Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Λοιπον... σημερα βρεθηκα για λιγο στον παραδεισο να αγορασω βιβλια (ετησιος εφοδιασμος, αφου στη γερμανια εκει που μενω ελληνικα βιβλιοπωλεια δεν εχει :P).

Πηρα λοιπον τα εξης βιβλια:

"Το δευτερο φυλο" - Σιμον ντε Μποβουαρ (αυτο το αγορασα πριν μερικες μερες, ολα τα παρακατω ομως τα πηρα σημερα)
"Η μεγαλη περιπετεια του Μαρξισμου" - Βασιλης Ραφαηλιδης
"Ακου ανθρωπακο" - Βιλχελμ Ραϊχ
"Ο αντιχριστος" - Φριτνριχ Νιτσε
"Ανθρωποφυλακες" - Περικλης Κοροβεσης
"Η βλακεια ως παραγων του ανθρωπινου βιου" - Θοδωρος Καρζης
"Ο Χριστος ξανασταυρωνεται" - Νικος Καζαντζακης
"Βιος και πολιτεια του Νικολα Ασιμου" - Γιωργος Αλλαμανης
"1984" - Τζωρτζ Οργουελ
"Δον Κιχωτης, Α' τομος" (ο Β' του χρονου :P) - Μιγκελ ντε Θερβαντες
"Αλληλοβοηθεια" - Πιοτρ Κροποτκιν
"V for Vendetta" - Αλαν Μουρ
"Ο μυθος του Σισυφου" - Αλμπερ Καμυ

Απο καποια δεν εχω διαβασει ουτε μια παραγραφο, οποτε αν καποια/-ος εχει διαβασει καποιο απο αυτα ας γραψει αν θελει μερικα σχολια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Λοιπον... σημερα βρεθηκα για λιγο στον παραδεισο να αγορασω βιβλια (ετησιος εφοδιασμος, αφου στη γερμανια εκει που μενω ελληνικα βιβλιοπωλεια δεν εχει :P).

Πηρα λοιπον τα εξης βιβλια:

"Το δευτερο φυλο" - Σιμον ντε Μποβουαρ (αυτο το αγορασα πριν μερικες μερες, ολα τα παρακατω ομως τα πηρα σημερα)
"Η μεγαλη περιπετεια του Μαρξισμου" - Βασιλης Ραφαηλιδης
"Ακου ανθρωπακο" - Βιλχελμ Ραϊχ
"Ο αντιχριστος" - Φριτνριχ Νιτσε
"Ανθρωποφυλακες" - Περικλης Κοροβεσης
"Η βλακεια ως παραγων του ανθρωπινου βιου" - Θοδωρος Καρζης
"Ο Χριστος ξανασταυρωνεται" - Νικος Καζαντζακης
"Βιος και πολιτεια του Νικολα Ασιμου" - Γιωργος Αλλαμανης
"1984" - Τζωρτζ Οργουελ
"Δον Κιχωτης, Α' τομος" (ο Β' του χρονου :P) - Μιγκελ ντε Θερβαντες
"Αλληλοβοηθεια" - Πιοτρ Κροποτκιν
"V for Vendetta" - Αλαν Μουρ
"Ο μυθος του Σισυφου" - Αλμπερ Καμυ

Απο καποια δεν εχω διαβασει ουτε μια παραγραφο, οποτε αν καποια/-ος εχει διαβασει καποιο απο αυτα ας γραψει αν θελει μερικα σχολια. :)

