Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Το "Φόνισσα" το έχω διαβάσει κα μου άρεσε πολύ!

"ο κοσμος του Οδυσσεα" του Finley

"το τραγικο θεατρο στην αρχαια Ελλαδα" του Baldry

Αύριο που θα παω σε βιβλιοπωλείο θα το κοιτάξω!!

(πραγματι, τα πιο πολυτιμα, αλλα αν αγνοουν τα "μαθηματικα" δεν ξερω πού θα καταληξουν) :P
Όπως και το αντίστροφο! ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cauchy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ προτείνω το Logicomix των Δοξιάδη Παπαδημητρίου. Δεν είναι ακριβώς βιβλίο αλλά graphic novel. Το θέμα του είναι η αναζήτηση των θεμελίων των μαθηματικών. Σε όσους αρέσουν τα μαθηματικά είναι must to read.
Και φυσικά τα βιβλία που νομίζω ότι πρέπει να διαβάσει κάθε άνθρωπος στην εφηβεία του, Ντέμιαν και Σιντάρτα του Έσσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
^ To Logicomix είναι ό,τι πρέπει για καλοκαίρι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μιας και παντα υπαρχει ενδιαφερον για το θεμα, να προτεινω δύο βιβλια-διαμαντια αληθινης φυσικης που ασχολουνται με τη σχετικοτητα
(για οσους εχουν κλιση στη φυσικη και καιγονται να μαθουν)

ειναι νομιζω "απαραιτητες" οι γνωσεις μεχρι Α Λυκειου (φυσικη - μαθηματικα)
(απευθυνονται σε σχετικα ευρυ κοινο! για μαθητες Λυκειου ειναι μια χαρα!!)

1. Spacetime Physics (Taylor, Wheeler [ο γνωστος])
2. General Relativity from A to B (Geroch)

(τα αγγλικα στα επιστημονικα βιβλια ειναι συνηθως απλα! - δεν ειναι και λογοτεχνια :P)

δυστυχως στην ηλικια σας (γ γυμνασιου) που ειχα μεγαλη καψα για το θεμα δεν τα γνωριζα τα βιβλια και αναγκαστηκα να τη διαβασω απ' το πρωτοτυπο (το τι καταλαβα ειναι αλλη ιστορια :blink:)
(απο εκπομπες τυπου "Χαρδαβελλα" κλπ δεν καταδεχομουν να ..."μαθω")

εννοειται οτι για να τα κατανοησετε θα πρεπει να κοπιασετε πολυ (οπως και με τα σχολικα μαθηματα) ,να λυσετε πολλες ασκησεις κλπ. (το πρωτο εχει ενα σωρο καταπληκτικες ασκησεις και προβληματα)

Τωρα το καλοκαιρι ειναι μια καλη ευκαιρια!
Προμηθευτειτε χαρακες και ρολογια και.... Καλη διασκεδαση!

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Η προφητεία της πέτρας
το διάβασα!
Ωραίο βιβλίο:D
ανεπιφύλαχτα!
___________________________________________________________________________________________________
Λοιπόν να πω και εγώ!;)
Διάβασα Εραγκον,Πρωτότοκο και Μπρισινγκρ[μ'αρεσαν πολύ]:)
Το η φυλή της φωτίας ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΧΤΑ:clapup:
Τον αλχημηστή[όχι του παολο κουέλo]-το διάβασα μέσα σε μια μέρα-και τη συνέχεια του[δεν θυμαμαι τίτλο]
Αμμ,τέλειο ήταν και το Ο Πέρσυ Τζάκσον και οι Ολύμπιοι Θεοί[για δέστε και την ταινία..]
Το έρχονται οι δράκοι και η συνέχεια του!

Βασικά θα καταλάβατε ΛΑΤΡΕΥΩ την μαγεία και την φαντασία!

