Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Τα 40 αγαπημένα μου μυθιστορήματα οποιουδήποτε είδους(απο αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής)
(τυχαία σειρά)

1)Η παραλία-Άλεξ Γκάρλαντ
2)Το ηλεκτρικό πρόβατο-Φίλιπ Ντικ
3)UBIK-Φίλιπ Ντικ
4)Ο δρόμος του Ντέστινι-Λάρι Νίβεν
5)Τα χρόνια με τους εξωγήινους-Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ
6)Οι Αχυράνθρωποι(η συνωμοσία του αίματος)-Μάϊκλ Σμιθ
7)Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα-Νόρμαν Σπίνραντ
8)Το πεπρωμένο μου είναι τ'άστρα-Άλφρεντ Μπέστερ
9)Πασίφικα-Νόρμαν Σπίνραντ
10)Το πείραμα Ντοσάντι-Φράνκ Χέρμπερτ
11)Καλλίστο-Τόρστεν Κρολ
12)Η κλεμμένη εξίσωση-Μαρκ Άλπερτ
13)Ζωντανός θρύλος-Ρίτσαρντ Μέϊθσον
14)Κυλήστε,δάκρυά μου,είπε ο αστυνομικός-Φίλιπ Ντικ
15)Ο κόσμος του Τζόουνς-Φίλιπ Ντικ
16)Το κινητό-Στέφεν Κινγκ
17)Ντεσπερέϊσον-Στέφεν Κινγκ
18)Το πράσινο μίλι-Στέφεν Κινγκ
19)Η βεντέτα του Λαζάρου-Ρόμπερτ Λάντλαμ
20)Το τηλεσίγραφο του Μπορν-Ρόμπερτ Λάντλαμ
21)Οι ειδήσεις των 11-Νόρμαν Σπίνραντ
22)Ο τελευταίος παγκόσμιος πόλεμος-Νόρμαν Σπίνραντ
23)Ο επίμονος κηπουρός-Τζων Λε Καρέ
24)Ο ράφτης του Παναμά-Τζων Λε Καρέ
25)Πιάσε με αν μπορείς-Φρανκ Άμπιγκνεϊλ
26)Σκοτεινό ποτάμι-Ντένις Λεχέϊν
27)Απόλυτη εξουσία-Ντέϊβιντ Μπαλντάτσι
28)Οι πράκτορες του Χάους-Νόρμαν Σπίνραντ
29)Σχέδιο Φράκταλ-Κώστας Χαρίτος
30)Το κράτος του φόβου-Μάϊκλ Κράϊτον
31)Η νύχτα-Ισαάκ Ασίμωφ
32)Οι επικυρίαρχοι-Άρθουρ Κλαρκ
33)Εγώ,το ρομπότ-Ισαάκ Ασίμωφ
34)Γυρίστε το Γαλαξία με ωτοστόπ-Ντάγκλας Άνταμς
35)1984-Τζώρτζ Όργουελ
36)Γενναίος νέος κόσμος-Άλντους Χάξλεϊ
37)Φαρενάϊτ 451-Ρέϊ Μπράντμπουρι
38)Άγρια φωτιά-Νέλσον Ντεμίλ
39)Δίψα για αίμα-Σάϊμον Κλαρκ
40)Ο άνθρωπος στο απόρθητο κάστρο-Φίλιπ Ντικ

Αγαπημένα είδη:
Επιστημονική φαντασία,βιβλία κατασκοπείας,ιστορία(όχι αυτή η ηλίθια του σχολείου),έρευνα,γεωστρατηγική/γεωπολιτική,διεθνείς σχέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
"η τεχνη της αγαπης" φρομ


:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Eγώ ένα βιβλίο που θα πρότεινα να διαβάσετε είναι το 'Ποτέ χωρίς την κόρη μου'...Είναι υπέροχο βιβλίο γραμμένο από την Μπέτι Μαχμουντί & τον Ουίλιαμ Χόφερ.Μιλάει για μια γυναίκα Αμερικανίδα που ταξίδεψε με τον ιρανό άντρα της και την κόρη της στην Τεχεράνη.Κάποια στιγμή ανακαλύπτει ότι βρίσκεται δέσμια ενός φανατικού σε μια χώρα όπου οι γυναίκες ειναι σχεδόν σκλάβες.Η μόνη ελπίδα διαφυγής της βρίσκεται στα χέρια ενός παράνομου δικτύου λαθρεμπόρων.Εχει πολύ αγωνία και είναι μια αληθινή ιστορία που έζησε η ίδια η συγγραφέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
"Η νύχτα" του Έλι Βιζέλ.
Περιγράφει με απίστευτο ρεαλισμό τα πάθη αυτών που στάλθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
το ονομα του ροδου - ουμπερτο εκο
απ τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

errikaki

Νεοφερμένος

Η errikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ποιο αλλο να διαβασεις?? του "λυκοφως" φυσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πλέον το διάβασα και μπορώ να το προτείνω:P.