μόνο τον Δον Κιχώτη έχω διαβάσει απο δω...τι να σου πω..
ακόμα να καταλάβω γιατί θεωρείται ενα από τα πιο ωραία μυθηστορίματα του κόσμου...
μαμακία ειναι κατά την γνώμη μου!
:redface::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Διδώ Σωτηρίου: "Ματωμένα Χώματα" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η ρεαλιστικότερη αφήγηση για την Μικρασιατική Καταστροφή που ξετυλίγεται μέσα από τα μάτια του Μανώλη Αξιώτη, ενός Μικρασιάτη αυτόπτη-μάρτηρα των γεγονότων, που θέλησε να κάνει το χρέος του σαν Έλληνας και να χαρίσει έστω και μια μικρή γεύση της πίκρας του, στον ενδιαφερόμενο Νεοέλληνα. Η Διδώ, αφήνει στην άκρη την αμφιλεγόμενη ιδεολογία της και γράφει ένα αριστούργημα, που ρίχνει φως στην αλήθεια... Τελικά δεν έγιναν βιαιότητες μόνο από την πλευρά των Τούρκων. Σου δίνει την ευκαιρία να νιώσεις ανωτερότητα καταλήγοντας σε αυτό το συμπέρασμα και δεν αναζωπυρώνει το μίσος ανάμεσα στους δυο λαούς. Για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό σε αυτό το βιβλίο. Είναι πιστεύω ο καλύτερος τρόπος να βιώσει κάποιος στο έπακρο τα τραγικά γεγονότα του 1922. Είναι η αφετηρία για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την ιστορία της Μικρασιατικής Καταστροφής.

Εγώ διαβάζω Παπαντωνίου Καρκαβίτσα, Tolkien, Πηνελόπη ΄δελτα, Καζατζάκη και τα βιβλία φανταστικής λογοτεχνίας όπως αυτά που έιναι για τά βιβλία Warcraft και Fantasy Heroes και φυσικά Harry Potter.
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο της Πηνελόπης Δέλτα???? Διάβασα το "Παραμύθι χωρίς όνομα" και το βρίσκω πολύ έξυπνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
μόνο τον Δον Κιχώτη έχω διαβάσει απο δω...τι να σου πω..
ακόμα να καταλάβω γιατί θεωρείται ενα από τα πιο ωραία μυθηστορίματα του κόσμου...
μαμακία ειναι κατά την γνώμη μου!
:redface::confused:

Χμμμ, ενδιαφερον :hmm:
Οταν ξεκινησω να το διαβαζω θα σου πω πώς το βρισκω. :)

Μηπως εχεις διαβασει καποια διαφορετικη "εκδοση" απο την κανονικη;
Επειδη θυμαμαι που μου ειχε δωθει η ευκαιρια να το διαβασω στο δημοτικο (αλλα δεν την αδραξα τελικα επειδη διαβασα στο τελος οτι πεθαινει και δεν μου αρεσε :fool:) και ηταν ενα σχετικα κανονικο σε ογκο βιβλιο, αλλα τωρα που το αγορασα αντικρυσα δυο τεραστιους τομους (!) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Χμμμ, ενδιαφερον :hmm:
Οταν ξεκινησω να το διαβαζω θα σου πω πώς το βρισκω. :)

Μηπως εχεις διαβασει καποια διαφορετικη "εκδοση" απο την κανονικη;
Επειδη θυμαμαι που μου ειχε δωθει η ευκαιρια να το διαβασω στο δημοτικο (αλλα δεν την αδραξα τελικα επειδη διαβασα στο τελος οτι πεθαινει και δεν μου αρεσε :fool:) και ηταν ενα σχετικα κανονικο σε ογκο βιβλιο, αλλα τωρα που το αγορασα αντικρυσα δυο τεραστιους τομους (!) :hmm:


οχι το κανονικό διάβασα...
άσε που απογοητευτηκα στον πρώτο τόμο και περίμενα στο δεύτερο να γίνει τίποτα συνταραχτικό...

θα περιμένω εντυπώσεις όμως:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαγγελάνος

Νεοφερμένος

Ο Μαγγελάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.


