Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Βαλς με 12 θεους, την μερα που σε γνωρισα, το σπιτι διπλα στο ποταμε, ερωτας σαν βροχη, χωρις χειροκροτημα, το τελευταιο τσιγαρο και οσα αντεχει η ψυχη:)

Η Μαντά οφείλει να σου αφιερώσει το επόμενο.Τέλος. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η Μαντά οφείλει να σου αφιερώσει το επόμενο.Τέλος. :pfff:

Αυτο το ξερω αλλα που...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Το όνομα μου είναι μνήμη- Ann Brashares <3<3 υπέροχο βιβλίο!Αυτό και το ''Όσα παίρνει ο άνεμος'' είναι τα αγαπημένα μου βιβλία! Επίσης μου αρέσει πάρα πολύ σαν συγγραφέας η Ρόζαμουντ Πίλτσερ <3!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmegeorgierus

Νεοφερμένος

Ο itsmegeorgierus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Προσωπικά αγαπώ τα Harry Potter και το Perks of Being a Wallflower. Εκπληκτικό βιβλίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Η κόρη του φεγγαριού (δεν θυμάμαι συγγραφέα :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η κόρη του φεγγαριού (δεν θυμάμαι συγγραφέα :( )

Μανιανη Νικολ- Αννα
μου λες λιγο την περιλιψη γιατι μου αρεσε ο τιτλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Η Λευκή, αθώο θύμα οικογενειακών γονιδίων, ζει χωρίς τη στοργή του πατέρα της, ώσπου ένα απόγευμα μαθαίνει τυχαία μια τρομερή αλήθεια. Συγκλονισμένη, εγκαταλείπει το μικρό χωριό και την ασφάλεια του σπιτιού της προσπαθώντας να ξεφύγει από τη μοίρα της. Το δωδεκάχρονο κορίτσι αποφασίζει να τελειώσει τη ζωή του στα νερά της θάλασσας. Σώζεται από ένα ζευγάρι τουριστών και η ζωή του πια αλλάζει ολοκληρωτικά.

Χρόνια αργότερα, επιτυχημένη στη ζωή και με τη λαχτάρα της ευτυχίας στην καρδιά, ξαναβρίσκεται στην Ελλάδα. Οι αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας ξυπνούν έντονες κι αποφασίζει να ξετυλίξει το κουβάρι του μυστηρίου που καλύπτει τη γέννησή της. Οι παιδικοί φόβοι ξαναγυρίζουν, μα η επιθυμία να μάθει είναι δυνατότερη.
(Είναι πολύ ωραίο βιβλίο :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η Λευκή, αθώο θύμα οικογενειακών γονιδίων, ζει χωρίς τη στοργή του πατέρα της, ώσπου ένα απόγευμα μαθαίνει τυχαία μια τρομερή αλήθεια. Συγκλονισμένη, εγκαταλείπει το μικρό χωριό και την ασφάλεια του σπιτιού της προσπαθώντας να ξεφύγει από τη μοίρα της. Το δωδεκάχρονο κορίτσι αποφασίζει να τελειώσει τη ζωή του στα νερά της θάλασσας. Σώζεται από ένα ζευγάρι τουριστών και η ζωή του πια αλλάζει ολοκληρωτικά.

Χρόνια αργότερα, επιτυχημένη στη ζωή και με τη λαχτάρα της ευτυχίας στην καρδιά, ξαναβρίσκεται στην Ελλάδα. Οι αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας ξυπνούν έντονες κι αποφασίζει να ξετυλίξει το κουβάρι του μυστηρίου που καλύπτει τη γέννησή της. Οι παιδικοί φόβοι ξαναγυρίζουν, μα η επιθυμία να μάθει είναι δυνατότερη.
(Είναι πολύ ωραίο βιβλίο :D )

