Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Εφόσον δεν υπαρχει περιορισμός για το είδος του βιβλίου,προτείνω αυτό:

Richard Feynman:Απολύτως εύλογες παρεκκλίσεις από την πεπατημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Η Κατήχηση του Επαναστάτη" - Σέργκει Νετσάγιεφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
"Το δίκαιο της πυγμής" Παπανούτσος , "Η Φόνισσα" Παπαδιαμάντης "Ο μικρός Πρίγκηπας" για 1000 φορά "Έγκλημα και τιμωρία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Νεκροταφειο Ζωων - Στιβεν Κινγκ (ΚΟΡΥΦΗ ! οχι μονο για λατρες του horror , εινε μια πολυ αγεινειωδες και ωρεα περιπετεια )

Q : Πειτε μου καποιος δυο λογια για το Εγκλημα και τιμωρια( Ντοστογιεφσκι) και Το Αυτο (Κινγκ)
και τις εντυπωσεις σας , παρακαλω ....:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaita

Νεοφερμένος

Η vaita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πεοραζει να προτεινω πανω απο ενα???;):)
1) Τριλογια: Η Κληρονομια- Christopher Paolini
2) Twilight, New Moon, Eclipse, Breaking Dawn- Stephenie Meyer
3) Αγαπω θα πει χανομαι- Ρένα Ρωσση Ζαΐρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
The Godfather - Mario Puzo και εννοειται στα Αγγλικα και οχι στα Ελληνικα

στα Ελληνικα ΚΑΙ κοστιζει (οπως και ολα τα βιβλια ) οσο ενα μεροκαματο αλλα
ΚΑΙ χανονται πολλα ομορφα νοηματα στην μεταφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ο θειος Πετρος και η εικασια του γκολντμπαχ-δοξιαδης οπως και το logicomix του ιδιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Τελευταια αισθανομαι καπως μειονεκτικα στους φιλους μου και τους καθηγητες.

Περασα πολυ χρονο διαβαζοντας τρομαχτικα,φανταστικα οπως Στεφαν Κινγ, Λυκοφως κ.α.

Ομως αυτα ηταν απλα ετσι για διασκεδαση,θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο και ενδιαφερον βιβλιο που να εχει νοημα να μιλαει για ανθρωπινες σχεσεις,αξιες κλπ

Οποιος εχει κατι στο μυαλο του πειτε μου πλζ!

Υ.Γ. : Τι γνωμη εχετε για το "Περηφανια και Προκαταληψη" ? Αξιζει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βρήκα αυτό https://www.perizitito.gr/product.php?productid=49872 δεν το έχω διαβάσει όμως. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που να μου αρέσουν.
Για τη θεματολογία που λες θα σε κάλυπτε, πιστεύω, ένα βιβλίο έκθεσης, πχ πειστικός λόγος. Έχει κειμενάκια, αρθράκια, αιτίες- συνέπειες κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EliPat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κουφό χρυσόψαρο Β' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
παιδιά το Χωρίς πυξίδα της Μπεσση Λιβανου είναι πάρα πολύ ωραίο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αν σας αρέσουν τα νουαρ προτείνω ανεπιφύλακτα το The Big Sleep του Raymond Chandler.Αφότου διαβάσετε το βιβλίο δείτε και την ομώνυμη ταινία με τους Humphrey Bogart και Lauren Bacall..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Αν σας αρέσουν τα νουαρ προτείνω ανεπιφύλακτα το The Big Sleep του Raymond Chandler.Αφότου διαβάσετε το βιβλίο δείτε και την ομώνυμη ταινία με τους Humphrey Bogart και Lauren Bacall..

παιδιά το Χωρίς πυξίδα της Μπεσση Λιβανου είναι πάρα πολύ ωραίο....

Τι θεματα εχουν τα βιβλια που προτεινατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Το The Big Sleep είναι μία από τις ιστορίες του Chandler με κύριο ήρωα τον ντετέκτιβ Philip Marlowe ο οποίος προσλαμβάνεται για να ξεδιαλύνει μια εκ πρώτης όψεως περίπτωση εκβιασμού. Ο ίδιος θα μπλεχτεί σε ένα γαϊτανάκι γεγονότων αφού οι δύο κόρες του εργοδότη του βρίσκονται διαρκώς μπλεγμένες, ειδικά όταν λαμβάνει χώρα ένας μυστηριώδης φόνος. Για μια πιο αναλυτική παρουσίαση :https://www.diavasame.gr/book.cfm?itemID=765.
Προσπάθησα να μην αποκαλύψω πολλά αλλά ελπίζω να σε κάλυψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
ευχαριστω,φαινετε πολυ καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ο θειος Πετρος και η εικασια του γκολντμπαχ-δοξιαδης οπως και το logicomix του ιδιου
πρεπει να ειναι πολυ ωραιο το εχω ακουσει αλλα δεν εχω προλάβει να το διαβασω
εχω διαβασει όμως το θεωρημα του παπαγαλου (τέλειο)...
το logicomix τι υπόθεση εχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EliPat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κουφό χρυσόψαρο Β' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Τι θεματα εχουν τα βιβλια που προτεινατε?
είναι ένα πολύ ωραίο μυθιστόρημα μυστηρίου...σου στέλνω και μια σελίδα για να διαβάσεις και την περίληψη του


https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=108014450&LastAdd=108014450&t=%D7%D9%D1%C9%D3%20%D0%D5%CE%C9%C4%C1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ωρα μηδεν της Αγκάθα Κρίστι !!! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kathy Writer

Νεοφερμένος

Η Kathy Writer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ατλαντίδα του Αντι ΜακΝτεμορτ για όσους αγαπάνε την περιπέτεια και τον μύθο της Ατλαντίδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Τα 7 Βιβλία του Χάρι Πότερ.Δυστυχώς,έπειτα από τόσες φορές που τα διάβασα,τα έχω βαρεθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ωρα μηδεν της Αγκάθα Κρίστι !!! :thumbup:

Αγκάθα Κρίστι :thumbup:

"Ο γιατρός της Σαραγόσα" Ν.Γκόρντον (Ψυχογιός)

Εκτός απο τα προαναφερθέντα του Πρέσφιλντ , θα πρότεινα :
''Η κάθοδος των Μυρίων '' Michael Curtis Ford
''Ακλονητος βράχος'' Nicholas Nicastro
'' Ο κυριος μου - Αλκιβιάδης'' Αγγ. Βλάχος
''Το ξύλινο τείχος'' Λαμπαδαρίδου

Άρχισε με αυτά και αν ποτε θες και άλλα,μου λές . Ολόκληρη βιβλιοθήκη εχω με Ιστορική Λογοτεχνία :) :whistle:

Πολύ καλό!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top