Mόνο ο Άρης Μαυροειδής μπόρεσε να καταλάβει ποια ήταν πραγματικά η γυναίκα του φάρου... Εκείνος αναγνώρισε στο πρόσωπο της άλαλης Αυγής το πρόσωπο της σκιάς που είχε στοιχειώσει το νου του. Και μόνο εκείνος έμαθε ότι το κορίτσι που απαρνήθηκε τη γλώσσα των ανθρώπων, προτιμώντας να αφουγκράζεται τη γλώσσα των πουλιών, ήταν το ίδιο κορίτσι που τριγυρνούσε στο Μοναστήρι της Παναγίας της Φολεγάνδρου το 1978 και στο φάρο της Ασπρόπουντας το 1715, περιμένοντας αιώνες την αγάπη να επιστρέψει...

Από το μυστικό μιας φωτογραφίας στο μυστικό ενός κελαριού κι έπειτα στο μυστήριο της Χρυσοσπηλιάς, από το παρόν στο παρελθόν και από την προδοσία στην προσμονή, η γυναίκα του φάρου ψάχνει μια απάντηση στο ερώτημα της μετά θάνατον ζωής μέσα από ιστορίες στις οποίες εναλλάσσονται οι εποχές, όχι όμως και οι πρωταγωνιστές, που παραμένουν ίδιοι, παραβιάζοντας τα σύνορα του χρόνου στο όνομα της αγάπης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αυτο το διαστημα διαβαζω ΤΟ ΝΗΣΙ της Βικτορια Χισλοπ.Υπεροχη ιστορια. Ανυπομονω να το δω στην tv!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ρε παιδιά διαβάζοντας όλες τις σελίδες κατάλαβα πως 4 βιβλία είναι πολύ αγαπημένα στο νεανικό κοινό.
Τα DaVinci Code,Illuminati(Dan Brown),Το όνομα του ροδου(Ουμπερτο Εκο) και ο Αλχημιστής(Παολο κοέλο)
Δεν έχω διαβάσει κανένα!

Νταξ για το ονομα του ροδου του Εκο έχω ακούσει και παλιότερα πολύ καλά λόγια!Το άλλο δεν το ξέρω του Κοέλο.
Για τα άλλα δύο όμως ακούγονται τόσα, ότι κλονίζουν την πίστη και τέτοια και δεν είναι καλό να τα διαβάσεις.Από την άλλη όμως έχω τόση μεγάλη περιέργεια να τα διαβάσω γιατί τέτοιου είδους μυθιστορήματα μου αρέσουν πολύ.Έχω μπερδευτεί...
Θέλω να ακούσω γνώμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Παιδια εγω σας προτεινω τα εξης βιβλια τα οποια ειναι καταπληκτικα και συγκλονιστικα:

Το σπιτι διπλα στο ποταμι(Λενα Μαντα)
Ερωτας σαν βροχη(Λενα Μαντα)
Το νησι(Βικτορια Χισλοπ)
Ενοχα Μυστικα(Ντορα Γιαννακοπουλου)
Θα σε ξαναδω,φιλαρακι μου(Ελενη Δικαιου)
Το τελευταιο τσιγαρο(Λενα Μαντα)
Η αλλη πλευρα του νομισματος(Λενα Μαντα)
Βαλς με δωδεκα θεους(Λενα Μαντα)
Θεανω η λυκαινα της Πολης(Λενα Μαντα)

Πιστευω να σας αρεσουν.....εγω παντως ξετρελαθηκα!!!



Λοιπον... σημερα βρεθηκα για λιγο στον παραδεισο να αγορασω βιβλια (ετησιος εφοδιασμος, αφου στη γερμανια εκει που μενω ελληνικα βιβλιοπωλεια δεν εχει :P).

