Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Βιβλία που έχω διαβάσει απο την αρχή της χρονιάς
Η σειρά είναι τυχαία!
Σε παρένθεση,οι εκδοτικοί οίκοι.

1)Καλλίστο-Τόρστεν Κρολ(Bell)
2)Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα-Νόρμαν Σπίνραντ(Μέδουσα-Παρά Πέντε)
3)Το κύμα-Τόντ Στράσερ(Θύραθεν/Επιλογή)
4)21-Μπέν Μέζριχ(Τραυλός)
5)Το ηλεκτρικό πρόβατο-Φίλιπ Ντικ(Παρά Πέντε)
6)Λαβύρινθος θανάτου-Φίλιπ Ντικ(Μέδουσα)
7)Κυλήστε,δάκρυά μου,είπε ο αστυνομικός-Φίλιπ Ντικ(PARSEC)
8)Ο κόσμος του Τζόουνς-Φίλιπ Ντικ(PARSEC)
9)Σχέδιο Φράκταλ-Κώστας Χαρίτος(Τρίτων)
10)Νυχτερινή πτήση 29-Στήβεν Κινγκ(Θύραθεν/Επιλογή)
11)Τα χρόνια με τους εξωγήινους-Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ(PARSEC)
12)Ο τελευταίος παγκόσμιος πόλεμος-Νόρμαν Σπίνραντ(Παρά Πέντε)
13)Δίψα για άιμα-Σάϊμον Κλαρκ(Οξύ)
14)Οι επικυρίαρχοι-Άρθουρ Κλαρκ(Κάκτος)
15)Η νύχτα-Ισαάκ Ασίμωφ(Άγνωστη Καντάθ)
16)Ντεσπερέϊσον-Στήβεν Κινγκ(Bell)
17)Το κινητό-Στήβεν Κινγκ(Bell)
18)Το σμήνος-Φρανκ Σέντσινγκ(Καστανιώτης)
19)1984-Τζώρτζ Όργουελ(Κάκτος)
20)UBIK-Φίλιπ Ντικ(PARSEC)
21)Θαυμαστός καινούργιος κόσμος-Άλντους Χάξλεϊ(Μέδουσα)

Μόλις άρχισα το "Κοράκι" του Στήβεν Κινγκ και είναι πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστινα πατρα

Νεοφερμένος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το τελευταιο βιβλιο που διαβασα ειναι το << η δυστυχια του να εισαι ελληνας>> του νικου δημου.... 80 σελιδες απολυτου ρεαλισμου και ειλικρινειας... και ποσο επικαιρο....!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
το τελευταιο βιβλιο που διαβασα ειναι το << η δυστυχια του να εισαι ελληνας>> του νικου δημου.... 80 σελιδες απολυτου ρεαλισμου και ειλικρινειας... και ποσο επικαιρο....!!!!!!
Ο Νίκος Δήμου είναι αυτός που λέει να χαρίσουμε απλόχερα το όνομα Μακεδονία στους γείτονες κλπ κλπ;
Μιλάει για τους Έλληνες,λες και αυτός δεν είναι Έλληνας...
Υπάρχουν καλύτεροι συγγραφείς που αγαπάνε την Ελλάδα αλλά γράφουν πράγματα τους ενοχλούν στην Ελληνική πραγματικότητα...
Αυτός τα γράφει για να δείξει και εγώ δεν ξέρω τι...
Εγώ προσωπικά δεν είμαι καθόλου δυστυχής που είμαι Έλληνας,αλλά κάποια πράγματα σίγουρα με ενοχλούν...Αλλά με τέτοια άρθρα,κανείς δεν ταρακουνιέται...
Γνώμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ε ο Κούντερα πρώτος...αυτό δεν το δέχομαι
Βάλε Dan Brown καλύτερα



άάάάάά΄΄α...δεέν τον σκέφτηκα!