Σαν μωρό εύχομαι να υπήρχαν,μην σας πω ελπίζω...:redface:
ηαηα:D


Αν μπορειτε προτεινετε μου βιβλια που να σχετιζονται με:
1) Μαγεια - υπερφυσικα φαινομενα, να μην ειναι ομως κατι το υπερβολικο δηλ. να υπαρχουν μεσα στοιχεια πραγματικοτητας και παρακαλω να μην ειναι καποιο "παιδικο" βιβλιο τυπου Χαρι Ποτερ.
2) Μυστηριο - περιπετεια, κατα προτιμηση οχι αστυνομικο και αν γινεται το περιεχομενο του βιβλιου να εχει πλοκη - δραση.
3) Ρομαντικο, και με αυτο δεν εννοω βιβλια τυπου αρλεκιν... να εχει καποια στοιχεια ρομαντισμου το βιβλιο, αλλα η βασικη ιδεα του βιβλιου να μη βασιζεται στο ρομαντισμο, αν καταλαβαινετε. Με λιγα λογια να μην ειναι γυναικιο !!!! :P

Ολες οι απαντησεις σας ειναι ευπροσδεκτες και σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!

twilight,new moon,eclipse
Θα σου αρέσουν νομίζω!
Δεν τα διάβασα,τα είδα σε ταινία[το τελευταίο ακόμα]
και νομίζω θα σου αρέσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αν μπορειτε προτεινετε μου βιβλια που να σχετιζονται με:
1) Μαγεια - υπερφυσικα φαινομενα, να μην ειναι ομως κατι το υπερβολικο δηλ. να υπαρχουν μεσα στοιχεια πραγματικοτητας και παρακαλω να μην ειναι καποιο "παιδικο" βιβλιο τυπου Χαρι Ποτερ.
2) Μυστηριο - περιπετεια, κατα προτιμηση οχι αστυνομικο και αν γινεται το περιεχομενο του βιβλιου να εχει πλοκη - δραση.
3) Ρομαντικο, και με αυτο δεν εννοω βιβλια τυπου αρλεκιν... να εχει καποια στοιχεια ρομαντισμου το βιβλιο, αλλα η βασικη ιδεα του βιβλιου να μη βασιζεται στο ρομαντισμο, αν καταλαβαινετε. Με λιγα λογια να μην ειναι γυναικιο !!!!
ιστοριες μυστηριου και φαντασιας (του εντγκαρ αλαν ποε)
βσκ συλλογη ειναι- ρομαντικο δεν ειναι ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
twilight,new moon,eclipse
Θα σου αρέσουν νομίζω!
Δεν τα διάβασα,τα είδα σε ταινία[το τελευταίο ακόμα]
και νομίζω θα σου αρέσουν!

χαραυγη μαματο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Nef!~

Νεοφερμένος

Η Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τελευταια διαβασα τη σειρα αστυνομικων του Χένινγκ Μάνκελ με κεντρικο ηρωα εναν αστυνομικο της Νοτιας Σουδιας ...[Εκτελεστες Διχως Προσωπο , Τα Σκυλια της Ριγα, Εντολες Θανατου , Ενα Βημα Πισω , Firewall , Η Πεμπτη Γυναικα και αλλο ενα που δεν εχει μεταφραστει στα ελληνικα .... [Του οποιου δεν θυμαμαι το τιτλο..!!! :redface:] .
Μου αρεσαν ολα παρα πολυ ~κυριως Εκτελεστες Διχως Προσωπο και Firewall~, δεν ειναι ιδαιτερως συνδεδεμενα οποτε διαβαζονται και μεμονομενα και επισης δεν ακολουθουν το "γενικο προτυπο" αστυνομικων μυθιστορηματων , εμπλεκοντας κοινωνικους προβληματισμους και αλλα ... Γρηγορη πλοκη και δραση που σε κρατουν προσηλωμενο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εξωσχολικά βιβλία


Χμμμ, να μερικά από τα αγαπημένα μ:


1) Τζ. Boκάκιο - "Μισό Εικοσαήμερο"

2) Tσ. Ντίκενς - "Great Expectorations"

3) Γκαντεμ Γκαρσία Μάρκες - "Εκατό χρόνια Γκαντεμιάς"