Πηρα λοιπον τα εξης βιβλια:

"Το δευτερο φυλο" - Σιμον ντε Μποβουαρ (αυτο το αγορασα πριν μερικες μερες, ολα τα παρακατω ομως τα πηρα σημερα)
"Η μεγαλη περιπετεια του Μαρξισμου" - Βασιλης Ραφαηλιδης
"Ακου ανθρωπακο" - Βιλχελμ Ραϊχ
"Ο αντιχριστος" - Φριτνριχ Νιτσε
"Ανθρωποφυλακες" - Περικλης Κοροβεσης
"Η βλακεια ως παραγων του ανθρωπινου βιου" - Θοδωρος Καρζης
"Ο Χριστος ξανασταυρωνεται" - Νικος Καζαντζακης
"Βιος και πολιτεια του Νικολα Ασιμου" - Γιωργος Αλλαμανης
"1984" - Τζωρτζ Οργουελ
"Δον Κιχωτης, Α' τομος" (ο Β' του χρονου :P) - Μιγκελ ντε Θερβαντες
"Αλληλοβοηθεια" - Πιοτρ Κροποτκιν
"V for Vendetta" - Αλαν Μουρ
"Ο μυθος του Σισυφου" - Αλμπερ Καμυ

Απο καποια δεν εχω διαβασει ουτε μια παραγραφο, οποτε αν καποια/-ος εχει διαβασει καποιο απο αυτα ας γραψει αν θελει μερικα σχολια. :)

Αν διαβασες το δευτερο φυλο μπορεις να μου πεις πως σου φανηκε...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
γεια σας!!αυτη τν εποχη θελω να ξεκινησω να διαβαζω ένα καινουργιο βιβλίο . Μου εχουν προτεινει μερικα.Μπορει αν κανενας απο εσας τ εχει διαβασει να μου πει ποιο είναι το θεμα τους ,αν σας αρεσε η οχι και ν μου πρεοτεινει καποιο;;
Τα βιβλια ειναι τα εξης : Το θεωρημα του παπαγαλου
Πυθαγωρεια εγκληματα
Το θεωρημα του θειου πετρου και η εικασια του Γκολντμπαχ
1984
Απο το μηδεν στ άπειρο
Η μελωδια των πρώτων αριθμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
γεια σας!!αυτη τν εποχη θελω να ξεκινησω να διαβαζω ένα καινουργιο βιβλίο . Μου εχουν προτεινει μερικα.Μπορει αν κανενας απο εσας τ εχει διαβασει να μου πει ποιο είναι το θεμα τους ,αν σας αρεσε η οχι και ν μου πρεοτεινει καποιο;;
Τα βιβλια ειναι τα εξης : Το θεωρημα του παπαγαλου
Πυθαγωρεια εγκληματα
Το θεωρημα του θειου πετρου και η εικασια του Γκολντμπαχ
1984
Απο το μηδεν στ άπειρο
Η μελωδια των πρώτων αριθμων

Δεν εχω διαβασει καποιο αλλα ο καθηγητης που μου κανει φυσικη μου προτεινε το θεωρημα του παπαγαλου.
Ειπε οτι ειναι πολυ καλο βιβλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Αν διαβασες το δευτερο φυλο μπορεις να μου πεις πως σου φανηκε...?

Αμε, θα σου πω :D
Αλλα να ξερεις οτι μαλλον θα αργησω... εχω μπλεξει με τα υπολοιπα βιβλια και σε συνδυασμο με το διαβασμα το σχολικο... :/:
Ειναι και τεραστιο, περιπου 1000 σελιδες... :P

γεια σας!!αυτη τν εποχη θελω να ξεκινησω να διαβαζω ένα καινουργιο βιβλίο . Μου εχουν προτεινει μερικα.Μπορει αν κανενας απο εσας τ εχει διαβασει να μου πει ποιο είναι το θεμα τους ,αν σας αρεσε η οχι και ν μου πρεοτεινει καποιο;;
Τα βιβλια ειναι τα εξης : Το θεωρημα του παπαγαλου
Πυθαγωρεια εγκληματα
Το θεωρημα του θειου πετρου και η εικασια του Γκολντμπαχ
1984
Απο το μηδεν στ άπειρο
Η μελωδια των πρώτων αριθμων