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
δεν κάνει τίποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
<<Το άγριο θυμάρι-Ρόζαμουντ Πίλτσερ>>!!!!! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Το λάθος αστέρι :inlove: :D :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ο Πιανίστας. Συγκλονιστικό βιβλίο, περιμένω να δω κάποια στιγμή και την ταινία. Αυτοβιογραφία, η περιγραφή είναι φανταστική και περιγράφει την φρίκη και την ματαιότητα του πολέμου μέσα απο τα μάτια του πρωταγωνιστή.
Darkly Dreaming Dexter (ή αλλιώς τα σκοτεινά όνειρα του Ντέξτερ). Το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η σειρά Dexter. Αν και πιστεύω πως το βιβλίο ήταν καλύτερο απο την σειρά (πρώτη σεζόν δηλαδή, και καλύτερη συνέχεια έχουν οι χαρακτήρες) θεωρώ πως και αυτοί που έφτιαξαν την σειρά έκαναν καλή διατύπωση απο το βιβλίο. Έχει αρκετά σημεία φρίκης, αλλά η περιγραφή είναι πλούσια πιστεύω και λεπτομερής. Περιμένω να πάρω και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς.
The fault in our stars (ή αλλιώς το λάθος αστέρι). Πλέον είναι πασίγνωστο. :) :P Πιστεύω πως η μετάφραση το αδίκησε λιγάκι, αλλά όλη η πλοκή είναι συναρπαστική. Υπάρχουν δυνατές συγκινήσεις, συχνά ταυτισμός με τους χαρακτήρες και υπέροχες σκηνές. Μπράβο στον Τζον Γκριν για την δημιουργία αυτής της υπέροχης ιστορίας που μπορεί να μας κάνει να αλλάξουμε γνώμη και τρόπο σκέψης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Rebecca - Daphne du Maurier.
Η Καρδερίνα - Dona Tartt
Αυτή η γλυκιά αρρώστια - Patricia Highsmith
Dear Life - Alice Munro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά, μόλις παρήγγειλα και το θεώρημα του Παπαγάλου! Απ'ό,τι διάβασα στα σχόλιά σας είναι φοβερό βιβλίο! Ανυπομονώ να το ξεκινήσω!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι δαίμονες της φυσικής
Τα μεγαλύτερα παράδοξα της επιστήμης
Al-Khalil Jim
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παιδιά, μόλις παρήγγειλα και το θεώρημα του Παπαγάλου! Απ'ό,τι διάβασα στα σχόλιά σας είναι φοβερό βιβλίο! Ανυπομονώ να το ξεκινήσω!!!!:clapup:

Να το διαβάσεις! Είναι όντως πολύ καλό! :D
Ο λόγος που πολλοί σνομπάρουν αυτό το βιβλίο -κι εγώ όταν το διάβασα πρώτη φορά, ίσως έχω αφήσει κάπου και το στίγμα μου-, είναι γιατί αγνοούν την έννοια της "προσχηματικής πλοκής" και του παραμαθηματικού βιβλίου. Οι περισσότεροι γκρινιάζουν που δεν είχε ωραία πλοκή η ιστορία ή που τα στοιχεία έμπαιναν βεβιασμένα μέσα στο "μυθιστόρημα", όμως, ουσιαστικά, αυτή ακριβώς ήταν η πρόθεση του συγγραφέα. Σου τα λέω αυτά γιατί μπορεί να περιμένεις μυθιστόρημα με μαθηματικά στοιχεία, κάτι σαν τη Θεωρία του Γκόλντμπαχ του Δοξιάδη, που δεν είναι. Είναι σαν να διαβάζεις non-fiction, απλά σαν εσωτερική αφήγηση. Κάτι σαν τον Κόσμο της Σοφίας (φοβερό βιβλίο)...
Εμένα, πάντως, από το βιβλίο του Δοξιάδη κι ύστερα από αυτό το βιβλίο ξεκίνησε το ενδιαφέρον και η περιέργειά μου για τον κόσμο των μαθηματικών, και πήγα, εν τέλει, θετική.
Να μας πεις την γνώμη σου πάντως όταν το διαβάσεις! Καλή ανάγνωση! :D:D

ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ
ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΞΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ
AL-KHALILI JIM

Το παρήγγειλα χθες!!! :D Είναι καλό;

Βαλς με 12 θεους, την μερα που σε γνωρισα, το σπιτι διπλα στο ποταμε, ερωτας σαν βροχη, χωρις χειροκροτημα, το τελευταιο τσιγαρο και οσα αντεχει η ψυχη:)

Μολις σε μίσησα. Μόλις, μόλις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akis_akis

Νεοφερμένος

Ο akis_akis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/George_R._R._MartinA Game of Thrones του George R.R.Martin.

Μεγάλη πώρωση!!!! ΚΑΙ ακόμη δεν έχω δει τη σειρά!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
A Game of Thrones του George R.R.Martin.

Μεγάλη πώρωση!!!! ΚΑΙ ακόμη δεν έχω δει τη σειρά!:whistle:



Χμμμ...Εμένα δεν μου πολυαρέσουν τα βιβλία φαντασίας, αν και ομολογώ ότι η συγκεκριμένη σειρά μου έχει κινήσει την περιέργεια γιατί έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια από πολλούς, ακόμη και "μη fan" του συγκεκριμένου είδους λογοτεχνίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Είμαι κι εγώ κλασσικός βιβλιοφάγος και απ'τα αγαπημένα μου είναι
1) η "Σερενάτα" του Ζουλφί Λιβανελί,
2) ¨Σαν χειμωνιάτικη λιακάδα" της Αλκυόνης Παπαδάκη,
3)"Οι γενιές της σιωπής" της άντρης Πολυδώρου.

Τα αγαπώ!!!!Απλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ένα βιβλίο που διάβασα πρόσφατα και το λάτρεψα, είναι το ''Ημερολόγιο της Άννας Φράνκ''. (Η ολοκληρωμένη έκδοση) και είναι υπέροχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top