Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
harry kapotter η αλλιώς όπως είναι γνωστος potter ,το καλύτερο βιβλίο που έχω δαβάσει μέχρι τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να δωρίσω ένα βιβλίο και χρειάζομαι την πολύτιμη αρωγή σας.Το άτομο στο οποίο θέλω να το αγοράσω είναι πολύ ψαγμένο σε ό,τι αφορά τη λογοτεχνία,ελληνική και ξένη και γι'αυτό φοβάμαι πως ό,τι της πάρω θα το έχει διαβάσει.Για να σας δώσω μια πιο συγκεκριμένη ιδέα,της αρέσει πολύ η κλασσική λογοτεχνία,αλλά και τα μυθιστορήματα μυθοπλασίας,η μυθολογία(όχι απαραίτητα ελληνική),ενώ της αρέσει πολύ και ο Tolkien.Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
1)το αρωμα
2)το φαντασμα της οπερας
3)το σμηνος(το προτεινω σε οσους αρεσει πολυ η βιολογια, οι υπολοιποι μπορει να το βαρεθουν)
4)η δικη
5)τα διηγηματα του παπαδιαμαντη που τα λατρευω
6)ο πιανιστας
7)η λαμψη
8)ενα παιδι μετραει τ αστρα
..................................
..................................

Η δικη-Φραντς Καφκα
Το αρωμα-Πατρικ Ζισκιντ

Με διαφορα τα δυο καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Προσωπικά αν έπρεπε να προτείνω ένα βιβλίο θα ήταν ο "Ντέμιαν" του Έρμαν Έσσε. Η πλοκή του, η εξέλιξη του αλλά οι απλές αλλά πολύ μεστές ιδέες και σκέψεις που περιέχει σίγουρα το κάνει να ξεχωρίζει απο τα υπόλοιπα βιβλία που έχω διαβάσει.

Για την ακρίβεια βέβαια όταν το διάβαζα μπορώ να πω πως δεν μου είχε κάνει τόσο μεγάλη εντυπωση. Αργότερα όμως όταν το σκεφτόμουν μπορώ να πω πως κατάλαβα την αξία του. Μερικές απο τις δυνατές σκηνές του μπορώ να πω πως ακόμα μου προκαλούν ένα "ανατρίχιασμα"

Για να μην μακρηγορώ το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Μην τρομάξεται όμως με τα παραπάνω το βιβλίο έχει πολύ απλή γλώσσα και πλοκή και διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα!

*Από τον ίδιο συγγραφέα υπάρχει και ο "Σιντάρτα". Και αυτό το βιβλίο πραγματικά μπορεί και σου δίνει τεράστια δύναμη και σίγουρα αποτελεί ένα γερό στήριγμα. Όσοι το διαβάσετε θα καταλάβετε τι εννοώ. Το συνιστώ και αυτό στα σίγουρα!


Αυτά είναι δύο πολύ ένδιαφέροντα βιβλία!:no1: Από τον ίδιο συγγραφέα μου άρεσαν πολύ και Ο Λύκος Της Στέπας & το Παιχνίδι Με τις Χαντρες.

Επίσης, για γερά στομάχια, δύο διηγηματάκια του Κάφκα, η Μεταμόρφωση και (κυρίως) Το Κτίσμα. Τη Μεταμόρφωση θα τη βρείτε μάλλον εύκολα, αλλά το Κτίσμα είναι κάπως πιο σπάνιο μια και ημιτελές. Αν ενδιαφέρεται κανείς, μπορεί να το αναζητήσει στη συλλογή "Το Σινικό Τείχος" με διηγήματα του Κάφκα.;)

Δύο άλλα πολύ αγαπημένα βιβλία μου είναι η Πανούκλα του Αλμπέρ Καμύ, αν και διαπραγματεύεται ένα πολύ βαρύ θέμα με πολύ βαρύ τρόπο, και το Βιβλιο των Εναγκαλισμών του Εδουάρδο Γκαλεάνο. Το τελευταίο είναι μικρές ιστορίες, πληροφορίες, ειδήσεις και διηγηματάκια διυλισμένα με την προσωπική αποψη του στοχαστή. Αν το πετύχετε πουθενά, αγοράστε το!:jumpy::no1::D

Κι επειδή έχω κι ένα σκάλωμα με τη λογοτεχνία του φανταστικού, καλά όνειρα με βιβλία του Μίχαελ Έντε (αγαπάω τον Καθρέφτη μέσα στον Καθρέφτη και την Ιστορία Χωρίς Τέλος) και Τομ Ρόμπινς (μου άρεσε πολύ το Άρωμα του Ονείρου)!