Το 1984 ειναι πολυ ωραιο...
Σε ενα φανταστικο 1984, οπου τα παντα, μα τα παντα, παρακολουθουνται και ελεγχονται, ο Γουινστον Σμιθ προσπαθει να παει κοντρα στο απολυταρχικο καθεστως... Αυτο που ακολουθει ειναι μια ιστορια με περιπετεια και πολυ ενδιαφερον...
Προφητικο σε πολλα σημεια, με πολυ ωραιες περιγραφες... σιγουρα αξιζει να το διαβασεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αμε, θα σου πω :D
Αλλα να ξερεις οτι μαλλον θα αργησω... εχω μπλεξει με τα υπολοιπα βιβλια και σε συνδυασμο με το διαβασμα το σχολικο... :/:
Ειναι και τεραστιο, περιπου 1000 σελιδες... :P

Οταν μπορεσεις...δεν υπαρχει προβλημα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Tα παρακάτω βιβλία μου άρεσαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ:
-Δεν παίζεις μόνο εσύ υπάρχουν και άλλοι
-The secret (Το μυστικό)
-Το φως για τον διαλογισμό
Από τα καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την βοήθεια!! Μηπως εχει διαβασει κανενας άλλος καποιο από τα υπολοιπα βιβλία ;;
Το θεωρημα του παπαγαλου
Πυθαγωρεια εγκληματα
Το θεωρημα του θειου πετρου και η εικασια του Γκολντμπαχ
Απο το μηδεν στ άπειρο
Η μελωδια των πρώτων αριθμων
Ακουω γνωμες.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την βοήθεια!! Μηπως εχει διαβασει κανενας άλλος καποιο από τα υπολοιπα βιβλία ;;
Το θεωρημα του παπαγαλου
Πυθαγωρεια εγκληματα
Το θεωρημα του θειου πετρου και η εικασια του Γκολντμπαχ
Απο το μηδεν στ άπειρο
Η μελωδια των πρώτων αριθμων
Ακουω γνωμες.......


από ό,τι φαίνεται ψάχνεις για κάποια βιβλία μαθηματικού ας πούμε περιεχομένου(μαθηματικά μυθιστορήματα νομίζω λέγονται αλλά δεν το έχω και στανταράκι)

προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάποιο αλλά από γνωστούς-φίλους-καθηγητές κλπ κλπ που το κατέχουν κάπως το θέμα και των μαθηματικών και των βιβλίων και όχι άντε να το πάρουμε έχω ακούσει για τα "Το θεωρημα του παπαγαλου"."Το θεωρημα του θειου πετρου και η εικασια του Γκολντμπαχ".

και τα άλλα μπορεί να είναι αξιόλογα και να μην τα έχει πάρει το αυτί μουή να είναι πιο καινούρια,κάνε μια αναζ'ητηση στο νετ και ενδεχομένως να τα βρεις και πιο φτηνά σε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα και να τα πάρεις όλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Vampire

Νεοφερμένος

Η Dark_Vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Διαβασα προσφατα τη τριλογια "Millenium" του Stieg Larsson και μου αρεσε παρα παρα πολυ!!!Την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους αρεσουν τα αστυνομικα/ψυχολογικου θριλερ τυπου βιβλια.Τωρα διαβαζω τη σειρα "The House of Night "(συγγραφεις P.C Cast και Kristin Cast) στα αγγλικα και πραγματικα εχω κολλησει!!!Ειναι απιστευτη!!:)Ειμαι στο 3ο βιβλιο τωρα και συνολικα ειναι 8!!!Σε οσους απο σας αρεσουν οι βρικολακες (η οχι και τοσο αγρια πλευρα τους) πιστευω η συγκεκριμενη σειρα θα σας μαγεψει!!Διαβαστε και..εδω ειμαι να ακουσω αποψεις!!;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει η αρχαία Ελλάδα και η αναγέννηση και ψάχνω βιβλία που να λένε για αυτές τις εποχές. Ψάχνω όμως βιβλία που να λένε για το πως περνούσαν εκείνη την εποχή, δηλαδή την καθημερινότητά τους, διάφορες δουλειές που έκαναν κ.τ.λ. Ποια βιβλία μου προτείνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demy22