λοιπόν

μέχρι στιγμής:D

συγγραφείς προς ξυλοδαρμό:
Ντάν μπράουν(ΕΛΕΟΣ)
Μίλαν Κούντερα(#$@% παλιο@#%@$%)
Πάολο Κοέλιο

Άλλος?:P
-----------------------------------------
λοιπόν παιδια...για να μήν καταστρέψουμε αυτό το θέμα άνοιξα θέμα
"ΑΘΛΙΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΠΡΟΣ ΞΥΛΟΔΑΡΜΟ"

χίχί

περάστε μια βόλτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Να προσθέσω το 1984 του Όργουελ, το Θαυμαστό καινούριο κόσμο του Χάξλευ, το Λύκο της Στέππας και τη Σιντάρτα του Έσσε, τα Απομεινάρια μιας μέρας του Ισιγκούρο, το Φύλακα στη σίκαλη του Σάλιγκερ, το Περί Θανάτου του Σαραμάγκου, τις Σχισμές της Λέσινγκ.

καημένη... (σε περιφρονητικό τόνο...)
άντε, π θα μ βρίσεις και τα βιβλία τ Παολίνι... να μ πεις, για να διβάσεις τέτοια βιβλία χρειάζεσαι και λίγη φαντασία...

τεσπα στα δικά μ τώρα μάλλον θα έπρεπε να βγάλω μία μία φωτογραφίες όλες τις βιβλιοθήκες του σπιτιού... πες ένα Χάρι Πότερ(<3), Μόλι Μουν, Αρτέμης Φάουλ,
Σέπτιμους Χιπ, Η κληρονομιά που λέμε κι από πάνω... αλλά πάνω απ' όλα Τριλογία του κόσμου μιλάμε ο άνθρωπος είναι θεός και τα γράφει όλα όπως πρέπει. Το παράξενο είναι πως δεν του έχει κάνει μήνυση η εκκλησία...
Μάλιστα... Επειδή δηλαδη δε συμπαθώ ένα μυθιστόρημα φαντασίας δεν έχω φαντασία, ε; Είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι η λογοτεχνία είναι ένα ιδιαιτέρως υποκειμενικό ζήτημα- είναι φυσιολογικότατο, λοιπόν, οι προτιμήσεις σου να μη συμπίπτουν με αυτες όλων των υπόλοιπων ανθρώπων. Άλλωστε μία τέτοια ομοιομορφία θα ήταν βαρετή. Εξίσου σημαντικό είναι να μάθεις να μην επιτείθεσαι σε άλλους για τα γούστα τους στη λογοτεχνία (όπως και στη μουσική, βέβαια)-δε θα σε βγάλει πουθενά αυτό, εξάλλου.
Παραδείγματος χάρη, από τα βιβλία που ανέφερες-και ναι, τα έχω διαβάσει όλα- μου αρέσουν μόνο (σε μικρότερο βαθμό) ο Χάρι Πότερ, η Τριλογία του Κόσμου(λατρεύω τη γραφή του Πούλμαν) και ο Αρτέμης Φάουλ(ιδιαίτερα πρωτότυπος ο Κόλφερ, με αναζοωγονητικό τον αντι-ήρωα Αρτέμη).
Η Κληρονομιά, από την άλλη, είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) τρία (μέχρι τώρα) χωρίς λόγο μακροσκελή βιβλία, με επιτηδευμένο λόγο και αρκετά κενά στην αφήγηση, αλλά και καθόλου πρωτότυπα- μία, εν ολίγοις, κακότεχνη αντιγραφή του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών του Τόλκιν.
Αυτή όμως είναι η γνώμη μου. Δε θα αφισβητήσω το δικαίωμά σου να μην την ασπάζεσαι, ούτε θα ισχυριστώ ότι δεν έχεις φαντασία, ή θα κάνω οποιαδήποτε άλλη ειρωνική κριτική για σένα βασιζόμενη στις λογοτεχνικές σου προτιμήσεις. Ανάλογη συμπεριφορά όμως απαιτώ και από εσένα, και από τον κάθε εσένα.
Πάντα φιλικά, Χριστίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Να προσθέσω το 1984 του Όργουελ, το Θαυμαστό καινούριο κόσμο του Χάξλευ, το Λύκο της Στέππας και τη Σιντάρτα του Έσσε, τα Απομεινάρια μιας μέρας του Ισιγκούρο, το Φύλακα στη σίκαλη του Σάλιγκερ, το Περί Θανάτου του Σαραμάγκου, τις Σχισμές της Λέσινγκ.