Η "Αποσύνθεση" του C. J. Samson. Είναι ένα ωραίο ιστορικό μυθιστόρημα με ενδιαφέρουσα πλοκή, ταυτόχρονα όμως θέτει και ορισμένους προβληματισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Logicomix
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melissos

Νεοφερμένος

Ο Melissos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ο προφητης και ο κηπος του προφητη - Χαλιλ Γκιμπραν
Κατι τελειως ασυνηθιστο για ενα δυτικο αναγνωστη

Λαοι και Αυτοκρατοριες - Αντονυ Παγκτεν
Λιγη ιστορια οπως θα επρεπε να διδασκεται

Ολα τα γραπτα του - Γουντι Αλλεν
Απλα Γουντι Αλλεν

Τα ημερολογια του Σερβετα
Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο

Και φυσικα αγαπημενα απο παλια: Τολκιν, Χαρι Ποτερ, Ναρνια , Η τριλογια του Βαρτιμαιου, Ο Αρχοντας των Γριφων (το τελευταιο ειναι και το καλυτερο, συμφωνα παντα με τη γνωμη μου αλλα με τα αλλα ειμαι δεμενος πιο πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
το φιλί της ζωής της λίτσας ψαραυτή
είναι τέλειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δυο βιβλια "κοινωνιολογικου" περιεχομενου, ενδιαφεροντα και επικαιρα

(για μαθητες λυκειου)

"η εξεγερση των μαζων" (Ortega y Gasset)

"η ανοδος της ασημαντοτητας" (Καστοριαδης)



και για οσους αγαπουν τα μαθηματικα δυο "εκλαικευτικα" [αλλα πολυ ποιοτικα και ουσιαστικα]

"What Is Mathematics?" (Courant ,Robbins)

"Famous Problems of Mathematics" (Tietze)

(δε γνωριζω αν εχουν μεταφραστει [ο Tietze ηταν φιλος και συνεργατης του Καραθεοδωρη])

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga345

Νεοφερμένος

Η olga345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το πορτραιτο του Dorian Grey-Oscar Wilde
Εκατο χρονια μοναξια-Gabriel Garcia Marces
Η μεγαλη Χιμαιρα-Μ.Καραγατσης
Το ονομα του ροδου-Uberto Eco
Μενεξεδενια πολιτεια-Αγγελος Τερζακης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εχει διαβασει κανεις τα ανεμοδαρμενα υψη?αν ναι του αρεσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
τα εχω διαβάσει εγώ στα αγγλικά όμως και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε, όχι γιατί δεν είναι καλογραμμένο αλλά γιατί δεν είναι του στυλ μου.
προτείνω jonathan livingston, στα ελληνικά ''ο γλάρος ιωνάθαν λίβινγκστον''... υπέροχο βιβλίο με πολύ βαθιά νοήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
προτείνω jonathan livingston, στα ελληνικά ''ο γλάρος ιωνάθαν λίβινγκστον''... υπέροχο βιβλίο με πολύ βαθιά νοήματα

Για να διαβαστεί από ποιές ηλικίες;
Κάποτε συνήθιζα να το θεωρώ όντως ένα βιβλίο με νοήματα, αλλά πλέον σ' αυτή την ηλικία απλά το θεωρώ αδιάφορο.
Σε ρωτάω μιας και έχω ακούσει και από άλλους εξαιρετικά σχόλια γι' αυτό, αλλά νομίζω ότι όταν παύει ένα βιβλίο να σου λέει κάτι αυτόματα δεν είναι και τόσο υπέροχο.
Με λίγα λόγια έγω θα πρότεινα το συγκεκριμένο μόνο για ιδιαίτερες περιπτώσεις και όχι ως ένα βιβλίο κλασικό με εγγύηση ότι θα αρέσει.


Πότε το διάβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
πρώτη φορα πρόπερσυ και απο τότε το διαβάζω τουλάχιστο μια φορά το χρόνο. Μου το έφερε δώρα η θεία μου που έχει σπουδάσει αγγλική λογοτεχνία και είναι επίσης απο τα αγαπημένα της βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
πρώτη φορα πρόπερσυ και απο τότε το διαβάζω τουλάχιστο μια φορά το χρόνο. Μου το έφερε δώρα η θεία μου που έχει σπουδάσει αγγλική λογοτεχνία και είναι επίσης απο τα αγαπημένα της βιβλια

Πωωω πραγματικά γουστάρεις το βιβλίο λοιπόν...
Μόνο με ταινίες το κάνω εγώ αυτό, με βιβλίο ποτέ. Μόνο βέβαια κάποιες σελίδες ή φράσεις που έχω υπογραμμίσει και που περιστασιακά ψάχνω για να θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ούτε γω το κάνω αυτό με άλλα βιβλία απλώς αυτό είναι μικρό και όπως σου είπα περιέχει κάποια πράγματα που θέλω να υπενθυμίζω στον εαυτό μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
προτείνω το ταξίδι της παρβάνας και το στον αγώνα για το ψωμί απτην ντεμπορα ελλις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
εχει διαβασει κανεις τα ανεμοδαρμενα υψη?αν ναι του αρεσε?


Μου φάνηκε πολύ άγριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top