Βιβλία της Jane Austen

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παιδια,εχετε διαβασει καθολου Jane Austen?
Αυτα ειναι τα βιβλια της:

Sense and Sensibility
Pride and Prejudice
Mansfield Park
Emma
Northanger Abbey
Persuasion

Ποιο ειναι το αγαπημενο σας?Ποιοι ηρωες-ηρωιδες ειναι οι αγαπημενοι σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια,εχετε διαβασει καθολου Jane Austen?
Αυτα ειναι τα βιβλια της:

Sense and Sensibility
Pride and Prejudice
Mansfield Park
Emma
Northanger Abbey
Persuasion

Ποιο ειναι το αγαπημενο σας?Ποιοι ηρωες-ηρωιδες ειναι οι αγαπημενοι σας?


Δυστυχώς έχω διαβάσει μόνο το Pride and Prejudice και το Emma,όμως αυτά είναι αρκετά για να καταλάβει κανείς πόσο εκπληκτική συγγραφέας είναι.Έχω γράψει σχετικά στο "Άθλιοι συγγραφείς προς ξυλοδαρμό".Εννοείται πως το αγαπημένο μου,προς το παρόν είναι το Pride and Prejudice,ενώ σειρά έχει το Mansfield Park το οποίο διάβασε η θεία μου(μου προτείνει πάντα τα καλύτερα βιβλία) και μου είπε ότι είναι εξαιρετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
εχω διαβασει ολα της τα βιβλια εκτος απο την εμμα.ειναι η αγαπημενη μου συγγραφεας και τη λατρευω.αγαπημενο μου ειναι το λογικη κι ευαισθησια,ομως μου αρεσουν ολα της τα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Το έρωτας κι ευαισθησία είναι το sense and sensibility?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το έρωτας κι ευαισθησία είναι το sense and sensibility?
ναι ειναι το λογικη κι ευαισθησια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
α, ναι σωστά, έτσι το λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Έχω διαβάσει το το "Λογική και Ευαισθησία", το "Αββαείο του Νορθάνγκερ", το "Έμμα", το "Περηφάνια κ' προκατάληψη".

Δε μου άρεσαν ιδιαίτερα... Είπα το λόγο στο "συγγραφείς προς ξυλοδαρμό" Απλά δεν είναι του γούστου μου... Κάθε φορά αγόραζα ένα βιβλίο της με την ελπίδα να μην κινείται τόσο στα ίδια πλαίσια με τα άλλα, αλλά μάταια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Όλα τα έχω διαβάσει. Μεγάλη λατρεία το "Υπερηφάνεια και Προκατάληψη", τα υπόλοιπα αρκετά καλά με το "Έμμα" και το "Λογική και ευαισθησία" να ξεχωρίζουν, κατά τη γνώμη μου. Το "Αββαείο του Νορθάνγκερ" είναι αυτό που μου άρεσε λιγότερο.
Για την εποχή της επαναστατική συγγραφέας, με μοναδικό χιούμορ και ειρωνία, καθώς και ωραιότατη αφήγηση και περιγραφή. Όντως η θεματολογία της ειναι σχετικά περιορισμένη, αλλά εντάσσοντας το έργο της στην εποχή την οποία γράφτηκε ανακαλύπτουμε οτι ήταν πρωτοποριακή.
Πάντως, το "Υπερηφάνεια και Προκατάληψη" είναι στη λίστα των αγαπημένων μου βιβλίων χωρίς να λαμβάνω καν υπ'όψιν την πρωτοποριακότητά του- είναι τόσο ωραίος ο τρόπος γραφής του, τόσο απολαυστική η ειρωνία που διακρίνει τη συγγραφή του που το καθιστούν ένα από τα απολαυστικότερα αναγνώσματα που έχω διαβάσει.
Να προσθέσω οτι οι μεταφράσεις, τουλάχιστον στο "Υπερηφάνεια και Προκατάληψη" και στο "Λογική και ευαισθησία"-τα οποία έχω διαβάσει και στο πρωτότυπο- είναι πάρα μα πάρα πολύ καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσαν ολα(μου λειπει βεβαια η Πειθω!)
Η σειρα με την οποια μου αρεσουν ειναι:
Εμμα
Περηφανια και προκαταληψη
Λογικη και ευαισθησια
Το αββαειο το Νορθαγκερ
Mansfied Park
(Για την πειθω δεν μπορω να πω ακομη!)

Απο αντρικους χαρακτηρες ξεχωριζω τον κυριο Ναιτλι του Εμμα καθως και τον col.Brandon του λογικη και ευαισθησια.Οπωσδηποτε βεβαια μ'αρεσει και ο κυριος Νταρσι!

Τα εχετε δει σε ταινιες και σειρες?Ειναι ολα τελεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσαν ολα(μου λειπει βεβαια η
Τα εχετε δει σε ταινιες και σειρες?Ειναι ολα τελεια!!!
εχω δει το λογικη κι ευαισθησια με την kate winslet και τον hugh grant και το υπερηφανεια και προκαταληψη με τη φοβερη keira knightley.βρηκα και τις 2 ταινιες υπεροχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top