Μάλιστα... Επειδή δηλαδη δε συμπαθώ ένα μυθιστόρημα φαντασίας δεν έχω φαντασία, ε; Είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι η λογοτεχνία είναι ένα ιδιαιτέρως υποκειμενικό ζήτημα- είναι φυσιολογικότατο, λοιπόν, οι προτιμήσεις σου να μη συμπίπτουν με αυτες όλων των υπόλοιπων ανθρώπων. Άλλωστε μία τέτοια ομοιομορφία θα ήταν βαρετή. Εξίσου σημαντικό είναι να μάθεις να μην επιτείθεσαι σε άλλους για τα γούστα τους στη λογοτεχνία (όπως και στη μουσική, βέβαια)-δε θα σε βγάλει πουθενά αυτό, εξάλλου.
Παραδείγματος χάρη, από τα βιβλία που ανέφερες-και ναι, τα έχω διαβάσει όλα- μου αρέσουν μόνο (σε μικρότερο βαθμό) ο Χάρι Πότερ, η Τριλογία του Κόσμου(λατρεύω τη γραφή του Πούλμαν) και ο Αρτέμης Φάουλ(ιδιαίτερα πρωτότυπος ο Κόλφερ, με αναζοωγονητικό τον αντι-ήρωα Αρτέμη).
Η Κληρονομιά, από την άλλη, είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) τρία (μέχρι τώρα) χωρίς λόγο μακροσκελή βιβλία, με επιτηδευμένο λόγο και αρκετά κενά στην αφήγηση, αλλά και καθόλου πρωτότυπα- μία, εν ολίγοις, κακότεχνη αντιγραφή του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών του Τόλκιν.
Αυτή όμως είναι η γνώμη μου. Δε θα αφισβητήσω το δικαίωμά σου να μην την ασπάζεσαι, ούτε θα ισχυριστώ ότι δεν έχεις φαντασία, ή θα κάνω οποιαδήποτε άλλη ειρωνική κριτική για σένα βασιζόμενη στις λογοτεχνικές σου προτιμήσεις. Ανάλογη συμπεριφορά όμως απαιτώ και από εσένα, και από τον κάθε εσένα.
Πάντα φιλικά, Χριστίνα.
Στο 1984 και στο "Θαυμαστός καινούργιος κόσμος"(αν και κανονικά είναι γενναίος-brave-και όχι θαυμαστός),θα πρόσθετα και το φάρεναϊτ 451 του Ρέϊ Μπράντμπουρυ.Έτσι ολοκληρώνεται μια άτυπη τριλογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Στο 1984 και στο "Θαυμαστός καινούργιος κόσμος"(αν και κανονικά είναι γενναίος-brave-και όχι θαυμαστός),θα πρόσθετα και το φάρεναϊτ 451 του Ρέϊ Μπράντμπουρυ.Έτσι ολοκληρώνεται μια άτυπη τριλογία.

ααααα....το φαρενάιτ 451 δέν το έχω διαβάσει....είναι παρόμοιο με τα άλλα δύο;

Σας αρέσει ο clive-Θεός-barker???

ΥΦΑΝΤΟΚΟΣΜΟΣ for ever!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
ααααα....το φαρενάιτ 451 δέν το έχω διαβάσει....είναι παρόμοιο με τα άλλα δύο;

Σας αρέσει ο clive-Θεός-barker???

