Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
συμβουλευω το βιβλιο του Jayant Narlikar με το τιτλο η ελαφροτητα της βαρυτητας

και το βιβλιο απο τις εκδοσεις Ζητρος Η δικη του Σωκρατη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
προτεινω το 'επικινδυνα παιχνιδια' απο λιτσα ψαραυτη
εχει να κανει μ ενα κοριτσι που μπλεκει μ ναρκωτικα...
πλ αληθινο βιβλιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
προτεινω το 'επικινδυνα παιχνιδια' απο λιτσα ψαραυτη
εχει να κανει μ ενα κοριτσι που μπλεκει μ ναρκωτικα...
πλ αληθινο βιβλιο..

Το εχω διαβασει...δεν ξετρελαθηκα αλλα ηταν καλο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaita

Νεοφερμένος

Η vaita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το εχω διαβασει...δεν ξετρελαθηκα αλλα ηταν καλο!:)
συμφωνω! το εχω διαβασει και μ αρεσε πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Προτεινω το ''Ποε:Μια συντομη ζωη'' του Peter Ackroyd.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Εγώ παραμένω πιστή στη κλασσική σχολή. "Λογική και Ευαισθησία" της Τζέην Ώστεν, καθώς επίσης "Ρωμαίος και Ιουλιέττα" του κορυφαίου Σαιξπηρ. Βέβαια έχω διαβάσει κι άλλα σύγχρονης λογοτεχνίας που αξίζουν, όπως το "Πέρα από τη Ρωσία", αυτοβιογραφικό του Μπράιαν Γκρόουβερ, ένα από τα καλύτερα βιβλία χωρίς την παραμικρή στιγμή ανοίας. Όσον αφορά την τρέλα των βρικολάκων, έχω διαβάσει την τετραλογία του "Λυκόφωτος" και το "Φιλί της σκιάς" από το Vampire Academy. Μόλις τελειώσω το βιβλίο που διαβάζω αυτές τις μέρες (το πρώτο που ανέφερα) θα διαβάσω "Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέυ" του εξίσου κορυφαίου Όσκαρ Ουάιλντ. Θα μπορούσα να αναφερθώ και στην ποίηση, αλλά ας μην μακρυγορήσω άλλο.

Αυτάαααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Οταν έκλαψε ο Νίτσε...Irvin Yalom
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demy22

Νεοφερμένος

Η Demy22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
"'Οσα παίρνει ο άνεμος" της Colleen Mccullough! Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darth_Bunny

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα βιβλία/οι σειρές που προτείνω:
The Lord of the Rings - J.R.R Tolkien
The Belgariad (σειρά) - David Eddings
Wheel of Time (σειρά) - Robert Jordan
His Dark Materials (σειρά) - Philip Pullman
The Catcher in the Rye - J.D Salinger
Pride and Prejudice - Jane Austen
Pride and Prejudice and Zombies - Seth Grahamme-Smith

Όλα στα Αγγλικά, βέβαια, καθώς μόνο στη γλώσσα που γράφτηκαν μπορεί κανείς πραγματικά να τα ευχαριστηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Κάποιο ελληνικό;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
εγω αυτη την περιοδο διαβαζω το "ονομα του ροδου",του ουμπερτο εκο...πολυ ωραιο αλλα και δυσκολο βιβλιο...μετα θα διαβασω το "κοριτσι στη φωλια της σφηκας",απο την τριλογια "το κοριτσι με το τατουαζ"...πολυ συναρπαστικη σειρα!το βιβλιο που μου εχει μεινει ομως περισσοτερο απ ολα οσα εχω διαβασει ποτε ηταν το "χωρις οικογενεια",του εκτορ μαλο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ορισμενα απο τα αγαπημενα μου βιβλια ειναι : Το φιλι του δρακου,Ερωτας σαν βροχη,Το σπιτι διπλα στο ποταμι,Χωρις χειροκροτημα,Το νησι,Η γυναικα της σοφιτας,Το τριανταφυλλακι,Το τριανταφυλλο του χειμωνα καθως και πολλα αλλα!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ο τελευταιος πειρασμος - Ν.Καζαντζακης
Ελενη - Μ.Γκατζογιαννης
Οι Νεκροι περιμενουν - Διδω Σωτηριου
Λουλουδι της Ερημου - Γουορις Ντιρι (αυτοβιογραφικο)
Το Νησι - Βικτωρια Χισλοπ
Οι Αθλιοι - Βικτορ Ουγκο
Αναμνησεις Μιας Γκεισας - Αρθουρ Γκολντεν
Γυναικα Απο Βελουδο - Φρεντυ Γερμανος
και μετα αλλα πολλα απο Μ.Λουντεμη, Καρολο Ντικενς, Π.Δελτα, κ Ντον Ροσα( στα κομικς :P )
ο,τι γνωριζω απο την μικρη εμπειρια μ στ χωρο τς λογοτεχνιας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Διαβάζετε λογοτεχνικά βιβλία? Είτε ξένη είτε ελληνική.