Νεοφερμένος

Η Demy22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει η αρχαία Ελλάδα και η αναγέννηση και ψάχνω βιβλία που να λένε για αυτές τις εποχές. Ψάχνω όμως βιβλία που να λένε για το πως περνούσαν εκείνη την εποχή, δηλαδή την καθημερινότητά τους, διάφορες δουλειές που έκαναν κ.τ.λ. Ποια βιβλία μου προτείνετε?
γειααα!!!! δεν εχω να σου προτεινω κατι για την αρχαια ελλαδα αλλα αν σου αρεσει η ιστορια και θελεις να δεις την καθημερινη ζωη των ανθρωπων σε διαφορες εποχες, διαβασε την "Αθηνα" του Κ.Καρακαση. ειναι ενα καταπληκτικο βιβλιο. ειναι αληθινη ιστορια και τοποθετειται γυρω στα 1920. εξιστορει τη ζωη μιας πλουσιας κοπελας, κορης πλοιοκτητη, η οποια χανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ οταν πεθαινει ο πατερας της: την περιουσια, την οικογενεια, τα παντα στην κυριολεξια. κι ετσι ξετυλιγεται η πιο ενδιαφερουσα ιστορια!!! για εμενα ειναι μακραν το καλυτερο βιβλιο και στο συστηνω ανεπιφυλακτα αν αυτο ειναι που ψαχνεις...



λοιπον, εμενα τα πολυ πολυ αγαπημενα μου βιβλια ειναι τα εξης:
α) Χωρις Ορια της Καιτης Θαλασσινου (καταπληκτικη αληθινη ιστορια!!! οποιος δεν το εχει διαβασει, χανει!!!!)
β) Αθηνά-Ευτυχως που δεν γεννηθηκα ομορφη του Κ.Καρακαση (επισης αληθινη καταπληκτικη ιστορια!!!)
γ) Το σπιτι διπλα στο ποταμι της Λ.Μαντα (απλα υπεροχο!!!)
δ) Θεανω, η λυκαινα της Πολης της Λ..Μαντα (επισης υπεροχο!!!)
ε) Η φονισσα του Α.Παπαδιαμαντη (ΛΑΤΡΕΥΩ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ)
στ) Πολεμος και Ειρηνη του Τολστοι (πολυ ιστορικο, αλλα μου αρεσε πολυ)
ζ) Το νησι της Χισλοπ (υπεροχο!!! υπεροχο!!!)
η) Ερωτας σαν Βροχη της Μαντα (εριξα κλαμα...)
αυταααα!!!! και αλλα πολλα φυσικα αλλα αυτα ειναι τα πολυ πολυ αγαπημενα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
γειααα!!!! δεν εχω να σου προτεινω κατι για την αρχαια ελλαδα αλλα αν σου αρεσει η ιστορια και θελεις να δεις την καθημερινη ζωη των ανθρωπων σε διαφορες εποχες, διαβασε την "Αθηνα" του Κ.Καρακαση. ειναι ενα καταπληκτικο βιβλιο. ειναι αληθινη ιστορια και τοποθετειται γυρω στα 1920. εξιστορει τη ζωη μιας πλουσιας κοπελας, κορης πλοιοκτητη, η οποια χανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ οταν πεθαινει ο πατερας της: την περιουσια, την οικογενεια, τα παντα στην κυριολεξια. κι ετσι ξετυλιγεται η πιο ενδιαφερουσα ιστορια!!! για εμενα ειναι μακραν το καλυτερο βιβλιο και στο συστηνω ανεπιφυλακτα αν αυτο ειναι που ψαχνεις...

Ευχαριστώ, θα το δω. Αθηνά λέγεται το βιβλίο, έτσι; Κάνεις άλλος για πρόταση βιβλίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top