αν εχει ιστορια-δλδ οχι στυλ σιμς και τετοια) εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να το παρατησεις απο οτι ενα με πολυ καλη ιστορια και το ιδιο gameplay. Τα γραφικα ενταξει, ειναι λιγοτερο σημαντικα απο τα δυο παραπανω αλλα τωρα που εξελισσουν PhysX μηχανες κανει την εμπειρια πολυ πιο ωραια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εχουν βγει 1000 fps που ειναι πολυ καλυτερα απο το CS σε ολους τους τομεις.. Τωρα το μεσο παιδακι που ασχολειται με το gaming θα παιξει αυτο που παιζουν στο netcafe της γειτονιας του και τιποτα αλλο. Απλα το CS εχει τετοιες ισορροπιες ρεαλισμου/arcade, ευκολης εκμαθησης/περιθωρια για teamwork που ειναι ακριβως στα μετρα του μεσου gamer που απλα σκοτωνει sprites για να περασει ευχαριστα η ωρα του, για αυτο ειναι και τοσο διασημο.. (ενταξει + οτι ηταν απ'τα πρωτα multiplayer based fps, ηταν τσαμπα γιατι ηταν απλα ενα mod του Half Life κτλπ)

Τα κινεζακια και αρκετες αλλες ενοπλες δυναμεις χρησιμοποιουν το America's army (αν θυμαμαι καλα τον τιτλο), πολυ πιο ρεαλιστικο, πολυ πιο πολυ tactical based απ' το CS.

Στο νετ καφε της γειτονίας παίζουν cod και left 4 dead μην λες βλακείες, άμα ήταν μόδα του τότε θα είχε φύγει τώρα. Ειδικά που λες ότι έχουν βγει 1000 καλύτερα παιχνίδια σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς μαζί, θα ήθελα να μου τα αναφέρεις ένα-ένα όλα αυτά τα παιχνίδια που βγήκαν, τουλάχιστον το 1/10 από αυτά που υποστηρίζεις ότι έχουν βγει.

Το american's army είναι μόνο τακτικής παιχνίδι, σε όλα τα άλλα είναι πολύ φτηνό και δεν συγκρίνετέ με το cs, δεν ξέρω τώρα τι γίνεται, αλλά κάποτε είχαν το counter strike για αυτή την δουλεία στην Κίνα. Και το counter ποτέ δεν είχε δημιουργηθεί για τέτοιο σκοπό αλλά παρόλα αυτά χρησιμοποιήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το 9 και το 10 ηταν πολυ χειροτερα τουλαχιστον στο gameplay. Το 8 το ειχα λατρεψει και ακομα μαρεσει πολυ, βεβαια ηταν και το πρωτο φάιναλ φαντασι αλλα και σοβαρο παιχνιδι που επαιξα οποτε εχει και συναισθηματικη αξια. Εξαλλου τα φάιναλ φαντασι ειναι πιο πολυ ιστορια παρα gameplay, αλλιως θα εβγαζαν ενα και θα τελειωναν.
Panteras κι εγω το ιδιο λεω, ολα χρειαζονται. Το επιχειρημα "αν με ενοιαζαν τα γραφικα θα εβλεπα ταινια και αν με ενοιαζε η ιστορια θα διαβαζα ενα βιβλιο" ειναι τελειως δηθεν χαρντκοριλιστικη αποψη. Ενα παιχνιδι με τελειως βαρετη ιστορια (αν εχει ιστορια-δλδ οχι στυλ σιμς και τετοια) εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να το παρατησεις απο οτι ενα με πολυ καλη ιστορια και το ιδιο gameplay. Τα γραφικα ενταξει, ειναι λιγοτερο σημαντικα απο τα δυο παραπανω αλλα τωρα που εξελισσουν PhysX μηχανες κανει την εμπειρια πολυ πιο ωραια.