Ελπίζω να μη σας υπερ-φόρτωσα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
H Hμέρα της Κρίσεως, Kurt Aust. Αστυνομικό με στοιχεία περιπέτειας και φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να δωρίσω ένα βιβλίο και χρειάζομαι την πολύτιμη αρωγή σας.Το άτομο στο οποίο θέλω να το αγοράσω είναι πολύ ψαγμένο σε ό,τι αφορά τη λογοτεχνία,ελληνική και ξένη και γι'αυτό φοβάμαι πως ό,τι της πάρω θα το έχει διαβάσει.Για να σας δώσω μια πιο συγκεκριμένη ιδέα,της αρέσει πολύ η κλασσική λογοτεχνία,αλλά και τα μυθιστορήματα μυθοπλασίας,η μυθολογία(όχι απαραίτητα ελληνική),ενώ της αρέσει πολύ και ο Tolkien.Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:thanks:

Αν της άρεσε ο Τόλκιν, πιθανώς να της αρέσει και ο Αρτέμης Φάουλ του Κόλφερ. Το λέω επειδή ο συγγραφέας είναι αρκετά εφευρετικός και, κατά την άποψή μου, πάντα, κατορθώνει να γράψει ένα μυθιστόρημα φαντασίας (για την ακρίβεια σειρά μυθιστορημάτων φαντασίας) το οποίο πραγματικά να μην ακολουθεί την πεπατημένη. Θυμάμαι οτι μου είχε φανεί ευχάριστη και η γραφή του.
Τώρα, αν θες κατι λιγότερο "παιδικό"-όπως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί απο κάποιους, όχι παντελώς αναιτιολόγητα- εγώ προσωπικά λατρεύω τον Σαραμάγκου. Έχει ιδιόρρυθμη γραφή, με τις τελείες να απουσιάζουν συχνά για σελίδες ολόκληρες, είναι απολαυστικά ειρωνικός και πραγματεύεται ενδιαφέροντα θέματα. Μία σχετικά ασφαλής επιλογή θα ήταν το "Περί θανάτου". Αφενός είναι καινούριο (το τελευταίο του) άρα ακόμα και αν η φίλη σου διαβάζει βιβλία του είναι πολύ πιθανόν να μην το έχει ήδη αγοράσει και αφετέρου είναι, κατά τη γνώμη μου, το πιο ευανάγνωστο και "χαρούμενο" της άτυπης τριλογίας "περί τυφλότητος", "περί φωτίσεως", "περί θανάτου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Η δικη-Φραντς Καφκα
Το αρωμα-Πατρικ Ζισκιντ

Με διαφορα τα δυο καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει


τελειοοοο δεν υπαρχει πιο τελειο
και πιστεψε με εχω διαβασει παρααα πολλα βιβλια:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Τετάρτη, 23 Σεπτέμβριος 2009

Ο παίχτης, του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι





Βιβλιοφαγία..........Νο.1





"Ο παίχτης" είναι ένα μυθιστόρημα του Ντοστογιέφσκι με κεντρικό ήρωα έναν ουτσίτελ (δάσκαλο) που έχει πάθος με τη ρουλέτα. Ο αναγνώστης παρακολουθεί την ιστορία μέσα από τις προσωπικές σημειώσεις του πρωταγωνιστή, στις οποίες εξιστορεί τον έρωτά του με την Παυλίνα, το πάθος του ίδιου αλλά και των υπόλοιπων χαρακτήρων για το καζίνο, αλλά και τις ίντριγκες, τις δολοπλοκίες και τα πισώπλατα μαχαιρώματα μεταξύ των χαρακτήρων για τα χρήματα. Ο έρωτας περιπλέκεται με το συμφέρον, ένα απλό παιχνίδι στη ρουλέτα καταλήγει σε διάλυση οικογενειών, ισχυροί και παντοδύναμοι ήρωες λυγίζουν. Το μυθιστόρημα είναι γεμάτο ανατροπές, ενώ η αγωνία βρίσκεται στο ζενίθ καθώς ο αναγνώστης ταυτίζεται με τον πρωταγωνιστή. Είναι απίστευτο το συναίσθημα που νιώθει αυτός που το διαβάζει όταν παρακολουθεί την κατιούσα που έχει πάρει η ζωή του κεντρικού ήρωα χωρίς να μπορεί να τον σώσει!



Βέβαια είναι χαρακτηριστικό και ένα είδος "ρατσισμού" που υπάρχει στο βιβλίο: ο συγγραφέας, μέσω του πρωταγωνιστή του, χαρακτηρίζει τους Γάλλους καθωσπρέπει μεν, ψεύτικους δε. Οι Πολωνοί σύμφωνα με τον Ντοστογιέφσκυ είναι συμφεροντολόγοι (ήταν αυτοί που συμβούλευαν και στη συνέχεια έκλεβαν του παίχτες στο καζίνο), οι Γερμανοί είναι κρύοι και μελαγχολικοί, ενώ οι Ρώσοι είναι φτιαγμένοι για τυχερά παιχνίδια όπως η ρουλέτα. Ακόμη, οι νεαρές Ρωσίδες χαρακτηρίζονται αφελείς (σσ. ο Ντοστογιέφσκι ήταν Ρώσος).