ΥΦΑΝΤΟΚΟΣΜΟΣ for ever!
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Το πλαίσιο του ΦΑΡΕΝΑΪΤ 451 είναι μια κοινωνία όπου τα βιβλία είναι απαγορευμένα, η μνήμη και η γνώση αποτελούν έγκλημα και η αποχαύνωση του μέσου πολίτη στην τηλεθέαση το υπέρτατο αγαθό που θα πρέπει η κοινωνία να προφυλάξει.
Ένα βιβλίο που έχει κατακτήσει τον τίτλο του κλασικού, που θεωρήθηκε ως ένα από τα πιο χαρακτηριστικά βιβλία του αιώνα μας, γραμμένο με λυρισμό και πάθος, ανησυχητικά επίκαιρο στον προβληματισμό του.
[/FONT]

Αυτό είναι το Φάρεναϊτ 451.Ναι,είναι παρόμοιο με τα άλλα 2!Εννοείται ότι υπάρχουν στην βιβλιοθήκη μου :)
Όχι,δεν έχει τύχει να διαβάσω κάποιο βιβλίο του Clive Barker,αν και μπορεί να διαβάσω κάποιο,αργότερα:) Έχω ακούσει καλά λόγια για τον συγγραφέα.
Έχει διαβάσει κανείς απο εσάς το βιβλίο του Scott Sigler,τον "Ιό";Έχω ακούσει ότι είναι ιδιαιτέρως τρομακτικό(μπρρρ)και το διαβάζεις μονορούφι.Ίσως το αγοράσω,αν το έχει διαβάσει κανείς,θα παρακαλούσα να μου πει κάποια λόγια για το βιβλίο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
εγω διαβασα τωρα το λυκοφως κ τα υπολοιπα κ ειναι φανταστικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
το graphic novel 1453 φοβερη δουλεια και αρκετα συνταρακτικη και συγκινιτικη:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον, δεν ειμαι φανατικος αναγνωστης βιβλιων αλλα προτεινω το ''Ενας Αντρας'' της Οριάνα Φαλάτσι(ειναι ιταλικο ονοματεπωνυμο-δεν ειμαι ανορθογραφος!)

Ειναι κατι σαν βιογραφια του αειμνηστου Παναγουλη,του αγωνιστη κατα της Χουντας ο οποιος αποπειραθηκε να ανατιναξει το αυτοκινητο του Παπαδοπουλου..
αλλα συλλαμβανεται και μεσα σε ολες τις δυσκολιες που περναει στις φυλακες, περιγραφει τα βασανιστηρια και τους εξευτελισμους που υπεστη..

Το συγκλονιστικο ομως ειναι η περιγραφη των ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΩΡΩΝ πριν την εκτελεση του αφου καταδικασθηκε απο το στρατοδικειο σε θανατο..και καταφερνει να σε καθηλωσει μεσα απο τα συναισθηματα,τισ αναμνησεις και τις εμπειριες πριν απο την υστατη στιγμη.

Για εμενα το βιβλιο της Φαλατσι(συντροφος του Παναγουλη) ηταν ο πιο ενδιαφερον τροπος να γνωρισω πως ηταν η εποχη της δικτατοριας,πως σκεφτονταν και ζουσαν μεσα σε συνεχη ανασφαλεια οι ανθρωποι αλλα και τον τροπο σκεψης των δικτατορων και βασανιστων μεσα απο την οπτικη γωνια του ιδιου του Παναγουλη.. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
100 χροναι μοναξιας...
του μαρκες...
πολυ ωραιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Όλα τα βιβλια της Jane Austen,με μεγαλυτερη προτιμηση στην "Εμμα" και το κλασσικο "Περηφανια και προκαταληψη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πολύ ωραίος είναι και ο Γκάαρντερ-έχω διαβάσει το μυστήριο της τράπουλας και τον κόσμο της σοφίας και τα συστήνω ανεπιφύλακτα.
Α, και το Ερωτευμένο Σύννεφο, του Ναζίμ Χικμέτ... Παραμύθια, ναι, αλλά πολύ ωραία παραμύθια (το λέω για όσους γενικότερα δεν προτιμούν τα παραμύθια, αφού εγώ τα λατρεύω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ρε παιδια, οταν προτεινουμε, λεμε το ειδος, τι εχει μεσα κλπ οχι το τιτλο και τον συγγραφεα μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
+1 στον αποπάνω.

Αν έχει κανένας τίποτα noir να προτείνει ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Το PS I love you,οπως ειπα και σε αλλο τοπικ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
+1 στον αποπάνω.