Σωστα αυτα που λες απλα απευθυνονται κυριως σε single player games..
Στα online games, σε νοιαζει περισσοτερο το teamwork ή ο ανταγωνισμος των παιχτων, χωρια οτι ειναι πολυ δυσκολο να μην αφησεις κενα στο lore στα online games και να εχεις ταυτοχρονα μια επιδραση των παιχτων στον κοσμο. (πχ στο wow, ποσες φορες εβλεπες να ανακαλυπτει ενας παιχτης την συνομοσια με την onyxia μεσα στο stormwind keep και μετα να γυριζουν ολα στα ιδια μεχρι που ξαναανακαλυπτε καποιος αλλος το ιδιο? απ'την αλλη ειναι και ξενερα να αφησεις μονο τον πρωτο να κανει το quest.. περιεργες ισορροπιες τελως παντων)
-----------------------------------------
Στο νετ καφε της γειτονίας παίζουν cod και left 4 dead μην λες βλακείες, άμα ήταν μόδα του τότε θα είχε φύγει τώρα. Ειδικά που λες ότι έχουν βγει 1000 καλύτερα παιχνίδια σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς μαζί, θα ήθελα να μου τα αναφέρεις ένα-ένα όλα αυτά τα παιχνίδια που βγήκαν, τουλάχιστον το 1/10 από αυτά που υποστηρίζεις ότι έχουν βγει.

Το american's army είναι μόνο τακτικής παιχνίδι, σε όλα τα άλλα είναι πολύ φτηνό και δεν συγκρίνετέ με το cs, δεν ξέρω τώρα τι γίνεται, αλλά κάποτε είχαν το counter strike για αυτή την δουλεία στην Κίνα. Και το counter ποτέ δεν είχε δημιουργηθεί για τέτοιο σκοπό αλλά παρόλα αυτά χρησιμοποιήθηκε.


Στα νετ καφε (τουλαχιστον πριν ενα χρονο, γιατι δεν εχω πατησει απο τοτε) εγω εβλεπα να παιζονται CS, DotA κατα κορον..

Τι παει να πει πολυ φτηνο? Μπορεις να κανεις οτι και στο CS και να εμβαθυνεις και σε αλλα 800 πραγματα παραπανω. Ισα ισα που το CS ειναι ενα απλοϊκο διασκεδαστικο τιποτα. (τωρα αν αυτο ζηταει καποιος απο ενα game κανενα προβλημα).

Unreal Tournament, Battlefield ειναι μιλια μπροστα απ' το CS. Βεβαια ειναι 100φορες πιο δυσκολο να πας σε ενα 40v40 clan match για να το χαρεις πραγματικα. Πες μου εστω και εναν τομεα που το CS υπερτερει εκτος απ'το οτι ειναι πιο noob-friendly (με την καλη εννοια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Το 9 και το 10 ηταν πολυ χειροτερα τουλαχιστον στο gameplay. Το 8 το ειχα λατρεψει και ακομα μαρεσει πολυ, βεβαια ηταν και το πρωτο φάιναλ φαντασι αλλα και σοβαρο παιχνιδι που επαιξα οποτε εχει και συναισθηματικη αξια. Εξαλλου τα φάιναλ φαντασι ειναι πιο πολυ ιστορια παρα gameplay, αλλιως θα εβγαζαν ενα και θα τελειωναν.
Panteras κι εγω το ιδιο λεω, ολα χρειαζονται. Το επιχειρημα "αν με ενοιαζαν τα γραφικα θα εβλεπα ταινια και αν με ενοιαζε η ιστορια θα διαβαζα ενα βιβλιο" ειναι τελειως δηθεν χαρντκοριλιστικη αποψη. Ενα παιχνιδι με τελειως βαρετη ιστορια (αν εχει ιστορια-δλδ οχι στυλ σιμς και τετοια) εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να το παρατησεις απο οτι ενα με πολυ καλη ιστορια και το ιδιο gameplay. Τα γραφικα ενταξει, ειναι λιγοτερο σημαντικα απο τα δυο παραπανω αλλα τωρα που εξελισσουν PhysX μηχανες κανει την εμπειρια πολυ πιο ωραια.
Δεν έχω καταφέρει να τελειώσω κανένα φφ, τα βαριέμαι στο πρώτο cd και τα σταματάω, το story είναι παιδικό, το gameplay βαρετό και εύκολο, ποτέ δεν είχα πρόβλημα να σκοτώσω κανέναν. Έχω παίξει το 7 το 8 και το 9, το 7 ήταν το καλύτερο πιστεύω μεταξύ των τριών. Το 8 είναι σαν την ταινία twilight για να σ'αρέσει το στόρι πρέπει να είσαι γυναίκα, για μένα είναι κάτι ψυχολογικά και σωματικά διαταραγμένα παιδιά μέσα σε ένα κόσμο που ήθελε να ζει ο Ντίσνεΐ και κάνουν τον έρωτα να μοιάζει με κάτι που το έβγαλε o H.P. Lovecraft.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Παίξε Oberin. Μόνο αυτό σου λέω...


Δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν rpg με καλα γραφικα:S Ειπα οτι σε ενα rpg κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι τα τελευταια που θα νοιαξουν καποιον.

Τα καλυτερα παιχνιδια του ειδους βγηκαν κατι χρονια πριν και δεν εχουν ξεπεραστει μεχρι σημερα.Τα γραφικα τους ηταν υπερμετρια κι ομως(παρε για παραδειγμα τους τιτλους της μακαριτισας της Black Isle)παραμενουν στη συνειδηση των rpgαδων ως top.Συγκρινε γραφικα Baldurs με Morrorwind η με οποιου αλλου rpg νεας γενιας θες,χανει απο ολα.Η σειρα ομως αυτη παραμενει ο βασιλιας.Γιατι?Γιατι ειχαν ανεπαναληπτη ατσμοφαιρα,εθιστικο gameplay και σου γινοταν ο κωλος να για να τα τερματισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Unreal Tournament, Battlefield ειναι μιλια μπροστα απ' το CS. Βεβαια ειναι 100φορες πιο δυσκολο να πας σε ενα 40v40 clan match για να το χαρεις πραγματικα. Πες μου εστω και εναν τομεα που το CS υπερτερει εκτος απ'το οτι ειναι πιο noob-friendly (με την καλη εννοια)