Προλαβαίνατε να διαβάζετε την δύσκολη χρονιά των πανελληνίων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Οποιος εχει θεληση και ικανοτητα ολα τα προλαβαινει. Και εξαλλου, η περιοδος των Πανελληνιων δεν ειναι και περιοδος Β' Παγκοσμιου Πολεμου...χαλαρωστε. Με λιγο σωστο και καθημερινο διαβασμα των 3-4 ωρων η υλη βγαινει και θα μπορειτε να αξιοποιειτε τον υπολοιπο χρονο για τον εαυτο σας, το πως ειναι δικια σας επιλογη. Και για τα φροντιστηρια να πω οτι δεν ειναι υποχρεωτικα (γιατι πολλοι θα δικαιολογησουν ετσι τον λογο για τον οποιο δεν εχουν χρονο - αν και τοτε εξακολουθει να παραμενει ελευθερος χρονος). Εγω προσωπικα δεν διαβαζα βιβλια, οχι επειδη δεν ειχα ελευθερο χρονο αλλα γιατι γενικοτερα, οταν ειμαι κουρασμενος με ευχαριστουν περισσοτερο αλλες ασχολιες. (βλ. iSchool :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

soras7

Νεοφερμένος

Ο soras7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εχετε διαβασει το
ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΥΛΗ του Lawrence Krauss??
μπορειτε να μου πειτε γνωμες????https://www.perizitito.gr/persons.php?personid=19477
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.


Black Swan Green- David Mitchel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
απο καζαντζάκη πολύ καλό είναι και το

είναι ουσιαστικά η βιογραφία του αγίου Φραγκίσκου της ασίζης, με μυθιστορηματικά στοιχεία και με την ματιά του μεγάλου έλληνα συγγραφέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ μόλις τελείωσα το Βαλς του Αποχαιρετισμού του Μίλαν Κούντερα και ξεκίνησα τον Αιώνιο Σύζυγο του Ντοσκογιέφσκυ.
Το πρώτο πολύ ωραίο μυθιστόρημα. Παραθέτω ενδεικτικά κάποια στοιχεία, από το perizitito.gr
Περιγραφή Μια ορεινή λουτρόπολη, μια μικρή πόλη ολόκληρος κόσμος, σαν το πανδοχείο του Δον Κιχότη, όπου συναντώνται και συγχέονται ρεαλιστικό και φανταστικό, πραγματικό και εξωπραγματικό (αν και "τίποτα δεν είναι πιο πραγματικό απ' το εξωπραγματικό"). Γυναίκες στείρες που αναζητούν τη γονιμότητα στα ιαματικά νερά, ο ιδιόρρυθμος γιατρός με το δικό του σχέδιο ευγονικής, ο βαθιά θεολογημένος και φιλόσοφος των ηδονών του βίου Αμερικανός ασθενής, ο πρώην πολιτικός κρατούμενος που εγκαταλείπει τη χώρα του ανακαλύπτοντας πως δεν την είχε τελικά γνωρίσει ούτε καν ζήσει, ο διάσημος τρομπετίστας και η όμορφη νοσοκόμα με τ' αχυρόχρωμα μαλλιά στροβιλίζονται σ' ένα αποχαιρετιστήριο βαλς, οδηγημένοι από την απαράμιλλη χορογραφία του Κούντερα. Σ' ένα "μαύρο βοντβίλ" σε πέντε πράξεις, μια κωμωδία φαινομενικά ανάλαφρη, γεμάτη εξαιρετικές συμπτώσεις και ριζικές ανατροπές, τονισμένη με μαύρο χιούμορ κι ακόμα πιο πικρό σαρκασμό, με υπερβολές που αναδεικνύουν την γκροτέσκα πλευρά του τραγικού, οι ήρωες του "Βαλς" αποχαιρετούν μια εποχή.
Με το "Βαλς του αποχαιρετισμού" αποχαιρέτησε και ο Κούντερα τη χώρα του, καθώς ήταν το τελευταίο έργο που έγραψε εκεί προτού εγκατασταθεί στη Γαλλία, με την πρόθεση μάλιστα να είναι το τελευταίο του μυθιστόρημα. Με εύγλωττο αρχικό τίτλο "Επίλογος", το "Βαλς" γράφτηκε το 1971-72, λίγα χρόνια μετά τη ρωσική εισβολή στην Τσεχοσλοβακία, και δεν κυκλοφόρησε στα τσέχικα, παρά εκδόθηκε κατευθείαν σε γαλλική μετάφραση το 1976 στο Παρίσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γράψτε το αγαπημένο σας βιβλίο (προερετικά μπορίτε να πείτε και γιατί σας αρέσει)
Εμένα είναιτο <<Παραλήριμα>> της Λορεν Ολιβερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top