4) Λ. Τολστόυ - "Πονόλαιμος και η Ειρήνη"

5) Τζ. Κ. Ρόουλινγκ - "Ο Harry Pot-head και το Δέντρο της Κάνναβης"

5) X. Mελβιλλ - "Knobby Dick"

6) Mαρ. Προυστ - "Αναζητώντας τον Σιχαμένο Χρόνο"

Έχω πολλά αγαπημένα βιβλία :inlove: μα τα περισσότερα χάθηκαν στη φωτιά... :(:(:(
δεν έπρεπε να τα πετάξω στο τζάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimimtri

Νεοφερμένος

Ο dimimtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγώ προτίνω τον αλχημιστη του Paolo Coelo ειναι μια πολυ δροσερη ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Το Εγκλημα και Τιμωρια του Ντοστογεφσκι 2 τομοι ειναι φανταστικα και Η κυρια Ντορεμι της Λιλικας Νακου ειναι επισης πολυ ωραιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
για αυτους που ενδιαφερονται για βιογραφιες ενα μοναδικο βιβλιο ειναι το 'ολα ειναι σχετικα οπωσ λεειο Αινσταιν'
μοναδικο βιβλιο ειναι μια μυθιστορηματικη βιογραφια που βυθιζει τους αναγνωστες σε θεματα Φυσικης χωρις να γινεται κουραστικο ή δυσνοητο...:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ διαβάζω αυτή τη περίοδο το ' Όταν έκλαψε ο Νίτσε '
μου αρέσει πάρα πολύ..
βέβαια ίσως είναι λίγο βαρύ για καλοκαίρι, γιατί περιέχει φιλοσοφικά στοιχεία, απόψεις για τη ζωή, το θάνατο, την αλήθεια...
εγώ πάντως άνετα το διαβάζω και το παίρνω και στην παραλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Της Τζίλιαν Φλίν ''Τα αιχμηρά αντικείμενα''(θα γίνει και ταινία) και το ''Σκοτεινός Τόπος'' της ίδιας.Είναι αστυνομικά μυθιστορήματα και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan0s19

Νεοφερμένος

Ο stefan0s19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ για τον Αλχημιστή του paulo coelho. Ευχάριστο και δροσερό.
Μπορείτε να μου προτείνεται βιβλία του Ουμπέρτο Έκο?? Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συγνώμη παιδιά, αλλά θα μου επιτρέψετε να πω τη γνώμη μου:
Για μένα ο "αλχημιστής" του Coelho είναι (επιεικώς) μια σκέτη σαχλαμάρα.
Άποψη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
διαβασα πιο πανω πως πολλοι αναφερετε τον Αλχημιστη ,πραγματι ειναι ενα πολυ ωραιο και ιδιαιτερο βιβλιο ομως ακριβως επειδη ειναι ΠΟΛΥ ιδιαιτερο δεν αρεσει σε ολους...Τελος παντων ,μερικα απο τα αγαπημενα μου βιβλια ειναι τα εξης= 1) Ολα ειναι σχετικα οπως λεει ο Αινσταιν! 2) ο μικρος πριγκιπας<ειναι μοναδικο βιβλιο το διαβασα μεσα σε 1,5 ωρα!!!>και 3) η παπλωματου !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Το "Οταν εκλαψε ο Νιτσε" του Irwin Yalom. Το διαβασα πριν 2 μηνες περιπου. Παρα πολυ ωραιο!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Το βιβλίο του μεγάλου δάσκαλου, διανοούμενου, φιλοσόφου του 20ου αιώνα, "Η φαντασιακή θέσμιση της κοινωνίας". Πρίν το αγοράσετε δείτε, άν η μετάφραση έχει εγκριθεί από τον συγγραφέα.;)

Άν προτιμάτε κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο, προτείνω ανεπιφύλακτα το "Πυραμίδα 67" του Ρένου αποστολίδη. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου βιβλίο
:redface:


:inlove:
είναι τέλειο....


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top