Unreal Tournament δεν έχω παίξει ποτέ κατά κάποιο τρόπο. Όσο για το Battlefield θα σου πω γιατί δεν φτάνει το cs. Btw αυτά είναι τα 1000 παιχνίδια καλύτερα από το counter?
Battlefield, πρώτον δεν υπάρχουν πρωταθλήματα στη Ελλάδα και όσο καιρό παίζω Battlefield ποτέ στην ζωή μου δεν έπαιξα κανονικό ματζ με πάνω από 10 παίκτες. Είναι δύσκολο να βρεις παίκτες και ακόμα πιο δύσκολα να βρεις 20 vs 20 που θα ήταν κάτι γαμάτο, οπότε το teamplay είναι λίγο κατεστραμμένο λόγο εφαρμογής, είναι ωραίο παιχνίδι αλλά σχεδόν ποτέ δεν θα το ευχαριστηθείς όπως θα έπρεπε. Όταν μπήκα μια φόρα στο ίντερνετ να παίξω, έλεγα "οκ, τώρα θα με βιάσουν εδώ". Αλλά όχι, καθόμουν σε κάτι χορταράκια δίπλα από ένα σπίτι και σκότωνα αντιπάλους στην οικοδομή, σε κάπου 5 λεπτά μου τελείωσαν οι σφαίρες και περίμενα το supplier που ποτέ δεν ήρθε. Όσες φορές έχω παίξει στο ίντερνετ το Battlefield ήταν μούφα. Με τους φίλους μου μερικές φορές παίζουμε 3 vs 3 και ντάξ περνάμε καλά, αλλά δεν μπορείς να παίξεις στρατηγικά με 3 άτομα σε τέτοιες πίστες, θέλει πολλά άτομα που δεν θα τα βρεις ποτέ.
Στο counter άμα μπεις στο ίντερνετ και ξέρεις να παίζεις μέτρια, θα φας τόσο καλά που θα καταλάβεις ότι παίζεις το χειρότερο counter από όλους, δεν ξέρω που είδες το noob-friendly εφέκτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Unreal Tournament δεν έχω παίξει ποτέ κατά κάποιο τρόπο. Όσο για το Battlefield θα σου πω γιατί δεν φτάνει το cs. Btw αυτά είναι τα 1000 παιχνίδια καλύτερα από το counter?
Battlefield, πρώτον δεν υπάρχουν πρωταθλήματα στη Ελλάδα και όσο καιρό παίζω Battlefield ποτέ στην ζωή μου δεν έπαιξα κανονικό ματζ με πάνω από 10 παίκτες. Είναι δύσκολο να βρεις παίκτες και ακόμα πιο δύσκολα να βρεις 20 vs 20 που θα ήταν κάτι γαμάτο, οπότε το teamplay είναι λίγο κατεστραμμένο λόγο εφαρμογής, είναι ωραίο παιχνίδι αλλά σχεδόν ποτέ δεν θα το ευχαριστηθείς όπως θα έπρεπε. Όταν μπήκα μια φόρα στο ίντερνετ να παίξω, έλεγα "οκ, τώρα θα με βιάσουν εδώ". Αλλά όχι, καθόμουν σε κάτι χορταράκια δίπλα από ένα σπίτι και σκότωνα αντιπάλους στην οικοδομή, σε κάπου 5 λεπτά μου τελείωσαν οι σφαίρες και περίμενα το supplier που ποτέ δεν ήρθε. Όσες φορές έχω παίξει στο ίντερνετ το Battlefield ήταν μούφα. Με τους φίλους μου μερικές φορές παίζουμε 3 vs 3 και ντάξ περνάμε καλά, αλλά δεν μπορείς να παίξεις στρατηγικά με 3 άτομα σε τέτοιες πίστες, θέλει πολλά άτομα που δεν θα τα βρεις ποτέ.
Στο counter άμα μπεις στο ίντερνετ και ξέρεις να παίζεις μέτρια, θα φας τόσο καλά που θα καταλάβεις ότι παίζεις το χειρότερο counter από όλους, δεν ξέρω που είδες το noob-friendly εφέκτ.

Ε μα ρε φιλε το potential του παιχνιδιου δεν το κρινεις απο random games στο νετ, ποσο μαλλον στο επιπεδο της Ελλαδας ή του lan στο νετκαφε της γειτονιας σου... Η ολη φαση των online fps για μενα ειναι τα clan battles (τωρα για να φτασεις εκει πρεπει να αφιερωνεις τρελο χρονο, πραγμα που δυστυχως δεν διεθετα, οποτε εχω χασει πια επαφη με τα πραγματα) Προφανως το CS ειναι σιγουρα πιο διασκεδαστικο σε random games στο νετ ή με την παρεα στο νετ καφε (για αυτο και το χαρακτηρισα noob friendly, ειναι διασκεδαστικο ακομα και οταν παιζεις με randoms ή υπαρχουν noobs στα teams) απλα οι δυνατοτητες του ειναι περιορισμενες..

Σιγουρα δεν ειναι κακο game, σιγουρα περνας ευχαριστα χρονο μαζι του.. αλλα μπορει να συγκριθει με παιχνιδια οπως το Battlefield σε θεμα δυνατοτητων? Για μενα σιγουρα οχι, και εκει ηταν και η αντιρηση μου επειδη υποστηριζες οτι το CS ειναι το υπερπαιχνιδι.. Πανω κατω τα ιδια λεμε απο λιγο διαφορετικη σκοπια... Δηλαδη για να παιψεις Battlefield ικανοποιητικα θες τουμπανο πισι, πολυ καλη συνδεση και να παιζεις σε clan ωστε να εισαι σε παιχνιδια που παιζει ρολο η στρατηγικη και οχι μονο το "σε ειδα πρωτος- σε σκοτωσα".. και μονο τοτε φτανεις να δεις τι μπορει να προσφερει πραγματικα ενα game οπως το Battlefield..