Αν έχει κανένας τίποτα noir να προτείνει ρε.

off topic mode on
Δεν αμφέβαλα ούτε στιγμή :D

on topic mode on
Προσφάτως (ξανά)διάβασα "Το μυστήριο της τράπουλας" από Jostein Gaarder. Ποιοτικό Μυθιστορηματάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
+1 στον αποπάνω.

Αν έχει κανένας τίποτα noir να προτείνει ρε.
Απο noir,προτείνω βιβλία του Τζέημς Ελρόϊ.
"Η μαύρη Ντάλια"(465 σελίδες)-Εκδόσεις Άγρα
"Λος Άντζελες εμπιστευτικό"(593 σελίδες)-Εκδόσεις Άγρα
"Οι δρόμοι του δολοφόνου"(348 σελίδες)-Εκδόσεις Καστανιώτη
"Εγκλήματα κατά συρροήν"(384 σελίδες)-Εκδόσεις Άγρα
"Ο νυχτερινός ταξιδιώτης"(360 σελίδες)-Εκδόσεις Άγρα
"Αμερικάνικο ταμπλόϊντ"(736 σελίδες)-Εκδόσεις Άγρα
Αμερικάνικο ταξίδι θανάτου"(860 σελίδες)-Εκδόσεις Άγρα

Τα δυο τελευταία έχουν σχέση με το παρασκήνιο της αμερικάνικης πολιτικής και τη δολοφονία του Κένεντι,τη δεκαετία του '60.
Πήγαινε σε κάποιο on-line βιβλιοπωλείο να δεις τις περιλήψεις τους.

Καλά noir είναι και τα βιβλία του Ρίτσαρντ Πραίηδερ,αλλά και των Φρέντερικ Ντανάϊ(Frederic Dannay) και Μάνφρεντ Μπένινγκτον Λι(Manfred Bennington Lee),που είναι γνωστοί ως Έλλερυ Κουήν(Ellery Queen).Μια σχετική σειρά,κυκλοφορεί και με την εφημερίδα "Το Βήμα".Έχουν κυκλοφορήσει ήδη 10 βιβλία.

Βιβλίο-Συγγραφέας(Εκδοτικός οίκος)

Βρώμικη ιστορία-Eric Ambler(Άγρα)
Το ψηλό παράθυρο-Reymond Chandler(Άγρα)
Μπαμπάκι στο Χάρλεμ-Chester Himes(Άγρα)
Κόκκινα φώτα-George Simenon(Άγρα)
Η κατάρα των Ντέην-Dashiell Hammett(Άγρα)
Η πρήνης θέση του σκοπευτή-Jean-Patrick Manchette(Άγρα)
45 υπό σκιάν-George Simenon(Άγρα)
Ο άνθρωπος που έβλεπε τα τρένα να περνούν-George Simenon(Άγρα)
Ο Μαιγκρέ στη Νέα Υόρκη-George Simenon(Άγρα)
Αντίο γλυκιά μου-Reymond Chandler(Άγρα)
Χαμός στο Χάρλεμ-Chester Himes(Άγρα)
Ο κίνδυνος είναι η δουλειά μου-Reymond Chandler(Ελληνικά Γράμματα)
Η απλή τέχνη του φόνου-Reymond Chandler(Λυχνάρι)
Ο μεγάλος αποχαιρετισμός-Reymond Chandler(Κέδρος)
Πλεϊμπάκ-Reymond Chandler(Άγρα)
Δολοφόνος στη βροχή-Reymond Chandler(Ερατώ)
Μπέϋ Σίτυ μπλουζ-Reymond Chandler(Ερατώ)

Αυτά προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Εγω διαβαζω πολυ Choelho..ειναι εξαιρετικος ειδικα το "Ο Αλχημιστης" ειναι υπεροχο..ειναι παραπλησιο του Μικρου Πριγκιπα..Απο κει και περα διαβαζω περισσοτερο επιστημονικα βιβλια..αλλα ο choelho ειναι πολυ καλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top