Γενικότερα στο μυθιστόρημα ξεχωρίζουν οι εξής χαρακτήρες:

Αλέξης Ιβάνοβιτς: Ο πρωταγωνιστής. Ισχυρά ερωτευμένος με την Παυλίνα σε σημείο που να ταπεινώνεται γι' αυτή. Σε πολλά σημεία είναι έκδηλη η "μέθη" του από αυτή. Παθιασμένος με τη ρουλέτα, θεωρεί ότι όταν παίζει για τον εαυτό του και όχι για κάποιον άλλο κερδίζει.



Παυλίνα: Αρχικά, φέρεται υπεροπτικά στον Αλέξη, αργότερα όμως του αποκαλύπτει τα συναισθήματά της.



Στρατηγός: Ο Αλέξης ήταν στην υπηρεσία του. Ο στρατηγός ανέμενε τη γιαγιά να πεθάνει ώστε να κληρονομήσει τη περιουσία της για να παντρευτεί τη δεσποινίδα Μπλανς.



Γιαγιά: Ο πιο ανατρεπτικός χαρακτήρας της ιστορίας. Απότομη, αλαζόνας, νευρική. Όλοι περίμεναν το θάνατό της για την περιουσία της και αυτή τους εμφανίζεται στο καζίνο! Όσο λογική κι αν φαίνεται, βυθίζεται κι αυτή σιγά σιγά στο βούρκο του τζόγου...



Δεσποινίς Μπλανς: Ο έρωτας το στρατηγού. Είναι μια κοπέλα καθαρά ιδιοτελής και συνάπτει σχέση με όπoιον έχει περιουσία. Παράτησε το στρατηγό όταν η γιαγιά αρνήθηκε να του δώσει χρήματα.



Ντε Γκριέ: Γάλλος τοκογλύφος, μέγας εκμεταλλευτής που τους έχει όλους στο χέρι.





Συνολική εκτίμηση: Πολύ καλό βιβλίο, απρόβλεπτη ιστορία, ολοκληρωμένοι και ενδιαφέροντες χαρακτήρες (Προσοχή: Η ιστορία πολλές φορές γίνεται εθιστική).



Βαθμολογία: ***** Εξαιρετικό





>Nickname<


από το blog μου :D (και πάλι) https://tiexwstomualomou.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
"Φαουστ" ή το "περιμενωντας τον Γκοντω" να αρχισω πρωτοοοο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες.Κάτι τέτοιο έψαχνα.Σχετικά καινούριο για να μην το έχει διαβάσει και κοντά στα γούστα της.Αξιοποιήσιμες προτάσεις.Ευχαριστώ και πάλι.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες.Κάτι τέτοιο έψαχνα.Σχετικά καινούριο για να μην το έχει διαβάσει και κοντά στα γούστα της.Αξιοποιήσιμες προτάσεις.Ευχαριστώ και πάλι.:thanks:

Παρακαλώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juvenile

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
-Το στοιχειομενο μοναστηρι
-Το μυστηριωδες παραβαν
-Το χαμενο βιβλιο του Νοστραδαμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
-Το στοιχειομενο μοναστηρι
-Το μυστηριωδες παραβαν
μπρρρ.... Αυτά τα 2 ακούγονται ενδιαφέροντα. Αρκεί να μην είναι πολύ τρομαχτικά. (Συνηθίζω να διαβάζω πριν κοιμηθώ:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
παιδια ξερετε κανενα βιβλιο με μεσαιωνικα ξορκια και πολεμους?οχι το Lord of the rings αλλα κατι παρομοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
παιδια ξερετε κανενα βιβλιο με μεσαιωνικα ξορκια και πολεμους?οχι το Lord of the rings αλλα κατι παρομοιο?
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση του lord of the rings, τολμώ να πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
παιδια ξερετε κανενα βιβλιο με μεσαιωνικα ξορκια και πολεμους?οχι το Lord of the rings αλλα κατι παρομοιο?

το lord of the rings δεν ειναι στον μεσαιωνα... δεν ειναι ΚΑΝ σε αυτον τον κοσμο :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
παιδια ξερετε κανενα βιβλιο με μεσαιωνικα ξορκια και πολεμους?οχι το Lord of the rings αλλα κατι παρομοιο?

Dragonlance series, Forgotten Realms series και έχει ακόμα ψωμί.
https://www.anubis.gr/
Υποθέτω πως θα τα διαβάσεις στα Ελληνικά οπότε δεξιά στους κόσμους θα βρεις τις σειρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Dragonlance series, Forgotten Realms series και έχει ακόμα ψωμί.
https://www.anubis.gr/
Υποθέτω πως θα τα διαβάσεις στα Ελληνικά οπότε δεξιά στους κόσμους θα βρεις τις σειρές.
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ξέρετε που μπορώ να βρω σε Αγγλική έκδοση το "I have no mouth and i must scream" του harlan ellison?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giouliii

Νεοφερμένος

Η giouliii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
η κωννα και οι αραχνεσ τησ ...τησ αλκησ ζεη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top