(τα 1000 games προφανως ηταν σχημα λογου αλλα απλα σου ανεφερα 2-3 τα οποια εχω παιξει αρκετα ωστε να μπορω να πω 2 λογια για αυτα.. μακαρι να ειχα τον χρονο να παιξω και αλλα 1000 να δω τι μπορουν να προσφερουν, απλα αν δεις οτι το κυριο χαρακτηριστικο του CS ειναι η απλοτητα, σιγουρα υπαρχουν αρκετα παιχνιδια που προσφερουν οτι και αυτο και πολλα παραπανω.. το γεγονος οτι ειναι δημοφιλες ακομα, ισχυει διοτι επειδη υπηρξε απ' τα πρωτα παιχνιδια του ειδους + ηταν δωρεαν, οποτε και δημιουργησε μια community που διατηρειται ακομα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν έχω καταφέρει να τελειώσω κανένα φφ, τα βαριέμαι στο πρώτο cd και τα σταματάω, το story είναι παιδικό, το gameplay βαρετό και εύκολο, ποτέ δεν είχα πρόβλημα να σκοτώσω κανέναν. Έχω παίξει το 7 το 8 και το 9, το 7 ήταν το καλύτερο πιστεύω μεταξύ των τριών. Το 8 είναι σαν την ταινία twilight για να σ'αρέσει το στόρι πρέπει να είσαι γυναίκα, για μένα είναι κάτι ψυχολογικά και σωματικά διαταραγμένα παιδιά μέσα σε ένα κόσμο που ήθελε να ζει ο Ντίσνεΐ και κάνουν τον έρωτα να μοιάζει με κάτι που το έβγαλε o H.P. Lovecraft.


Αφου δεν εχεις καταφερει να τα τελειωσεις και τα σταματας μετα το πρωτο σιντι πως τα κρινεις με τετοιο τροπο; Οκ τα βαριεσαι, δεν ειναι του γουστου σου, τελος. Το 8 καμια σχεση με twilight και δε χρειαζεται να εισαι γυναικα για να σ'αρεσει ελεος...


CS δεν εχω παιξει ποτε αλλα στα νετκαφε ολο αυτο επαιζαν πριν 2-3 χρονια που πηγαινα για WoW.

ToMakriAggouri ναι για single player μιλαω στα online ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα και εγω δεν ασχολουμαι γενικα περα απο το WoW ετσι κι αλλιως. Μονο Enemy Territory εχω παιξει απο online fps και μ'αρεσε πολυ παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αφου δεν εχεις καταφερει να τα τελειωσεις και τα σταματας μετα το πρωτο σιντι πως τα κρινεις με τετοιο τροπο; Οκ τα βαριεσαι, δεν ειναι του γουστου σου, τελος. Το 8 καμια σχεση με twilight και δε χρειαζεται να εισαι γυναικα για να σ'αρεσει ελεος...

Τα κρίνω από αυτά που έχω δει, άμα το παιχνίδι δεν σε έχει τραβήξει μέχρι το πρώτο σιντί τι να το κάνω το παιχνίδι. Κρίνω με ότι βλέπω, Love story έχω δει καλύτερα, είναι παιχνίδι για παιδάκια, με ψυχολογικές καταστάσεις που υπάρχει μόνο στην φαντασία ενός Γιαπωνέζου. Το πως αφηγούνται την ιστορία είναι γελοία, το πως αντιδρούν οι χαρακτήρες είναι γελοίο, το πως προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι δραματικό αποτυγχάνουν εντελώς. Δεν χρειάζεται να παίξω όλο το παιχνίδι 80 ώρες κάπου για να πω άμα το παιχνίδι είναι μλκια ή όχι, και σε 10 λεπτά μπορείς να καταλάβεις, άμα έχεις εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να το παιξεις ολο αλλα το πρωτο σιντι ειναι τελειως βασικα πραγματα, πανευκολοι εχθροι, δε χρειαζεται να σκεφτεις τπτ για τις μαχες κτλ. Ενταξει δε σου αρεσαν, τι να κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top